ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 32
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل

خلاص شدن از شر صدای واتر کولرهای Cooler Master Nepton

بر کسی پوشیده نیست که هر چهار مدل 280L/140XL/240M/120XL واتر کولر های مدار بسته یا Closed-Loop اعضای خانواده ی Nepton شرکت کولر مستر از نظر کیفیت ساخت و کارایی در بنچ مارکها از بهترین های بازار به شمار می روند.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: maxresdefault.jpg
مشاهده: 594
حجم: 262.2 کیلو بایت

هر چند برادران Nepton ها در بنچ مارکها عموما" در صدر جدول جا خوش میکنند، اما در داخل کیس، Noise و صدای زیادی دارند. درسته اغلب فن های استوک واترکولر های مدار بسته پر سرو صدا هستند اما صدای فنهای استوک همراه Cooler Master Nepton 280L/140XL روی بقیه فن های برند های دیگر را سفید کردند، از بس که Noise تولید میکنند، حتی در دورهای پایین.

آنقدر آش شور بود که کولر مستر در دو ورژن جدید تر واتر کولر های این خانواده، یعنی Cooler Master Nepton 240M/120XL از فنهای بی صداتری استفاده کرده است. اما به هر حال، آنها هم صدا دارند.

وجه مشترک هر چهار مدل واترکولر سری Nepton پمپ بی نظیر آنهاست، که در عین قدرت، متاسفانه هنگام کارکرد صدای ریز خرخری دارد. با این همه سرو صدا، اگر مثل من از آن دسته از کاربرانی باشید که کیس آنها روی میز به فاصله ی نیم متری گوششان قرار دارد، به ماه نکشیده اعصابی برایتان باقی نخواهد ماند.
    اما برای حل این موضوع به راه حل زیر دست یافتم، و گفتم در تعطیلات عید آن را به اشتراک بگذارم.

در دفترچه ی راهنمای نصب این واترکولر ها توضیح کافی وجود ندارد، و صرفا" اشاره شده است که با استفاده از کابل یک به دو موجود به همراه این واترکولر ها، فنها را به Header یا سرشاخه ی CPU_FAN روی مادربرد نصب کنید و کابل پمپ را CPU_OPT متصل کنید.

نام: DSC_1656.jpg
مشاهده: 587
حجم: 106.2 کیلو بایت

باید اقرار کنم، از نظر تولید صدا این بدترین شکل ممکن تنظیم این واترکولر است، چرا که CPU_FAN ذاتا" خاموش نمیشود، سرعت دور آن کم و زیاد می شود، اما خاموش نمیشود، با اتصال فنهای واتر کولر به CPU_FAN دیگر فنهای واتر کولر خاموش نمیشوند، و حتی در کمترین دور، یعنی حدود 500 تا 700 RPM هم شما ناچار هستید صدای این فنها را تحمل کنید.

از آن طرف، فن/پمپی که به CPU_OPT مادربرد متصل می شود، اگر سرعت گردش و قدرت مشابهی با فن/پمپی که به CPU_FAN متصل شده، نداشته باشد، آنوقت مادربرد به صورت دائم حداکثر توان را به CPU_OPT خواهد داد و اجازه ی کنترل سرعت آن را به صورت مجزا به کاربر نمی دهد.
    حال طبق دفترچه ی همراه واترکولر Cooler Master، با اتصال فنها به CPU_FAN و اتصال پمپ به CPU_OPT، فاتحه ی گوش خود را بخوانید، چون فن های پر صدا، هرچند دورگردش آنها در ساعات بیکاری کم می شود اما نویز آنها قطع نمی شود چون هیچ وقت خاموش نمی شوند، و از آنطرف هم پمپ پر صدای این واترکولر با اتصال به CPU_OPT دائم روی حداکثر دور خود با نویز و سرو صدا کار خواهد کرد.

و اما راه حل:

کابل پمپ را به CPU_FAN و کابل فنها را به Chassis_FAN متصل کنید.

برای رهایی از صدای پمپ، ابتدا برای تست کابل پمپ آن را به Chassis_FAN متصل کردم، و با تعجب متوجه این موضوع شدم که بقدری این واترکولر قدرتمند است که در برخی ساعات بیکاری آنقدر CPU خنک کار میکند که مادربرد Chassis_FAN را خاموش می کند و بدین ترتیب پمپ اصلا" خاموش می شود. یعنی در برخی اوقات حدود یکی دو دقیقه واترکولر بدون هیچ عملکردی و بدون نیاز به پمپ می تواند CPU را بقدر کافی خنک نگه دارد. این حالت برای گوش من به عنوان کاربر خوب بود، اما نه برای پمپ. چون این حالت خاموشی دوام نداشت، هر دو دقیقه با گرم شدن تدریجی CPU مجدد پمپ شروع به کار میکرد. در ظرف 24 ساعت استفاده سیستم، دائم پمپ روشن و خاموش میشد. خوب این روشن و خاموش شدن دائمی برای سلامت پمپ ضرر داشت. تنها Header فنی که سرعت آن به حداقل می رسد اما خاموش نمی شود، همان سرشاخه ی CPU_FAN است. پس پیشنهاد می کنم کابل پمپ را به CPU_FAN متصل کنید که حتی هنگام بیکاری و خنکی سیستم، پمپ به حداقل دور خود برسد اما خاموش نشود. با به حداقل رسیدن سرعت پمپ، صدا و نویز آن کاملا" قطع می شود و بی صدا کار خواهد کرد.

نام: features-6.jpg
مشاهده: 601
حجم: 21.0 کیلو بایت

و اما فنها، به صورت کلی از طریق برنامه ی همراه مادربرد، مثلا" برنامه ی FAN-Xpert موجود در داخل مجموعه برنامه های Asus Suite همراه مادربرد های Asus، و یا برنامه ی Easy Tune همراه مادربرد های Gigabyte، مادربرد اجازه ی تغییر و تنظیم سرعت گردش RPM فنها، بخصوص فنهای متصل به Chassis_FAN را به کاربر می دهد.

نام: ASUS Z87-Pro Software 17 - FanXpert.png
مشاهده: 594
حجم: 205.2 کیلو بایت

کاربر می تواند سرعت گردش RPM فنهای متصل به Chassis_FAN را با دمای CPU خود طوری Sync یا هماهنگ و همتراز کند که اگر دمای CPU از یک حدی بالاتر رفت، Chassis_FAN ها وارد عمل شوند. به دلیل قدرت فوق العاده ی واتر کولر های Nepton، اغلب اوقات این واتر کولر نیازی به فن ندارد و می تواند به اندازه ی کافی صرفا" با گردش مایع خنک کننده، CPU را در اوقات بیکاری یا در لود های پایین خنک نگاه دارد. پس مادربرد در اغلب موارد فنهای متصل به سرشاخه های Chassis_FAN را در دور پایین و یا خاموش نگه میدارد. با اتصال کابل فنهای واترکولر Nepton به سرشاخه ی Chassis_FAN میتوان اطمینان یافت، در اغلب موارد - سیستم فنها را روشن نخواهد کرد - و در نتیجه سیستم بی صدا خواهد بود - چون فقط زمانی که لازم است و زمانی که CPU گرم شود مادربرد Chassis_FAN را به گردش در می آورد.

پس بدین ترتیب، در اغلب ساعات کار با کامپیوتر، فنها خاموش - پمپ با حداقل سرعت - و سیستم بی صدا خواهد بود و در نتیجه گوش شما هم آرامش خواهد داشت.
    امتیازها
    639
    سطح
    12
    73
    کاربر جدید
    ممنون بابت راهنمایی آقای ابیشی عزیز همونطور که در بررسی این محصول (280L) ذکر کردم، نویز پمپ این مدل واترکولر ها کیفیت و عملکرد کلی را زیر سوال برده است، یکی دیگر از راه حل ها برای کاهش نویز استفاده از کابل تبدیل مولکس به 4 پین خنک کننده ها هست، به بیان دیگه ولتاژ مورد نیاز این پمپ قدرتمند باید به طور مستقیم از پاور تامین شود، جریان سطح مادربرد به اندازه کافی مناسب این پمپ نیست!
    @};-
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    نقل قول نوشته اصلی توسط RONIN021 نمایش پست ها
    ممنون بابت راهنمایی آقای ابیشی عزیز همونطور که در بررسی این محصول (280L) ذکر کردم، نویز پمپ این مدل واترکولر ها کیفیت و عملکرد کلی را زیر سوال برده است، یکی دیگر از راه حل ها برای کاهش نویز استفاده از کابل تبدیل مولکس به 4 پین خنک کننده ها هست، به بیان دیگه ولتاژ مورد نیاز این پمپ قدرتمند باید به طور مستقیم از پاور تامین شود، جریان سطح مادربرد به اندازه کافی مناسب این پمپ نیست!
    @};-
    خواهش میکنم.

اما اگر مستقیم پمپ رو به پاور بزنیم اونوقت پمپ روی حداکثر دور کار میکنه و بازم نویز تولید میکنه.
    امتیازها
    639
    سطح
    12
    73
    کاربر جدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط ARMIN نمایش پست ها
    خواهش میکنم.

اما اگر مستقیم پمپ رو به پاور بزنیم اونوقت پمپ روی حداکثر دور کار میکنه و بازم نویز تولید میکنه.
    چیزی که من از افراد مشاوره گیرنده از بخش R&D کمپانی کولر مستر شنیدم، به دلیل ولتاژ ضعیف سطح برد پمپ به اصطلاح Full Functional نمیشه، به دلیل همین عملکرد ناقص نویز بسیار آزاردهنده ای شنیده میشه، این نویز به دلیل فعالیت حداکثری پمپ نیست بلکه عملکرد تاخیری به دلیل ولتاژ پایین کاری هست، البته من خودم هنوز تست نکردم اما با توجه به توضیحاتی که قبلا شنیدم به احتمال زیاد فرآیند مثبتی خواهد بود.
    @};-
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    نقل قول نوشته اصلی توسط RONIN021 نمایش پست ها
    چیزی که من از افراد مشاوره گیرنده از بخش R&D کمپانی کولر مستر شنیدم، به دلیل ولتاژ ضعیف سطح برد پمپ به اصطلاح Full Functional نمیشه، به دلیل همین عملکرد ناقص نویز بسیار آزاردهنده ای شنیده میشه، این نویز به دلیل فعالیت حداکثری پمپ نیست بلکه عملکرد تاخیری به دلیل ولتاژ پایین کاری هست، البته من خودم هنوز تست نکردم اما با توجه به توضیحاتی که قبلا شنیدم به احتمال زیاد فرآیند مثبتی خواهد بود.
    @};-
    به قول گفتنی خسته نباشن کولر مستری ها.

باشه حتما" منم تست میکنم. اگر نویز برطرف بشه مسلما" خیلی بهتره برق پمپ مستقیم از پاور بیاد. چرا که نه؟ :)>-
    امتیازها
    639
    سطح
    12
    73
    کاربر جدید
    به قول گفتنی خسته نباشن کولر مستری ها.

باشه حتما" منم تست میکنم. اگر نویز برطرف بشه مسلما" خیلی بهتره برق پمپ مستقیم از پاور بیاد. چرا که نه؟ :)>-
    زمانی که کابل پمپ به CPU Fan متصل هست، دور پمپ روی ماکس 6950RPM قرار میگیره و برخلاف دو عدد فن JetFlow که به سوکت دیگری CPU Fan متصل کردم توانایی تغییر سرعت ندارد، فن ها روی حداقل دور 700RPM فعالیت می کنند و اصلا صدایی شنیده نمیشه، اما در کمال تعجب نویز پمپ تنها چیزی هست که آزار دهنده است، پس از اتصال کابل پمپ به SYS Fan دور پمپ تا حداقل 4500RPM کاهش یافت، متاسفانه کاهش سرعت پمپ از 7000 به 4500 نیز تاثیری نداشته یا حداقل من که تفاوتی احساس نکردم، راهی هست از این دور هم پایین تر بیاد؟
    در آینده تبدیل مولکس هم استفاده می کنم ببینم تاثیری داره یا نه!
    @};-
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    خوب این چارت CPU Fan من هستش. پمپ از حدود 3850 دور روشن میشه، ولی خوب، معمولا" روی سیستمم حول و حوش 4000 دور کار میکنه. اگر از حول و حوش 4000 دور بالاتر یا پایینتر بیاد یه صدای ریزی پمپ از خودش در میاره.

فنهای من تو 700RPM هم صدا میدن متاسفانه.

نام: Pump.JPG
مشاهده: 509
حجم: 49.5 کیلو بایت
    امتیازها
    639
    سطح
    12
    73
    کاربر جدید
    خوب این چارت CPU Fan من هستش. پمپ از حدود 3850 دور روشن میشه، ولی خوب، معمولا" روی سیستمم حول و حوش 4000 دور کار میکنه. اگر از حول و حوش 4000 دور بالاتر یا پایینتر بیاد یه صدای ریزی پمپ از خودش در میاره.

فنهای من تو 700RPM هم صدا میدن متاسفانه.
    از شانس بد ما این بایوس Z97 Gaming 5 کمتر از 50% کاهش نمیده، سوکت CPU Fan توانایی کاهش دور تا 25% هم داره اما متاسفانه فقط روی فن ها تاثیر داره و روی پمپ بی تاثیر هست!
    سوکت Sys Fan هم حداقلش 50% هست و کمتر از 4500RPM برای پمپ قرار نمیده، هر دو سوکت CPU Fan 1 و CPU Fan 2 سالم هستند و دور فن ها رو کاهش میدن اما نمیدونم مشکل چیه که دور پمپ رو کاهش نمیدن و مجبورم حتما به Sys Fan متصل کنم!
    هنگام تغییر دور پمپ صدای بسیار ناهنجاری مثله مته دندان پزشکی تولید میشه، خیلی زیبا روی مغز و اعصاب راه میره~X(

نام: Capture.PNG
مشاهده: 33
حجم: 274.4 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Capture1.PNG
مشاهده: 34
حجم: 45.8 کیلو بایت
    @};-
    امتیازها
    639
    سطح
    12
    73
    کاربر جدید
    برای اینکه از میزان نویز این خنک کننده اطلاع پیدا کنید، پیشنهاد می کنم کلیپ زیر رؤیت شود، احتمال میدم مدل های آقای ابیشی و بنده با پمپ معیوب همراه بوده اند!
    البته صداش با بستن کاور کیس و فاصله یک متری از این کمتره ولی باز هم روی اعصاب راه میره! (Drive Me Crazy:-L)

http://www.aparat.com/v/NW4D1

Pump Whine At 6923RPM - Max
    امتیازها
    10
    سطح
    1
    3
    کاربر جدید
    سلام به دوستان

اولین پست من تو این انجمن هست. تو اینترنت سرچ میکردم که دیدم شما هم همین مشکل من رو دارید.

من کولر مستر مدل Nepton 120xl برای سیستمم تهیه کردم و متاسفانه همین صدای آزار دهنده کلیک مانند از پمپ شنیده میشد.

تو سایت های خارجی و یوتیوب که سرچ زدم دیدم خیلی ها این مشکل رو دارند. قطعه رو به گارانتی آواژنگ دادم و اونها هم تعویض کردند.

اما قطعه جدید هم همین مورد رو داره! مشکل دیگه ای که من دارم مادربردم از سوکت سه پین برای CPU ساپورت نمیکنه .

یعنی که دور موتور همیشه روی حداکثر هستش و صدای پمپ خیلی واضح شنیده میشه.

حالا کسی راه حلی برای این قضیه داره؟ دوباره بدم به گارانتی؟!به کولر مستر ایمیل زدم و تو فرومشون تاپیک ایجاد کردم اما هنوز جوابی ندادند.

این اولین تجربه من با کولر مستر بود!!! اصلا زده شدم ازش!!خیلی رو مخه.
صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 32

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)