ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 15 از 15
    امتیازها
    81,597
    سطح
    100
    10,650
    مشاور انجمن
    نقل قول نوشته اصلی توسط _abbas_glv نمایش پست ها
    سلام مجدد دوستان!
    دوستان یه سری سوال دیگه برام پیش اومده، میخوام E8400 رو روی P5KPL-AM به صورت جزئی اور کنم(کولر استوک-دمای معمول 40 و در استرس چند دقیقه‌ای 59). قبلا تو بایوس فرکانس CPU رو گذاشتم 370Mhz (بدون افزایش ولتاژ) و بعد از چند ساعت بعضی وقت ها بلواسکرین می‌اومد.دیفالتش کردم و بی خیال شدم.

حالا سوالات:
    1) اینکه توی بایوس CPU frequency رو بالا پایین می‌کردم، FSB هم تغییر می‌کرد؟
    2)FSB چیه؟(یه چیزایی می‌دونم ولی به نظرم کامل نیست)
    3)الان رم‌هام روی فرکانس 667Mhz و 5.5.5.15 ست شدن(2 ماژول ناهمسان)، یه جا خوندم کلاک CPU و رم هر چه بالاتر و به هم نزدیک تر باشن گلوگاه بینشون کمتر میشه.درسته؟
    4)اگه دو ماژول همسان بزارم و فرکانس 800Mhz بشه تغییر مثبتی نسب به قبل داره؟(هر چند جزئی)
    5)اگه یه ماژول 1142Mhz بزارم چطور؟
    6)با توجه به مدل مادربرد(P5KPL-AM) اگه رم با فرکانس 1142Mhz بزارم چی میشه؟روی فرکانس 1142Mhz ست میشه یا کاهش پیدا میکنه؟
    7)اگه با رم 1142Mhz بیام CPU رو اورکلاک کنم بازدهی بیشتری داره؟نسبت به اورکلاک با رم 800Mhz
    8)نمیشه سرعت SATA های مادربرد رو اور کرد؟(البته میدونم اگه بشه هم کار من نیست)
    9)به نظرتون اورکلاک CPU هایی مثل E8xxx تفاوت خاصی ایجاد نمیکنه؟برای سری Q9xxx چطور؟
    10)CPU های LGA775 مدل های Unlock multiplier برای اورکلاک دارن؟
    و اینکه دیگه سوالاتم همین بود.ممنون از شما
    سلام عباس جان،
    همینطور که رضاجان گفت من فراموشی شدیدی گرفتم به طوری که وقتی دارم ضرب و تفریق میکنم عدد قبلی دیگه یادم نمیاد مدت خیلی خیلی زیادیه که اورکلاک نکردم و خیلی از چیزا رو فراموش کردم ولی چون دیدم کسی پاسخ نداده هر چی به ذهنم بیاد جواب میدم، امیدوارم یکی از دوستان بیاد و کمکم کنه و اشتباهاتم رو بگیره.

در ابتدا گفتید وقتی FSB رو بالا میبرید سیستم بلواسکرین میده، برای حل این موضوع باید گام به گام (در هر گام 10 FSB اضافه کنید) به مقدار FSB اضافه کنید پس از هر گام، سیستم رو ریست کنید و با نرم افزارهایی مثل cinebench یا Wprime یک تست سخت افزاری از cpu بگیرید. اگه هیچ مشکلی پیش نیومد دوباره یک گام دیگه اضافه کنید و تست رو تکرار کنید تا زمانی که در انجام تست مشکل بخورید یا ویندوز بالا نیاد و بلواسکرین بده، اونوقت باید یک گام به ولتاژ cpu اضافه کنید. (برای هر گام در حد 0.02 ولت اضافه کنید تا زمانی که خطا رد بشه). بعد از اینکه خطا رد شد، دوباره سراغ FSB برید و یک گام یک گام شروع به افزایش FSB کنید تا دوباره نیاز به افزایش یک یا چند گام ولتاژ باشه.
    این روند چرخشی رو باید اینقدر تکرار کنید تا یا دمای بالای cpu مانع کار بشه یا ولتاژ بالا مانع بشه یا دیگه با هر ولتاژی سیستم بالا نیاد.
    همواره دمای cpu در حین تست نرم افزاری و... با یک نرم افزار مانیتورینگ دما جلوی چشمتون باید باشه. یک چشمتون همیشه به دما باشه تا از حد عرف خارج نشه. برای مادربرد شما اگه از خنک کننده هوا استفاده میکنید تا ولتاژ 1.4 برای cpu کاملاً ایمن هستید (البته تضمین نمیکنم ها ولی اگه دمای cpu رو خیلی عالی کنترل کنی میتونی یه کم بیشتر از اینم ولتاژ بدی ولی ریسکه سعی کن برای کاربرد روزمره بیشتر از 1.3 ندی ولتاژ بیشتر از 1.3 معمولاً برای تست های کوتاه مدته)
    این روش گام به گام باعث میشه همگام با توانایی سخت افزاری سیستم برید جلو و قلق کار دستتون بیاد، علاوه بر این یک اورکلاک اصولی کرده باشید نه اینکه با زور ولتاژ، فرکانس داده باشید!

1) اگه اشتباه نکنم این FSB هست که قابل تغییره، با تغییر دادن مقدار FSB، فرکانس cpu و ram همزمان بالا میره. (یادم نیست اسمش FSB بود یا Buss که متغیر بود)
    2) تا جایی که یادمه فکر کنم FSB یک ضریب انتقال اطلاعات بین cpu و ram هست.
    3) خوب آره هر چی FSB بالاتر باشه گلوگاه بین اونها کمتر میشه ولی بالا بردنش هم تا حدی ممکنه. برای اورکلاک کردن با هدف رسیدن به کارایی بالاتر سیستم، شما باید یک تعادل مناسبی بین ولتاژ cpu و ولتاژ رم و همچنین FSB و فرکانس cpu و فرکانس رم و تایمینگ رم ایجاد کنید. این کاریه که نیاز به گذاشتن زمان و سر و کله زدن داره. 70درصد اورکلاک کردن این قطعات به صبر و حوصله و آزمون و خطا بستگی داره.
    4) خوب اگه فرکانس رم بالاتر باشه قطعاً کارایی کلی سیستم میره بالاتر ولی باید در نظر بگیرید که تفاوتش چقدره؟ فکر میکنم خیلی کم باشه. دو ماژول همسان نسبت به دو ماژول غیر همسان با فرکانس و تایمینگ مشابه از لحاظ عملی هیچ فرقی با هم ندارن. خیلی حساس به همسان بودن رم ها نباشید. اما برای اورکلاک کردن مهمه که رم ها همسان باشن چون دوتا رمی که چیپ های متفاوتی دارن خیلی سخت و به مقدار کمی میشه فرکانس و تایمینگشون رو تغییر داد(گاهی اوقات تقریبا غیر ممکن میشه)
    5) من مادربرد رو چک کردم داخل مشخصاتش نوشته بود تا 1600MHz رو در حالت اورکاک ساپورت میکنه. خیلی وقت ها میشه حتی رم ها رو به فرکانسی بالاتر از مقدار ساپورت مادربرد رسوند.
    6) جواب این سوال هم میشه جواب همون سوال5
    7) خوب قطعاً وقتی فرکانس رم بالاتر باشه (در شرایطی که تایمینگ برابر باشه) کارایی سیستم بالاتره. تایمینگ پایین هم خیلی روی سرعت تاثیر میذاره. باید یک تعادل بین تایمینگ و فرکانس برقرار کرد تا بالاترین سطح کارایی رو از قطعات گرفت.
    8) در این مورد یه جا یه مطلبی خونده بودم ولی راستش یادم نیست. این سوال رو نمیتونم جواب بدم بلد نیستم، فکر نمیکنم بشه. شاید راهی وجود داشته باشه ولی نه با اسم اورکلاکsata
    9) سری E8xxx خوراک FSB و اورکلاک هستن سری Q9xxx هم همینطور. در بین این سری ها بعضی مدل ها هستن که معمولاً بیشتر جواب میدن مثل E8500 یا E8400 و Q9550
    10) کلی فکر کردم تا یادم بیاد اونی که گفتی چیه خخخ. نه تا جایی که میدونم همچین قابلیتی ندارن و فقط از طریق FSB قابل تغییر هستن و عدد ضریب قابل تغییر نیست.
    برای شروع کار فقط به همین توضیحات بسنده نکنی

پی نوشت: اعداد و ارقام مربوط به ولتاژها رو با توجه به مادربرد و نسل cpu عرض کردم لطفاً بقیه عزیزانی که این مطلب رو میخونن بدون در نظر گرفتن مادربرد و نسل پردازنده اقدام به افزایش ولتاژ نکنن
    امتیازها
    9,837
    سطح
    66
    833
    مشاور انجمن
    دمت گرم ناصر جان، خیلی لطف کردی!
    واقعاً شما سلاطین فروم سرمایه های ملی کشور هستین و آدم احساس افتخار میکنه!
    به امید خدا یه برد DFI LanParty X38 نشون کردم که بخرم واسه اور کردن، یکم تجربه کسب کنم.

امتیازها
    81,597
    سطح
    100
    10,650
    مشاور انجمن
    نقل قول نوشته اصلی توسط _abbas_glv نمایش پست ها
    دمت گرم ناصر جان، خیلی لطف کردی!
    واقعاً شما سلاطین فروم سرمایه های ملی کشور هستین و آدم احساس افتخار میکنه!
    به امید خدا یه برد DFI LanParty X38 نشون کردم که بخرم واسه اور کردن، یکم تجربه کسب کنم.
    قربونت، نه بابا شما لطف داری ولی اگه اینطور که میگی بود وضعم از اینی که هست بهتر بود.

مادربردهای DFI پایداری خیلی خیلی بالایی دارن. برد خیلی خوبیه.
    امتیازها
    3,172
    سطح
    34
    1
    کاربر جدید
    من نمیخوام اورکلاک کنم میخوام Underclock کنم کسی هست راهنمایی کنه؟
    امتیازها
    109,327
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    نقل قول نوشته اصلی توسط reazgholam18 نمایش پست ها
    من نمیخوام اورکلاک کنم میخوام Underclock کنم کسی هست راهنمایی کنه؟
    مشخصات سیستم؟
صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 15 از 15

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع