ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11

موضوع: آمپر باطری

امتیازها
    633
    سطح
    12
    0
    کاربر جدید

آمپر باطری

با سلام وآرزوی سلامتی برای همه عزیزان سوالی داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید برای یه وسیله برقی حساس بجای باطری 12 ولت 2.7 آمپر باطری 12 ولت 4.5 آمپر استفاده کنیم آیا آسیب میرسونه؟
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    نقل قول نوشته اصلی توسط smailabady نمایش پست ها
    با سلام وآرزوی سلامتی برای همه عزیزان سوالی داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید برای یه وسیله برقی حساس بجای باطری 12 ولت 2.7 آمپر باطری 12 ولت 4.5 آمپر استفاده کنیم آیا آسیب میرسونه؟
    به قول خودتون حساس، بله آسیب میزنه.
    چی هست؟
    امتیازها
    17,097
    سطح
    83
    2,719
    کاربر انجمن
    نقل قول نوشته اصلی توسط smailabady نمایش پست ها
    سلام.
    فکر نکنم. آمپری که اشاره میکنید ظرفیت باتری هست. شما به منبع تغذیه با ولتاژ یکسان هم وصل کنید که مثلا 100 آمپر هست، بازهم مصرف کننده (دستگاه شما) بسته به نیاز خودش آمپر میکشه.
    آمپری که شما ذکر شدت جریان عبوری از دستگاه نیست، بلکه ظرفیت منبع تغذیه شماست.با وجود اختلاف پتانسیل مشابه، مصرف کننده فقط نیاز خودش رو از منبع تغذیه تامین میکنه.
    مثال :
    شما میتوانید موبایل خودتون رو با شارژر نیم ، یک ، دو ، سه ، و... آمپری به شرط ولتاژ یکسان شارژ کنید و یا از پاوربانک های 5000 ، 10000 ، 20000، 50000 ، استفاده کنید و بازهم مشکلی نیست.
    امتیازها
    6,075
    سطح
    50
    6
    کاربر جدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط Arthur نمایش پست ها
    سلام.
    فکر نکنم. آمپری که اشاره میکنید ظرفیت باتری هست. شما به منبع تغذیه با ولتاژ یکسان هم وصل کنید که مثلا 100 آمپر هست، بازهم مصرف کننده (دستگاه شما) بسته به نیاز خودش آمپر میکشه.
    آمپری که شما ذکر شدت جریان عبوری از دستگاه نیست، بلکه ظرفیت منبع تغذیه شماست.با وجود اختلاف پتانسیل مشابه، مصرف کننده فقط نیاز خودش رو از منبع تغذیه تامین میکنه.
    مثال :
    شما میتوانید موبایل خودتون رو با شارژر نیم ، یک ، دو ، سه ، و... آمپری به شرط ولتاژ یکسان شارژ کنید و یا از پاوربانک های 5000 ، 10000 ، 20000، 50000 ، استفاده کنید و بازهم مشکلی نیست.
    آیا باتری با ورودی 5V 0.1A میشه با منبع 5V 1A شارژ کرد؟ مشکلی پیش نمیاد؟
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    سلام.
    مثال :
    البته مهدی جان، توی این جلسه ای که بودیم، به تفصیل توضیح داده شد که در صورتی که دستگاهی به باطری با آمپر بالاتر از میزان آمپراژ خودش شارژ بشه به مرور IC شارژش خراب میشه و از بین میره. تقریبا تجربه شخصی هم دارم که آمپراژ بیشتر پاور بانک یا باطری به مرور باعث آسیب زدن به بخش تغذیه دستگاه خواهد شد.

مگر اینکه، اون باطری، هوشمند باشه و خودش بر اساس نیاز دستگاه، آمپراژش رو متناسب با اون تنظیم کنه، در غیر این صورت به نظرم پیشنهاد ندیم.
    امتیازها
    6,075
    سطح
    50
    6
    کاربر جدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط ARMIN نمایش پست ها
    البته مهدی جان، توی این جلسه ای که بودیم، به تفصیل توضیح داده شد که در صورتی که دستگاهی به باطری با آمپر بالاتر از میزان آمپراژ خودش شارژ بشه به مرور IC شارژش خراب میشه و از بین میره. تقریبا تجربه شخصی هم دارم که آمپراژ بیشتر پاور بانک یا باطری به مرور باعث آسیب زدن به بخش تغذیه دستگاه خواهد شد.

مگر اینکه، اون باطری، هوشمند باشه و خودش بر اساس نیاز دستگاه، آمپراژش رو متناسب با اون تنظیم کنه، در غیر این صورت به نظرم پیشنهاد ندیم.
    مشکل من اینه هیچ شارژری وجود ندارد که خروجی 0.1 آمپر داشته باشه. من دستگاهمو با چی شارژ کنم؟
    امتیازها
    17,097
    سطح
    83
    2,719
    کاربر انجمن
    نقل قول نوشته اصلی توسط ARMIN نمایش پست ها

سلام آقا آرمین عزیز.
    صحبت شما قطعا درست هست.
    دو نوع آمپر اینجا مورد بحث هست. یکی آمپر به معنای شدت جریان . در واقع میزان بار الکتریکی در حال عبور از مدار. یک مقدار دیگه که استارتر عزیز فکر کنم مد نظر ایشون هست، ظرفیت باتری هست که با آمپر - ساعت مشخص میشه و در واقع میزان انرژی ذخیره شده در دستگاه هست.
    حالا دو تا قضیه داریم.
    قضیه 1 : استفاده از منبع تغذیه با آمپر بالاتر. (مبدل ac به dc)
    قضیه 2 : استفاده از منبع تغذیه با ظرفیت (آمپرساعت) بالاتر. (باتری)
    راستش در حالت تئوری اگر ما مصرف کننده ای رو به منبع تغذیه ای که توان تامین آمپراژ بسیار بالاتری از میزان مصرف اون دستگاه رو وصل کنیم، مشکلی پیش نخواهد اومد. چون شدت جریان مثل اختلاف پتانسیل (ولتاژ) نیست که به محض اتصال برقرار بشه. مصرف کننده میزان نیرویی که مصرف میکنه از منبع تغذیه دریافت میکنه و عددی که به عنوان آمپر بر روی منبع تغذیه ذکر میشه، در واقع حداکثر توان اون منبع برای تامین شدت جریان هست و اینطوری نیست که به محض اتصال مثلا 100 آمپر جریان از مصرف کننده ما عبور کنه. به عنوان مثال : شارژر لپ تاپی توانایی تامین 6000 آمپر جریان رو داره. حالا چهار حالت داریم.
    1. لپ تاپ خاموش و فول شارژ هست.
    2. لپ تاپ خاموش و در حال شارژ هست.
    3.لپ تاپ روشن و فول شارژ هست.
    4.لپ تاپ روشن و در حال شارژ هست.
    در تمامی این حالت ها، این مصرف کننده (لپ تاپ) ما هست که شدت جریان مورد نیاز خودش رو (صرفا تا سقف توان شارژر) ، تامین میکنه. شارژر ما هیچ نقشی در تعیین میزان جریان عبوری نداره و فقط حداکثر میزان کارایی خودش رو در یک ولتاژ ثابت تامین میکنه.

قضیه 2 :
    قضیه 2 هم که کاملا واضح است. شما پاوربانک رو به عنوان منبع آب در نظر بگیرید و مصرف کننده (موبایل) رو به عنوان پمپ کشش آب. فرقی نمیکنه این پمپ رو در منبع 100 لیتری یا 10000 لیتری قرار بدیم. پمپ ما فقط بسته به ظرفیت خودش از منبع آب برداشت میکنه. بنابراین شما اگه موبایل رو به پاوربانک(باتری) 5000 میلی آمپری ساعتی وصل کنید یا 50000 میلی آمپری ساعت، فرقی برای موبایل نمیکنه و بسته به مصرف خودش جریان میکشه.

البته نهایتا باید بگم این مباحث در تئوری به این صورت هستند، و در عمل ممکن هست مشکلاتی به وجود بیاد که بیشتر شبیه خطا هستند مثل افت ولتاژ، افزایش مقاومت و ....
    امتیازها
    6,075
    سطح
    50
    6
    کاربر جدید
    مسئله آمپر ساعت با آمپر فرق داره.
    پاور بانک 5000 آمپرساعت یا 50,000 آمپرساعت ممکنه دارای خروجی هایی مثلا 1 یا 2 یا 3 آمپر باشند.

در نهایت میشه گفت گوشی یا لپ تاپ چون دستگاههای هوشمندی هستند به میزان مورد نیازشون آمپر میگیره. اما دستگاهی مثل یک گیرنده بلوتوثی صدا (که سوال منم هست) که به اندازه گوشی هوشمند نیست آیا به میزان نیازش آمپیر میگیره؟
    امتیازها
    17,097
    سطح
    83
    2,719
    کاربر انجمن
    بله به میزان نیازش آمپر میگیره به نظر من. در کل اساس هر مدار الکتریکی به این صورت هست.
    تقریبا هر چیزی رو بلد بودم گفتم، اما یه نکته یادم رفت.
    شارژ کردن باتری مقداری قضیه رو متفاوت میکنه. زمانی که شما باتری رو با آمپر بالاتری شارژ میکنید، درسته از نظر فنی و تئوری مشکلی نیست تا زمانی که ولتاژ ثابت بمونه، اما شارژ سریع تر و عبور جریان بیشتر باعث بالا رفتن دمای باتری و کاهش طول عمر اون میشه، هر چند این مقدار کم باشه.
    اما در شرایط استاندارد، هیچ مشکلی نیست و تمامی دستگاه های مصرف کننده، به اندازه مصرف شون آمپر میکشند یا درست تر بگم، جریان از آنها عبور میکنه.
    امتیازها
    6,075
    سطح
    50
    6
    کاربر جدید
    بله به میزان نیازش آمپر میگیره به نظر من. در کل اساس هر مدار الکتریکی به این صورت هست.
    تقریبا هر چیزی رو بلد بودم گفتم، اما یه نکته یادم رفت.
    شارژ کردن باتری مقداری قضیه رو متفاوت میکنه. زمانی که شما باتری رو با آمپر بالاتری شارژ میکنید، درسته از نظر فنی و تئوری مشکلی نیست تا زمانی که ولتاژ ثابت بمونه، اما شارژ سریع تر و عبور جریان بیشتر باعث بالا رفتن دمای باتری و کاهش طول عمر اون میشه، هر چند این مقدار کم باشه.
    اما در شرایط استاندارد، هیچ مشکلی نیست و تمامی دستگاه های مصرف کننده، به اندازه مصرف شون آمپر میکشند یا درست تر بگم، جریان از آنها عبور میکنه.
    خب من اگر دستگاهی که ورودی باتریش 0.1 آمپره به یک شارژر با خروجی 1 آمپر وصل کنم به اندازه نیازش آمپر میکشه یا ممکنه بیشتر باشه و باتریش خراب بشه؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)