ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
    امتیازها
    138,596
    سطح
    100
    28,160
    مشاور انجمن

راهنمای خرید تبلت در یک بازار متلاطم: پنج درس برای آنکه کمتر احساس کنیم سرمان کلاه رفته است!

بازار تجهیزات کامپیوتر و ابزار های دیجیتال جزو یکی از بازار های پیچیده و عجیب به شمار می آید. تامین کنندگان قطعات، کانال های فروش، اطلاعات ارائه شده به کاربر، آموزش ها و اتفاقاتی که در حاشیه رخ می دهد همگی در روند بازار، قیمت ها و در دسترس بودن محصول تاثیر گذار است. در این میان سو استفاده های مختلفی نیز از کاربران که برخی از آن ها دارای اطلاعات کم هستند صورت می گیرد که باعث می شود خریدار همواره نگران باشد که نکند پول خود را که با زحمت بدست آورده از چنگش خارج کنند و کلاه سرش بگذارند. امروز یکی از اقوام از من خواست تا با او برای خرید یک تبلت با حدود قیمت 700 تا 800 هزار تومان همراهش باشد تا مدلی مناسب انتخاب کند. از قبل می دانستیم که قیمت دلار در حال نوسان است و این مسئله یک بهانه ایده آل برای افزایش قیمت ها به شمار می آید. پس آماده بودم تا با موقعیت های عجیب مواجه شوم و با ثبت آن ها، درس هایی که یاد گرفتم را با خوانندگان سخت افزار در میان بگذارم.

مدلی که در نظر داشتم، تبلت FonePad 7 ایسوس بود که علاوه بر پشتیبانی از سیمکارت، دارای قیمت معقولی بوده و امکانات مناسبی هم ارائه می دهد. قبل از رفتن به بازار به برخی از سایت ها سر زده بودم که البته بسیاری از آن ها این مدل را در اختیار نداشتند. سایت asus24 نیز با آنکه این تبلت را در لیست موجودی های خود قرار داده بود، اما از کاربران درخواست کرده تا قبل از خرید با آن ها تماس بگیرند.

درس اول: در زمان هایی همچون این روزها که همه به دنبال بهانه برای گران کردن هستند بهتر است حضوری خرید کنید یا از وجود محصول با قیمت ذکر شده در سایت اطمینان حاصل کنید!

شال و کلاه کردم و به بازار کامپیوتر رضا رفتم که قبلاً شاهد عدم ثبات قیمت بین مغازه های مختلف بوده ام. از یک فروشگاه درباره وجود فون پد 7 پرسیدم و فرد حاضر در حالی که مشغول تمیز کردن یک فون پد 7 سفید رنگ بود، گفت :"این آخریشه میتونم 730 بهت بدم." پرسیدم: "این مدل که باز شده و کار کرده و الان داری تمیزش میکنی رو میخوای 730 بدی؟؟ گرون نیستش؟" فروشنده نگاهی از سر منت به من انداخت و با لحنی نه چندان خوشایند پاسخ داد :"همینو نو بخوای باید 800 تومن بدی!" ترجیح دادم پاسخی ندهم و فقط از مغازه خارج شدم!

حین گشت و گذار یکی از فروشندگان تبلت MeMo Pad HD 7 از ایسوس را پیشنهاد کرد که در مدل های جدید از دو سیمکارت هم پشتیبانی کرده و کلی از حسنات آن برایم تعریف کرد. به گفته او این تبلت جایگزین فون پد 7 شده و 740 قیمت دارد. فروشگاه دیگری هم اعلام کرد که بار جدید همین تبلت قرار است به همراه کیف و یک حافظه هشت گیگابایتی رایگان به قیمت 800 بفروشد، اما اگر بخواهم 790 هم میدهد! (باز هم لطف و مرحمت فروشندگان شرمنده مان کرد!). به نظر ممو پد جدید گزینه ای مناسب برای کار ما به نظر می رسید، اما با جستجوی نام این تبلت در اینترنت دیدم که حتی سایت asus.com هم تبلت مموپد با دو سیمکارت را در لیست محصولاتش ندارد! جستجو را کمی بیشتر ادامه دادم و فهمیدم این تبلت جزو محصولات مختص چین است و از طراحی دیگر مموپد ها، اما با حافظه داخلی 4 یا 8 گیگابایت و دوربین پنج مگاپیکسل بهره میبرد. به نظر می رسد هزینه ساخت یک مموپد کمتر از یک فون پد 7 باشد و با همین خاطر (و البته با کسب هدف سود بیشتر) این تبلت سیم کارت خور جایگزین فون پد 7 شده است. البته بیشتر تاسف در این بخش به نماینده رسمی ایسوس در ایران بر می گردد که به جای ارتقای جایگاه این برند و ارائه محصولات با کیفیت تر، تصمیم گرفته تا سطح محصولاتش را پایین بیاورد.

درس دوم: در اغلب اوقات لطف و کرامت فروشنده بی طمع نیست. پس با اطلاعات قبلی به سراغشان بروید تا کم نیاورید! همچنین بد نیست یک اتصال اینترنت دم دست داشته باشید تا در صورت نیاز صحت اطلاعات دریافتی را بررسی کنید.

بازار کامپیوتر رضا نتوانست ما را برای خرید تبلت قانع کند و تصمیم گرفتیم تا سری به بازار موبایل ایران بزنیم. این بازار دو مزیت دارد که اول امکان کار از نزدیک با برخی از محصولات و دوم پارکینگ است! (البته مزیت های دیگری هم وجود دارد که مورد بحث ما نیست). پس از گشتن طبقات مختلف گذرمان به فروشگاهی در طبقه سوم افتاد که عبارت بزرگ Tablet Land در آن به چشم می خورد. تبلت های برند های مختلف روی میز قرار داشت تا هر کسی بتواند از نزدیک کار با آنها را تجربه کند. یک تخته وایت برد نیز به سبک اکثر فروشگاه های بازار موبایل ایران در جلوی ورودی فروشگاه قرار داشت که قیمت ها روی آن ذکر شده بود.

درس سوم: شنیدن کی بود مانند دیدن! سعی کنید قبل از خرید محصول را از نزدیک امتحان کنید. تجربه شخصی در کنار خواندن بررسی های مختلف و حسی که به شما می دهد اهمیت خاصی دارد.

در این فروشگاه با تبلت Lenovo S5000 روبرو شدیم که به خوبی توانست خودش را در دل ما جای کند. قیمت 790 هزار تومان برای تبلت لنوو اعلام شد و پس از کمی کار با آن و مقایسه با ممو پد و تبلت گلکسی تب 3 سامسونگ تصمیم گرفتیم تبلت Lenovo S5000 را خریداری کنیم. در این لحظه فروشنده اعلام کرد که این تبلت منوی فارسی ندارد! دوباره به سراغ تبلت رفتم و دیدم که صفحه کلید فارسی وجود داشته و مشکلی در نمایش فونت فارسی در سایت ها یا در زمان دریافت پیغام های متنی ندارد. کاربر ما هم مشکلی با منو های انگلیسی نداشت و در نتیجه این تبلت به تایید نهایی رسید.
    در همین زمان هم فروشنده مشغول یادداشت کردن روی تخته وایت برد بود. از او پرسیدم: "قیمت ها رو دستکاری کردی؟" جواب داد: "آره این تبلت شما 10 تومن گرون شد" و مبلغ 800 تومان در پایین فاکتور نقش بست! ابتدا فکر کردم این یک شوخی است، اما اشتباه می کردم و فروشنده به شکلی جدی ادعا می کرد که گران شده و باید بیشتر پرداخت کنم. در اینجا بود که آرامش و صبر را جایز ندیدم و به شدت به اعتراض پرداختم. ده دقیقه کلنجار رفتن با فروشنده او را راضی کرد که به قیمت 790 هزار تومان اکتفا کند، اما این پایان ماجرا نبود!

درس چهارم: اینکه میگویند همیشه حق با مشتری است فقط برای خارجی ها نیست! اگر فکر می کنید فروشنده حق شما را زیر پا می گذارد اعتراض کرده و محکم سر حرف خودتان بایستید.

هر مشتری پس از خرید یک محصول جدید داغ است و می توان چیز های دیگری هم به او فروخت. به همین خاطر هم است که پس از خرید چنین وسایلی، اکثر فروشندگان بلافاصله کاور تبلت، محافظ صفحه نمایش و لوازم جانبی دیگر را به شما پیشنهاد می دهند. یک قانون کلی (اما نه لزوماً همیشگی) می گوید که سود فروشنده در لوازم جانبی است و گاهی که فروشنده ای منصف نباشد، می تواند این لوازم را با قیمت بسیار بالاتر به شما بفروشد. به ادعاهایی همچون : این اصل است، نندازی صفحه خراب میشه، بقیه مارک ها متفرقست و تاچ صفحه رو خراب میکنه، اون مموری سرعت گوشی رو میاره پایین اما برا من اصله و غیره توجهی نکرده و فروشگاه های دیگر را هم برای یافتن لوازم مورد نیاز امتحان کنید.

درس پنجم: هیچ لزومی ندارد از همان فروشگاهی که تبلت خریده اید لوازم جانبی مورد نیازتان را خریداری کنید. به احتمال زیاد می توانید اقلام مورد نیاز را با قیمت پایینتر هم پیدا کنید.

همین مسئله برای ما هم رخ داد. قیمت پیشنهادی فروشنده برای کاور 70 هزار تومان و برای محافظ صفحه نمایش 40 هزار تومان بود. ما به درس پنجم عمل کرده و از فروشگاه روبروی محل خرید تبلت، همان کاور را با قیمت 50 و محافظ صفحه نمایش را با قیمت 20 هزار تومان خریداری کردیم. بد نیست بدانید کل پروسه خرید تبلت از فروشگاه ذکر شده حدود 30دقیقه طول کشید و زمانی که فروشگاه را ترک کردیم، قیمت تبلت ما به 810 هزار تومان افزایش پیدا کرده بود!

درس آخر: قطعاً این پنج درس شما را از شر مشکلات موجود به طور کامل خلاص نمی کند. متاسفانه هر روز سخن ها و تجربیات تلخ جدیدی از کاربران در زمینه های مختلف می شنویم و تنها کاری که می توانیم انجام دهیم. انتقال آن ها به شما خوانندگان عزیز است. پس اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید حتماً ان را با دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید تا آن ها هم به نحو بهتری از پول خود استفاده کنند و اعصاب راحتتری داشته باشند!

لینک مطلب در وب سایت سخت افزار

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع