ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    امتیازها
    81,597
    سطح
    100
    10,650
    مشاور انجمن

Post تجربه ی اورکلاک با نیتروژن مایع

با سلام خدمت همه ی دوستان عزیزم@};-
    یه راست میریم سر اصل مطلب:
    از چندسال پیش ویدئوهایی رو در مورد اورکلاک در دمای زیر صفر دانلود میکردم ولی هیچ وقت فکر نمیکردم روزی بتونم خودمم تجربه اش کنم! بالاخره هر کسی از یه جایی شروع کرده:)
    اورکلاک با نیتروژن مایع دردسرهای خودشو داره، مهمترین دردسرش تهیه ی پات نیتروژن و ظرفی برای حمل نیتروژن هست و همینطور پیدا کردن یک آدرس برای تهیه ی نیتروژن و یک محل مناسب برای تست گرفتن که همین مرحله برای خیلی ها از جمله بنده یک مشکل به حساب میومد.

اگه بخوام به ترتیب پیش برم باید ابتدا در مورد تهیه لوازم بپردازیم، ما نیاز به وسایل عایق کاری در اطراف cpu داریم برای اینکه روی مین بورد شبنم ایجاد نشه و به قطعات آسیب نزنه. همچنین به یک ترمومتر برای اندازه گیری دقیق دما نیاز فوق العاده شدیدی هست! به علاوه ی یک هیتر برای کنترل دما، پات مناسب، تانک یا فلاسک برای حمل نیتروژن، یک حوله برای زیر مادربرد و چندتا فن برای خنک کردن قسمت هایی که گرما تولید میکنن. البته ممکنه به یک کیبرد بسیار مقاوم هم نیاز پیدا کنیم! مخصوصا دکمه ی Enterش باید خیلی محکم و بادوام باشه!:D

بعد از پرس و جوهای فراوون بالاخره از طریق یکی از دوستانم آدرسی برای خرید نیتروژن پیدا کردم. نیتروژن رو اکثرا از مکان های مجاز که لوازم دام و گاوداری میفروشن میشه تهیه کرد. همچنین نیتروژن مایع مورد استفاده ی پزشکان پوست، دانشجویان کشاورزی، دام داری ها و... قرار میگیره.
    تانک های مخصوص حمل LN2 قیمت های بسیار زیادی داشتن، مثلا 3لیتریش از حدود 600-700 تومن شروع میشد. من به سفارش دوستانم از دوتا فلاسک استفاده کردم، فلاسک ها باید ویژگی های خودشونو داشته باشن مثلا بدنه ی گوشتی داشته باشن و داخلشون تمام استیل باشه چون اگه شیشه باشه احتمال ترکیدنش بسیار زیاده.

خوشبختانه یک خونه ی خالی از سکنه هم جور شد تا کم کم همه چیز برای تست مهیا بشه!:P سپس میرسیم به خرید نیتروژن، در اصطلاح خود اون افرادی که نیتروژن مایع رو میفروشن، این مایع اسم های دیگه ای هم داره! که اکثرا به نام "ازت مایع" میشناسنش. بدون شک نیتروژن، جالب ترین مایعی خواهد بود که تو عمرتون میبینیدش! بنده در بهار93 با قیمت لیتری 1500تومن خریدم که قیمتش به نسبت جذاب بودنش خیلی عالیه!
    من در فلاسک های استیل 3لیتری نگهداری میکردم که نیتروژن در این فلاسک ها در هر 4ساعت حدود 15درصدش بخار میشد(البته این عدد کاملا حدسی و حدودی هست). در ویدئوها میتونید فلاسک ها رو هم مشاهده کنید. یه مقدار با خودم محاسبه که کردم حدس میزنم در مدت 24 ساعت تقریبا تمام نیتروژن های داخل فلاسک بخار میشه! در حالی که در تانک های مخصوص بسته به کیفیتشون تا چندین هفته هم قابل نگهداریست.

سیستم تست:
    cpu: intel celeron 430 1.8GHz
    main: DFI LanParty UT P45-T3RS
    ram: Geil 1x2GB 1333MHz
    psu: Green 530AB

قبل از بستن پات و قبل از عایق بندی و قبل از خرید نیتروژن و قبل از هر چیز دیگه ای باید اول روی سیستم تمام نرم افزارها و ویندوز مورد نظرمونو نصب کنیم و بعدش سیستمو باز کنیم و شروع به عایق کاری و... بکنیم، مثل من زرنگ باشید! مثلا من اصلا یادم نرفته بود نسخه ی جدید cpu-z رو نصب کنم و مجبور نشدم ساعت 11:30 شب در حالی که دمای پات منفی بود برم پیش دوستم تا آخرین نسخه ی cpu-z رو از اینترنتش بگیرم:)) یا به هیچ عنوان وقتی نیتروژن ریختم تو پات یادم نرفته بود که باید ویندوز نصب کنم! :))(اون شب چه سوتی هایی میدادم!!!)
    بعد از این قضایا من ابتدا مادربردم رو که نوید عزیزم زحمت عایق بندی و نصب سیم ترمومتر رو کشیده بودن رو روی جعبه گذاشتم سپس زیرش حوله گذاشتم و قطعات رو روش اسمبل کردم، برای خمیر سیلیکون از Arctic silver5 استفاده کردم که خوشبختانه بعد از تست وقتی بازش کردم دیدم خشک نشده و کیفیتشو از دست نداده. در مورد خمیر سیلیکون باید طوری باشه که در دمای بسیار پایین خشک نشه. سپس پات رو بستم و از دستمال کاغذی برای تکمیل عایق بندی اطراف پات استفاده کردم، ترمومتر و بقیه ی چیزا هم که همش اوکی بود:)
    وقتی یک لیوان نیتروژن رو میریختم رو زمین انگار هنوز به زمین نرسیده بخار میشد! این قضیه برای پات هم همینطور بود، خیلی سریع نیتروژن داخل پات بخار میشه و کم کم دمای پات رو کاهش میده. وقتی دمای پات منفی میشه بسته به گوشتی بودنش با سرعت کمی هم دماش میره بالا پس وقتی من به اندازه ی یک لیوان نیتروژن میریختم داخل پات به اندازه ی 3 تا 5 دقیقه، دیگه نیروژن نمیریختم در حالی که در همون چندثانیه ی اول تمام نیترو بخار میشد. حتی با آقای سعید مسلمی که تلفنی صحبت میکردم سوالم این بود اگه نیتروژن روی مادربرد بریزه چی میشه؟! که بعد از اینکه خودم امتحان کردم دیدم وقتی یه مقدار نیتروژن رو روی مین میریختم نصفش روی هوا بخار میشد و نصف دیگه اش به محض تماس با مین میپرید!

تقریبا حدود نیم لیتر نیتروژن برای منفی کردن دمای پات خرج کردم، بعد از اینکه دما به منفی 60 رسید ابتدا باید سیستمو میذاشتم زیر تست مداوم و فقط دما رو با ریختن مداوم نیتروژن کمتر میکردم تا cold bug پردازنده ام مشخص بشه ولی چون نیتروژن هام کم بود فرصت نمیشد پس از همون دما شروع به تست و اورکلاک کردم. البته در حین تست متوجه دمای cold bug شدم که برای cpuی من حدود -80درجه بود.

در اینجا نمیخوام در مورد چگونگی اورکلاکم و تنظیمات بایوس و فرکانس و... بپردازم و فقط میخوام در مورد اولین تجربه ام در استفاده از نیتروژن مایع صحبت کنم یعنی موضوع ما همین نیتروژن مایع هست نه اورکلاک cpu، پس سعی میکنم هیچ صحبتی درباره ی تنظیمات و تست گرفتنم نکنم!

مشکل اصلیم منتقل کردن نیتروژن از فلاسک به پات بود! چون فلاسک کوچیک نداشتم. در ابتدا از کتری استفاده کردم ولی کم کم متوجه شدم کلی از نیتروژن ها داره صرف خنک کردن کتری میشه تا دمای کتری رو منفی کنه و مقداری نیتروژن در اون باقی بمونه همچنین کتری اینقدر سرد شده بود که باید با دستمال یا دستکش میگرفتمش! حیف ازش عکس نگرفتم وگرنه کتریه اینقدر برفک زده بود که نگو! این به خاطر نشناختن رفتار نیتروژن بود! سپس دو تا ظرف پنیر که دم دستم رو داخل هم گذاشتم و از اون به بعد کم کم نیتروژن رو داخل ظرف پنیر میریختم و منتقل میکردم به داخل پات. این راه بهتر بود ولی بهترین راه نبود! ظرف پنیر در تماس با نیتروژن بسیار شکننده بود برای همین دوتاش رو داخل هم گذاشتم. بهترین راهش این بود که از یک فلاسک کوچیک کوهنوردی با کیفیت مناسب استفاده میکردم.
    :D

اورکلاک با نیتروژن مایع بسیار جذابه و تنظیماتش با ایر فرق میکنه چون حالا دیگه cpu دماش خیلی پایینه و دیگه نیاز نیست بهش ولتاژ زیادی بدیم. مثلا من اگه با فلان فرکانس باید حدود 1.58تا Vcore میدادم حالا در دمای -70 درجه با همون تنظیمات، 1.5V کاملا کافی بود.
    وقتی به پات نگاه میکنیم میبینیم که بخار حاصل از تبخیر نیتروژن مایع به سمت پایین، یعنی به سمت مادربرد و هیت سینک ها و چیپ ها میره، این بخار خنکی خاصی داره و خیلی باحاله، من با خودم حدس میزدم سرمای پات و بخار نیتروژن سرمای لازم رو به هیت سینک های چیپ های مادربرد میرسونه ولی اشتباه میکردم! البته ممکنه به خاطر این باشه که من کار خودمو درست انجام ندادم، ولی به هر حال در اواسط کار متوجه شدم دمای هیت سینک مدار تغذیه و چیپست بالاست و نیاز به فن داره، فن ها رو باید طوری تنظیم میکردم که هوا رو به سمت پات نده، چون در این صورت بغل پات گرم میشد و ممکن بود قطرات آب شکل بگیره و روی مادربرد بریزه. به دلیل بزرگ بودن پات مجبور شدم فن اضافه نکنم و به کارم ادامه بدم. البته راه های دیگه ای هم داشتم ولی به دلیل کمبود نیتروژن باید سریع تر کارمو تموم میکردم. دفعه ی بعد میخوام اگه بشه توسط لیوان های کاغذی یه چیزی شبیه پات کوچیک برای هیت سینک های مدار تغذیه و چیپست مادربرد درست کنم ولی باید در مورد این ابتکارات تحقیق و پرس و جو کرد.

در نهایت باید بگم نیتروژن رو باید تجربه کرد تا متوجه رفتارش شد، سرماش رو به راحتی نمیشه درک کرد...
    هر چی فکر میکنم صحبت دیگه ای نمونده و بهتر میدونم که برای نزدیک تر شدن به این موضوع ویدئوهایی رو که دوستانم (که مثلا برای کمک اومده بودن!!!) گرفتن رو در اینجا بذارم.

در حال آماده سازی ویدئوها برای آپلود.....

در آخر از اونهایی که منو وسوسه کردن تا اونهایی که منو اقفال کردن! از نوید قوامی عزیزم که در حین تست همش مزاحمش شدم و از سعید مسلمی عزیزم که منو راهنمایی کردن و لوازمو در اختیارم گذاشتن هم تشکر ویژه میکنم:-*@};-

قطعا این تاپیک نقص هایی داره، پس از بقیه ی دوستان عزیزم خواهش میکنم تجربیاتی که در این زمینه دارن و هر نکته ای به ذهنشون میرسه رو در اینجا مطرح کنن تا روز به روز شاهد تاپیک مفید تر و کامل تری باشیم@};-
    امتیازها
    38,792
    سطح
    100
    6,649
    مشاور انجمن سخت افزار کامپیوتر
    ناصر جان خسته نباشی برادر
    امتیازها
    109,327
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    ممنون ناصر جان، تاپیک خیلی خوب و مفیدی هست. مهم شد.
    امتیازها
    54,136
    سطح
    100
    11,513
    مشاور انجمن سخت افزار کامپیوتر
    خسته نباشی عزیز ...... @};-@};-@};-
    RAM: Team Group 8GB 3000Mhz CL16 DDR4
    CPU: AMD Ryzen 2200 G
    MAIN: ASUS B350-E Sock AM4
    امتیازها
    4,170
    سطح
    41
    61
    کاربر انجمن
    واقعا عالیه! کنجکاوی منو بشدت بر انگیخت.اخه ناصر عزیز فکر نمی کنی من الان با این کنجکاوی چطوری سر کنم؟ الان که نمی تونم نیتروژن گیر بیارم :D ولی خب واقعا عالی؛ایشاءالله ما هم بتونیم این کارو بکنیم بعد از فراگیری کامل اورکلاک :)
    فقط چند تا سوال:
    - از برنامه ای مثل core temp هم دمارو چک نکردی ببینی چقدر با اون ترمومتر خودت اختلاف داره؟
    - حالا اگه cold bug یه سی پی یو تو دمای خیلی بالا بود خب مشکل بزرگی وجود داره! چطوری باید دمارو کنترل کنه که cold bug نشه؟
    - حالا اون celeron رو تا چند اورکردی؟
    - دقیقا تو این عکس شما غیر مسلح ظرف رو گرفتی! خب پوست دستو می سوزونه و بلند می کنه؛چطوری هیچ اتفاقی نیفتاد؟ :D
    - میگم ها چرا گفتی "حالا دیگه نیازی نیست ولتاژ بالا بدیم " اتفاقی با این نیتروژن مایع می تونیم با خیال راحت ولتاژ زیادی هم بدیم تا هم اورکلاکمون اسون تر باشه و نگران دما هم نباشم!پس منظور شما چی بود؟
    - بی زحمت می تونید بگید اورکلاک شما چقدر طول کشید و برای حفظ دما چقدر نیتروژن ریختید؟ مگه تست های پایداری حداقل نباید نیم تا 1 ساعت باشه خب نیتروژنتون تموم نشد؟با وجود سرعت بالای تبخیر شدنش؟
    ممنون؛بازم سوال داشتم میام :D :)
    امتیازها
    81,597
    سطح
    100
    10,650
    مشاور انجمن
    نقل قول نوشته اصلی توسط The Ghost نمایش پست ها
    واقعا عالیه! کنجکاوی منو بشدت بر انگیخت.اخه ناصر عزیز فکر نمی کنی من الان با این کنجکاوی چطوری سر کنم؟ الان که نمی تونم نیتروژن گیر بیارم :D ولی خب واقعا عالی؛ایشاءالله ما هم بتونیم این کارو بکنیم بعد از فراگیری کامل اورکلاک :)
    فقط چند تا سوال:
    - از برنامه ای مثل core temp هم دمارو چک نکردی ببینی چقدر با اون ترمومتر خودت اخلاف داره؟
    - حالا اگه cold bug یه سی پی یو تو دمای خیلی بالا بود خب مشکل بزرگی وجود داره! چطوری باید دمارو کنترل کنه که cold bug نشه؟
    - حالا اون celeron رو تا چند اورکردی؟
    - دقیقا تو این عکس شما غیر مسلح ظرف رو گرفتی! خب پوست دستو می سوزونه و بلند می کنه؛چطوری هیچ اتفاقی نیفتاد؟ :D
    - میگم ها چرا گفتی "حالا دیگه نیازی نیست ولتاژ بالا بدیم " اتفاقی با این نیتروژن مایع می تونیم با خیال راحت ولتاژ زیادی هم بدیم تا هم اورکلاکمون اسون تر باشه و نگران دما هم نباشم!پس منظور شما چی بود؟
    - بی زحمت می تونید بگید اورکلاک شما چقدر طول کشید و برای حفظ دما چقدر نیتروژن ریختید؟ مگه تست های پایداری حداقل نباید نیم تا 1 ساعت باشه خب نیتروژنتون تموم نشد؟با وجود سرعت بالای تبخیر شدنش؟
    ممنون؛بازم سوال داشتم میام :D :)
    واقعا انتظار نداشتم این سوالات پرسیده شه! سوالات بسیار خوبی مطرح کردی پویاجان.
    برنامه ی core temp و هر نرم افزار دیگه ای و حتی ولید cpu-z در دماهای بسیار پایین خطای زیادی دارن. مثلا وقتی cpu در دمای -70 درجه بود برنامه ی core temp دما رو +26 نشون میداد!!! برای همینه که گفتم برای تست نیاز فوق العاده شدیدی به ترمومتر هست. ته سیم ترمومتر رو میچسبونیم به IHS پردازنده، البته به قسمتی که زیر گیره سوکت هست تا مزاحم نصب پات نشه، پس ترمومتر دمای IHS رو نشون میده، معمولا دمای IHS یه مقدار کمتر از core هست(یه چیزی حدود 5-6 درجه اختلاف دما دارن).

در مورد سوال دوم cold bug پردازنده های موجود کنونی هیچ کدوم اونقدری بالا نیست که بخواد مشکلی ایجاد کنه. مخصوصا در پردازنده های جدید که cold bug پایینی دارن. کنترل دما در صورتی که یک ترمومتر داشته باشیم کار نسبتا آسونیه. شاید با خودتون فکر کنید که وقتی نیتروژن میریزیم داخل پات، خیلی سریع دمای پات میرسه به -195درجه یا کمتر! در صورتی که اینطور نیست. البته این موضوع بستگی به کیفیت پات هم داره، کف یک پات مناسب بسیار ضخیم و گوشتی هست پس دیر سرد میشه و و قتی سرد میشه دیر گرم میشه، بعد از تبخیر کامل نیتروژن تقریبا هر 8ثانیه یک درجه دمای پات میره بالا حتی وقتی کار اورکلاک تموم میشه و پات نیتروژن رو باز میکنیم و میذاریم کنار، ممکنه تا نزدیک به یک ساعت دمای پات زیر صفر باشه! وقتی هم داخل پات نیتروژن هست تقریبا هر 2-3 ثانیه یک درجه دما میاد پایین. البته اینها بستگی به مقدار ضخیم بودن پات داره. اون پاتی که بنده استفاده کردم وزنش شاید حدود 5کیلو هست.

جواب سوال سوم! اون cpu رو فرکانسشو نهایتا تا 4360MHz رسوندم، البته مادربرد اذیت کرد و به نیتروژن بیشتری نیاز داشتم، از طرفی فرصت کم بود.

در مورد سوال بعد باید بگم من دوتا ظرف پنیر رو داخل هم گذاشتم، ظرف پنیر همینطور که میدونید جنسش پلاستیکه و دما رو منتقل نمیکنه. چندتا ویدئوی جالب و یک آزمایش از قدرت سرمای نیتروژن هم گرفتم که حجم فایلشون بالاست، در اولین فرصت حجمشو کم میکنم و میذارم.

سوال پنجم، ممکنه خیلی ها فکر کنن هر وقت فرکانس میدیم باید ولتاژ هم بدیم، ولی این فکر کاملا اشتباهه، باید بگیم هر وقت پردازنده نیاز به ولتاژ داشت باید بهش ولتاژ بدیم. خیلی از اونهایی که ما به عنوان اورکلاکر میشناسیمشون به زور ولتاژ اورکلاک میکنن چون اینجوری کارشون آسون تره، در حالی که هنر یک فرد در اورکلاک جایی مشخص میشه که کاملا دقیق و به اندازه به قطعه اش ولتاژ بده و با کمترین ولتاژ سیستمو استیبل کنه. وقتی خیلی دقیق به یک قطعه ولتاژ بدیم اولا دمای اضافه رو حذف کردیم و مخصوصا کارایی رو در اوج گذاشتیم، بالاترین امتیاز در تست ها زمانی به دست میاد که ولتاژ کاملا به اندازه باشه، دلیل اینکه میبینیم یک نفر مثلا در فرکانس 4300مگاهرتز در فلان تست مثلا 9امتیاز گرفته در حالی که یک نفر دیگه در فرکانس 4100مگاهرتز در همون نرم افزار تست امتیاز 9.5گرفته، اکثرا همین موضوعه، نفر دوم هنر خودشو نشون داده. البته گاهی اوقات هم پای توییک درمیونه:D

و اما سوال آخر! این سوال بستگی به خیلی چیزا داره که یک اورکلاک چقدر طول بکشه. برای من چیزی حدود 2روز طول کشید. 2روز کامل در حال فکر کردن و قلق گیری و تست و... بودم. البته قبلش برای مدت 2-3 ماه به طور کاملا پراکنده قلق گیری مادربرد و cpu رو انجام میدادم. در این تست حدود 10 لیتر نیتروژن مصرف کردم که حدود 3لیترش قبل از تست و قبل از اینکه به پات برسه بخار شد!:( باقیمونده اش تقریبا برای 3 یا 4 ساعت تونست پات رو در دمای منفی و مورد نیازم نگهداره. در مورد اینکه گفتید تست پایداری باید نیم تا یک ساعت طول بکشه، فکر میکنم شما دچار سوءتفاهم شدید! ما تست رو به خاطر اطمینان از پایداری نمیگیریم! بلکه برای دریافت امتیاز بیشتر در اون تست و ثبت کردنش در سایت HWBOT.org میگیریم:) البته همه ی اینها در نهایت به خاطر علاقه و پاسخ به علاقه ی خودمونه.

سوال دیگه ای بود در خدمتم، همین سوالات میتونه تاپیک رو پربارتر و کم نقص تر کنه@};-
    امتیازها
    11,268
    سطح
    70
    1,242
    کاربر انجمن
    به به داداش ناصرگل
    من چرا این تاپیکو ندیدم پس!!!
    بالاخره کار خودتو کردی.گفتم که بگردی پیدا میشه.
    همون شبی که باهم کار کردیم و مزاحمت شدم کلی تجربه شد واسم. . . .
    کارت درسته\m/>:D
    CPU Intel I7 2600K up 4.00GHz
    بزودیCPU Cooler
    M.B GIGA P67A-UD7-B3
    RAM Corsair 2*8Gb XMS3 1866
    VGA MSI GTX670 PE OC
    VGA Cooler Accelero Xtreme PLUS II
    SSD Intel 520 Series 120GB
    HDD WD 1TB Blue+WD 1 TB Blue +WD 1TB Passport
    PSU Green 600W HP
    بزودیCASE
    Monitor LG W2262TQ full HD

امتیازها
    199
    سطح
    3
    1
    کاربر جدید
    سلام
    اگه بخوام این کارها رو انجام بدم، کجا باید لوازمش رو تهیه کنم؟
    ممنون
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع