ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    امتیازها
    3,403
    سطح
    36
    11
    کاربر جدید

Question بوت نشدن و صفحه ی سیاه بعد از لوگوی مادربورد

سلام‌
    اولا که باید گفت سال نو مبارک!
    سال خوبی رو واسه همه ی مجله سخت افزاری های گل آرزو میکنم

دوما، یه تشریح کامل میکنم مشکلی که برای سیستمم پیش اومده رو، امیدوارم با کمکتون بشه راه حلی واسه برطرف کردنش پیدا کنم.

‌حدود ۱ سال پیش، هوس یکم بازی کردن پای سیستم زد به سرم، World of Warcraft نصب کردم و لاگین کردم، رفتم داخل و یه یروب که چرخیدم دیدم سیستم ریستارت شد، گفتم خوب شاید هنگ کرده و حالا یبار ریستارت شدن مشکلی نداره.

مجددا روشنش کردم و رفتم داخل بازی
    دقیقا دوباره بعد از همون یروب بازی کردن ریستارت شد.
    یادمه یکم فن کارت گرافیکم تو مخم رفته بود و شک داشتم به درست کار کردنش، به همین دلیل گفتم احتمالا فنش کار نکرده و داغ کرده و ریست کرده سیستم رو،
    با دکمه ی پاور پشت کِیس سیستم رو سریع خاموش کردم.
    بعدش که زدم روشن بشه دیگه کلا روشن نشد.

۱- گفتم شاید مشکل از پاوره،
    از تو اینترنت طریقه ی تست کردن پاور رو پیدا کردم و تستش کردم، دیدم بله ، ظاهرا پاوره کامپیوتر مرخص شده.
    یه جدیدش رو خریدم، سیستم روشن شد ولی بعد از لوگوی Asus فقط صفحه ی سیاه نشون میداد و خبری نبود، فکنم اون صفحه ای که مشخصات سخت افزار ها و چیزایی که متصل شده به کامپیوتر رو نشون میده رو گاهی نشون میداد (چندین ماه گذشته واسه همین دقیق یادم نیست).
    ‌‌
    ۲- گفتم شاید از کارت گرافیکه،
    تستش کردم رو یه سیستم دیگه، سالم بود و بالا اومد.
    ‌‌
    ۳- گفتم شاید مشکل از رَمِ‌،
    ولی یادمه که پیش اومده بود که رم رو حتی از مادربورد جدا میکردم، ارور میداد ولی صفحه ی سیاه نه، خوب پس مشکل از رَم نیست.
    ولی به هر حال رم ها رو جدا جدا و رو اسلات های مختلف تست کردم ولی تغییری در بوت شدن سیستم اعمال نشد.

۴- گفتم شاید مشکل از هارده،
    خوب اگه مشکل از هارد بود وقتی جداش کردم و سیستم رو روشن کردم میگفت سیستم عاملی یافت نشد واسه بوت کردن!
    ولی باز به هر حال دو تا هارد اینترنال و یه هارد اکسترنال دیگه رو جدا جدا و تک تک وصل کردم بهش که شاید بگه سیستم عامل نصب کن ،
    ‌دی وی دی رام هم وصل کرده بودم که اگه چیزی اومد واسه نصب ویندوز دیسک ویندوز رو بزارم و نصب کنم،
    ولی عکس العملی که به این مطلب مرتبط بشه نشون نداد و صفحه فقط سیاه بود بعد از لوگو.
    ‌‌
    ۵- باطری سیموس جدید خریدم وصل کردم، نشد، یروب گذاشتمش کنار ، دوباره وصلش کردم (طرف مثبتش رو به بیرون) ، بازم نشد.

۶- تو اینترنت که سرچ زدم یادمه یکی اشاره کرده بود که اون قطعه ی CLRTC CHASIS رو در بیارید، بزارید رو پین ۲ و ۳ که ریست بشه، بعد ۱۰ ثانیه مجدد بزارید رو پین پیشفرض که همون ۱ و ۲ هستش. کردم این کارو ، بازم نشد. باطری سیموس رو در آوردم و دوباره این کارو با CHASIS کردم ، بازم تغییری ایجاد نشد.
    ‌‌
    ۷- گفتم شاید مشکل از مادربورده، که مدل Asus P8H61 هستش، فرستادمش گارانتی سازگار، رفتم که تحویل بگیرم نوشته بود سوکت های سی پی یو مشکل داشته که درستش کردن، تحویل گرفتم و مجددا قطعات رو وصل کردم دیدم باز همونه و سیستم بالا نمیاد بعد از اون لوگو.
    دوباره فرستادم گارانتی سازگار ، رفتم که تحویل بگیرم گفتن مشکلی نداره و تصویر گرفتیم باهاش.

۸- گفتم شاید مشکل از سی پی یو باشه، متاسفانه سی پی یو و مادربورد سوکت 1155 پیدا نکردم واسه تست کردنش، ولی الان که گاهی تست میکنم سیستم رو و روشنش میکنم ببینم معجزه ای شده " گاااهی " اون صفحه که بعد از لوگوی مادربورد میاد و اطلاعات سخت افزاری رو نشون میده میاد و اسم سی پی یو رو میزنه.
    یه بنده خدایی میگفت وقتی اون صفحه میاد یعنی مشکل از CPU نیست، اسمشم که میزنه ‌‌، پس داره پردازنده رو میشناسه پس مشکل از پردازنده نیست و زندس.
    ‌‌

‌خوب یکم دیگه اطلاعات تکمیلی تر بدم چون احتمال میدم به درد بخوره.

سیستم یه مدت جدا جدا بود همه ی قطعاتش، وصلشون که کردم و کابل هاردی که روش ویندوز نصب بود رو هم زدم، فقط باره اول اون صفحه ای که بعد از لوگو میاد و اطلاعات سخت افزار میزنه اومد، نوشت که CPU جدید متصل شده، F1 بزنید که برید واسه کارای نصبش از طریق بایوس.
    کیبورد وصل نبود نتونستم F1 بزنم، بعد رفت واسه ادامه ی بوت و به مدت ۱ ثانیه لوگوی آبیه ویندوز ۱۰ که نصب بود رو نشون داد و باز خاموش شد، دیگه تو روشن کردن های بعدی لوگوی ویندوز نیومد. باطری سیموس و CHASIS هم در میارم و میزنم باز هم اون اتفاق نمیفته و لوگوی ویندوز نمیاد.
    البته فعلا تو آخرین چندین بار روشن کردن سیستم هم بعد از لوگو ،اون صفحه ی اطلاعات سخت افزار نمیاد.

این مشکلاتی که گفتم تا قبل از اون قسمت اطلاعات تکمیلی واسه این یه سال گذشته بود، اون اطلاعات تکمیلیه و اون بخش تست هارد واسه همین امروز.

میدونم زیاد توضیح دادم ولی خوندید که همه چی رو تست کردم، واسه همین نخواستم چیزی رو جا بندازم که بلکم بشه از توش نکته ای درآورد واسه حل مشکل.

پیشاپیش تشکر میکنم از راه حل های پیشنهادیتون ❤✌
    امتیازها
    109,644
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    والا چی بگم خیلی سختی کشیدی داداشم.

خسته نباشی.

حیف قیمت ها بالاست وگرنه میگفتم اگر میتونی کلا یه سیستم دیگه بگیر.
    امتیازها
    4,310
    سطح
    41
    225
    HAZ
    مشاور انجمن
    سلام.
    سال نوی شما هم مبارک.
    واقعا خسته نباشی دوست عزیز.
    شما دیگه خودت همه ی کار ها رو انجام دادی و دیگه نکته ای نمی مونه که ما از طریق اون راهنمایی کنیم.
    شما فقط روی CPU کمی شک داشتید که اونم اگر بتونید پیدا کنید تو خدمات کامپیوتری ها دیگه چیزی نمی مونه جز اینکه کلا سیستم رو عوض کنید.
    موفق باشید.
    امتیازها
    9,837
    سطح
    66
    833
    مشاور انجمن
    سلام دوست عزیز، نوروز شما هم مبارک.

لطفا مشخصات سیستمتون رو ذکر کنید و یه عکس از داخل کیس + کارت گرافیک هم بفرستید(هرچه تعداد عکس ها بیشتر و با کیفیت تر، بهتر) و سوالای زیر رو هم پاسخ بدین.

۱)وقتی که قطعات رو جدا کردید و دوباره اسمبل کردید بین کولر پردازنده و پردازنده خمیر سیلیکن استفاده کردید؟یا نه؟

۲)از مادربرد تصویر میگیرید(در صورت وجود) یا از کارت گرافیک؟

۳)مادربرد های h61 دیگه تولید نمیشن و منسوخ شدن، چطور تونستید از گارانتی استفاده کنید؟

ممنون از شما؛ در نگاه اولیه حدس میزنم ممکنه دمای پردازنده موجب ایجاد این مشکل باشه.

امتیازها
    3,403
    سطح
    36
    11
    کاربر جدید

نقل قول نوشته اصلی توسط _abbas_glv نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز، نوروز شما هم مبارک.
    لطفا مشخصات سیستمتون رو ذکر کنید و یه عکس از داخل کیس + کارت گرافیک هم بفرستید(هرچه تعداد عکس ها بیشتر و با کیفیت تر، بهتر) و سوالای زیر رو هم پاسخ بدین.
    ۱)وقتی که قطعات رو جدا کردید و دوباره اسمبل کردید بین کولر پردازنده و پردازنده خمیر سیلیکن استفاده کردید؟یا نه؟
    ۲)از مادربرد تصویر میگیرید(در صورت وجود) یا از کارت گرافیک؟
    ۳)مادربرد های h61 دیگه تولید نمیشن و منسوخ شدن، چطور تونستید از گارانتی استفاده کنید؟
    ممنون از شما؛ در نگاه اولیه حدس میزنم ممکنه دمای پردازنده موجب ایجاد این مشکل باشه.
    درود بر شما

1) ابتدا که این اتفاق افتاده بود بله خمیر سیلیکون استفاده کرده بودم, امروز هم مجددا تمیزش کردم و خمیر سیلیکون زدم, تو پست اول گفتم که صفحه ای که اطلاعات سیستم رو نشون میده گاهی میاد و گاهی نمیاد, ولی بعد از خمیر سیلیکون زدن دیگه مرتب هر دفعه اون صفحه رو نشون میده.

2) نه متاسفانه تبدیل و کابلی که به پورت تصویر مادربورد وصل بشه رو ندارم , با کارت گرافیک تصویر میگیرم.
    یه مطلب هم اضافه کنم که,فن کارت گرافیک متصل نیست , ایراد داره و باید تعمیر بشه, پایه ای که باهاش رو هیت سینک قرار میگیره و محکم میشه شکسته.
    البته من رو درب کِیس و دقیقا رو به روی کارت گرافیک یه فن بزرگ قرار دادم که مقداری خنکش کنه.
    ولی همونطور که گفتم کارت گرافیک رو یه سیستم دیگه تستش کردم بدون فن و تصویر داد و مشکلی نداشت.

3) هزینه ی تعمیرات رو کامل میگیرن , مشکلی نیست از اون بابت.

امروز یه سیستم عامل لایو و کم حجم رو رو فلش ریختم که تست کنم اجرا میشه یا نه, نشد متاسفانه.
    فیلم گرفتم که نتیجش رو ببینید که به چه صورت بود.
    https://aparat.com/v/Fyr4j

لینک تصاویر کارت گرافیک و مادربود و داخل کِیس رو ضمیمه کردم.
    ممنون
    https://uupload.ir/view/hoa0_20210325_203102.jpg
    https://uupload.ir/view/op7w_20210325_203047.jpg
    https://uupload.ir/view/plgl_20210325_202824.jpg
    https://uupload.ir/view/pi84_20210325_202714.jpg
    https://uupload.ir/view/oovb_20210325_202634.jpg
    https://uupload.ir/view/hhd3_20210325_202350.jpg
    امتیازها
    9,837
    سطح
    66
    833
    مشاور انجمن
    خب پس مشخصات سیستمتون به این صورته:
    پردازنده G620 - مادربرد ASUS P8H61 v3.0 - دو ماژول رم 4GB احتمالاً از برند Patriot - کارت گرافیک GeForce 315/405/505 oem (GT-218-300-b1) - پاورتون هم که TSCO 230w real هست.
    متاسفانه مادربردتون خروجی تصویر نداره تا بشه از گرافیک داخلی پردازنده تصویر گرفت، اینطور استفاده کردن از کارت گرافیک هم غلطه، حتماً باید روی کارت گرافیک یه هیت سینک قرار بدید چون توی استفاده باعث مشکل میشه و ممکنه به بقیه قطعات هم ضربه بزنه.
    دوست عزیز شما باید چند تا کار انجام بدید و نتایج رو بفرستید؛
    اول همه قطعات رو جدا کنید، با دقت تمیز کنید و از لحاظ ظاهری چکشون کنید، اگه مشکلی نداشتن فقط مادربرد(بازر رو هم قرار بدید) و پردازنده و کولرش و رم ها و کارت گرافیک و کیبرد رو نصب کنید و از سیم های front panel هم فقط سیم های پاور سوییچ و پاور led رو قرار بدید. و ببینید میتونید به محیط بایوس برید؟
    دوم اینکه وقتی کامپیوتر روشن میشه دمای gpu کارت گرافیک رو سعی کنید خیلی ظریف با دستتون بسنجید.به غیر از gpu چیپ مادربرد هم همینطور تست کنید و نتایج رو بگید.

اگه این کار ها منجر به تغییری نشد ممکنه پاور قبلی به سیستم آسیب زده باشه. و اگر بنا بر این باشه که مادربرد سالمه باید با یه کارت دیگه تست کنید.

امتیازها
    3,403
    سطح
    36
    11
    کاربر جدید

خب پس مشخصات سیستمتون به این صورته:
    پردازنده G620 - مادربرد ASUS P8H61 v3.0 - دو ماژول رم 4GB احتمالاً از برند Patriot - کارت گرافیک GeForce 315/405/505 oem (GT-218-300-b1) - پاورتون هم که TSCO 230w real هست.
    متاسفانه مادربردتون خروجی تصویر نداره تا بشه از گرافیک داخلی پردازنده تصویر گرفت، اینطور استفاده کردن از کارت گرافیک هم غلطه، حتماً باید روی کارت گرافیک یه هیت سینک قرار بدید چون توی استفاده باعث مشکل میشه و ممکنه به بقیه قطعات هم ضربه بزنه.
    دوست عزیز شما باید چند تا کار انجام بدید و نتایج رو بفرستید؛
    اول همه قطعات رو جدا کنید، با دقت تمیز کنید و از لحاظ ظاهری چکشون کنید، اگه مشکلی نداشتن فقط مادربرد(بازر رو هم قرار بدید) و پردازنده و کولرش و رم ها و کارت گرافیک و کیبرد رو نصب کنید و از سیم های front panel هم فقط سیم های پاور سوییچ و پاور led رو قرار بدید. و ببینید میتونید به محیط بایوس برید؟
    دوم اینکه وقتی کامپیوتر روشن میشه دمای gpu کارت گرافیک رو سعی کنید خیلی ظریف با دستتون بسنجید.به غیر از gpu چیپ مادربرد هم همینطور تست کنید و نتایج رو بگید.

اگه این کار ها منجر به تغییری نشد ممکنه پاور قبلی به سیستم آسیب زده باشه. و اگر بنا بر این باشه که مادربرد سالمه باید با یه کارت دیگه تست کنید.
    سلام مجدد
    کارهایی که فرمودید رو انجام دادم،
    اینم گزارش کامل ✌:
    قطعات رو چک کردم، مجددا اسلات ها رو تمیز کردم.
    قطعات سالم بود ، اسلات ها هم سالم بودن.
    قطعاتی که گفتید رو فقط وصل کردم، از فرانت پنل هم پاور و پاور ال ای دی ها رو وصل کردم.
    در نتیجه تغییری حاصل نشد.
    یه نکته ای رو بگم، وقتی سیستم رو روشن میکنم، هر چی قبلش تایم بیشتری رو خاموش بوده باشه و در کل سیستم خنک تر بوده باشه، وقتی روشنش میکنم، زمان بیشتری طول میکشه که صفحه سیاه بشه، این مطلب رو چند بار تست کردم.

در مورد تست دمای GPU,
    وقتی سیستم رو روشن میکنم ، بعد از حدود دو ثانیه دمای GPU به حدی میرسه که دستم رو بخاطر حرارت بالاش نمیتونم روش نگه دارم، و وقتی صفحه سیاه میشه دماش رو به پایین میره.

در مورد تست دمای چیپ مادربرد هم، همون قطعه ای که آبی رنگ و لوگوی Asus روشه رو فرمودید دیگه؟ پایین مین برد سمت راست. امیدوارم درست تشخیصش داده باشم 😅
    اگه منظور همونه، اون کاملا خنکه.

چند تا مطلب رو شک دارم،
    تو گوگل که جستجو کردم بعضیا به مشکل داشتن فایل های بایوس اشاره میکردن.
    به نظرتون ممکنه مین برد به ریپروگرام کردن احتیاج داشته باشه؟
    که یعنی بایوسش مشکل پیدا کرده باشه و لازم باشه مجددا فایل های بایوس روش ریخته بشه.
    اگه این حرفشون قابل تامل باشه، خوب طبق چیزی که انجام دادم و تست دمای GPU ، که کامپیوتر کاملا خنک بود و روشن کردم و یک سیستم عامل لایو رو با فلش بوت کردم، حتی بعد از لوگوی سیستم عامل ۳.۴ ثانیه بیشتر روشن موند و حتی متون لود کردن فایلهای سیستم عامل هم مقداریش رو نشون داد بعدش صفحه سیاه شد،
    اگه فایل های بایوس مشکل داشته باشه امکان داره سیستم تا اینجا پیش بره؟

الان یکی رو این مطلب ریپروگرام کردن بایوس شک دارم،
    و چندین برابر اون شک دارم که حرارت بالای GPU باعث میشه صفحه سیاه بشه.
    چون اگه با اون روال حرارت بره بالا به دقیقه نمیرسه که ذوب میشه. فکر کنم حتما لازمه که صفحه سیاه بشه و جلوی افرایش دما گرفته بشه!!
    ولی خوب چرا تو تست چند ماه پیش کارت گرافیکم رو یه سیستم دیگه بدون فن تصویر داد 😑
    امتیازها
    9,837
    سطح
    66
    833
    مشاور انجمن
    سلام عزیز. کارتون دقیق و عالی بود!
    %90 احتمال داره که مشکل از کارت گرافیک باشه، در زمینه بایوس اطلاعات کافی ندارم.
    چیپ های پردازشی و گرافیکی یه حداکثر دمای پردازش دارن که اگه دمای چیپ به اون دما برسه سیستم رو خاموش میکنن.
    برای همین به علت نصب نبودن هیت‌سینک کارت گرافیک سیستم مشکل پیدا می‌کرده.

حالا شما یا باید یه کارت گرافیک دیگه پیدا کنید یا از کسی امانت بگیرید و با اون تست کنید.اگه پیدا نکردید میتونید از این سایت یه کارت دست دوم ارزون بخرید تا موقعی که تشخیص مشکل قطعی بشه؛ اگر هم پیدا نکردید یه پیام خصوصی آدرستون رو برای من بفرستید تا براتون یه کارت بفرستم.

امتیازها
    3,403
    سطح
    36
    11
    کاربر جدید

سلام عزیز. کارتون دقیق و عالی بود!
    %90 احتمال داره که مشکل از کارت گرافیک باشه، در زمینه بایوس اطلاعات کافی ندارم.
    چیپ های پردازشی و گرافیکی یه حداکثر دمای پردازش دارن که اگه دمای چیپ به اون دما برسه سیستم رو خاموش میکنن.
    برای همین به علت نصب نبودن هیت‌سینک کارت گرافیک سیستم مشکل پیدا می‌کرده.

حالا شما یا باید یه کارت گرافیک دیگه پیدا کنید یا از کسی امانت بگیرید و با اون تست کنید.اگه پیدا نکردید میتونید از این سایت یه کارت دست دوم ارزون بخرید تا موقعی که تشخیص مشکل قطعی بشه؛ اگر هم پیدا نکردید یه پیام خصوصی آدرستون رو برای من بفرستید تا براتون یه کارت بفرستم.

خوشبختانه مشکل با کمک شما حل شد!

چند روزی طول کشید تا فن کارت گرافیک رو تعویضش رو انجام دادم و مشکل برطرف شد.

مشکل داغ کردن بیش از حد چیپست GPU و کارت گرافیک بود که با تعویض فن برطرف شد.

تشکر بی کران میکنم از شما دوست و کارشناس عزیز
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع