ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته

پردازنده 4930K و کولر ThermalRight True Spirit 120M-BW

سلام بر همه دوستان،

راستش مطمئن نیستم جای پرسیدن این سوال اینجاس یا نه ولی تعداد انجمن ها و تاپیک ها اونقدر زیاده که آدم به شک می افته. یه کولر ThermalRight True Spirit 120M-BW روی 4930K بستم و وقتی سیستم بوت میشه در BIOS دما اول 6-35 درجه س ولی بعد میره روی 2-41 درجه ثابت میشه. سوال اول اینکه با توجه به اینکه حدااکر توان پردازنده 130 وات هست، یعنی قاعدتا باید دمای بالایی داشته باشه، این دما نرماله؟ (با توجه به اینکه در بایوس پردازنده در حالت Idle کاملا هم بی کار نیست و برای نمایش و کنترل بایوس داره کمی کار می کنه.) هنوز وقت نکردم بعد از بالا اومدن سیستم عامل در حالت Idle دما رو چک کنم. در ضمن بهترین راه کنترل کردن دما در محیط سیستم عامل چیه؟ نرم افزار خود مادربرد؟ یا نرم افزارهای دیگه؟

سوال دوم اینکه اگر دما عادی نیست، مشکل از کجا می تونه باشه؟ یعنی TIM درست اعمال نشده؟ باید پاک کنم و دوباره بزنم؟ گردش هوای داخل کیس هم خوبه، یعنی قاعدتا با 4 تا فن نباید بد باشه.

راستی تا یادم نرفته اصلا اورکلاک هم نشده، یعنی فرکانس و ولتاژ و همه متغیر ها در حالت stock هستن. با تشکر از همه و ببخشید که طولانی شد :)
    امتیازها
    174,286
    سطح
    100
    30,861
    کاربر فعال
    سلام دوست عزیز

سوال را در جای صحیح مطرح کردید.

در مورد دما هم با استفاده از نرم افزار Core Temp چک کنید که ارقام صحیح را اعلام می کند. دمایی هم که عنوان کردید با توجه به مدل پردازنده و خنک کننده طبیعی است. برای کارایی بهتر می توانید از ترکیب دو فن روی خنک کننده استفاده کنید یا از خمیر سیلیکون بهتری بهره بگیرید. در ضمن نحوه چینش فن ها بسیار مهم است که جریان هوا به چه شکل وارد کیس و از آن خارج می شود.
    اگر ممکن است چند عکس از کیس و ورودی و خروجی های آن قرار دهید.
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    نقل قول نوشته اصلی توسط Castiel نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز

سوال را در جای صحیح مطرح کنید.

در مورد دما هم با استفاده از نرم افزار Core Temp چک کنید که ارقام صحیح را اعلام می کند. دمایی هم که عنوان کردید با توجه به مدل پردازنده و خنک کننده طبیعی است. برای کارایی بهتر می توانید از ترکیب دو فن روی خنک کننده استفاده کنید یا از خمیر سیلیکون بهتری بهره بگیرید. در ضمن نحوه چینش فن ها بسیار مهم است که جریان هوا به چه شکل وارد کیس و از آن خارج می شود.
    اگر ممکن است چند عکس از کیس و ورودی و خروجی های آن قرار دهید.
    سلام
    ببخشید راستش هنوزم نمی دونم کجا باید مطرح می شد دیدم عنوان قسمت سوالات سخت افزاریه فکر کردم همین جا باید باشه. لطفا بگین جای درستش کجاس. در اولین فرصت عکس می گیرم و می فرستم. بهترین خمیر سیلیکون موجود در بازار برای این پردازنده و کولر چی هست؟ در ضمن از کجا می تونم نسخه مطمئن نرم افزاری رو که گفتید دانلود کنم، سایت خودش رو داره؟ ممنون بابت راهنمایی.
    امتیازها
    174,286
    سطح
    100
    30,861
    کاربر فعال
    نقل قول نوشته اصلی توسط AliYar نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید راستش هنوزم نمی دونم کجا باید مطرح می شد دیدم عنوان قسمت سوالات سخت افزاریه فکر کردم همین جا باید باشه. لطفا بگین جای درستش کجاس. در اولین فرصت عکس می گیرم و می فرستم. بهترین خمیر سیلیکون موجود در بازار برای این پردازنده و کولر چی هست؟ در ضمن از کجا می تونم نسخه مطمئن نرم افزاری رو که گفتید دانلود کنم، سایت خودش رو داره؟ ممنون بابت راهنمایی.
    شرمنده اشتباه تایپی از بنده بود و محل تاپیک درست بود. شما تصاویر کیس را قرار دهید تا در مورد خمیر و خنک کننده تصمیم گیری کنیم. بودجه را هم باید اعلام کنید.
    از این نرم افزار Real Temp هم می توانید استفاده کنید:

http://www.sakhtafzarmag.com/%D8%AF%...-real-temp-370
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    شرمنده اشتباه تایپی از بنده بود و محل تاپیک درست بود. شما تصاویر کیس را قرار دهید تا در مورد خمیر و خنک کننده تصمیم گیری کنیم. بودجه را هم باید اعلام کنید.

نه آقا این چه حرفیه، دشمنت شرمنده. راستش دوست ندارم از روی تنبلی یا بی دقتی خلاف مقررات عمل کنم برای همین برام مهم بود که جای درست سوال ُ مطرح کنم برای همینم اول پستم گفتم که اگر جاش درست نیست دوستان لطف کنن و بگن.

عکس از کیس و موقعیت فن ها هم در اولین فرصت آپلود می کنم. در مورد کولر که راستش تازه تهیه کردم و قصد عوض کردن ندارم، چون فعلا قصد اورکلاک کردن سیستم رو هم ندارم. نهایتش باید رندرینگ های متوسط و کارای محاسباتی و چیزایی شبیه فولدینگ انجام بده. با سرعت و فرکانس stock. در مورد خمیر حرارتی و اینا هم مشکل هزینه وجود نداره. چیزی که کارایی خوبی داشته باشه و ترجیحا زود به زود هم نیاز به عوض کردن نداشته باشه. باز هم ممنون.
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته

سلام مجدد

عکس از کیس و موقعیت فن ها که گفته بودن خدمت شما.

یه فن ورودی هوا روی در به شکل زیر:

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: DSC_0057 Resized.JPG
مشاهده: 30
حجم: 521.9 کیلو بایت

یک فن جلوی کیس که البته پشتش کیج هارد قرار داره ولی به هر حال ورودی هوا س:

نام: DSC_0058 Resized.JPG
مشاهده: 23
حجم: 506.3 کیلو بایت

این هم تصویر دو فن دیگه که در پشت و بالای کیس قرار دارند و هر دو خروجی (exhaust) هستن:

نام: DSC_0060 Resized.JPG
مشاهده: 31
حجم: 561.9 کیلو بایت

خودم فکر می کنم شاید اگر فن بالایی رو هم بر عکس کنم که ورودی هوا باشه بهتر بشه، کلا فضای نزدیک CPU و اسلات های رم اون قسمت و هیت سینک های VRM رو خنک تر کنه. یا یک فن دیگه هم به بالای کیس اضافه کنم و هر دو ورودی هوا باشن، البته الان هر چهار header فن کیس روی مادربرد با همین چهار فن اشغال هستن و باید فن بعدی رو به کانکتور molex و این جور داستانا وصل کنم و البته اونجوری فکر نکنم کنترل سرعت فن ممکن باشه و ممکنه سر و صدای اون فن زیاد باشه. راستش بی سر و صدا بودن کیس خیلی برام مهمه.

خوشحال میشم اگر شما و بقیه دوستان هم نظرات و تجربیاتشونو ارائه کنن.
    امتیازها
    26,587
    سطح
    97
    14,293
    کاربر حرفه ای کامپیوتر
    پردازنده شما در رده extrem جای میگیره و توان مصرفی و حرارت بیشتری داره در حال حاضر شرایط با توجه به config کولینگ کلی سیستم نرمال هست
    در این کیس در تمام مناطق استراتزی حداقل یک فن قرار گرفته و اصلا از لحاظ کولینگ مشکلی نداره اما شما مواردی رو میتونی رعایت کنی که شرایط بهتر بشه
    1: تقویت خروجی هوا به وسیله اضافه کردن یک فن دیگه در قسمت top-panel
    2: ایجاد یک چرخه air کامل( ورود و خروج هوا) در کولر به وسیله اضافه کردن یک فن دیگه
    3: استفاده از یک خمیر بهتر هر چند خمیر فعلی کولر شما هم مناسب هست( فکر کنم chill factor2 باشه)
    4: حتی نوع پهن کردن خمیر بر روی ihs میتونه تا 4-5 درجه کاهش دما رو به همراه داشته باشه
    امتیازها
    214,561
    سطح
    100
    7,336
    مدير بازنشسته
    نقل قول نوشته اصلی توسط mla نمایش پست ها
    پردازنده شما در رده extrem جای میگیره و توان مصرفی و حرارت بیشتری داره در حال حاضر شرایط با توجه به config کولینگ کلی سیستم نرمال هست
    در این کیس در تمام مناطق استراتزی حداقل یک فن قرار گرفته و اصلا از لحاظ کولینگ مشکلی نداره اما شما مواردی رو میتونی رعایت کنی که شرایط بهتر بشه
    1: تقویت خروجی هوا به وسیله اضافه کردن یک فن دیگه در قسمت top-panel
    2: ایجاد یه چرخه air کامل( ورود و خروج هوا) در کولر به وسلیه اضافه کردن یک فن دیگه
    3: استفاده از یک خمیر بهتر هر چند خمیر فعلی کولر شما هم مناسب هست( فکر کنم chill factor2 باشه)
    4: حتی نوع پهن کردن خمیر بر روی ihs میتونه تا 4-5 درجه کاهش دما رو به همراه داشته باشه

بله درسته البته خیلی extreme که نه D: ولی TDPش معادل بقیه سری extreme از پردازنده های Ivy Bridge-E هست یعنی 4960X و 4970X یعنی همون 130 وات که خودم هم گفتم نباید انتظار داشت در حالت Idle دمایی برابر پردازنده های 80-90 واتی مثل 4770 و 4770K و اینا داشته باشه، که شما هم اشاره کردین.

در مورد گردش هوا هم در پست اول اشاره کردم که با وجود 4 فن در قسمت های استراتژیک کیس قاعدتا نباید مشکلی باشه. یعنی در واقع یکی از دلایلی که باعث شد این کیس رو انتخاب کنم علاوه بر جادار بودن و داشتن پورت USB3 جلوی کیس و عرض زیاد یعنی قابلیت جا دادن تقریبا هر کولری وجود 4 فن در همین 4 نقطه بود که درست معادل 4 هدر فن روی مادربرد هم بود. البته مطمئنا همون طور که شما گفتید اضافه کردن فن پنجم قطعا بی فایده نیست.

راستش خودم به مقدار و نحوه پهن کردن خمیر مشکوکم که با کمک دوستم یعنی در واقع توسط ایشون اعمال شد و البته علیرغم مخالفت بنده ایشون فکر می کردن هر چی بیشتر بهتر، یعنی به نحوی که بعد از قرار دادن کولر اضافاتش از اطراف کولر و IHS زد بیرون و مجبور شدم هیت سینک رو بلند کنم و دوباره جاگذاری کنم. فکر می کنم با وجود صاف و صوف کردن خمیر و چرخوندن خفیف هیت سینک ممکنه هم حباب هوا تشکیل شده باشه هم اینکه قطر لایه خمیر هنوز هم زیاده. در چند فروم غیر داخلی هم که با دوستان مطرح کردم گفتن ممکنه خمیر به اندازه و درست اعمال نشده باشه.

خلاصه اینکه این پردازنده با 6-35 درجه بایوس رو لود کنه و بعد از چند دقیقه دما به 2-41 درجه برسه به نظر خودم دو دلیل بیشتر نداره یا مقدار و نحوه اعمال TIM درست نبوده یا به احتمال کمتر گردش هوا به اندازه و نحوه مناسب انجام نمیشه.

این بود انشای من!

از شما دوست عزیز هم خیلی ممنونم که وقت و اطلاعات خودتونو در اختیار بنده و البته بقیه دوستان گذاشتید :)
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)