ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 34
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل

Exclamation لزوم و اهمیت استفاده از محافظ برق برای کامپیوتر!!

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: burnt_pc_5.jpg
مشاهده: 56
حجم: 119.1 کیلو بایت

یک روز عادی را تصور کنید، ساعت 7 صبح هنوز روی ابرها در هفت خواب هستید، چیزی دماغتان را می سوزاند، کم کم بوی نا مطبوع سوختگی از دوردست به مشامتان می رسد. غلت می خورید بلکه بوی مزاحم از بین برود، اما همچنان بو ادامه دارد. تقریبا" از خواب ناز به هوش آمده اید اما هنوز مطمئن نیستید چه خبر است.

با چشم بسته کمی دقت می کنید، بوی زننده ای که دماغتان را می سوزاند شبیه بوی سوختگی پلاستیک است. ظاهرا" یک چیزی یک جایی سوخته یا دارد می سوزد. درحالیکه هنوز در تختخواب هستید به صفحه ی موبایلتان نگاه می کنید ساعت 7:10 دقیقه صبح است، پیش خود فکر میکنید کدوم بی شعوری سر صبحی این بو را راه انداخته، اما صبح زود هنوز همه خواب هستند، صدایی از جایی نمی آید . . . ناگهان صدای انفجار مثل نارنجک چهارشنبه سوری از نزدیکی به گوش میرسد.

مثل فنر از ترس به سرعت از رخت خواب بلند می شوید، با چشمانی تار می بینید دودی مواج بسان ابر غلیظ خاکستری رنگ سرتاسر سقف اتاقتان را فرا گرفته، به دنبال منشع دود از اتاق خواب خارج و وارد حال می شوید، اهل منزل همه ترسیده اند و به صحنه ی باور نکردنی روبه رویشان نگاه می کنند.
    از کیس کامپیوتر نازنینتان مثل شومینه ی روشن دود و آتش بیرون می آید. کامپیوتر خاموش است اما تکه های آتش، مثل آتشفشان قوی و پر سرعت از شبکه توری Front Panel کیس به بیرون پرتاب شده و روی موکت می افتند. یکی، دوتا، سه تا، با چهارمی موکت آتش می گیرد، به سرعت جلو میروید آتش روی موکت را با دمپایی خاموش می کنید.

هنوز نمیدانید چه شده، ساعت 7:20 دقیقه صبح، هاج و واج از پنل پلکسی گلاس کیس بدبخت کولر مستر به داخل آن نگاه می کنید، همه چیز را دود فراگرفته، تشخیص اینکه کدام قطعه آتش گرفته مشکل است، تا اینکه صدای انفجاری دیگر و گلوله های درخشان آتش را از قسمت پاور مشاهده می کنید.
    در این لحظه به سرعت به سمت پریز برق رفته تا کامپیوتر را از برق بکشید. ولی به دلیل نزدیکی پاور، آتش کیس، و دود غلیظ امکان نزدیک شدن به سیستم را ندارید. با هر زحمتی بالاخره سینه خیز از زیر میز پریز را می کشید تا آتش بازی داخل کیس متوقف شود.
    کمی که به خود می آیید به سرعت به سراغ دیگر وسایل برقی می روید، متوجه می شوید که تمامی محافظ های برق همه به صورت چشمک زن درآمده اند و وسایل متصل به خود را قطع کرده اند.

تک به تک اتاق ها را وارسی می کنید و بعد متوجه می شوید که تنها وسیله ای که در خانه به محافظ برق وصل نبود کامپیوتر شما بوده که آتش گرفته. ساعت 7:30، برق کل ساختمان قطع می شود. بوی زننده ی سوختگی آنقدر زننده است که پنجره ها را باز می کنید تا هوای خانه عوض شود. اما این دود در داخل کیس محبوس شده است. کیس را از سیم ها جدا کرده و به کوچه می برید. درب آن را باز می کنید تا دود خارج شود. تقریبا" روی همه ی قطعات را دوده گرفته است.

به پاور حرفه ای خود نگاه می کنید که چند لحظه ی پیش بسان ابرنواَختر آسمانی در حبابی از آتش می سوخت. اولین سوال، چرا؟
    پاور شما مجهز به استانداردهای:

Over Voltage Protection - OVP
    Under Voltage Protection - UVP
    Over Power Protection - OPP
    Over Temperature Protection - OTP
    Short Circuit Protection - SCP

بوده، پس چرا نتوانسته از خود محافظت کند؟

داستان از این قرار است:

پروتکشن ها و استاندارد های محافظتی پاور همه از قطعات سیستم در مقابل نوسانات خود پاور محافظت می کنندنه از پاور در مقابل نوسانات برق شهری!!

- - پاور هیچ محافظتی از خود نمی کند - -

به قول گفتنی I learned it the hard way، اشتباهی که خیلی از کاربران با مطالعه ی پروتکشن های پاور مرتکب می شوند همینه. پاور کامپیوتر کاملا" در مقابل نوسانات برق شهری بی دفاع است و هر آن با هر نوسانی ممکن است، خدا ناکرده آتش سوزی شود. این اتفاق برای سیستم من در حالی پیش آمد که کامپیوترم خاموش بود و آتش گرفت و اگر این نوسانات فقط یک ساعت دیرتر اتفاق می افتاد کسی در خانه نبود که متوجه شود.
    به علت مشکل در منطقه برق، برای 45 دقیقه برق برخی خانه ها دو فاز شده بود و چنان اضافه باری به پاور تحمیل شد که خازن های آن منفجر و بخار و ورقه های خازن ها شعله ور شده و به بیرون پرتاپ شده اند.

نوسانات برقی ممکن است به طرق مختلف روی دهد، رعد و برق، سیم کشی ناسالم، سیم کشی قدیمی ساختمان، بارش باران و برف بر روی تابلو های تقسیم برق خیابان، زندگی در منطقه برقی تخیلی در یک کشور علمی تخیلی، و هزار و یک دلیل دیگر. تنها با خریدن یک محافظ برقی خوب، فوقش، ته تهش 30 هزار تومان! می توانید از بروز فاجعه جلوگیری کنید، نه فقط از کامپیوتر، بلکه از خانه ی خود محافظت کنید.

دقت کنید محافظی برای لوازم خانگی و کامپیوتر خود تهیه کنید که گارانتی داشته باشد و جنس بدنه ی آن ضد اشتعال باشد و از خروجی در مقابل دو فاز شدن محافظت نماید.

همچنین بدانید که اگر نوسانات منطقه برق شما به لوازم خانگی شما آسیب بزند، اداره ی برق موظف است خسارت شما را بدهد. منتها باید بالافاصله موضوع را به اداره ی برق منطقه ی خود گزارش کنید، قطعات آسیب دیده را به اداره ی برق ببرید و نشان دهید تا در صورت لزوم بازرس به محل اعزام کند. اداره ی برق باید خسارات ناشی از نوسانات را بدهد. (البته خودش هم نمیدهد بلکه بیمه جبران خسارت می کند) منتها پس از کسب اطمینان از دلیل اصلی آسیب به لوازم، باید بلافاصله همان روز اقدام کنید. متاسفانه من نمیدونستم و دیر متوجه شدم و نمیشد ادعایی کرد.

همچنین مطلع باشید آسیب های ناشی از نوسانات برقی - شامل گارانتی پاور نمیشود.

تنها شانس بزرگی که من آوردم این بود که پاورم آنچنان در آتش سوخته و منفجر شده بود که تکنسین شرکت گارانتی نتوانست دلیل انفجار پاور را با قطعیت کامل پیدا کند و در نهایت پس از یک ماه پیگیری مداوم با پرداخت نقدی 400 هزار تومان - جبران خسارات کرد. هرچند، اگر فقط یک محافظ برق خریده بودم، نیازی به این همه دردسر و دوندگی نبود.

بخرید! برای کامپیوتر خود محافظ برق بخرید. یا وقتی در خانه نیستید پاور را از پریز برق خارج کنید یا دکمه ی خاموش شدنش را از پشت پاور بزنید. خیال نکنید وقتی کامپیوتر یا دیگر وسایل برقی در حالت خاموش هستند، واقعا" خاموش هستند! همه ی وسایل روشن باقی می مانند، و در حالت Standby به سر می برند!
    امتیازها
    24,171
    سطح
    94
    7,996
    کاربر اخراجی
    محافظ برقی که محافظ نباشد محافظ نیست
    امتیازها
    26,587
    سطح
    97
    14,293
    کاربر حرفه ای کامپیوتر
    من هم جزوی از این کابران بودم که گول رفقای ناباب رو میخوردم و فکر میکردم پروتکشن ها همه جوره در خدمت پاور و device هستن.
    پاور مباحث دیگه ای هم داره که اگر مهمتر از محافظ برق نباشه , کمتر هم نیست مثل ripple/noise. من تا حالا ندیدم شخصی در هنگام مشاوره پاور فاکتور ریپل /نویز رو در نظر بگیره. چرا؟
    امتیازها
    138,596
    سطح
    100
    28,160
    مشاور انجمن
    نقل قول نوشته اصلی توسط mla نمایش پست ها
    من هم جزوی از این کابران بودم که گول رفقای ناباب رو میخوردم و فکر میکردم پروتکشن ها همه جوره در خدمت پاور و device هستن.
    پاور مباحث دیگه ای هم داره که اگر مهمتر از محافظ برق نباشه , کمتر هم نیست مثل ripple/noise. من تا حالا ندیدم شخصی در هنگام مشاوره پاور فاکتور ریپل /نویز رو در نظر بگیره. چرا؟
    واسه این هست که توی تفکر عوام جا افتاده که فقط از پاور به توانش توجه می کنند نه فاکتور های بسیار مهم کیفی و محافظتیش ! :-w
    و وقتی به اهمیت این مسائل پی میبرن که پاورهای نامرغوب و غیر استاندارد کار خودشون رو کردن و کار از کار گذشته و تازه آه حسرت و پشیمانی سر میدن و پشت دست خودشون میزنند ! ولی پیشمانی دیگه چه فایده ای داره ؟!
    ویرایش توسط Reza Eshraghi : 2014/06/28 در ساعت 02:22

امتیازها
    11,268
    سطح
    70
    1,242
    کاربر انجمن
    ارمین جان واقعا عالی بود
    من خودم به شخصه نمیدونستم!!!الان دیگه نمیذارم یک دقیقه سیستم خاموش به برق باشه تا محافظ بگیرم!!!
    راستی محافظ خریدیم میشه عکسش رو گذاشت توی تاپیکه مربوطه!!؟؟؟:D
    CPU Intel I7 2600K up 4.00GHz
    بزودیCPU Cooler
    M.B GIGA P67A-UD7-B3
    RAM Corsair 2*8Gb XMS3 1866
    VGA MSI GTX670 PE OC
    VGA Cooler Accelero Xtreme PLUS II
    SSD Intel 520 Series 120GB
    HDD WD 1TB Blue+WD 1 TB Blue +WD 1TB Passport
    PSU Green 600W HP
    بزودیCASE
    Monitor LG W2262TQ full HD

امتیازها
    7,093
    سطح
    55
    765
    کاربر انجمن
    خداروشکر که خانه بودی و فهمیدی آرمین جان بلا به دور خواست خدا بود تا بیای یه پیامی به بچه های دیگه که محافظ ندارن بدی من خودم به سیستمم و تا محافظ وصل کردم یکی برای کیس جدا و یکی برای اسپیکر و مانیتور و اسکنر و ... جدا چون یه محافظ به تنهایی نمی تونه این همه بار تحمل کنه

پاورت خیلی باحال سوخته ها :D

Milky Way Galaxy, Solar System, Planet Earth, Islamic Republic of IRAN
    امتیازها
    20,652
    سطح
    90
    1,387
    کاربر انجمن
    سلام. دوستان یه محافظ کامپیوتر خوب چطور میتونم تهیه کنم ؟ الان یکی دارم ولی میگم شاید زیاد مناسب نباشه. چه مارکی ؟ چه نوعی ؟ لطفا راهنمایی کنید
    ممنون
    امتیازها
    42,073
    سطح
    100
    17,353
    کاربر فعال
    نقل قول نوشته اصلی توسط knight.iran نمایش پست ها
    سلام. دوستان یه محافظ کامپیوتر خوب چطور میتونم تهیه کنم ؟ الان یکی دارم ولی میگم شاید زیاد مناسب نباشه. چه مارکی ؟ چه نوعی ؟ لطفا راهنمایی کنید
    ممنون
    مشاوره و راهنمایی برای خریدلوازم جانبی کامپیوتر
    امتیازها
    4,286
    سطح
    41
    482
    کاربر انجمن
    کشته مرده توصیف کردنتم آرمین جان زندگی در منطقه برقی تخیلی در یک کشور علمی تخیلی=)):D و درکل ممنون که تجربه تلخ اما گرانبها تو در اختیارمون گداشتی :-bdاز فردا میرم دنبال یه محافظ خوب ...کسی از دوستان اگر اطلاعات جامعی در این مورد داره بیاین تو تاپیک مربوطه عنوان کنین...ممنون از همه
    mb:G1.Sniper Z87
    cpu:Core i7 4770k @4.5
    vga:Windforce3x GTX770 OC 4GB
    ram:G.Skill RipjawsX 1600(2*8)16GB cl9
    ssd:Transcend320 256GB
    cooler:Enermax ELC240
    psu:Enermax Revolution 85+ 1020W SLI
    case:X9 Predator v.2

mous&keybord:Farasoo Z80
    monitor:Asus VX238

امتیازها
    14,676
    سطح
    78
    1,035
    کاربر انجمن
    حواستون باشه که هر محافظی نخرید چون هر محافظی محافظ نیست
    برای کامپیوتر یه محافظ گرونتر با بدنه فلزی خریدم که عالیه ولی برای یخچال و...محافظهای بدنه پلاستیکی ارزوناااا گرفته بودیم که محافظ نیستن تایمرن!!
    مثلا شب هست چراغها روشنه من هم پشت کامپیوتر یه دفعه کامپیوترم خاموش میشه و1ثانیه بعد چراغها هم 1 ثانیه خاموش روشن میشه..(نوسان برق خیلی زیاده) میبینم محافظ چراغش قرمز شده و برق کامپیوتر قطع کرده (دمش گرم عجب محافظی)
    بعد پا میشم میرم تو حال میبینم به به تلوزیون که روشنه و یخچال هم همچنین
    نتیجه: کاربرد محافظهای پلاستیک ارزون قیمت چیست
    1- دل طرف خوش باشه که محافظ داره
    2- به عنوان سیم رابط کاربرد داره!!!
    3- یک دکمه برای قطع و وصل برق داره
    4- که مهمتر از همه هست تایمرش هست:D
    زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست*هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
    صحنه پیوسته به جاست***خرم آن نغمه كه مردم بسپارند به یاد

اینم عکس سیستم جدید من;)

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 34

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع