ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    امتیازها
    17,851
    سطح
    85
    3,751
    کاربر حرفه ای کامپیوتر

سرعت حیرت آور SSD و تاثیر مادربرد و بایوس

سلام بر همه دوستان قدیمی و عزیز
    امروز موفق به ثبت رکوردی جدید شدم که برای خودم حیرت آور بود. گفتم اطلاعاتم رو با بقیه به اشتراک بزارم.
    اول از همه رکورد سرعت خودم رو می زارم:
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 22-August-2020_00-29.png
مشاهده: 35
حجم: 38.3 کیلو بایت

سرعتی بیشتر از 1.6 گیگابایت بر ثانیه !
    و اما قضیه رسیدن به این سرعت چیه؟ و چه راه راهی رو رفتم تا به این سرعت رسیدم؟ به نظر خودم فوق العاده جنبه آموزشی بالایی دارد
    این SSD یک SSD m2 به نام ADATA SX8200 هست که برای اولین بار روی یک برد Z77 با کارت رایزر تبدیل سوکت m2 به PCIe X8 تست شد. برد های پلتفرم Z77 از NVME پشتیبانی نمی کنند. به همین جهت NVME رو به طور دستی به فایل بایوس خوروندم و بایوس رو فلش زدم. آموزش این کار در لینک زیر هست :

https://www.win-raid.com/t871f50-Gui...UEFI-BIOS.html

پس از خوروندن به بایوس کارت را در اسلات گذاشتم و نتیجه رو ثبت کردم :

نام: 07-June-2020_20-29.png
مشاهده: 16
حجم: 77.8 کیلو بایت

نام: photo_2020-06-07_20-39-38.jpg
مشاهده: 16
حجم: 144.3 کیلو بایت

اما نکته جالب! ما همه فکر می کردیم سوکت m2 به طور مستقیم باید سرعت بیشتری داشته باشه! اما اینطور نشد. برد سوخت و من توی ارزونی یک باندل Z97 خریداری کردم. ASUS MAXIMUS VII HERO و پردازنده 4790K از سری هسول و البته تعدادی رم حرفه ای. باندل رو برای اورکلاک خریدم و به زودی نتایج اون رو منتشر می کنم. نکته جالب بیش از حد ارزان بودن باندل بود و مشخص بود برد حتی دوبار هم روشن نشده!!! علت ارزانی کار نکردن دو تا سوکت اول رم بود که سریعا به کج شدن پین های زیر CPU شک کردم و با یک ذره بین و یک نیدل سوزن که از داروخانه گرفته بودن دو تا پین رو صاف کردم و کاملا مشکل مرتفع شد و این برد خوشگل با قیمت زیر یک میلیون نسیب من شد :)
    این برد سوکت m2 داره :

نام: c02.png
مشاهده: 22
حجم: 887.5 کیلو بایت

چیزی که من برداشت می کنم همونطور که در تصویر می بینید سوکت خیلی به پردازنده نزدیکه ! به نظر می آد خواستن کم ترین فاصله و بیشترین سرعت رو داشته باشه. من هم خوشحال از سوکت جدید SSD رو در سوکت گذاشتم و تست گرفتم :

نام: 1.png
مشاهده: 24
حجم: 48.3 کیلو بایت

نتیجه خیلی بد بود! دقیقا مثل کابوس بود و شوکه شدم !
    مجددا از رایزر استفاده کردم :

نام: 2.png
مشاهده: 19
حجم: 34.5 کیلو بایت

البته قبل از اینکه ویندوزی داشته باشم بایوس رو به آخرین ورژن که اواسط 2018 بود آپدیت کرده بودم

اما امروز دوباره بایوس رو دستی تا 2019 و 2020 آپدیت کردم (مود کردم) و آخرین نتیجه :

نام: 22-August-2020_00-29.png
مشاهده: 35
حجم: 38.3 کیلو بایت

نکته جالب این بود که سرعت با رایزر حتی با یک برد که رنگ NVME هم به خودش ندیده بود و دستی بهش خوروندم از سوکت فابریک بیشتر بود و تفاوت سرعت در دو برد مختلف و بایوس های متفاوت رو براتون گذاشتم. انشاالله که جالب بوده باشد!

اینم تصویر از برد جدید و بایوسش :

نام: IMG-20200822-WA0037.jpg
مشاهده: 22
حجم: 75.6 کیلو بایت

نام: IMG-20200822-WA0039.jpg
مشاهده: 17
حجم: 66.6 کیلو بایت

نام: IMG-20200822-WA0040.jpg
مشاهده: 17
حجم: 34.5 کیلو بایت

نام: IMG-20200822-WA0035.jpg
مشاهده: 15
حجم: 33.2 کیلو بایت
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    نوید جان،

در کل به تلاشهات و تغییراتی که دادی روی برد بهت تبریک می گم و حرکتت بسیار جالب توجه بود. آپدیت و مود کردن بایوس هم عالی.

اما توجهت رو به 2 تا نکته جلب می کنم.

اول اینکه درگاه M.2 روی اون مادربرد نهایت سرعت/پهنای باندش PCIE GEN.2 X2 هست، یعنی تقریبا میشه گفت 2 برابر SATA III سرعتشه، و شما نهایت سرعتی که بتونی با اون درگاه بگیری چیزی بین 500 تا 1000 مگابایت در ثانیه است که در تصویر مشخصه ماکسیموم به 615 مگابایت در ثانیه رسیده. این مشکل که نتونسته به 1000 برسه نه از مادربرد، بلکه احتمالا از عدم توانایی درک کنترلر SSD بوجود اومده که بنده خدا تقریبا 7 برابر این میزان سرعت READ داره، و به دلیل گلوگاه بوجود اومده احتمالا کنترلرش داغ کرده و سرعتش به 615 مگابایت Throttle کرده.

اما استفاده از اسلات آخر PCIe پهنای باند رو تا دو برابر یعنی PCIE GEN.2 X4 افزایش میده. این کار رو با Disable کردن M.2 انجام میده. بنابراین گلوگاه کمتر شده، کنترلر اس اس دی کمتر داغ شده و تونسته به سرعت 1615 مگابایت در ثانیه برسه. که همچنان از نصف سرعت اون اس اس دی هم کمتره.

بنابراین از بابت کاهش سرعت روی M.2 من تعجب نکردم و در مورد افزایش سرعت روی اسلات آخر هم تعجب نکردم. من خودم همین مادربرد رو داشتم. منتها حالا که این تغییرات رو دادی، یک سوال دارم. اگر اس اس دی رو روی اسلات دوم گرافیک بگذاری، شاید کار کنه، و اگر کار کنه، با پهنای باند PCIE GEN.2 X8 کار خواهد کرد که تقریبا با پهنای باند خود اس اس دی برابره. اگر کار کنه شما احتمالا به حداکثر سرعت اس اس دی نزدیک میشین.

فقط پهنای باند کارت گرافیک نصف میشه که بعید میدونم تاثیر زیادی روی پرفورمنس داشته باشه. این حالت صرفا در مادربرد های سری 300 اینتل امکان پذیره ولی تست کن، شاید کار کنه.
    امتیازها
    17,851
    سطح
    85
    3,751
    کاربر حرفه ای کامپیوتر
    نقل قول نوشته اصلی توسط ARMIN نمایش پست ها
    نوید جان،

در کل به تلاشهات و تغییراتی که دادی روی برد بهت تبریک می گم و حرکتت بسیار جالب توجه بود. آپدیت و مود کردن بایوس هم عالی.

اما توجهت رو به 2 تا نکته جلب می کنم.

اول اینکه درگاه M.2 روی اون مادربرد نهایت سرعت/پهنای باندش PCIE GEN.2 X2 هست، یعنی تقریبا میشه گفت 2 برابر SATA III سرعتشه، و شما نهایت سرعتی که بتونی با اون درگاه بگیری چیزی بین 500 تا 1000 مگابایت در ثانیه است که در تصویر مشخصه ماکسیموم به 615 مگابایت در ثانیه رسیده. این مشکل که نتونسته به 1000 برسه نه از مادربرد، بلکه احتمالا از عدم توانایی درک کنترلر SSD بوجود اومده که بنده خدا تقریبا 7 برابر این میزان سرعت READ داره، و به دلیل گلوگاه بوجود اومده احتمالا کنترلرش داغ کرده و سرعتش به 615 مگابایت Throttle کرده.

اما استفاده از اسلات آخر PCIe پهنای باند رو تا دو برابر یعنی PCIE GEN.2 X4 افزایش میده. این کار رو با Disable کردن M.2 انجام میده. بنابراین گلوگاه کمتر شده، کنترلر اس اس دی کمتر داغ شده و تونسته به سرعت 1615 مگابایت در ثانیه برسه. که همچنان از نصف سرعت اون اس اس دی هم کمتره.

بنابراین از بابت کاهش سرعت روی M.2 من تعجب نکردم و در مورد افزایش سرعت روی اسلات آخر هم تعجب نکردم. من خودم همین مادربرد رو داشتم. منتها حالا که این تغییرات رو دادی، یک سوال دارم. اگر اس اس دی رو روی اسلات دوم گرافیک بگذاری، شاید کار کنه، و اگر کار کنه، با پهنای باند PCIE GEN.2 X8 کار خواهد کرد که تقریبا با پهنای باند خود اس اس دی برابره. اگر کار کنه شما احتمالا به حداکثر سرعت اس اس دی نزدیک میشین.

فقط پهنای باند کارت گرافیک نصف میشه که بعید میدونم تاثیر زیادی روی پرفورمنس داشته باشه. این حالت صرفا در مادربرد های سری 300 اینتل امکان پذیره ولی تست کن، شاید کار کنه.
    عرض ادب

خیلی ممنون از توضیحات
    من واقعا اینو نمی دونستم دوری از سخت افزار باعث شده اطلاعات من نهایتا تا همون نسل سوم اینتل باشه و از این بابت عذر می خوام اگر مطلبی که نوشتم جالب نیست چون به نظر خودم جالب اومد گذاشتم
    درباره داغ کردنم دقیقا متوجه این موضوع شدم. رو سوکت به شدت موقع تست داغ می کرد ولی رو کارت نه
    اما منظور شمارو متوجه نشدم. ینی کجا بزنم کارت رو؟ ینی جاشو با کارت گرافیک جا به جا کنم؟
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    نقل قول نوشته اصلی توسط NAVID OC نمایش پست ها
    عرض ادب

خیلی ممنون از توضیحات
    من واقعا اینو نمی دونستم دوری از سخت افزار باعث شده اطلاعات من نهایتا تا همون نسل سوم اینتل باشه و از این بابت عذر می خوام اگر مطلبی که نوشتم جالب نیست چون به نظر خودم جالب اومد گذاشتم
    درباره داغ کردنم دقیقا متوجه این موضوع شدم. رو سوکت به شدت موقع تست داغ می کرد ولی رو کارت نه
    اما منظور شمارو متوجه نشدم. ینی کجا بزنم کارت رو؟ ینی جاشو با کارت گرافیک جا به جا کنم؟
    نه داداش نوید من که نگفتم مطلب جالب نبوده، اتفاقا دستت هم درد نکنه، اگر جالب نبود که نمیخوندم و پاسخ نمیدادم عزیز دل. در همون خط اول پاسخم نوشتم مطلب جالبی بوده. :)

ببین شما سه تا اسلات گرافیک داری، اولی که گرافیک نصبه، هیچی، آخری هم که خودت اس اس دی رو گذاشتی رو تست کردی.

اون وسطی رو منظورمه، قرمز رنگه، کارت اس اس دی رو بزار روی اسلات وسطی، که هیچی روش نیست، فقط یه بار تست کن ببین شناسایی میشه و اگر شد، تست چه سرعتی رو نشون میده، با Crystal Mark تست کن سبک تر از HD Tunes هست.

البته با مسئولیت خودت ها، نزنی بترکه، اصلا بیخیال با این اوضاع قطعات. پشیمون شدم. نکن
    امتیازها
    17,851
    سطح
    85
    3,751
    کاربر حرفه ای کامپیوتر
    نقل قول نوشته اصلی توسط ARMIN نمایش پست ها
    نه داداش نوید من که نگفتم مطلب جالب نبوده، اتفاقا دستت هم درد نکنه، اگر جالب نبود که نمیخوندم و پاسخ نمیدادم عزیز دل. در همون خط اول پاسخم نوشتم مطلب جالبی بوده. :)

ببین شما سه تا اسلات گرافیک داری، اولی که گرافیک نصبه، هیچی، آخری هم که خودت اس اس دی رو گذاشتی رو تست کردی.

اون وسطی رو منظورمه، قرمز رنگه، کارت اس اس دی رو بزار روی اسلات وسطی، که هیچی روش نیست، فقط یه بار تست کن ببین شناسایی میشه و اگر شد، تست چه سرعتی رو نشون میده، با Crystal Mark تست کن سبک تر از HD Tunes هست.

البته با مسئولیت خودت ها، نزنی بترکه، اصلا بیخیال با این اوضاع قطعات. پشیمون شدم. نکن
    ینی در این حده که اگه بزنی ممکنه بترکه؟ چرا؟

یادمه سری اول روی همون سوکت گذاشتم وقتی برد رو داشتم خارج کیس تست می کردم. تصویر اولی مال همون سوکت قرمزه

امتیازها
    178,352
    سطح
    100
    9,761
    متخصص شبکه و الکترونیک
    SSD: Silicon Power ACE A55 256GB - Modded Firmware
    Motherboard: ASUS P8P67 Modded BIOS
    Modded PCH timing Crystal
    Modded PCH DATA Crystal Frerquency
    Modded CPU Firmware - i5 3570
    Modded IMEI Firmware
    Modded Chipset timing crystal
    Modded BCLK timing Crystal

نام: ssd.jpg
حجم: 181.9 کیلو بایت

نام: 669.PNG
مشاهده: 25
حجم: 59.4 کیلو بایت

امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    ینی در این حده که اگه بزنی ممکنه بترکه؟ چرا؟

یادمه سری اول روی همون سوکت گذاشتم وقتی برد رو داشتم خارج کیس تست می کردم. تصویر اولی مال همون سوکت قرمزه
    نه دلیلی برای ترکیدن نیست، یه زمانی قطعات ارزون بود آدم هزار جور تست می زد، الان خودم هم وحشت دارم حرکت های نو آورانه بزنم چون میدونم با این قیمت ها دیگه نمیشه چیزی خرید.

به همین خاطر گفتم بیخیال.
    امتیازها
    17,851
    سطح
    85
    3,751
    کاربر حرفه ای کامپیوتر
    نقل قول نوشته اصلی توسط ErfanDL نمایش پست ها
    SSD: Silicon Power ACE A55 256GB - Modded Firmware
    Motherboard: ASUS P8P67 Modded BIOS
    Modded PCH timing Crystal
    Modded PCH DATA Crystal Frerquency
    Modded CPU Firmware - i5 3570
    Modded IMEI Firmware
    Modded Chipset timing crystal
    Modded BCLK timing Crystal

نام: ssd.jpg
حجم: 181.9 کیلو بایت

نام: 669.PNG
مشاهده: 25
حجم: 59.4 کیلو بایت
    عالی !
    محشره عرفان جان !
    کاش فوت و فن هاشو به ما هم یاد می دادی !
    چه جوری با ساتا به چنین سرعتی رسیدی؟

امتیازها
    178,352
    سطح
    100
    9,761
    متخصص شبکه و الکترونیک
    عالی !
    محشره عرفان جان !
    کاش فوت و فن هاشو به ما هم یاد می دادی !
    چه جوری با ساتا به چنین سرعتی رسیدی؟
    کریستال های تایمینگ bclk رو باید عوض کنی و فراکانس بالاتر بندازی

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

امتیازها
    17,851
    سطح
    85
    3,751
    کاربر حرفه ای کامپیوتر
    نقل قول نوشته اصلی توسط ErfanDL نمایش پست ها
    کریستال های تایمینگ bclk رو باید عوض کنی و فراکانس بالاتر بندازی

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
    آمورشش رو میزاری عرفان جان؟
    افزایش bclk فقط با ساتا میشه؟
    با رایز باید چی کار کرد؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)