ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
    امتیازها
    109,327
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل

تنظیم پنل OSD برنامه ی AIDA64

یکی از کاملترین نرم افزار های تست و پاییش سیستم نرم افزار معروف AIDA64 است که طیف ویسعی از امکانات را در اختیار کاربر قرار میدهد. در این مطلب به یکی از امکانات AIDA64 به نام On Screen Display یا پنل OSD می پردازم که بسیار کاربردی می تواند باشد اما به دلیل ظاهر پیش فرض نامناسب و بعضا" اسامی گیج کننده، معمولا" نادیده گرفته می شود.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Main.JPG
مشاهده: 107
حجم: 211.9 کیلو بایت

آخرین ورژن نرم افزار AIDA64 Extreme را با سرچ "دانلود AIDA64" در Google میتوان پیدا دانلود و نصب کرد. پس از نصب، نرم افزار را اجرا میکنیم و از طریق منوی File وارد بخش تنظیمات یا Preferences برنامه می شویم. در زیرمجموعه ی Hardware Monitoring بخش OSD را کلیک یا هایلایت میکنیم تا تنظیمات آن به نمایش درآید. در صفحه ی تنظیمات OSD سه تیک کنار Show OSD Panel، Display Icon و Display Labels را میزنیم، سپس رنگ پس زمینه را به دلخواه انتخاب میکنیم و Apply را میزنیم تا صفحه ی زشت پیشفرض OSD پنل در سمت راست تصویر نمایان شود.

نام: 9-12-2014 1-40-50 PM.jpg
مشاهده: 98
حجم: 102.3 کیلو بایت

در همان پنجره ی تنظیمات وارد بخش دوم تنظیمات OSD می شویم به نام OSD Items که در آن تمامی سنسور ها و محاسبه گرهای سخت افزار کامپیوتر ما همه لیست شده اند. دقت کنید همه ی گزینه ها در همه ی مادربرد ها یافت نمی شود و ممکن است در سیستم شما تعدادی گزینه نسبت به سخت افزار من کمتر و یا بیشتر باشد. این دیگر بستگی به نوع سیستمی که کاربر استفاده میکند دارد.

نام: 9-12-2014 1-48-41 PM.jpg
مشاهده: 91
حجم: 106.4 کیلو بایت

در پنجره ی OSD Items برای تنظیم نوع و سایز فونت دلخواه ابتدا بر روی اولین گزینه کلیک میکنیم و سپس با نگه داشتن دکمه ی Shift و همزمان زدن و نگه داشتن دکمه ی فلش پایین یا Down Arrow همه ی گزینه ها تنظیمات را تا پایین هایلایت یا انتخاب میکنیم. پس از انتخاب همه ی گزینه ها – در پایین پنجره دکمه ای به نام Configure وجود دارد، که آن را میزنیم تا پنجره ی تنظیم فونت و سایز ظاهر شود، حال نظر به سلیقه و راحتی خود، سایز و نوع فونت نمایش دهنده ی گزینه ها را در پنجره ی OSD Panel انتخاب کنید.

نام: 9-12-2014 1-57-04 PM.jpg
مشاهده: 100
حجم: 214.5 کیلو بایت

من برای سیستم خودم، فونت Calibri سایز 12 و حالت Bold شده را انتخاب کردم. پس از اعمال تغییرات و زدن دکمه ی Apply، حال مجدد وارد صفحه ی گزینه های OSD Items بشوید.

نام: 9-12-2014 2-03-09 PM.jpg
مشاهده: 98
حجم: 185.0 کیلو بایت

اینجا کمی هم باید از دانش خود کمک بگیرید، ببنید کدام گزینه ها را دوست دارید بر روی دسکتاپ کامپیوتر خود پاییش یا مانیتور کنید. بسیاری از گزینه ها را میتوان حدس زد چه کار میکنند و با مشاهده ی نوع این گزینه ها آنهایی را که لازم دارید انتخاب کنید. مثلا" نوع Temperature نشان میدهد آن گزینه مربوط به سنسور یکی از سخت افزار های شماست، و یا گزینه های Voltage سنسور های ولت سنج است و یا گزینه های Power میزان مصرف سیستم را نشان میدهد.

نام: 9-12-2014 3-02-51 PM.jpg
مشاهده: 94
حجم: 139.0 کیلو بایت

من گروهی را که لازم داشتم انتخاب کردم. دقت کنید اگر گزینه های زیادی را انتخاب کنید ممکن است از طول صفحه ی مانیتور شما بیشتر شود و آنها را مشاهده نکنید پس یا فونت گزینه ها را کوچکتر کنید و یا گزینه های کمتری را انتخاب کنید.

خوب، همانطور که مشاهده میکنید اغلب گزینه ها در هم و نامشخص است. حال نوبت به نامگذاری گزینه ها میرسد. این نامگذاری میتواند به دلخواه صورت پذیرد اما سعی کنید نامگزاری مرتبط با گزینه باشد تا اشتباهی صورت نپذیرد.

نام: 9-12-2014 3-09-34 PM.jpg
مشاهده: 95
حجم: 83.5 کیلو بایت

برای مثال از بالا، CPU Clock مشخص است که معنای آن فرکانس پردازنده است. اما میتوان نام آن کوچکتر شود، برای این منظور از صفحه ی گزینه های OSD Items بر روی گزینه ی اول CPU Clock دوبار کلیک میکنیم تا صفحه ی Configure ظاهر شود. سپس نام آن را به CPU @ تغییر میدهیم.

سپس نوبت به CPU FSB میرسد، من برای راحتی خودم آن را به BCLK تغییر میدهم. گزینه ی North Bridge Clock را به NB @ تغییر میدم. گزینه ی Memory Speed را به RAM و Memory Timings را به CL. تغییر نام میدهم.

گزینه یCPU Utilization را به CPU Stress و برای تمامی هسته های فیزیکی و مجازی پردازنده ام به ترتیب از بالا به پایین Core 1 Load تا Core 8 Load تغییر نام میدهم.

گزینه ی Memory Utilization که میزان استفاده از RAM را نشان میدهد به RAM Load و گزینه ی Free Memorey که میزان باقی مانده یا خالی RAM را نشان میدهد به RAM Free تغییر میدهم.

سراغ گزینه ی بعدی Drive C Free Space میروم. چون از SSD استفاده میکنم باید هواسم باشد بخشی از درایو حتما" خالی باشد. بنابراین این گزینه را SSD Free انتخاب میکنم.

GPU Clock را دست نمیزنم و سراغ GPU Used Dedicated Memory میروم که میزان اشغال حافظه ی گرافیکی سیستم را نشان میدهد و آنرا به G.RAM Load تغییر میدهم.

حال نوبت به گزینه های سنسور میرسد. از سنسور دمای Motherboard عبور میکنم و به دمای پردازنده یا بهتره بگوییم دمای سوکت پردازنده میرسم که فقط تحت عنوان CPU از آن یاد شده. آن را به CPU Socket تغییر میدهم.

از سه گزینه ی CPU Package، IA Cores و GT Cores که مربوط به بخش گرافیک آنبرد پردازنده است عبور میکنم. دمای هسته ها را که تحت نام Core # 1 / Core # 1 نشان میدهد به Core 1 Temp تغییر میدهم و به ترتیب جلو میروم. دمای VRM که تحت نام VRM خالی است را به VRM Temp تغییر میدم.

دو تا هارد دیسک وسترن دارم و دمای آنها در مقابل پارت نامبرشان نمایان است، آنها را به نام تجاری شان به نام Caviar Black و Caviar Blue نامگزاری میکنم.

نوبت به بخش Cooling Fan یا سرعت فنهای سیستم رسید. فن CPU را به نام CPU FAN و دو فن روی کیس را که تحت عنوان Chassis#1 و Chassis#2 نشان میدهد را بسته به محل نصب فنها به نام TOP FAN یعنی فن سقف و BACK FAN یعنی فن پشت کیس نامگذاری میکنم. دوستانی که واتر کولر دارند یکی از این گزینه ها مربوط به سرعت پمپ واتر کولر است که میتوان آن را به Pump تغییر نام داد.

نوبت به بخش سنسور های ولتاژ میرسد. ولتاژ CPU Core را به V Core تغییر میدهم. CPU VRM را به VRM V و سپس سراغ گزینه ی DIMM یا ولتاژ رمها میروم و آن را به RAM V تغییر میدهم. به ولتاژ های ریل های اصلی 12، 3.3 و 5 ولت نام PSU یا همان پاور را به قبل نامشان اضافه میکنم.

خوب، در این قسمت من گزینه ی دیگری را انتخاب نکردم. همانطور که مشاهده میکنید گزینه ها کوتاهتر شده اند اما هنوز درهم و ناخوانا به نظر می آیند.

نام: 9-12-2014 3-54-56 PM.jpg
حجم: 266.6 کیلو بایت

حالا نوبت به دسته بندی، رنگ آمیزی و طبقه بندی گزینه ها میرسد. سعی کنید گزینه های مرتبط را کنار هم بگذارید. برای راحتی دید میتوان گزینه ها را از بالا به پایین از کوچک به بزرگ طبقه بندی کرد. برای جابه جایی گزینه ها میتوانید از دکمه های Move Down و Move UP در پایین صفحه ی تنظیمات OSD Items استفاده کنید. هر گزینه را میتوانید به دلخواه جابه جای و یا به رنگ خاصی که به نظر خودتان راحت تر مشاهده می شود را انتخاب کنید.

نام: 9-12-2014 4-12-56 PM.jpg
حجم: 127.1 کیلو بایت

پس از پایان کار، به صفحه ی تنظیمات Preferences دستگاه وارد شوید، در بخش General تیک کنار گزینه ی Load AIDA64 at System Start up و گزینه ی Hide Main Windows Minimize to System Tray را انتخاب و OKAY کنید.

نام: 9-12-2014 4-17-45 PM.jpg
مشاهده: 102
حجم: 386.6 کیلو بایت

از حالا هر بار که سیستم را روشن میکنید این نوار ابزار پاییش سیستم در سمت راست به نمایش درخواهد آمد و شما را از وضعیت سیستم آگاه خواهد کرد و خود برنامه به صورت Minimized در کنار ساعت باز خواهد بود. لازم به ذکر است مقادیرهر گزینه هر 5 ثانیه به روز رسانی می شود. میتوانید این میزان به روز رسانی را در بخش Update Frequency بیشتر و یا کمتر کنید.

موفق باشید.

پی نوشت: اگر استفاده از این بخش باعث Crash کردن سیستم شما می شود، یا مشکل سخت افراری در یکی از سنسورها و بخش های سیستم خود دارید، و یا همزمان چند برنامه ی Monitoring را دارید اجرا می کنید.
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)