ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    امتیازها
    9,837
    سطح
    66
    833
    مشاور انجمن

Unhappy نکات ایمنی و تجربیات در مورد حوادث های ناگوار سخت افزار

به نام حق

سلام!
    امروز برای پی بردن به یه سوال از روی کنجکاوی سیستم رو روشن کردم تا در اصل بفهمم "چطور میشه با استفاده از مولتی‌متر از سرعت دور فن مطلع شد؟!" و این باعث ایجاد یه حادثه کوچک شد.
    خلاصه، یه فن CPU (فن CPU قبلی سیستم، همون فن استوک اینتل) رو به PWR_FAN مادربرد زدم و سعی در این داشتم طبق استدلال من دراوردی "یه سیم نمیتونه باعث نمایش سرعت فن باشه!(بر خلاف چیزی که تو بیشتر سایت ها نوشتن!" به دنبال سیم دوم مربوط به این قضیه باشم؛ برای همین سلکتور مولتی متر رو روی تست دیود گذاشتم و شروع به تست تک تک سیم ها کردم که از قضا یکی از سیم ها مشکوک میزد ولی عددی در کل نشون نمیداد و فقط در ابتدای اتصال،‌ صفحه نمایش عدد نشون میداد؛ برای همین گفتم شاید از مقاومت بینشون باشه و رفتم سَرِ تست مقاومت روی رنج 20K و دیدم که آره! (اگه اشتباه نکنم) سیم مشکی و سبز عدد 1830 رو روی صفحه مولتی‌متر نمایش میدادن. برابر سرعت فن اما نمیدونم این قضیه اتفاقیه؟ یا نه، در اصل همینه.
    در همین حال بود که یه دفعه پراب مولتی‌متر لغزید و یه اتصال کوتاه بین سیم زرد و مشکی (12V) اتفاق افتاد و بوی سوختگی!!!!!!!
    منم سریع سیستم رو که خاموش نشده بود خاموش کردم و جویای منشأ بوی سوختگی گشتم. اول فکر می‌کردم از چیپ هست ولی بعد اتفاقی دیدم یکی از سیم های روی بُردِ مادربرد سوخته بود و رنگ طلایی رنگش توجه‌ام رو جلب کرد.
    و فهمیدم که منشأ بوی سوختگی همونجاست.

خداروشکر کردم که مادربرد به فنا نرفته بود اما پس از اون افسردگی پس از شکست بر من غالب شد!!!

به خاطر همین تصمیم گرفتم که با اجازه همه این تاپیک رو ایجاد کنم تا دوستان هم توصیه های ایمنیِ بعد از وقوع حادثه و اگه مایل بودید اگه تجربه های تلخی در این زمینه دارید به اشتراک بزارید تا درس بگیریم.

این تاپیک به امید خدا آپدیت می‌شود.

امتیازها
    178,352
    سطح
    100
    9,761
    متخصص شبکه و الکترونیک
    عزیز برای چنین کارهایی از اسیلوسکوپ استفاده میکنند نه مولتی متر اونم در حالت دیود که خودش ولتاژ سر پراب ها ایجاد میکنه. فن هم به وسیله OP AMP روی مادربورد دورش خوانده میشه.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

امتیازها
    9,837
    سطح
    66
    833
    مشاور انجمن
    متاسفانه از سر نا آگاهی این اتفاق افتاد و خدا رو شکر که آسیب های جدی تری پیش نیومد.

به نظرتون اگه خدای نکرده اینجور حوادث پیش اومد چیکار کنیم؟ مخصوصاً این روز ها که هوا خیلی گرمه (مخصوصاً خوزستان که ساعت 12 پنجاه درجه است) و شبکه‌ی برق دچار اختلال و اضافه ولثاژ میشه.
    چند روز پیش هم برق ولتاژ برق شهری رفت روی 249 و بعدش برق قطع شد. ولتاژ ایمن برق شهری در چه رِنجیه؟

امتیازها
    178,352
    سطح
    100
    9,761
    متخصص شبکه و الکترونیک
    نقل قول نوشته اصلی توسط _abbas_glv نمایش پست ها
    متاسفانه از سر نا آگاهی این اتفاق افتاد و خدا رو شکر که آسیب های جدی تری پیش نیومد.

به نظرتون اگه خدای نکرده اینجور حوادث پیش اومد چیکار کنیم؟ مخصوصاً این روز ها که هوا خیلی گرمه (مخصوصاً خوزستان که ساعت 12 پنجاه درجه است) و شبکه‌ی برق دچار اختلال و اضافه ولثاژ میشه.
    چند روز پیش هم برق ولتاژ برق شهری رفت روی 249 و بعدش برق قطع شد. ولتاژ ایمن برق شهری در چه رِنجیه؟
    ولتاژ نرمال 220 تا 250 ولت هست. برای جلوگیری از این طور حوادث یا از استابلایزرهای سروو موتوری استفاده کن یا از UPS. خوبی UPS اینه که بعد از قطع برق چند دقیقه مهلت داری که سیستم رو خاموش کنی. استابلایزر همیشه ولتاژ و جریان رو ثابت نگه میداره و از دو فاز شدن و اتصال کوتاه جلوگیری میکنه.

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)