ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    امتیازها
    3,324
    سطح
    35
    8
    کاربر جدید

آموزش استفاده از حافظه‌های NVMe در مادربوردهای قدیمی دارای رابط pcie حداقل 4x با بوت لودر Clover

از لحاظ تئوری این روش با تمامی مادربوردها سازگار بوده و موضوع جدید و قدیمی بودن سیستم مطرح نمیباشد

این روش با مادربورد P6T Deluxe v2 تست شده و بدون مشکل کار میکند. با توجه به اینکه مادربورد مذکور پورت SATA 6 نداشت، نصب 2.5 SSDاینچ تقریباً بیفایده بود، در نتیجه تصمیم گرفتم از این روش استفاده کنم و سرعتی بسیار بالاتر از انتظارم را تجربه کردم. افراد زیادی هم در فرومهای خارجی با این روش به نتیجه رسیدن ولی در هر صورت ریسک هزینه کرد قطعات با خودتون هست.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 1.jpg
مشاهده: 60
حجم: 63.2 کیلو بایت

سخت افزار مورد نیاز:

1. حافظه ( SSD NVME M.2پیشنهادم سامسونگ 970 EVO Plusبا ظرفیت 250گیگ)

نام: 2.jpg
مشاهده: 3
حجم: 62.5 کیلو بایت

2. کارت تبدیل NVMe M.2به ( PCIe پیشنهادم – لینک)

نام: 3.jpg
مشاهده: 2
حجم: 62.9 کیلو بایت

3. حافظه فلش USBبا هر ظرفیتی یا حافظه SATAمثل هارد یا SSDکم حجم و ...

4. فلش یا CDحاوی فایل نصب ویندوز –10فایل روی فلش باید با قابلیت نصب UEFIکپی شده باشد

نرمافزارهای مورد نیاز:

1. نرم افزار BDU یا Boot Disk Utility by Cvad
    2. ایمیج Clover EFI bootloader لینک (نام فایل دانلودی باید مشابه با نام روبرو باشد. ) CloverISO-****.tar.lzma (این نرمافزار برای نصب سیستم عامل اپل بر روی سایر کامپیوترها میباشد ولی ما میخواهیم از قابلیتهای دیگر اون استفاده کنیم)

نحوه نصب:
    ابتدا قطعات خریداری شده را بر روی مادربورد نصب کنید. اگر ویندوز کنونی شما نسخه 10باشد پس از راه اندازی ویندوز باید حافظه SSDرا به صورت خودکار شناسایی کند و شما در قسمت disk managementمیتوانید وضعیت آن را چک کنید. اگر ویندوز درمورد پارتیشن استایل از شما سوال کرد شما باید گزینه GPTرا انتخاب نمایید.

نام: 4.jpg
مشاهده: 55
حجم: 66.7 کیلو بایت

فلش و یا حافظه SATAتدارک دیده شده را به سیستم وصل نموده و ایمیج Clover EFI bootloaderرا که دانلود کردهاید به فولدر نرم افزار BDUانتقال داده و سپس BDUرا اجرا نمایید. سپس در منوی Optionsگزینه Configurationرا انتخاب کنید. در صفحه باز شده مطابق با تصویر زیر ایمیج Cloverرا مانند کادر قرمز اول در تصویر صفحه بعد تنظیم و اگر تصمیم دارید از هارد خود به جای حافظه فلش استفاده کنید، مطابق تصویر گزینه Enable Fixed Disksرا فعال نموده تا تمام حافظههای ثابت سیستم نیز به نمایش درآید.

نام: 5.jpg
مشاهده: 57
حجم: 33.1 کیلو بایت

پس از انجام مراحل فوق OKرا زده و به صفحه اصلی برنامه برگشته و حافظه خود را انتخاب کنید و Formatکنید. لازم به ذکر است با انتخاب هرکدام از حافظهها تمامی محتوی آن حافظه فرمت شده و تمامی پارتیشنهای آن از بین میرود و Cloverپارتیشن مخصوص خود را ساخته و مابقی حافظه را شما خود میتوانید در disk managementپارتیشن بندی کنید.

نام: 6.jpg
حجم: 26.5 کیلو بایت

بعد از زدن Formatتاییدی مبنی بر انتخاب درست حافظه و پاک شدن کامل اطلاعات از شما میخواهد که بعد از دقت فراوان OKرا انتخاب کنید. بعد از اتمام کار حافظه انتخاب شده به دو پارتیشن تقسیم میگردد. نام پارتیشن مورد نظر ما CLOVERو با حجم 196MBمیباشد. داخل پارتیشن مذکور باید سه فولدر مانند تصویر زیر وجود داشته باشد.

نام: 7.jpg
حجم: 86.8 کیلو بایت

حال در حافظه مورد اشاره به آدرس \EFI\CLOVER\drivers\offرفته و تمام فایلهای موجود در فولدر offرا Copy نموده و یک نمایید \EFI\CLOVER\drivers\UEFI\ و بار دیگر در آدرس EFI\CLOVER\drivers\BIOS بار در آدرس در اینجا کار شما با سیستم عامل کنونی تمام شده است. اکنون CDیا فلش نصب ویندوز را در سیستم قرار داده و آن را ریست کنید.

الویت Bootرا در بایوس به حافظه حاوی CLOVER تغییر دهید و اجازه دهید سیستم بوت شود. اگر مراحل را به درستی گذرانده باشید اکنون میبایست Cloverبوت شده و تصویری تقریباً شبیه تصویر زیر مشاهده کنید.

نام: 8.jpg
حجم: 23.5 کیلو بایت

با کلید جهت چپ و راست کیبورد گزینه Exitکه با کادر قرمز علامت گذاری شده را انتخاب کنید. از صفحه باز شده گزینه Boot را انتخاب نماید Maintenace Manage

نام: 9.jpg
مشاهده: 56
حجم: 48.5 کیلو بایت

در ادامه کار گزینه Boot From Fileرا طبق تصویر زیر زده و در صفحه باز شده، بوت CD یا فلش مربوط به نصب ویندوز را انتخاب نمایید.

نام: 10.jpg
مشاهده: 56
حجم: 37.3 کیلو بایت

در این مرحله CDیا فلش نصب ویندوز اجرا شده و شما میتوانید ویندوز را در حافظه NVMe خود نصب نمایید. در زمان راه اندازی مجدد سیستم پس از نمایان شدن cloverمعمولاً تنها کافیست کلید Enterرا بزنید. پس از نصب ویندوز، درایور مربوط به حافظه NVMe را نصب کرده و اگر همه چیز بدون مشکل بود شما میتوانید با تغییر چند آیتم زیر مراحل بالا آمدن ویندوز را به صورت کامل
    خودکار نمایید.

در داخل حافظه مربوط به CLOVERفایل Config.plistبه آدرس \EFI\Clover\Config.plistرا با Notepadباز کرده و کدهای زیر را جایگزین نمایید:

کد < >key>DefaultLoader</key را پیدا کرده و پارامتر مربوط به آن را به شکل زیر تغییر دهید.

>string>\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi</string<

کد < >key>DefaultVolume</key را پیدا کرده و پارامتر مربوط به آن را به شکل زیر تغییر دهید.

>string>EFI</string<

کد < >key>Timeout</key را پیدا کرده و پارامتر مربوط به آن را به شکل زیر تغییر دهید.

>integer>0</integer<

در آخر میتوانید در disk managementویندوز حافظه مربوط به Cloverرا Offlineکنید تا از تغییرات و اشتباهات کاربران درامان باشد.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    امتیازها
    3,324
    سطح
    35
    8
    کاربر جدید

آموزش استفاده از حافظه‌های NVMe در مادربوردهای قدیمی دارای رابط pcie حداقل 4x با بوت لودر Clover

با سلام خدمت دوستان

چند وقتی بود به با دیدن سرعت حافظه‌های جدید به شدت از سرعت هارد سیستم ناراضی بودم و با توجه به این که مادربود من پورت ساتا 6 هم نداشت، ssd های ساتا هم خریدشون بیفایده بود، تا این که چند وقت قبل به صورت اتفاقی به پستی در یک فروم خارجی با موضوع استفاده از حافظه nvme برروی کامپیوترهای قدیمی با استفاده از بوت لودر clover برخوردم و با توجه به اینکه در سیستم من بدون مشکل کار میکند، آموزشش را تهیه کردم برای دوستانی که به سرعت بالاتر از ساتا بر روی مادربورد قدیمیشون نیاز دارند.
    این آموزش بیشتر برای کسانی هست که می‌خواهند با کمترین هزینه ممکن (بدون تغییر مادربورد و ...) به سرعتی بالاتر از sata و در حد حافظه‌های NVME دست پیدا کنند. روش دیگری هم برای مادربوردهای نسبتاً جدیدتر و دارای uefi هست شامل تغییر در uefi میشود که با توجه به ریسکش این مورد را پیشنهاد نمیکنم. (البته مادربورد من (p6t deluxe v2) حتی uefi هم ساپورت نمیکند.)

فایل آموزش در پیوست موجود است.
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    علی جان خیلی ممنون از این آموزش جالت

فقط زحمتت نمیشه این آموزش رو به صورت تاپیک (در متن انجمن) بنویسی که قابلیت سرچ در گوگل داشته باشه؟

اگر برات سخت میشه من بکنم؟
    امتیازها
    9,837
    سطح
    66
    833
    مشاور انجمن
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali2006 نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان

چند وقتی بود به با دیدن سرعت حافظه‌های جدید به شدت از سرعت هارد سیستم ناراضی بودم و با توجه به این که مادربود من پورت ساتا 6 هم نداشت، ssd های ساتا هم خریدشون بیفایده بود، تا این که چند وقت قبل به صورت اتفاقی به پستی در یک فروم خارجی با موضوع استفاده از حافظه nvme برروی کامپیوترهای قدیمی با استفاده از بوت لودر clover برخوردم و با توجه به اینکه در سیستم من بدون مشکل کار میکند، آموزشش را تهیه کردم برای دوستانی که به سرعت بالاتر از ساتا بر روی مادربورد قدیمیشون نیاز دارند.
    این آموزش بیشتر برای کسانی هست که می‌خواهند با کمترین هزینه ممکن (بدون تغییر مادربورد و ...) به سرعتی بالاتر از sata و در حد حافظه‌های NVME دست پیدا کنند. روش دیگری هم برای مادربوردهای نسبتاً جدیدتر و دارای uefi هست شامل تغییر در uefi میشود که با توجه به ریسکش این مورد را پیشنهاد نمیکنم. (البته مادربورد من (p6t deluxe v2) حتی uefi هم ساپورت نمیکند.)

فایل آموزش در پیوست موجود است.
    سلام،
    اتفاقا من هم این فکر به ذهنم اومده بود![emoji28]
    جالب تر اینکه تبدیل های PCI-EX x1 به m.2 و NVme و حتی SATA III هم در بازار موجوده و کار رو خیلی راحت تر میکنه!

امتیازها
    3,324
    سطح
    35
    8
    کاربر جدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط ARMIN نمایش پست ها
    علی جان خیلی ممنون از این آموزش جالت

فقط زحمتت نمیشه این آموزش رو به صورت تاپیک (در متن انجمن) بنویسی که قابلیت سرچ در گوگل داشته باشه؟

اگر برات سخت میشه من بکنم؟
    با تاپیک نویسی زیاد آشنایی ندارم که کیفیتش خوب دربیاد، فایل وردش رو براتون فرستادم زحمتش رو خودتون بکشید. باتشکر
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)