ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
    امتیازها
    1,427
    سطح
    21
    2
    کاربر جدید

مشکل در راه‌اندازی کامپیوتر

سلام
    دو تا کامپیوتر اینجا هست که نسبتاً قدیمی‌ان و مدت طولانی‌ای بی‌استفاده موندن. موقع روشن کردنشون چراغ هارد روشن می‌شه و روشن می‌مونه، مانیتور هم هیچ واکنشی نشون نمی‌ده. فقط فن‌ها می‌چرخن. هارد، رم و پاورش رو جابه‌جا کردم ولی مشکل رفع نشد.
    به نظر شما مشکل از چیه؟
    امتیازها
    26,587
    سطح
    97
    14,293
    کاربر حرفه ای کامپیوتر
    مادربرد رو هم چک کردی؟

امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    نقل قول نوشته اصلی توسط imanhz نمایش پست ها
    سلام
    دو تا کامپیوتر اینجا هست که نسبتاً قدیمی‌ان و مدت طولانی‌ای بی‌استفاده موندن. موقع روشن کردنشون چراغ هارد روشن می‌شه و روشن می‌مونه، مانیتور هم هیچ واکنشی نشون نمی‌ده. فقط فن‌ها می‌چرخن. هارد، رم و پاورش رو جابه‌جا کردم ولی مشکل رفع نشد.
    به نظر شما مشکل از چیه؟

سلام دوست عزیز،

این سیستم ها از این اسپیکرهای کوچک داخلی ندارند؟

وقتی سیستم بوت میشه در صورتی که همه چیز عادی باشه و اسپیکر ِ سالم متصل باشه باید قاعدتا فقط یک beep بشنوید. اگر اسپیکر دارند و صدایی شنیده نمیشه یعنی قطعات اصلی مشکلی دارند.

شما گفتید که رم هارو جا به جا کردید که روش درستیه برای عیب یابی. از روی دفترچه راهنما فقط یک DIMM رم در اسلات مربوطه بگذارید و ببینید که بوت میشه یا خیر. اگر بیشتر از یک ماژول هست به نوبت با هر کدام از رم ها به صورت تکی امتحان کنید.

البته من نمی دونم سیستم اسپیکر داره یا نه که بخوام با اطمینان بیشتر بگم ولی وقتی بوقی شنیده نمیشه و سیستم هم سیگنال خروجی ویدئو نداره یعنی به احتمال زیاد دو حالت هست:

1- مادربورد کاملا خراب هست یعنی تا حدی که به CPU اجازه نمیده که از حالت reset در بیاد. یعنی CPU نمی تونه BIOS رو اجرا کنه و bootloader اجرا بشه و در نتیجه (اگر اسپیکری در کار باشه) بوقی زده بشه و به اصطلاح beep کنه.

2- مشکل از CPU هست. البته با توجه به تجربه و دیده ها و شنیده ها مبنی بر میزان خرابی بسیار بسیار پایین ِ پردازنده ها، من فکر می کنم به احتمال زیاد مادربورد مشکل داره و به اصطلاح کاملا مرخص شده.

البته بد نیست بعد از قطع کردن برق و جدا کردن کابل پاور از پریز برق و از سیستم، تمام اتصالات سیستم رو یک بار جدا کنید و دوباره در جاشون قرار بدید.

در ضمن اگر سیستم گرد و خاک گرفته وقتی رم هارو خارج می کنید، کل سیستم و اسلات های رم رو با فشار هوا تمیز کنید تا گرد و خاک احتمالی تمیز بشه.
    امتیازها
    1,427
    سطح
    21
    2
    کاربر جدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط magiteq نمایش پست ها
    مادربرد رو هم چک کردی؟
    چه‌جور باید چک کنم؟
    امتیازها
    42,073
    سطح
    100
    17,353
    کاربر فعال
    چه‌جور باید چک کنم؟
    به نظر بنده بدید به تعمیرکار بهتره دوست من.
    امتیازها
    1,427
    سطح
    21
    2
    کاربر جدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط AliYar نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز،

این سیستم ها از این اسپیکرهای کوچک داخلی ندارند؟

وقتی سیستم بوت میشه در صورتی که همه چیز عادی باشه و اسپیکر ِ سالم متصل باشه باید قاعدتا فقط یک beep بشنوید. اگر اسپیکر دارند و صدایی شنیده نمیشه یعنی قطعات اصلی مشکلی دارند.

شما گفتید که رم هارو جا به جا کردید که روش درستیه برای عیب یابی. از روی دفترچه راهنما فقط یک DIMM رم در اسلات مربوطه بگذارید و ببینید که بوت میشه یا خیر. اگر بیشتر از یک ماژول هست به نوبت با هر کدام از رم ها به صورت تکی امتحان کنید.

البته من نمی دونم سیستم اسپیکر داره یا نه که بخوام با اطمینان بیشتر بگم ولی وقتی بوقی شنیده نمیشه و سیستم هم سیگنال خروجی ویدئو نداره یعنی به احتمال زیاد دو حالت هست:

1- مادربورد کاملا خراب هست یعنی تا حدی که به CPU اجازه نمیده که از حالت reset در بیاد. یعنی CPU نمی تونه BIOS رو اجرا کنه و bootloader اجرا بشه و در نتیجه (اگر اسپیکری در کار باشه) بوقی زده بشه و به اصطلاح beep کنه.

2- مشکل از CPU هست. البته با توجه به تجربه و دیده ها و شنیده ها مبنی بر میزان خرابی بسیار بسیار پایین ِ پردازنده ها، من فکر می کنم به احتمال زیاد مادربورد مشکل داره و به اصطلاح کاملا مرخص شده.

البته بد نیست بعد از قطع کردن برق و جدا کردن کابل پاور از پریز برق و از سیستم، تمام اتصالات سیستم رو یک بار جدا کنید و دوباره در جاشون قرار بدید.

در ضمن اگر سیستم گرد و خاک گرفته وقتی رم هارو خارج می کنید، کل سیستم و اسلات های رم رو با فشار هوا تمیز کنید تا گرد و خاک احتمالی تمیز بشه.
    ممنون از پاسختون؛
    اون بوق اولیه شنیده نمی‌شه. بایوس‌ها یه سری بوق برای عیب‌یابی دارن ولی این کامپیوترا چنین صدایی هم نمی‌دن. یه رم DDR ۵۱۲ هم دارم که روی هر سه اسلات امتحان کردم.(حتی بدون رم هم امتحانش کردم ولی نتیجه یکیه) البته یه نکته‌ای هست که این دو تا کامپیوتر فن chassis ندارن روی کیساشون. عجیب هم هست که هر دو با یک مشخصات سخت‌افزاری دقیقاً یه عیب پیدا کردن.
    ممکن هست ایراد از توان پایین پاور یا کلا مشکل پاور باشه؟
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    ممنون از پاسختون؛
    اون بوق اولیه شنیده نمی‌شه. بایوس‌ها یه سری بوق برای عیب‌یابی دارن ولی این کامپیوترا چنین صدایی هم نمی‌دن. یه رم DDR ۵۱۲ هم دارم که روی هر سه اسلات امتحان کردم.(حتی بدون رم هم امتحانش کردم ولی نتیجه یکیه) البته یه نکته‌ای هست که این دو تا کامپیوتر فن chassis ندارن روی کیساشون. عجیب هم هست که هر دو با یک مشخصات سخت‌افزاری دقیقاً یه عیب پیدا کردن.
    ممکن هست ایراد از توان پایین پاور یا کلا مشکل پاور باشه؟

خواهش می کنم، بله عرض کردم وقتی هیچ بوقی شنیده نمیشه احتمال داره مشکلات فوق باشه.

راستش دوست عزیز تشخیص دادن از راه دور و نظر قعطی دادن که تقریبا میشه گفت غیر ممکنه. فقط میشه بر اساس شواهد و قرائن حدس هایی زد. ممکنه مشکل از پاور هم باشه ولی اینکه هر دو سیستم مشکل پاور داشته باشند هم احتمالش کم هست ولی غیر ممکن نیست.

الان دیدم گفتین با رم 512 DDR تست کردید. اگر این قدر سیستم ها قدیمی هستند شاید بد نباشه باتری حافظه غیر فرار BIOS یا همون CMOS رو هم کنترل کنید.

با توجه به قدمت سیستم ها و اینکه هر دو همین مشکل مشابه رو دارند شاید مساله باتری محتمل تر باشه.
    ویرایش توسط AliYar : 2015/06/07 در ساعت 15:07
    امتیازها
    1,427
    سطح
    21
    2
    کاربر جدید
    ممنون. باتری رو هم تعویض کردم ولی افاقه نکرد. احتمالا مشکلی اساسی براش رخ داده.
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    ممنون. باتری رو هم تعویض کردم ولی افاقه نکرد. احتمالا مشکلی اساسی براش رخ داده.

بله ممکنه دوست عزیز،

قبلا هم عرض کردم، محتمل ترین حالت مشکل اساسی در مادربورد هست.

امیرحسین جان هم در پست شماره 6 اشاره کردن، شاید بد نباشه مادربورد ها و پاور هارو به تعمیرکار ماهر و با تجربه بسپرید تا دقیقا تست کنن. البته اگر مصر هستید که این سیستم هارو احیا کنید.

اگر مورد دیگه ای مد نظرتون نیست، تاپیک رو ببندم.
    امتیازها
    1,427
    سطح
    21
    2
    کاربر جدید
    خیر. ممنون از پاسخ‌گویی.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)