ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    امتیازها
    1,812
    سطح
    25
    367
    ASUS Technical PR

بررسی، آموزش کار با ASUS SSD Secure Erase-افزایش کارایی برای SSD قدیمی

شرکت ایسوس، همیشه با در نظر داشتن وضعیت موجود کاربران خود، امکانات ویژه ای را برای طرفداران وفادار خود ابداع کرده است، گاهی با اضافه کردن چیپ مجزا برای کاری خاص، گاهی با تغییر شکل خنک کننده و در مادربوردهای تولید خودش، با بایوسی کاملاً پیشرفته و با امکاناتی همیشه یک پله بالاتر از رقبا، کاربران خود را شکفت زده کرده است.
    بنده پس از استفاده از محصولات این برند، پس از بررسی در بایوس، به امکان ویژه ای در زمینه افزایش کارایی SSD های قدیمی برخوردم و پس از جست و جو در اینترنت متوجه شدم تا کنون بررسی مناسبی از این ویژگی خاص انجام نشده بود.
    نام این ویژگی SSD Secure Erase است و کار آن صرفاً تازه سازی SSD های مستهلک یا قدیمی که به کاهش کارایی دچار شده اند. بنده مدتی پیش (حدود 2 سال پیش) یک SSD با مشخصات OCZ Vertex 3 60GB خریداری کرده بودم و تصمیم گرفتم این ویژگی خاص ایسوس را با آن بسنجم. در قبل از هرچیز ابتدا به صورت معمولی از طریق ویندوز آن را فرمت کردم و با نرم افزار های بنچمارکینگ مختلف مورد تست قرار دادم.

نتایج بدست آمده را می توانید در تصاویر مشاهده کنید: (ابتدا فقط از طریق ویندوز فرمت کردم، پس از ریستارت سیستم، تست را اجرا کردم)

تصویر تست با HD Tune Pro 5.60

تصویر تست با AS SSD BENCHMARK 1.5.3784

تصویر تست با CrystalDiskMark 5.0.2 x64

پس از اتمام تست های مورد نظر من، OCZ Vertex 3 60GB را با ASUS SSD Secure Erase فرمت کردم، و پس از وارد شدن به ویندوز، آن را به عنوان یک هارد جدید پارتیشن بندی و آماده به کار کردم، سپس تست ها را یک به یک مثل حالت قبل اجرا کردم که نتایج را در تصاویر زیر ملاحظه می کنید:

تصویر تست با HD Tune Pro 5.60

تصویر تست با AS SSD BENCHMARK 1.5.3784

تصویر تست با CrystalDiskMark 5.0.2 x64
    امتیازها
    1,812
    سطح
    25
    367
    ASUS Technical PR

آموزش کار با Secure Erase

خوب، تا اینجا که برای خودم بسیار جالب بود! حال برسیم به داستان ساده آموزش کار با این ویژگی جذاب ایسوس:
    ابتدا قبل از هرچیز سیستم را ریستارت می کنیم و وارد بایوس می شویم:
    به قسمت Tool سپس Secure Erase وارد می شویم
    در اینجا تعداد SSD های موجود در سیستم را مشاهده می کنید که در وضعیت Frozen قرار دارند

پس از انتخاب SSD مورد نظر (OCZ Vertex 3 60GB) و زدن دکمه Enter سیستم پیامی را مبنی بر پاک شدن تمامی اطلاعات و حصول اطمینان از داشت پشتیبان از آن به ما می دهد که با زدن دکمه OK پیام دیگری مبنی بر Frozen بودن وضعیت SSD ها ظاهر می شود و با کلیک بر رو دکمه OK سیستم ریستارت می شود و مستقیماً پس از چند لحظه وارد صفحه قبلی شده و وضعیت SSDها به حالت آماده به کار یا Ready تغییر می کند.

وضعیت Frozen

وضعیت Ready
    مجدداً پس از انتخاب SSD مورد نظر (OCZ Vertex 3 60GB) و زدن دکمه Enter سیستم پیامی را مبنی بر پاک شدن تمامی اطلاعات به ما می دهد و با تایید آن پیامی مبنی بر غیرقابل ریکاوربوردن اطلاعات ظاهر می شود( چقدر گیر میده!! بابا خودم می خوام بزنم بترکونمش!! ول کن! یه بار دیگه بپرسی اصاً بی خیال میشما!!) و پس از تایید چند لحظه بعد پیام کامل شدن پروسه Secure Erase ظاهر می شود! به همین سادگی SSD کارایی از دست رفته خود را بازپس گرفت!! (چقدر قلمبه سلمبه نوشتم!!)

ویرایش توسط !Mr. DB : 2015/09/30 در ساعت 16:26
    امتیازها
    1,812
    سطح
    25
    367
    ASUS Technical PR

نتیجه گیری و سخن پایانی

خوب برسیم به نتیجه گیری کلی:

ایرادی که به SSDها وارد است، ضعف آنها در پاک کردن اطلاعات ناقص یا کند شدن آنها به مرور زمان است، Secure Erase با استفاده از الگوریتمهایی خاص اقدام به پاک سازی کامل SSD می کند و این ضعف SSD ها را تا حد زیادی کم می کند.
    در نمودار های زیر برایتان میزان افزایش کارایی را در این SSD رسم کردم که تمامی تست ها گواهی بر کارکرد درست Secure Erase، این ویژگی جالب از یک پیشرو در دنیای کامپیوتر است.

در انتها هم تشکر ویژه ای دارم از شرکت های اسپانسر بابت سخت افزارهایی که در اختیار بنده قرار داده اند:

با تشکر از ASUS بابت مادربرود MAXIMUS VIII HERO ،کارت گرافیک R9 280X PLATINIUM ، مانیتور VG236 3D وcore i5 6600K CPU
    با تشکر از GSKILL بابت رم های TridentZ F4-3200CL16D-16GTZ
    با تشکر از شرکت گرین سیاره سبز بابت کولر THERMALRIGH MACHO REV.A
    با تشکر از PLEXTOR بابت SSD M6S 256GB
    با تشکر از THERMALTAKE بابت پاور Toughpower Grand 1200W

نویسنده: خودم! :دی
    ویرایش توسط !Mr. DB : 2015/09/30 در ساعت 16:30
    امتیازها
    1,812
    سطح
    25
    367
    ASUS Technical PR
    نکته ای که من رو شوکه کرد نتیجه گراف HD Tune بود!!
    نتیجه عجیبه! اما واقعیه!! @-)

امتیازها
    178,352
    سطح
    100
    9,761
    متخصص شبکه و الکترونیک
    بسیار عالی سعید جان...

یه نکته ای هم من با اجازه بگم

من یه SSD ADATA SX 900 خریدم که سرعت read که این SSD حدود 380 مگابایت بود با مود کردن و آپدیت فریمور درگاه ساتای مادربورد این سرعت به 506 مگابایت افزایش یافت! این موضوع هم فقط روی مادربوردهای ASUS عملی هست.

با احترام

Sent from my XPERIA Z ULTRA using Tapatalk

امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    بسیار ممنونم سعید جان بابت این مطلب مفید.

حقیقت Asus اولین شرکت مادربرد سازی جهان بود که امکان Secure Erase رو در بایوس مادربرد فراهم کرد. فکر کنم این امکان از سوکت 1150 به بعد شروع شده.

فقط دو تا نکته خواستم بپرسم سعید جان،

اول اینکه در برخی موارد SSD از حالت Frozen به هیچ عنوان بیرون نمیاد و حتی پس از ریستارت اخطار میده این امکان Secure Erase توسط SSD من پشتیبانی نمیشه. میخوام بدونم من مشکل تخیلی دارم یا واقعا" بعضی SSD ها مثل مال من مقاومت میکنند.

مطلب دوم، به نظر این حالت اصولا" برای SSD های SATA طراحی شده، و من چند جا دیدم SSD های برپایه پروتکل PCIE رو نباید Secure Erase کرد. چون باعث تخریبشون میشه. آیا چنین چیزی صحت داره؟
    امتیازها
    1,812
    سطح
    25
    367
    ASUS Technical PR
    نقل قول نوشته اصلی توسط ARMIN نمایش پست ها
    بسیار ممنونم سعید جان بابت این مطلب مفید.

حقیقت Asus اولین شرکت مادربرد سازی جهان بود که امکان Secure Erase رو در بایوس مادربرد فراهم کرد. فکر کنم این امکان از سوکت 1150 به بعد شروع شده.

فقط دو تا نکته خواستم بپرسم سعید جان،

اول اینکه در برخی موارد SSD از حالت Frozen به هیچ عنوان بیرون نمیاد و حتی پس از ریستارت اخطار میده این امکان Secure Erase توسط SSD من پشتیبانی نمیشه. میخوام بدونم من مشکل تخیلی دارم یا واقعا" بعضی SSD ها مثل مال من مقاومت میکنند.

مطلب دوم، به نظر این حالت اصولا" برای SSD های SATA طراحی شده، و من چند جا دیدم SSD های برپایه پروتکل PCIE رو نباید Secure Erase کرد. چون باعث تخریبشون میشه. آیا چنین چیزی صحت داره؟
    ببخشید بابت این تاخیر در پاسخدهی
    عارضم خدمت آرمین عزیز که بعضی از SSD ها به قول شما در قبال Ready شدن مقاومت می کنند( میتونین تو لیستی که تو سایت ایسوس هست مدلتون رو چک کنید)
    در مورد این که Secure Erase به SSD های برپایه PCIE آسیب بزنه من چیزی نشنیدم، اما باز براتون حتماً می پرسم و احتمالاً تست هم بکنم تا مطمئن بشیم
    دوستان عزیز لطف کنین در صورت استفاده از Secure Erase تفاوت قبل و بعد رو با یکی از نرم افزار های بنچمارک SSD تو این تاپیک پست بدید@};-
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)