ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    امتیازها
    31,452
    سطح
    100
    11,576
    مشاور انجمن

چرا و چطور اورکلاک کنیم؟

امروزه بیشتر کاربران کامپیوتر واژه‌ی اورکلاک را شنیده‌اند. برخی از کاربران معمولی و حرفه‌ای با مفهوم آن آشنا هستند و حتی برخی از قطعات سخت‌افزاری را اورکلاک کرده‌اند اما بسیاری نیز با این واژه آشنایی ندارند. اگر سیستم، طبق اصول خاصی اورکلاک شود، سرعت آن افزایش می‌یابد. رعایت نکردن اصول اورکلاکینگ نیز نتیجه‌ای جز خرابی سخت‌افزار ندارد. برای آشنایی با اورکلاک، مزایا و معایب و اصول کلی آن در ادامه‌ی مطلب با ما همراه شوید.

اورکلاک (Overclock) در لغت به معنی افزایش سرعت کلاک یکی از اجزاء سخت‌افزار است. اورکلاک کردن معمولاً در مورد پردازنده‌ی اصلی (CPU) و نیز پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) صورت می‌گیرد. سازنده‌ی تراشه، فرکانس مشخصی را برای کارکرد آن در نظر گرفته و وقتی آن را اورکلاک می‌کنیم، قطعه مورد نظر در سرعت کلاک بالاتری فعالیت می‌کند. اجزای دیگری مثل حافظه‌ی رم را نیز می‌توان اورکلاک کرد.با افزایش سرعت کلاک اجزای سخت‌افزاری، تعداد اعمال انجام شده در ثانیه افزایش می‌یابد و لذا عملکرد سیستم بالا می‌رود اما گرمای بیشتری نیز تولید شده و حرارت قطعه بالاتر می‌شود. به همین علت است که باید به دقت دمای سخت‌افزار را بررسی کرد و در صورت نیاز از تجهیزات خنک‌کننده بهتری استفاده نمود.

اورکلاک کردن چیست؟

پردازنده‌ی اصلی کامپیوتر شما به گونه‌ای تنظیم شده که در فرکانس مشخصی کار می‌کند و ماکسیمم فرکانس کاری آن نیز محدود به عددی خاص است. معمولاً پردازنده‌ای که در فرکانس کاری استاندارد خود کار می‌کند نیازی به خنک‌کاری ویژه یا اضافی ندارد گرچه برخی از پردازنده‌های چند هسته‌ای امروزی، حتی در محیطی با دمای معمولی، هنگام انجام محاسبات چند هسته‌ای، بسیار داغ می‌شوند و باید به دقت از چنین مدل‌های مراقبت کرد.

بیشتر پردازنده‌ها را می‌توان اورکلاک کرد، بدین معنی که سرعت کاری آن را افزایش داد. برای انجام چنین کاری دو روش کلی وجود دارد، اولین روش افزایش سرعت کلاک پایه و دومین روش، افزایش ضریب کلاک پایه است. این دو عدد را می‌توان در بایاس (BIOS) سیستم پیدا کرد. حاصل‌ضرب ضریب کلاک پایه و سرعت کلاک پایه، فرکانس کاری پردازنده است. نرم‌افزارهای متنوعی نیز برای محیط ویندوز و دیگر سیستم عامل‌ها عرضه شده که تغییر سرعت کلاک را در محیط سیستم عامل امکان‌پذیر می‌کنند.با اورکلاک کردن سخت‌افزار سرعت سیستم افزایش می‌یابد اما در مقابل انرژی الکتریکی بیشتری مصرف شده و گرمای بیشتری هم تولید می‌شود. در این حالت اگر دمای قطعات مورد بررسی قرار نگیرد، ممکن است قطعات سخت‌افزاری دچار آسیب جدی شوند. گاهاً قطعات، آسیب کوچکی دیده و در هنگام کارکرد‌های سنگین و حتی سبک سیستم، ناپایداری‌هایی از خود نشان می‌دهند و در نتیجه با هنگ کردن یا ری‌استارت (Reset) سیستم مواجه می‌شویم.

آیا هر کامپیوتری اورکلاک می‌شود؟

برخی از مادربوردها، اجازه‌ی تغییر فرکانس کاری قطعات را به کاربر نمی‌دهند. پردازنده‌های امروزی اینتل و ای‌ام‌دی نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضریب کلاک پایه‌ی خاصی دارند و نمی‌توان آن را تغییر داد. در این مدل‌‌ها، ضریب کلاک یا Multiplier قفل شده است. به طور معمول مدل‌هایی با پسوند K دارای ضریب کلاک آنلاک شده یا غیرقفل هستند. خوشبختانه این روش نام‌گذاری در مورد محصولات اینتل و ای‌ام‌دی متداول شده است. به عنوان مثل پرچم‌دار آیوی‌بریجی‌های اینتل یعنی پردازنده‌ی 4 هسته‌ای Core i7 3770K دارای ضریب کلاک آنلاک شده است. بنابراین می‌توان علاوه بر تغییر کوچک سرعت کلاک پایه، ضریب آن را نیز تغییر داد و چنین پردازنده‌ای را اورکلاک کرد.در تصویر زیر بایاس یک مادربورد قدیمی نمایش داده شده است. سرعت کاری پردازنده‌ی این سیستم، 16.5 ضرب در 148 مگاهرتز یا به عبارتی 2.14 گیگاهرتز است.

معمولاً مادربوردهای امروزی به جای بایاس از UEFI استفاده می‌کنند که واسط گرافیکی مدرن و امکانات کامل‌تری دارد و همچنین برای اورکلاک کردن پردازنده، امکانات خاصی در آن پیش‌بینی شده است. در UEFI می‌توان از موس نیز به راحتی استفاده کرد.مدل دیگر Core i7 3770 است که ضریب کلاک پایه‌ی آن قفل شده و لذا تنها راه اورکلاک کردن آن، تغییر سرعت کلاک پایه است که حاصل چنین کاری، اورکلاک در حد کمتری است.

اگر در فکر تهیه‌ی سیستم خنک‌کاری خوب و اورکلاک کردن سیستم هستید، قطعاتی را تهیه کنید که برای اورکلاک کردن مناسب هستند. نه تنها پردازنده‌ی اصلی و کارت گرافیک، بلکه سایر اجزاء مثل مادربورد و پاور نیز باید مناسب باشند.

بنابراین اگر در فکر تهیه‌ی سیستم خنک‌کاری خوب و اورکلاک کردن سیستم هستید، قطعاتی را تهیه کنید که برای اورکلاک کردن مناسب هستند. نه تنها پردازنده‌ی اصلی و کارت گرافیک، بلکه سایر اجزاء مثل مادربورد و پاور نیز باید مناسب باشند. معمولاً مادربوردهایی با برد مدار چاپی باکیفیت‌تر، خنک‌کاری بهتر و مدارات کارآمدتر، در اورکلاک کردن پردازنده عملکرد بهتری و پایدارتری ارایه می‌کنند.

چرا اورکلاک کنیم؟

مزیت اورکلاک کردن کاملاً روشن است: افزایش سرعت و کارایی سیستم. چند سال پیش وقتی یک پردازنده تهیه می‌کردیم، تعداد هسته‌ها و سرعت کاری آن در حدی بود که با اورکلاک کردن، افزایش سرعت سیستم محسوس بود اما امروزه قدرت پردازنده‌ها به قدری بالاست که با اورکلاک کردن، سرعت سیستم به شکل قابل توجهی افزایش نمی‌یابد. در واقع هنگام اجرای سیستم عامل ویندوز یا نرم‌افزارهایی مثل مایکروسافت آفیس، گلوگاه سیستم، سرعت پایین پردازنده نیست بلکه سرعت سیستم در اثر کند بودن هارد دیسک پایین آمده است. شاید به جای اورکلاک کردن، استفاده از یک دیسک حالت جامد (SSD) به جای HDD راه حل بهتری باشد.یکی دیگر از مزایای اورکلاک این است که می‌توان یکی از مدل‌های رده پایین‌تر را تهیه کرد و هزینه‌ی اضافی را برای خرید سیستم خنک‌کاری ساکت‌تر و بهتر در نظر گرفت. به عنوان مثال می‌توان به جای Core i7 3770 از Core i5 3570K استفاده کرد. پردازنده‌ی اول حدود 1میلیون و 100 هزار تومان قیمت داشته و دومین مدل تنها 800 هزار تومان هزینه دارد. قطعاً پردازنده‌ی دوم از نظر کیفیت ساخت و قابلیت‌ها ضعیف‌تر است اما می‌توان با 100 الی 150 هزار تومان هزینه، سرعت کلاک آن به رقمی بیش از سرعت کاری Core i7 3770 رساند. در این صورت توان مصرفی سیستم بیشتر است ولیکن تفاوت زیادی ندارد و لذا بسیار از کاربران حرفه‌ای، مدل ارزان‌تر یعنی Core i5 3570K را ترجیح می‌دهند. علاوه بر این دمای کاری Core i7 3770 نیز بسیار بالاست و بهتر است فن و هیت‌سینک خوبی برای آن خریداری شود.

در بیشتر موارد، اورکلاک کردن پردازنده‌ی اصلی کمک زیادی به اجرای سریع‌تر بازی‌ها نمی‌کند.

بازی‌خورها و کاربران حرفه‌ای همیشه می‌خواهند سخت‌افزارشان در سریع‌ترین حالت ممکن کار کند و لذا علاقه‌ی زیادی به اورکلاک کردن سخت‌افزار دارند. با این‌حال بازی‌های امروزی شدیداً به کارت گرافیک نیاز دارند و پردازنده‌های مدرن در حالت عادی برای اجرای این بازی‌ها، کافی هستند. بنابراین در بیشتر موارد، اورکلاک کردن پردازنده‌ی اصلی کمک زیادی به اجرای سریع‌تر بازی‌ها نمی‌کند.

چطور اورکلاک کنیم؟

برای اورکلاک کردن هر پردازنده با هر مادربوردی، باید روش خاصی را دنبال کرد. در بایاس و UEFI مادربوردهای امروزی، امکانات مربوط به اورکلاک کردن پردازنده در جاهای مختلفی قرار داده شده است. نمی‌توان یک روش کلی و یک مسیر خاص در منوها را مشخص کرد اما اصول کلی اورکلاک به صورت زیر است:

قبل از هر چیز مطمئن شوید که سیستم خنک‌کاری سخت‌افزار شما مناسب است!

وقتی پردازنده‌ای را می‌خرید، یک فن و هیت‌سینک اصلی یا اصطلاحاً Stock fan and Heatsink به همراه آن در بسته‌بندی دیده می‌شود. این فن و هیت‌سینک برای استفاده از پردازنده در سرعت اصلی خود طراحی شده است و برای اورکلاک کردن چندان مناسب نیست. اگر می‌خواهید پردازنده را تا حد زیادی اورکلاک کنید، باید دنبال سیستم خنک‌کاری بهتری باشید.

اگر می‌خواهید پردازنده را تا حد زیادی اورکلاک کنید، باید دنبال سیستم خنک‌کاری بهتری باشید.

فن و هیت‌سینک‌های بهتر و گران‌تر در بازار موجود است. با پرداخت حداقل 50 هزار تومان می‌توان فن و هیت‌سینک بهتر تهیه کرد. علاوه بر فن روی پردازنده‌ی اصلی، به فن‌هایی که به بدنه‌ی کیس متصل می‌شوند هم توجه کنید چرا که می‌توان هوای خنک را از سمت جلو یا طرفین به داخل کیس هدایت کرد و سپس هوای گرم را از پشت و یا کناره‌ها، به محیط فرستاد. کیس بزرگ‌تر هم در خنک‌کاری بهتر پردازنده‌ی اصلی و کارت گرافیک موثر است. وجود فن عملکرد هیت‌سینک را به مراتب بهبود می‌بخشد. منظور از هیت‌سینک یا چاه حرارتی، قطعات پره‌پره شکلی شبیه رادیاتور است که معمولاً از آلومینیوم ساخته می‌شوند و سطح انتقال حرارت را افزایش می‌دهند تا گرما به خوبی به محیط منتقل شود. بنابراین اضافه کردن فن به هیت‌سینک‌های بزرگ و نیز بدنه‌ی کیس، خنک‌کاری را بهبود می‌بخشد.

به سیستم خنک‌کاری آبی هم فکر کنید.

شاید شما هم مثل اورکلاکرهای حرفه‌ای از سروصدای زیاد فن‌های سیستم خوشتان نیاید. در این صورت استفاده از خنک‌کننده‌های آبی که قیمت بالاتری دارند هم توصیه می‌شود. در این خنک‌کننده‌ها، آب از طریق پمپ کوچکی در لوله‌ها جریان می‌یابد و گرما را جذب می‌کند.

معمولاً خنک‌کاری آبی بازده بالایی دارد و از خنک کاری به وسیله‌ی هوا بهتر عمل می‌کند اما مزیت اصلی آن همان‌طور که گفته شد، صدای کم است. علاوه بر این جمع و جورتر هستند.

اورکلاک از طریق بایاس یا UEFI و یا نرم‌افزارهای تحت ویندوز

برای افزایش سرعت کلاک باید از طریق بایاس، UEFI و یا نرم‌افزارهای تحت ویندوز که معمولاً به همراه مادربورد عرضه می‌شوند عمل کنید. در ابتدا فرکانس کاری پردازنده را کمی افزایش دهید. تنظیمات را ذخیره و سیستم عامل را راه‌اندازی کنید. یک بنچ‌مارک سنگین مثل Prime 95 را اجرا نمائید تا با اعمال بار پردازشی سنگین روی تمام هسته‌ها، پایداری سیستم و نیز دمای پردازنده را بررسی کنید. اگر سخت‌افزار با تنظیمات انجام شده، پایدار باقی بماند و دمای آن در حد مجاز باشد، مشکلی نیست و می‌توان سرعت کلاک را کمی بیشتر کرد و مراحل یاد شده را تکرار نمود. اما اگر ناپایداری‌هایی مثل هنگ کردن، مشکلات گرافیکی روی صفحه نمایش یا ری‌استارت شدن سیستم اتفاق افتاد، باید ولتاژ کاری پردازنده را نیز افزایش دهید.با افزایش ولتاژ کاری پردازنده و یا ولتاژ حافظه‌ی رم، دما به شدت افزایش می‌یابد. همیشه مراقب دمای قطعات باشید. افزایش ولتاژ همیشه پاسخ‌گو نیست چرا که هر مدل از پردازنده‌های موجود را تا حد مشخصی می‌توان اورکلاک کرد. استفاده از خنک‌کاری بهتر، نتیجه‌ی بهتری دارد ولیکن نمی‌توان سرعت پردازنده را بیش از حد افزایش داد.به عنوان مثل پردازنده‌ی Core i7 3770K با استفاده از خنک‌کاری هوایی خوب تا 4.6 گیگاهرتز اورکلاک می‌شود. در حالت معمول ولتاژ کاری آن زیر 1 ولت است و برای رسیدن به این سرعت، باید از ولتاژ 1.2 تا 1.3 ولت استفاده کرد. استفاده از مادربوردهای بهتر مثل ایسوس و گیگابایت نیز سقف اورکلاک را کمی افزایش می‌دهد.

اورکلاک کردن را تدریجاً و با حوصله و دقت انجام دهید.

گارانتی باطل شده در اثر اورکلاک!

اورکلاک کردن پردازنده امری غیرعادی است و گارانتی آن را باطل می‌کند. اگر بیش از حد اورکلاک کنید و دمای کاری پردازنده، بالا باشد، معمولاً آسیب می‌بیند و سازنده گارانتی آن را باطل تشخیص می‌‌دهد.
    لذا هنگام اورکلاک کردن، به دمای کاری پردازنده در حالتی که بار پردازشی سنگین و کاملی روی تمام هسته‌های آن است، توجه داشته باشید و این کار را تدریجاً و با حوصله و دقت انجام دهید.لپ‌تاپ‌ها را هم می‌توان اورکلاک کرد اما فضای کوچک و خنک‌کاری ضعیف نتیجه‌ای جز افزایش زیاد دما و آسیب دیدن سخت‌افزار ندارد. بنابراین بهتر است از انجام چنین کاری در مورد لپ‌تاپ‌ها اجتناب کنید.

منابعی برای دریافت اطلاعات بیشتر

اگر به اورکلاک کردن سخت‌افزار مثل رم، پردازنده‌ی اصلی و کارت گرافیک علاقه دارید، در اینترنت جست و جو کنید و از فروم‌های تخصصی استفاده نمایید. با جست و جو در مورد یک پردازنده یا کارت گرافیک خاص می‌توان در مورد خنک‌کاری لازم، مادربورد و پاور مناسب، ولتاژ کافی و بالاترین فرکانسی که می‌توان به آن دست یافت، اطلاعات بیشتری به دست آورد.

منبع:زومیت

پ.ن:از اونجایی که دیدم در بعضی تایپیک ها عده ای از کاربران میخواستن به طور کلی با مبحث اورکلاک آشنا شوند
    به همین دلیل این مقاله رو مناسب دونستم چون به زبان ساده و خیلی راحت توضیح داده شده.امیدوارم مفید واقع بشه.
    :)

«راه در جهان یکی است و آن راه راستی است»

امتیازها
    2
    سطح
    1
    0
    کاربر جدید
    همه کارت گرافیک ها رو میشه اورکلاک کرد ؟ یا باید قابلیت اورکلاک رو داشته باشه ؟
    امتیازها
    11,776
    سطح
    71
    1,947
    کاربر انجمن
    تقریبا همه کارت ها رو میشه اورکلاک کرد.
    امتیازها
    1,187
    سطح
    18
    167
    کاربر انجمن
    درود
    ولی در مورد گارانتی فکر نمیکنم بفهمن و اگر هم بفهمن که اینتل گارانتی نداره :|
    کلا اورکلاک رو دوست دارم
    یه مقاله ای هم هست در مورد دما های امنه که دوستان بخونن خیلی کمکشون میکنه :
    http://www.tomshardware.co.uk/forum/...ure-guide.html
    امتیازها
    9,837
    سطح
    66
    833
    مشاور انجمن
    سلام دوستان!

راستش من چندتا سوال داشتم درباره اورکلاک و اینکه نیاز به کمک داشتم در همین موضوع و به نظرم ارزش آپ کردن این تاپیک رو داشت!(البته اگه کارم اشتباه بوده, معذرت میخوام!)

1) دوستان برای اورکلاک پردازنده, چه دما هایی مناسبه؟با چه بایوسی(فونیکسی,AMIو ...) معمولا بهینه تره؟و اینکه اگه ولتاژ رو یه دفعه بدیم بالا یا ناشیانه اورکلاک کنیم چه بلایی سرمون میاد؟

2) اگه اشتباه نکنم, کارت گرافیک ها چیزی در مدار دارن که مثل بایوس کامپیوتر, اطلاعات کار گرافیک رو به مدار میده(مثل bace clock و ...).حالا اگه من بخوام یه کارت گرافیکی رو اور کنم با نرم افزار ها, باید هر موقع سیستم رو روشن میکنم برنامه رو باز کنم و اور کنم!
    نرم افزاری وجود نداره تا بشه بایوس کارت های گرافیک رو دستکاری کرد؟و باز هم مثل سوالات قبل عواقب ناشیانه این کار چیه؟

3) این سوال رو من 3-4 ماه پیش خواستم از آقا ناصر بپرسم ولی روم نشد!و سوالم اینه که این فاز های مدار تغذیه(فکر کنم ~phase~ باشه) چه عملکردی در اورکلاک داره؟هر چی عددش بیشتر باشه بهتره؟؟؟آیا بستگی به کیفیت ساخت اون phase ها هم داره؟یا اصلا این فاز ها چی هستن؟

4) vrm چیه؟میدونم حافظه است ولی نمیدونم حافظه رم هست؟رم گرافیک هست؟

5) توی یه تاپیک زیر خاکی از فروم خوندم یکی از کاربرا گفتن کارت های قدیمی(مثلا سری 400 به پایین) پتانسیل اورکلاک داشتن ولی کارت های امروزی رو تا خرخره اور کردن و دیگه جایی برای اور کردن نمیمونه!این حرف ایشون درسته؟

6) بایوس فرقش با UEFI چیه؟یا اصلاً UEFI چیه؟

7) در مادربرد های سری چیپست های Z , امکان اورکلاک پردازنده و رم و گرافیک مهیاست. یعنی در چیپست های دیگه مثل B75 دیگه اصلاً امکان اورکلاک رم یا پردازنده وجود نداره؟گرافیک چطور؟

8) توی برنامه CPU-Z برای من فرکانس رم رو مثلا اگه 800 باشه مینویسه 400.ولی با اینکه من رم با فرکانس 800 گذاشتم مینویسه 333(همون bus speed پردازنده) با اینکه مادربرد از فرکانس 1200 هم پشتیبانی میکنه,‌این مسئله از پردازنده است؟

9) اگه رم رو ناشیانه اور کنیم چه بلایی سرمون میاد؟

10) خمیر سیلیکن تنها به ضریب انتقال گرما بستگی داره یا به گرانروی و چسبندگی اون هم بستگی داره؟(در خصوص انتقال دما)

خیلی ممنون از همه شما.خوشحال میشم کمکم کنید!

امتیازها
    178,352
    سطح
    100
    9,761
    متخصص شبکه و الکترونیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط _abbas_glv نمایش پست ها
    سلام دوستان!

راستش من چندتا سوال داشتم درباره اورکلاک و اینکه نیاز به کمک داشتم در همین موضوع و به نظرم ارزش آپ کردن این تاپیک رو داشت!(البته اگه کارم اشتباه بوده, معذرت میخوام!)

1) دوستان برای اورکلاک پردازنده, چه دما هایی مناسبه؟با چه بایوسی(فونیکسی,AMIو ...) معمولا بهینه تره؟و اینکه اگه ولتاژ رو یه دفعه بدیم بالا یا ناشیانه اورکلاک کنیم چه بلایی سرمون میاد؟

2) اگه اشتباه نکنم, کارت گرافیک ها چیزی در مدار دارن که مثل بایوس کامپیوتر, اطلاعات کار گرافیک رو به مدار میده(مثل bace clock و ...).حالا اگه من بخوام یه کارت گرافیکی رو اور کنم با نرم افزار ها, باید هر موقع سیستم رو روشن میکنم برنامه رو باز کنم و اور کنم!
    نرم افزاری وجود نداره تا بشه بایوس کارت های گرافیک رو دستکاری کرد؟و باز هم مثل سوالات قبل عواقب ناشیانه این کار چیه؟

3) این سوال رو من 3-4 ماه پیش خواستم از آقا ناصر بپرسم ولی روم نشد!و سوالم اینه که این فاز های مدار تغذیه(فکر کنم ~phase~ باشه) چه عملکردی در اورکلاک داره؟هر چی عددش بیشتر باشه بهتره؟؟؟آیا بستگی به کیفیت ساخت اون phase ها هم داره؟یا اصلا این فاز ها چی هستن؟

5) توی یه تاپیک زیر خاکی از فروم خوندم یکی از کاربرا گفتن کارت های قدیمی(مثلا سری 400 به پایین) پتانسیل اورکلاک داشتن ولی کارت های امروزی رو تا خرخره اور کردن و دیگه جایی برای اور کردن نمیمونه!این حرف ایشون درسته؟

7) در مادربرد های سری چیپست های Z , امکان اورکلاک پردازنده و رم و گرافیک مهیاست. یعنی در چیپست های دیگه مثل B75 دیگه اصلاً امکان اورکلاک رم یا پردازنده وجود نداره؟گرافیک چطور؟

8) توی برنامه CPU-Z برای من فرکانس رم رو مثلا اگه 800 باشه مینویسه 400.ولی با اینکه من رم با فرکانس 800 گذاشتم مینویسه 333(همون bus speed پردازنده) با اینکه مادربرد از فرکانس 1200 هم پشتیبانی میکنه,‌این مسئله از پردازنده است؟

10) خمیر سیلیکن تنها به ضریب انتقال گرما بستگی داره یا به گرانروی و چسبندگی اون هم بستگی داره؟(در خصوص انتقال دما)

خیلی ممنون از همه شما.خوشحال میشم کمکم کنید!
    سلام عباس جان.

بستگی به نوع پردازنده داره برای مثال اینتل تحمل دمایی بیشتری نسبت به AMD داره. در صورتی که دمای پردازنده پایین نگه داشته بشه اورکلاک به شرط پایدار بودن هیچ سقفی نداره. بهترین نوع بایوس هم AMI هست چون هسته این این بایوس دارای کرنل پیشرفته ای می باشد. ولتاژ رو معمولا پله ای افزایش میدن تا جایی که پردازنده پایدار بشه بالاتر از یه حدی ضرر داره

معمولا نرم افزارهای اورکلاک پروفایل دارن شما وقتی اورکلاک میکنی اون تنظیمات رو میتونی ذخیره کنی

نرم افزار هست ولی در صورتی که حرکت ناشیانه ای انجام بشه بایوس کارت گرافیک دیگه بوت نمیشه و تصویر نمیده که البته با یه کارت گرافیک دوم میشه بایوس اون کارت که مشکل پیدا کرده رو فلش کرد.

تعداد فاز بیشتر به پایداری پردازنده و گرافیک در اورکلاک کمک میکنه البته کیفیت مدار VRM و فازها هم بی تاثیر نیست.

مدار تغذیه رو بهش میگن VRM هم در مادربورد هم کارت گرافیک وجود داره. وظیش هم تنظیم ولتاژ مورد نیاز پردازنده هست.

اکثر کارت های گرافیک حرفه ای مثل سری asus ROG به صورت پیش فرض اورکلاک شده هستن. ولی این حرف کاملا اشتباه هست کارت های قدیمی نهایتا تا 1000 مگاهرتز زیر نیتروژن مایع میشد اورکلاک کرد الان کارتی مثل ASUS ROG 1080Ti با سیستم خنک کنندگی ایر تا 150 درصد هم راحت من اورکلاک کردم. هرچی دای سایز بیشتر باشه امکان اورکلاک پایدارتر و بیشتر ممکن میشه

بایوس ها به دو نوع Legacy و UEFI تقسیم میشن. بایوس UEFI دارای یک میکرو سیستم عامل هست که حالا میتونه محیط گرافیکی داشته باشه و میتونه محیط text mode باشه. مهمترین تفاوتی که UEFI نسبت به Legacy داره انعطاف پذیری نرم افزاری هست. در UEFI سیستم بعد از روشن شدن توسط سیستم عامل میکرو تمامی قطعات مانند گرافیک، پردازنده، کارت شبکه و... در لحظه اول شناسایی میکنه که این خود بر سرعت بوت سیستم تاثیر زیادی داره ولی Legacy هنگام بوت تک تک قطعات رو باید مورد بررسی قرار بده. البته اگه بخوام در مورد UEFI توضیح بیشتری بدم صدها صفحه باید مطلب بنویسم :)

در هر مادربوردی امکان اورکلاک وجود داره ولی مادربوردهای رده بالا چون دارای فاز و vrm ها و چوک های با کیفیت هستن کاربر بیشتر میتونه روی اورکلاک مانور بده. در مورد گرافیک هم خود کارت گرافیک باید پتانسیل اورکلاکینگ رو داشته باشه و ربطی به مادربورد نداره.

خب رمی که شما نصب میکنی در حالت Dual channel میشه 800 این مورد کاملا منطقی هست. اگه شما دو رم رو در حالت Dual channel نصب کرده باشی تو CPUZ مینویسه 400 ولی در واقع 800 هست

بلو اسکرین، ناپایداری، و در نهایت ولتاژ زیاد باعث آسیب به چیپ های رم میشه

هم به چسبندگی و هم انتقال دما برای مثال در خمیرهای سیلیکون بالارده از سولفات نقره برای انتقال دمای بهتر استفاده میشه. در مواردی هم برای کاهش دمای پردازنده، سطح پردازنده رو با سمباده خیلی نرم لپ میکنن که تاثیر زیادی در کاهش دما داره

امتیازها
    11,776
    سطح
    71
    1,947
    کاربر انجمن
    این که cpu-z نصف مقدار واقعی نشون میده برای اینه که DDR که همون Double Data Rate هست در هر کلاک 2 تا داده انتقال میده که پهنای باند دو برابر بشه.
    امتیازها
    81,597
    سطح
    100
    10,650
    مشاور انجمن
    سلام، والا عرفان یه چیزایی رو گفت که بلد نبودم و منم یاد گرفتم :)
    سوال برای پرسیدنه عباس جان، اینجا اومدیم به همدیگه کمک کنیم تا هر جایی که توانشو داشتیم. اگه نیاز به توضیح بیشتر یا سوال دیگه ای بود در خدمتیم.

فقط با اجازه چندتا نکته کوچیک تکمیلی در ادامه صحبت های دوستان اضافه کنم؛ در مجموع اورکلاک کردن به تنهایی هیچ آسیب و استحلاکی ایجاد نمیکنه، در اصل کنترل نکردن دما و دادن ولتاژهای بیش از حد بدون رعایت اصول باعث آسیب سخت افزاری میشه. مثلا اگه مجبوریم به cpu بیایم 2ولت بدیم باید قبلش کلی چیزا رو بررسی و آماده کنیم که خوب در ولتاژهای پایین و در حد یک اورکلاک عادی نیازی به این آمادگی ها نیست و در مورد خمیر سیلیکون هم برای اورکلاک روی Air و Water نیازی به خمیر سیلیکون خاص نیست. خمیر سیلیکون های خاص برای اورکلاک در دماهای منفی برای جلوگیری از منجمد شدن و از دست دادن خاصیت خمیر استفاده میشه.
    توان مادربرد هم بستگی به طراحی مدار تغذیه و بایوسش داره، تعداد فازهای مدار تغذیه مهمه ولی همه چیزش نیست.
    در مجموع چیزی که در اورکلاک اهمیت داره، تأمین کردن پایدار توان مورد نیاز قطعات (psu) و کنترل دقیق و کامل دمای قطعاته، همچنین صبر، حوصله و افزایش اطلاعات و سنجش همه چیز قبل از شروع کار. البته به قول یکی از دوستان، پول و شانس هم مهمه
    امتیازها
    9,837
    سطح
    66
    833
    مشاور انجمن
    سلام مجدد دوستان!

دوستان یه سری سوال دیگه برام پیش اومده، میخوام E8400 رو روی P5KPL-AM به صورت جزئی اور کنم(کولر استوک-دمای معمول 40 و در استرس چند دقیقه‌ای 59). قبلا تو بایوس فرکانس CPU رو گذاشتم 370Mhz (بدون افزایش ولتاژ) و بعد از چند ساعت بعضی وقت ها بلواسکرین می‌اومد.دیفالتش کردم و بی خیال شدم.

حالا سوالات:
    1) اینکه توی بایوس CPU frequency رو بالا پایین می‌کردم، FSB هم تغییر می‌کرد؟

2)FSB چیه؟(یه چیزایی می‌دونم ولی به نظرم کامل نیست)

3)الان رم‌هام روی فرکانس 667Mhz و 5.5.5.15 ست شدن(2 ماژول ناهمسان)، یه جا خوندم کلاک CPU و رم هر چه بالاتر و به هم نزدیک تر باشن گلوگاه بینشون کمتر میشه.درسته؟

4)اگه دو ماژول همسان بزارم و فرکانس 800Mhz بشه تغییر مثبتی نسب به قبل داره؟(هر چند جزئی)

5)اگه یه ماژول 1142Mhz بزارم چطور؟

6)با توجه به مدل مادربرد(P5KPL-AM) اگه رم با فرکانس 1142Mhz بزارم چی میشه؟روی فرکانس 1142Mhz ست میشه یا کاهش پیدا میکنه؟

7)اگه با رم 1142Mhz بیام CPU رو اورکلاک کنم بازدهی بیشتری داره؟نسبت به اورکلاک با رم 800Mhz

8)نمیشه سرعت SATA های مادربرد رو اور کرد؟(البته میدونم اگه بشه هم کار من نیست)

9)به نظرتون اورکلاک CPU هایی مثل E8xxx تفاوت خاصی ایجاد نمیکنه؟برای سری Q9xxx چطور؟

10)CPU های LGA775 مدل های Unlock multiplier برای اورکلاک دارن؟

و اینکه دیگه سوالاتم همین بود.ممنون از شما

امتیازها
    138,596
    سطح
    100
    28,160
    مشاور انجمن
    نقل قول نوشته اصلی توسط _abbas_glv نمایش پست ها
    سلام مجدد دوستان!

دوستان یه سری سوال دیگه برام پیش اومده، میخوام E8400 رو روی P5KPL-AM به صورت جزئی اور کنم(کولر استوک-دمای معمول 40 و در استرس چند دقیقه‌ای 59). قبلا تو بایوس فرکانس CPU رو گذاشتم 370Mhz (بدون افزایش ولتاژ) و بعد از چند ساعت بعضی وقت ها بلواسکرین می‌اومد.دیفالتش کردم و بی خیال شدم.

حالا سوالات:
    1) اینکه توی بایوس CPU frequency رو بالا پایین می‌کردم، FSB هم تغییر می‌کرد؟

2)FSB چیه؟(یه چیزایی می‌دونم ولی به نظرم کامل نیست)

3)الان رم‌هام روی فرکانس 667Mhz و 5.5.5.15 ست شدن(2 ماژول ناهمسان)، یه جا خوندم کلاک CPU و رم هر چه بالاتر و به هم نزدیک تر باشن گلوگاه بینشون کمتر میشه.درسته؟

4)اگه دو ماژول همسان بزارم و فرکانس 800Mhz بشه تغییر مثبتی نسب به قبل داره؟(هر چند جزئی)

5)اگه یه ماژول 1142Mhz بزارم چطور؟

6)با توجه به مدل مادربرد(P5KPL-AM) اگه رم با فرکانس 1142Mhz بزارم چی میشه؟روی فرکانس 1142Mhz ست میشه یا کاهش پیدا میکنه؟

7)اگه با رم 1142Mhz بیام CPU رو اورکلاک کنم بازدهی بیشتری داره؟نسبت به اورکلاک با رم 800Mhz

8)نمیشه سرعت SATA های مادربرد رو اور کرد؟(البته میدونم اگه بشه هم کار من نیست)

9)به نظرتون اورکلاک CPU هایی مثل E8xxx تفاوت خاصی ایجاد نمیکنه؟برای سری Q9xxx چطور؟

10)CPU های LGA775 مدل های Unlock multiplier برای اورکلاک دارن؟

و اینکه دیگه سوالاتم همین بود.ممنون از شما
    سلام
    اورکلاک سوکت 775 متفاوت از پلتفرم های روز هست. قبلا ناصر جان تو این کار بود و اور 775 رو تسلط داشت که متاسفانه فاصله گرفته کلا از دنیای سخت افزار
    تا کسی رو پیدا نکردی که روی این پلتفرم آشنایی خوبی داشته باشه بهت راهنمایی بده فکر اورکلاک رو به کل از ذهنت خارج کن
    اونم با قیمت های امروزی قطعات

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع