ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21
    امتیازها
    577
    سطح
    11
    7
    mi7
    کاربر اخراجی

سیکل کلاک در رم یعنی چه؟

سلام به اساتید و دوستان عزیز.
    بچه ها "سیکل کلاک" رو خیلی تو مقالات راجع به رم دیدم.حالا دقیقا نمیدونم یعنی چی؟ من اینطوری برداشت کردم: اگر یه رم با تایمینگ 9-9-9-24 داشته باشیم در نتیجه زمان تاخیرش میشه 13.5 نانو ثانیه،حالا مثلا تایمینگ 9 نشون میده که رم برای دسترسی به یه ستون خاص تو حافظه به 9 تا 13.5 نانو ثانیه نیاز داره؟یعنی سیکل کلاک میشه 13.5 نانوثانیه؟؟؟
    آیا این برداشت من درسته؟؟؟
    پیشاپیش از جواباتون ممنون
    امتیازها
    93,367
    سطح
    100
    10,392
    کاربر حرفه ای کامپیوتر

Cool

سلام.
    در جوابتون این طور پاسخ میدم:
    1- برای اجرای پروسس ها ، پردازنده نیاز به اطلاعات داخل هارددیسک داره. در نتیجه به هارد دیسک میگه فلان اطلاعات رو به من بده.
    2- هارد دیسک اطلاعات رو به پردازنده منتقل می کنه ولی چون خیلی کند هست ، زمان انتظار پردازنده بالا رفته و در نتیجه بیخودی فعال می مونه بدون اینکه کاری انجام بده (cpu)
    3- برای اینکه cpu معطل نشه و سیستم کند نشه، اومدن رم رو ابداع کردند که سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالاتری نسبت به هارددیسک داره.
    4- آیا پردازنده با رم ارتباط مستقیم داره؟ هم بلی و هم خیر.
    این حافظه کش داخلی پردازنده هست که با رم ارتباط داره. چراکه باز هم رم به اندازه پردازنده سریع نیست.
    5- حالا زمان تأخیر و یا سیکل مد نظر شما چیه؟
    به زمانی گفته میشه که :
    5-1 - اطلاعات به صورت رندوم از هارد در حافظه های رم بارگذاری میشه.
    5-2 - اطلاعات از رم در کش پردازنده بارگذاری میشه.
    5-3 - وقتی پردازنده دستور خواندن یک داده رو ارسال می کنه ، تا رم بره اون داده رو پیدا کنه و برای پردازنده بیاره و بده به کش، دقیقاً میشه زمان تأخیر حافظه رم. سیکل که تلفظش سایکل هست در واقع معنی یک چرخه رو میده که منظور همین رفت و برگشت هست.
    6- سوال دیگه ای هم دارید؟
    ehsannalizadeh
    امتیازها
    24,171
    سطح
    94
    7,996
    کاربر اخراجی
    عالی بود با این تفاسیر میتونید بگید برای فلان پردازنده چه رمی مناسب هست؟ مثلا گلوگاه ایجاد نمیکنه و زیادی هم نیست که مثلا هزینه اضافی نکنیم. اگر اینگونه هست من چندتا پردازنده عنوان کنم که شما بگید چه رمی مناسب با اون هست؟
    امتیازها
    93,367
    سطح
    100
    10,392
    کاربر حرفه ای کامپیوتر

Cool

نقل قول نوشته اصلی توسط old gamer نمایش پست ها
    عالی بود با این تفاسیر میتونید بگید برای فلان پردازنده چه رمی مناسب هست؟ مثلا گلوگاه ایجاد نمیکنه و زیادی هم نیست که مثلا هزینه اضافی نکنیم. اگر اینگونه هست من چندتا پردازنده عنوان کنم که شما بگید چه رمی مناسب با اون هست؟
    موضوع راندمان در این مسئله تنها به پایین بودن زمان تأخیر رم بستگی داره. هرچه این زمان پایین تر باشه عملکرد کلی بالاتره.
    به پردازنده هم ارتباطی نداره. اینجا ملاک فقط زمان تأخیر رم هست.
    ehsannalizadeh
    امتیازها
    24,171
    سطح
    94
    7,996
    کاربر اخراجی
    نقل قول نوشته اصلی توسط th e nd نمایش پست ها
    موضوع راندمان در این مسئله تنها به پایین بودن زمان تأخیر رم بستگی داره. هرچه این زمان پایین تر باشه عملکرد کلی بالاتره.
    به پردازنده هم ارتباطی نداره. اینجا ملاک فقط زمان تأخیر رم هست.
    خب با این تفسیر وفتی رم رو برای اورکلاک و داشتن فرکانس بالاتر اورکلاک میکنند تایم رم رو هم بالا میبرند. این چطور باعث سرعت بیشتر میشه؟ این موضوع رو چطور تفسیر میکنید؟
    امتیازها
    93,367
    سطح
    100
    10,392
    کاربر حرفه ای کامپیوتر

Cool

نقل قول نوشته اصلی توسط old gamer نمایش پست ها
    خب با این تفسیر وفتی رم رو برای اورکلاک و داشتن فرکانس بالاتر اورکلاک میکنند تایم رم رو هم بالا میبرند. این چطور باعث سرعت بیشتر میشه؟ این موضوع رو چطور تفسیر میکنید؟
    بحث فرکانس مثل این می مونه که شیر آب رو بیشتر و یا کمتر باز کنید. وقتی شیر بیشتر باز باشه در آن واحد مقدار آب بیشتری رو عبور میده.
    اما از اونور در رم باعث میشه که زمان تأخیر هم بالا بره. این باعث میشه اون سیکل کند تر انجام بشه ولی از اونور حجم داده بیشتری ورود و خارج میشه.
    چون خودم از اور به هیچ وجه خوشم نمیاد و علاقه ای ندارم اطلاعات چندانی هم ندارم. در خصوص اور اگر سوالی دارید آرمین جان و بقیه دوستان بیشتر می تونن کمکتون کنند.
    اما فرکانس مثلاً 1066 یعنی در هر ثانیه در حدود 1 میلیارد ورودی خروجی داریم. که از طریق موج سینوسی اگر اشتباه نکنم قابل تعریف هست.
    ehsannalizadeh
    امتیازها
    24,171
    سطح
    94
    7,996
    کاربر اخراجی
    نقل قول نوشته اصلی توسط th e nd نمایش پست ها
    بحث فرکانس مثل این می مونه که شیر آب رو بیشتر و یا کمتر باز کنید. وقتی شیر بیشتر باز باشه در آن واحد مقدار آب بیشتری رو عبور میده.
    اما از اونور در رم باعث میشه که زمان تأخیر هم بالا بره. این باعث میشه اون سیکل کند تر انجام بشه ولی از اونور حجم داده بیشتری ورود و خارج میشه.
    چون خودم از اور به هیچ وجه خوشم نمیاد و علاقه ای ندارم اطلاعات چندانی هم ندارم. در خصوص اور اگر سوالی دارید آرمین جان و بقیه دوستان بیشتر می تونن کمکتون کنند.
    اما فرکانس مثلاً 1066 یعنی در هر ثانیه در حدود 1 میلیارد ورودی خروجی داریم. که از طریق موج سینوسی اگر اشتباه نکنم قابل تعریف هست.
    بسیار عالی و کامل. در مورد اورکلاک هم با نظر شما موافقم. کاملا واضح و گویا بود مطلب
    امتیازها
    577
    سطح
    11
    7
    mi7
    کاربر اخراجی
    ممنون از توضيح کاملتون.حالا ميشه بگيد معني اعداد تايمينگ چيه؟ مثلا عدد 9 اول يعني چي؟
    امتیازها
    93,367
    سطح
    100
    10,392
    کاربر حرفه ای کامپیوتر

Cool

نقل قول نوشته اصلی توسط mi7 نمایش پست ها
    ممنون از توضيح کاملتون.حالا ميشه بگيد معني اعداد تايمينگ چيه؟ مثلا عدد 9 اول يعني چي؟
    1- اعداد بر حسب نانو ثانیه هستند.
    2- CL زمانی است که طول میکشه تا رم به پردازنده پاسخ بده.
    3- ما چهار تا زمان تأخیر داریم به شرح زیر:
    3-1- اولین عدد با این عنوان شناخته میشه: tRCD خانه های حافظه در رم به صورت ماتریس هستند. اولین دستور صادر میشه از طرف پردازنده
    میاد به رم ، فاصله بین دریافت دستور و بعد پیدا کردن خانه حافظه مورد نظر و فعال سازی اون برای ارسال اطلاعات به پردازنده.
    3-2- عدد دوم که به tRP معروف هست؛ فاصله زمانی بین اینکه اون خونه قبلی در اصطلاح خاموش بشه بعد رم بره سر وقت یه خونه دیگه از حافظه.
    3-3- عدد سوم tRAS ؛ زمانیست که حافظه صبر می کنه تا دسترسی بعدی خودش آماده بشه تا اطلاعات پردازش بشن.
    3-4- CMD ؛ چقدر زمان می بره تا تلویزیون شما از حالت خاموش به روشن تغییر حالت بده؟ این دقیقاً همون زمانیست که رم برای روشن شدن و فهمیدن اولین دستور نیاز داره!
    4- سوال؟
    ehsannalizadeh
    امتیازها
    24,171
    سطح
    94
    7,996
    کاربر اخراجی
    ماشالا کاربر th e nd آمادست از پس هرنوع سوال تخصصی بر بیاد و اطلاعاتشو بیرو بریزه. سربلند باشی
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع