ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 187 از 282 نخست ... 87137177185186187188189197237 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1,861 به 1,870 از 2818
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    نقل قول نوشته اصلی توسط darvishkhoob نمایش پست ها
    سلام دوستان تفاوت MBR و GBT در حافظهای دخیر سازی در چیست؟:-?

سلام،

احتمالا منظور از GBT سیستم GPT هست، یا مورد دیگه ای؟

اگر منظور GPT هست که تفاوت های عمده شون این هست که MBR خیلی قدیمی هست و اوایل دهه 80 میلادی معرفی شد یعنی زمانی که در واقع سیستم ها مثلا با DOS مدیریت می شدند. محدودیت عمده دیگه MBR این هست که درایوی بیش از 2ترابایت رو نمی تونه آدرس دهی و استفاده کنید ولی این محدودیت در GPT وجود نداره. یعنی اگر کاربر بخواد از درایو مثلا 4TB استفاده کنه باید اون رو به صورت GPT اماده استفاده بکنه.

در ضمن تعداد پارتیشن ها هم در GPT محدود به خودش نیست بر عکس MBR و فقط محدود به تعدادی هست که سیستم عامل می تونه پشتیبانی کنه. مثلا با سیستم GPT روی ویندوز میشه روی یک درایو 128 پارتیشن ایجاد کرد بدون نیاز به ایجاد پارتیشن extended.

با GPT میشه به راحتی از امکانات سیستم و بوت UEFI استفاده کرد و هر درایو یک کدشناسایی منحصر به فرد جهانی داره به نام GUID که اونقدر طولانی هست که شاید بی اغراق بشه گفت هر هارد درایوی در جهان GUID منحصر به فرد خودش رو داره و هیچ دو درایوی نیستند که GUID مشترک داشته باشند.

در ضمن روی دیسک MBR اطلاعات و دیتای بوت و پارتیشن بندی همه در یک محل هستند و اگر به هر دلیلی اون سکتور مشکل پیدا کنه یا دیتای روی اون overwrite بشه سیستم بوت نخواهد شد و کاربر مجبوره تعمیرات انجام بده. ولی این دیتا در دیسک های GPT در چندین محل نگهداری میشن و اگر مشکلی برای یکی از اونها پیش بیاد به راحتی دیتا از محل های دیگه revover میشه و مشکل عمده ای پیش نمیاد.

به علاوه دیسک های GPT اطلاعات و دیتای CRC یا کد افزونگی چرخشی رو نگهداری می کنند و دیسک می تونه متوجه بشه که فلان جای دیسک دیتا مشکل داره و سعی می کنه با استفاده از بقیه دیتا اون قسمت رو تعمیر کنه ولی دیسک های MBR چنین امکانی ندارند و فقط وقتی مشخص میشه که مشکلی در این زمینه هست که یا سیستم بوت نشه یا مثلا پارتیشین دچار مشکل بشه یا محو بشه و از این قبیل.
    امتیازها
    24,854
    سطح
    95
    2,007
    کاربر فعال بخش گرافیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط AliYar نمایش پست ها
    سلام،

اگر منظور GPT هست که تفاوت های عمده شون این هست که MBR خیلی قدیمی هست و اوایل دهه 80 میلادی معرفی شد یعنی زمانی که در واقع سیستم ها مثلا با DOS مدیریت می شدند. محدودیت عمده دیگه MBR این هست که درایوی بیش از 2ترابایت رو نمی تونه آدرس دهی و استفاده کنید ولی این محدودیت در GPT وجود نداره. یعنی اگر کاربر بخواد از درایو مثلا 4TB استفاده کنه باید اون رو به صورت GPT اماده استفاده بکنه.

در ضمن تعداد پارتیشن ها هم در GPT محدود به خودش نیست بر عکس MBR و فقط محدود به تعدادی هست که سیستم عامل می تونه پشتیبانی کنه. مثلا با سیستم GPT روی ویندوز میشه روی یک درایو 128 پارتیشن ایجاد کرد بدون نیاز به ایجاد پارتیشن extended.

با GPT میشه به راحتی از امکانات سیستم و بوت UEFI استفاده کرد و هر درایو یک کدشناسایی منحصر به فرد جهانی داره به نام GUID که اونقدر طولانی هست که شاید بی اغراق بشه گفت هر هارد درایوی در جهان GUID منحصر به فرد خودش رو داره و هیچ دو درایوی نیستند که GUID مشترک داشته باشند.

در ضمن روی دیسک MBR اطلاعات و دیتای بوت و پارتیشن بندی همه در یک محل هستند و اگر به هر دلیلی اون سکتور مشکل پیدا کنه یا دیتای روی اون overwrite بشه سیستم بوت نخواهد شد و کاربر مجبوره تعمیرات انجام بده. ولی این دیتا در دیسک های GPT در چندین محل نگهداری میشن و اگر مشکلی برای یکی از اونها پیش بیاد به راحتی دیتا از محل های دیگه revover میشه و مشکل عمده ای پیش نمیاد.

به علاوه دیسک های GPT اطلاعات و دیتای CRC یا کد افزونگی چرخشی رو نگهداری می کنند و دیسک می تونه متوجه بشه که فلان جای دیسک دیتا مشکل داره و سعی می کنه با استفاده از بقیه دیتا اون قسمت رو تعمیر کنه ولی دیسک های MBR چنین امکانی ندارند و فقط وقتی مشخص میشه که مشکلی در این زمینه هست که یا سیستم بوت نشه یا مثلا پارتیشین دچار مشکل بشه یا محو بشه و از این قبیل.
    سلام علی جان خسته نباشی بله درسته منظورم همون که فرمودی هست GPT اشتباه تایپ کرده بودم ممنون ازاطلاعات مفیدت پس بهتز درایوهای حافظرو GPT کنم بهتره؟

برای ssd و هارد هم با ظرفیت زیر دو ترا هم تبدیل به GPT که مشکلی نداره؟
    امتیازها
    4,443
    سطح
    42
    179
    کاربر انجمن
    سلام،

سلام،میگم این GPT و MBR کجا نوشته شده؟
    منظورم اینه که شما وقتی ی سیستم رو ببینی،از کجا میتونی متوجه بشی نوع پارتیشناش چیه؟
    توو دیسک منیجمنت؟؟

امتیازها
    38
    سطح
    1
    0
    کاربر جدید
    دوستان با چه برنامه ای میتونم هارد رو به صورت کامل فرمت کنم جوری که اطلاعات دیگه قابل بازگشت نباشه و مثله یه هارد نو بشه ؟
    امتیازها
    109,860
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ramin-SR نمایش پست ها
    دوستان با چه برنامه ای میتونم هارد رو به صورت کامل فرمت کنم جوری که اطلاعات دیگه قابل بازگشت نباشه و مثله یه هارد نو بشه ؟
    HD Tunes‌
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ramin-SR نمایش پست ها

برای چه منظوری دوست عزیز؟

می خواهید از هارد مجددا استفاده کنید؟ یا می خواهید اون رو بفروشید و واگذار کنید به غیر؟

اگر می خواهید دوباره استفاده کنید و مثلا روش ویندوز نصب کنید که یک عملیات Quick Format هم کافی هست که چند ثانیه هم بیشتر طول نمی کشه. اونطوری تک تک سکتورهای هارد جوری علامت گذاری میشه که یعنی دیگه دیتایی روشون نیست و ویندوز روی اونها overwrite می کنه.

اگر قصد فروش دارید و اطلاعاتی روش داشتید که نمی خواهید قابل بازیابی باشه می تونید از نرم افزاری که آرمین جان گفتن استفاده کنید یا موارد دیگه ای که هست.

الان دقیقا حضور ذهن ندارم که اون utility برنامه HD Tune دقیقا چطوری هارد رو wipe می کنه اگر به اصطلاح هارد درایو رو zero می کنه یعنی عملیات Zero-fill بهتره برای جلوگیری از اشتباه و پاک کردن احتمالی درایوهای دیگه هنگام کار با این برنامه یا برنامه های مشابه تمام درایوهای دیگه به غیر از درایوی که قراره wipe بشه رو از سیستم جدا کنید.

در ضمن توجه داشته باشید که این عملیات که عرض کردم یعنی overwrite کردن تک تک بیت های روی درایو با کاراکتر 0 خیلی زمان می بره و بر حسب حجم کلی درایو و سرعتش ممکنه حتی نصف روز تا یک روز کامل زمان ببره و اینکه تا حدی استرس و فشار هم به درایو وارد می کنه.
    امتیازها
    24,854
    سطح
    95
    2,007
    کاربر فعال بخش گرافیک
    علیرضا جان الان من اون درایو ssd که سیستم عامل روش نصبه GPT کردم ببینم درسته؟ درایو خودش تبئیل چند پارتیشن شد؟ از کجا بفهمم مادربردم پتبانی میکنه؟ و اینکه هارد sata II هم GPT کنم مشکلی نیست /? اگر در هارد یا اسس دی نخوایم سیستم عامل هم نضب کنیم باز بهتر GPT باش؟

عکس قرار داده شد
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: gpt.JPG
مشاهده: 28
حجم: 214.6 کیلو بایت
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    علیرضا جان الان من اون درایو ssd که سیستم عامل روش نصبه GPT کردم ببینم درسته؟ درایو خودش تبئیل چند پارتیشن شد؟ از کجا بفهمم مادربردم پتبانی میکنه؟ و اینکه هارد sata II هم GPT کنم مشکلی نیست /? اگر در هارد یا اسس دی نخوایم سیستم عامل هم نضب کنیم باز بهتر GPT باش؟
    سوال اوله اینکه درایوی که روش سیستم عامل بود رو چطوری GPT کردید؟ اگر از طریق خود ویندوز و یا با DISKPART کرده باشید که کلا اطلاعات از بین میره! مگر اینکه با نرم افزار های ثالث مخصوص این کار رو انجام داده باشید.

مادربورد اگر علاوه BIOS عادی و به اصطلاح حالت Legcay حالت UEFI هم داره مشکلی نداره منتهی ویندوزی که قراره نصب بشه هم مهمه. از ویستا به عقب که پشتیبانی نمی کنه. از ویستا به بالا هم برای ذخیره دیتا یعنی ولوم های غیر از سیستم با نسخه 32 بیتی هم میشه ولی خود ویستا و 7 باید نسخه 64 بیتی نصب کنید تا بتونید از روی دیسک GPT بوت کنید و البته سیستم باید UEFI-ready باشه. روی XP 64 بیتی هم میشه برای ذخیره دیتا.

پارتیشن اضافی هم اگر دیده میشه ممکنه ESP باشه که ایجاد میشه.

در ضمن روی هدر GPT بخش های خاص MBR هم ذخیره میشه (Protective MBR که یک پارتیشن نوع 0xEE داره که به اندازه کل دیسک هست) در واقع برای همخوانی عقبرو برای بعضی نرم افزارها و سرویس های قدیمی تر که فقط با MBR می تونن کار کنن. در واقع برای اینکه اپلیکشین های منجمنت ویندوز که GPT رو نمی فهمن روی درایو کاری نکنن. یعنی برای اینکه کدهای MS-DOS FDISK یا NT Disk Administrator چون نمی فهمن GPT یعنی چی کاری نکنن رو درایو. کلا اگر روی دیسکی که GPT شده پارتیشنی دیده بشه که ظاهرا MBR داره به نوعی نشون دهنده این هست که از ابزاری (disk tool) برای دسترسی به درایو استفاده شده که فقط MBR می فهمه و GPT رو نمی شناسه.

در کل لزومی نداره GPT کنید توصیه خاصی نمی کنم، مگر اینکه بخواهید از درایوی بالای 2TB استفاده کنید.

اگر حجم درایو کمتر از اینه لزومی به تغییر نیست یعنی فرقی چندانی نمی کنه و MBR محدودیتی برای کاربرد شما ایجاد نمی کنه. اگر سیستم درست کار می کنه و نیازی به تغییر ویندوز و اینها ندارید لزومی نداره دستش بزنید.
    امتیازها
    24,854
    سطح
    95
    2,007
    کاربر فعال بخش گرافیک
    سوال اوله اینکه درایوی که روش سیستم عامل بود رو چطوری GPT کردید؟ اگر از طریق خود ویندوز و یا با DISKPART کرده باشید که کلا اطلاعات از بین میره! مگر اینکه با نرم افزار های ثالث مخصوص این کار رو انجام داده باشید.

مادربورد اگر علاوه BIOS عادی و به اصطلاح حالت Legcay حالت UEFI هم داره مشکلی نداره منتهی ویندوزی که قراره نصب بشه هم مهمه. از ویستا به عقب که پشتیبانی نمی کنه. از ویستا به بالا هم برای ذخیره دیتا یعنی ولوم های غیر از سیستم با نسخه 32 بیتی هم میشه ولی خود ویستا و 7 باید نسخه 64 بیتی نصب کنید تا بتونید از روی دیسک GPT بوت کنید و البته سیستم باید UEFI-ready باشه. روی XP 64 بیتی هم میشه برای ذخیره دیتا.

پارتیشن اضافی هم اگر دیده میشه ممکنه ESP باشه که ایجاد میشه.

در ضمن روی هدر GPT بخش های خاص MBR هم ذخیره میشه (Protective MBR که یک پارتیشن نوع 0xEE داره که به اندازه کل دیسک هست) در واقع برای همخوانی عقبرو برای بعضی نرم افزارها و سرویس های قدیمی تر که فقط با MBR می تونن کار کنن. در واقع برای اینکه اپلیکشین های منجمنت ویندوز که GPT رو نمی فهمن روی درایو کاری نکنن. یعنی برای اینکه کدهای MS-DOS FDISK یا NT Disk Administrator چون نمی فهمن GPT یعنی چی کاری نکنن رو درایو. کلا اگر روی دیسکی که GPT شده پارتیشنی دیده بشه که ظاهرا MBR داره به نوعی نشون دهنده این هست که از ابزاری (disk tool) برای دسترسی به درایو استفاده شده که فقط MBR می فهمه و GPT رو نمی شناسه.

در کل لزومی نداره GPT کنید توصیه خاصی نمی کنم، مگر اینکه بخواهید از درایوی بالای 2TB استفاده کنید.

اگر حجم درایو کمتر از اینه لزومی به تغییر نیست یعنی فرقی چندانی نمی کنه و MBR محدودیتی برای کاربرد شما ایجاد نمی کنه. اگر سیستم درست کار می کنه و نیازی به تغییر ویندوز و اینها ندارید لزومی نداره دستش بزنید.
    علیرضا جان عکس رو قرار دادم ئر همون پست
    بله درسته یه نرم افزار نصب کردم سیستم ریستارت شد در همون حالت بوت داشت کار تبدیلو میکرد بعد دوبار دیگ تمام شد سیستم بالا امد
    اره زیر دو ترا هستن نه مشکل خواصی ندارن گفتم اگ مزایای خاصی دار تبدیل کنم حالا اگر نظر تون اینه تا به همون mbr بر گردونم؟
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    علیرضا جان عکس رو قرار دادم ئر همون پست
    بله درسته یه نرم افزار نصب کردم سیستم ریستارت شد در همون حالت بوت داشت کار تبدیلو میکرد بعد دوبار دیگ تمام شد سیستم بالا امد
    اره زیر دو ترا هستن نه مشکل خواصی ندارن گفتم اگ مزایای خاصی دار تبدیل کنم حالا اگر نظر تون اینه تا به همون mbr بر گردونم؟
    عزیز جان عرض کردم که وقتی بالای 2TB نیستن هیچ الزامی برای استفاده از GPT نیست و این فقط انتخاب شما به عنوان کاربر سیستم هست. الانم اگر با GPT مشکلی ندارید می تونید به همین منوال استفاده کنید. راستش از روی یک شات هم متوجه شدن اینکه دقیقا چی به چیه سخته.

در ضمن درسته که این نرم افزارهای برای همین کار ساخته شدن که در حین کار سیستم بدون از دست رفتن دیتا درایو رو مثلا از MBR به GPT تبدیل کنن یا حتی قرمت و فایل سیستم رو، ولی همیشه میزانی از ریسک در کار هست. یعنی همیشه توصیه میشه که قبل از استفاده از این نرم افزارها هم از فایل های مهم پشتیبان تهیه بشه. به قول معروف کار یه دفعه میشه!

اگر مشکلی ندارید زیاد با سیستم اینجوری بازی نکنید یا حداقل قبلش بکاپ بگیرید که ناغافل گرفتار نشید.
صفحه 187 از 282 نخست ... 87137177185186187188189197237 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1,861 به 1,870 از 2818

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 5 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 5 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع