ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26
    امتیازها
    81,786
    سطح
    100
    12,210
    کاربر فعال

عیب یابی سیستم در یک دقیقه !

با سلام و درود خدمت شما دوستان و کاربران گرامی

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 1.jpg
مشاهده: 44
حجم: 73.8 کیلو بایت

حتما برای شما هم پیش امده که حداقل یک یا چندین بار با مشکل عدم بوت شدن رایانه رو به رو شده باشید. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. . بوت نشدن هم می‌تواند شامل روشن نشدن سیستم و هم روشن شدن و تصویر ندادن آن باشد. بوت نشدن سیستم، دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که یافتن دلیل آن به رفع مشکل کمک بسزایی خواهد کرد. اگر برای نخستین بار است که سیستم جدیدتان را خودتان اسمبل می کنید ممکن است با این مشکل دست و پنجه نرم کنید. در خودآموز تصمیم داریم شما را در یافتن هر چه سریع تر این اشکالات کمک کنیم.۱. یقین داشته باشید که شرکت سازنده قطعات سخت افزاری شما نظیر مادربرد، کارت گرافیک و غیره دفترچه های راهنما را محض قشنگی و پر کردن جعبه محصول قرار نداده اند و کاربردهای دیگری نظیر خواندن آن ها مخصوصا برای مادربرد وجود دارد. در دفترچه راهنمای مادربرد توضیحات جامعی درباره چگونگی اتصال قطعات مختلف و همچنین مواردی که باعث به وجود آمدن ایراد و بوت نشدن سیستم می شود وجود دارد. با رعایت کردن دقیق آن ها مشکل به احتمال قوی اگر در این قسمت باشد مرتفع خواهد شد.۲. حتما دقت کنید اتصالگر برق مادربرد را به مادربرد اضافه کرده باشید که در غیر این صورت سیستم انرژی ای برای راه اندازی خودش ندارد. دقت کنید که اتصالگر مادربردها متفاوت است و برخی تعداد سوکت کمتر و بیشتری دارند. که البته سازندگان منبع تغزیه این مشکل را مرتفع ساخته اند.۳. حتما دقت کنید که کارت گرافیک به درستی در جای خود قرار گرفته است و از فشاردادن کارت در اسلات هراسی به دل خود راه ندهید. مطمئن باشید اگر کارت نصفه درون اسلات جاگرفته باشد شما تصویری نخواهید دید. در ضمن اگر از کارت گرافیک های قدرتمند استفاده می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از این کارت ها به یک اتصالگر برق جداگانه نیاز دارند که حتما باید به آن ها متصل شود. زیرا انرژی ای که اسلات PCIe در اختیار کارت شما قرار می دهد برای آن کافی نیست. اتصالگر PCIe در دو نوع ۶ و ۸ پین است. قرار گرفتن این اتصالگرهای برق روی کارت گرافیکی معمولا به یکی از صورت‌های یک اتصالگر ۶ پین، دو اتصالگر ۶ پین و اتصالگر ۶ پین و ۸ پین در کنار هم است.۴. سعی کنید حتما ماژول حافظه (Ram) را قبل از این که مادربرد را به درون کیس متصل کنید بر روی آن نصب کنید زیرا نصب ماژول حافظه بر روی مادربرد نیاز به انرژی زیادی دارد که احتمالا شما کمی مراعات خواهید کرد و البته خوب است که مراعات می کنید زیرا اگر اتصال مادربرد به کیس خود صورت نگرفته باشد ممکن است باعث شکستگی و یا صدمه دیدن مادربرد شود. اگر دو گیره اسلات ماژول حافظه مادربرد در RAM شما قفل شده است عمل اتصال به درستی انجام شده است. در ضمن دقت کنید چینش صحیح را برای نصب ماژول ها استفاده کنید یعنی اگر دو کاناله هست حتما به صورت دو کاناله و اگر سه کاناله حتما به صورت سه کاناله. این موارد و مکان دقیق نصب برای چینش صحیح را باید از درون دفترچه راهنمای مادربرد مطالعه کنید.۵. اگر دو یا چند ماژول حافظه بر روی رایانه قرار داده اید و سیستم بوت نشد سعی کنید آن ها را تک تک متصل کنید و ببینید آیا به صورت جداگانه سیستم بوت خواهد شد. اگر با یک ماژول بوت شد و با دیگری نه حتما ماژول دوم شما مشکل دارد و باید به فروشنده پس دهید و اگر با تک تک آن ها بوت شد و با هم نه باید از طریق بایوس به تنظیم خصوصیات عملیاتی آن ها بپردازید تا مشکل مرتفع گردد. ممکن است لازم باشد تا ولتاژ، فرکانس و زمان بندی‌های ماژول‌ها را به‌صورت دستی از درون بایوس تنظیم کنید

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2.jpg
مشاهده: 52
حجم: 47.1 کیلو بایت

۶. اگر به اصطلاح از گرافیک آنبرد استفاده می کنید مطمئن شوید که سوکت برق ۴ پین آن را به مادربرد متصل کرده اید. البته اگر از نسل جدید پردازنده های اینتل موسول به Core i استفاده می کنید نیازی به این کار نیست چون چیپست گرافیکی درون پردازنده قرار دارد.
    ۷. نصب اتصالگر برق پردازنده را هم چک کنید. احتمالا مادربرد شما یکی از دو نوع ۴ یا ۸ پین این اتصالگر را استفاده می کند. اگر مادربورد شما از نوع ۸ پین استفاده می کند ولی منبع تغذیه شما تنها یک اتصالگر ۴ پین در اختیارتان می گذارد نگران نباشید زیرا با اتصالگر ۴ پین هم سیستم شما بوت خواهد شد. و اگر مادربرد شما از نوع ۴ پین استفاده می کند و منبع تغذیه اتصالگر ۸ پین دارد دقت کنید که آن ها از هم جدا هستند و می توانید تنها یکی از آن دو که در کنار هم قرار گرفته اند را به مادربرد متصل کنید.
    ۸. هیچ پیچ و سیمی را در کیس سرگردان رها نکنید. زیرا یک پیچ یا سیم ای که درون کیس آزاد و رها افتاده است می تواند سبب اتصال کوتاه بر روی قطعات مختلف از قبیل مادربرد و رم شود که اگر شانس بیارید سبب سوختگی این قطعات نشود خیلی خوش شانس بوده اید.
    ۹. دقت کنید سوکت برق فن پردازنده حتما متصل شده باشد که در این صورت به سبب گرمای زیاد پردازنده یا بوت نمی شود و یا اندکی پس از آن خاموش می شود.
    ۱۰. اگر همه چیز را به صورت صحیح متصل کرده اید و باز هم سیستم را نمی توانید از طریق کلیدهای جلویی کیس روشن کنید احتمالا فیش های کلید روشن کردن رایانه را درست متصل نکرده اید. حتما برای این کار از دفترچه مادربرد استفاده کنید.
    ۱۱. دقت کنید کلید ۰ و ۱ پشت کیس را برای اتصال برق به پاور را زده باشید. این کلید پشت کیس بر روی منبع تغذیه قرار دارد. در صورتی که کابل برق متصل باشد ولی این کلید قطع باشد رایانه روشن نخواهد شد چون برقی دریافت نخواهد کرد!
    ۱۲. گاهی نیز پیش می آید که مثلا شما از مادربردی استفاده می کنید که قبل از ارایه یک نسل از پردازنده به بازار آمده است اما در صورت بروز آوری بایوس از پردازنده جدید پشتیبانی می کند. در صورتی که بایوس شما نسخه قدیمی باشد سیستم روشن می شود ولی تصویری نمی بینید. برای رفع این مشکل می توانید با یک پردازنده ای که با این مادربرد به خوبی بوت می شود آن را بوت کرده و سپس اقدام به آپدیت بایوس نمایید و یا به شرکت گارانتی کننده مادربرد مراجعه کرده و به رایگان بایوس مادربرد شما را به روزآوری می کنند.
    ۱۳. برخی تنظیمات اشتباه سبب بوت نشدن سیستم می شود برای رست کردن این تنظیمات می توانید باتری مادربرد را برای چند دقیقه خارج یا از طریق جامپر Clean CMOS به پاک کردن چیپست CMOS اقدام کنید.
    ۱۴. در برخی از مادربرد هایی که کارت گرافیک آنبرد هم دارند وصل کردن کارت گرافیک جداگانه سبب سویچ شدن روی آن نمی شود و هنوز هم همان گرافیک آنبرد مشغول فعالیت است. پس سیستم را با گرافیک آنبرد بوت کنید و سپس به بایوس مادربرد بروید و از آنجا گرافیک را بر روی گرافیک جداگانه تنظیم کنید نه آنبرد.
    “If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough.”
    Albert Einstein
    امتیازها
    1,914
    سطح
    26
    40
    کاربر جدید
    It Was veryyyyy good
    بله مخصوصا موقع جا انداختن رم حتما سعی کنید رم هارو قبل از اینکه مینو داخل کیس میکنید رو یه میز سطح صاف جابزنید تا فشار اضافه یه اسلت ها نیاد وباعث بلند شدن اسلت از جاش و همچنین تاب خوردگی مین قشنگتون نشه این اسلت ها به گونه ای از جاشون بلند میشن که با چشم به راحتی قابل دیدن نیست به طوری که حتی کارشناسای گارانتی مین بورد من بعد دوبار مراجعه من تازه متوجه شده بودن مشکلی که هر دفعه باعث پریدن بایوس مین بورد میشد در حالی که رم کار میکرد
    مشکلی که منو دوبار مجبور کرد برم نمایندگی
    امتیازها
    1,511
    سطح
    22
    173
    کاربر انجمن
    سلام دیروز سیستمم رو روشن کردم دو دقیقه بیش تر روشن نبود که خاموش شد ودیگه هرکار کردم روشن نشد و وقتی که روشن می کردم چراغ های مادریرد وفن ها یک ثانیه روشن میشود وبعد خاموش می شود تا اینکه کارت گرافیک و رم ها رو برداشتم و دوباره روشن کردم روشن میشه ولی led های دیباگر مادربرد روشن نمی شه و وقتی دوباره کارت گرافیک رو وصل کردم دوباره روشن نشد از اساتید تقاضا کمک درمورد عیب یابی دارم در ضمن کارهایی که انجام دادم clear cmos در آودن رم ها تست بدون گرافیک وپاور اضافی نداشتم تا تست کنم خودم فکر می کنم از پاور یا مادر بورد باشه مشخصات سیستم هم تو امضام هست ممنون

I don't want to live in the yesterday
    But the important thing is that future is the past
    امتیازها
    737
    سطح
    14
    14
    کاربر جدید
    پاورهای سوییچینگ از دو سوکت استفاده می کنن یک سوکت چهارتایی ویک سوکت بیستایی اول سوکت پاور از مادربرد جدا کن از چهارتایی با یه سیم تک رشته لخت بزن به سیم قرمز سردیگه اون بزن به سیم سبز از سوکت بیستایت پاورت حتما به برق باشه اگر فن پاور کار کرد پاورت سالم اگر نه که خرابه
    امتیازها
    1,526
    سطح
    22
    12
    کاربر جدید
    با سلام،
    دوست عزیز،با این توضیحاتی که فرمودید، کارت گرافیک شما دچار اتصالی شده که با قرار دادن آن در اسلات گرافیک باعث عدم سوییچ پاور میشود(سیستمتان روشن نمیشود) .
    دوست عزیز جناب namix ،درست متوجه منظورتان نشدم،اگر منظورتان صرفا تست سوییچ شدن پاور است،راهش اینست که بدون اتصال پاور به مادربورد ، به وسیله یک سیم (یا هر شیئ رسانای دیگر) سیمهای سبز و مشکی روی سوکت 20 یا 24 پین پاور (بسته به نوع پاور) را اتصال کوتاه نماییم! که این فقط تست مدار سوییچینگ پاور میباشد نه سلامت کلی پاور! درضمن به دوست عزیزمان جناب majidrad (و البته بقیه دوستان) پیشنهاد میکنم از انجام این تست و سایر تستهای الکترونیکی،درصورت نداشتن آگاهی کافی جدا خودداری نمایند، چرا که به راحتی میتوانند به سیستمشان آسیب برسانند.
    موفق باشید
    امتیازها
    737
    سطح
    14
    14
    کاربر جدید
    جناب rahpooyan عزیز تو دنیا سخت افزار هیچگاه نمیشه گفت مشکل 100درصدسیستم چیه یا چه مشکلی داره شما که مطمئن هستید اشکال کارت گرافیک پاورهای سوچینگ چون از المان زیادی استفاده میکنن نمیشه تست کرد بجز با دستگاه اسیلوسکوپ تازه من سیم مشکی نگفتم پاور شما سالم اقای rahpooyan نترسید نه پاورت خراب میشه نه برق می گیره بدون وصل به مادربرد فن پاورتون کار میکنه البته سیم سبز و قرمز
    امتیازها
    1,526
    سطح
    22
    12
    کاربر جدید
    با سلام namix عزیز، خب حالا چرا دعوام میکنی؟! :D
    دوست عزیز، درسته،یه وقت هایی یه مشکلاتی پیش میاد که پیچیده است و از راه دور و بدون تست های زیاد نمیشه گفت مشکل از کجاست،ولی یه سری مشکلات سخت افزاری روتین هستن و معمولا یه رابطه علت و معلولی دارند، که تا حد زیادی محدوده مشکل رو میشه فهمید،در مورد مشکل سیستم دوستمون،اینکه با قرار دادن کارت گرافیک سیستمشون روشن نمیشه،این بدان معنیست که در فاز گرافیک مشکلی (اتصالی) موجود هست که با توجه به تجربه،بیش از 95% موارد اتصالی در کارت گرافیک باعث این امر میشود،که بنده هم عرض کردم با توجه به توضیحاتی که فرمودین مساله کارت گرافیک است.
    من از برق گرفتگی یا سوختن پاور نمیترسم namix عزیز،من خدمت دوستان عرض کردم تست های الکترونیکی رو بدون داشتن اطلاعات کافی انجام ندهند چون ممکن است به سیستمشان آسیب جدی برسونند، اگر دوستی،در چنین شرایطی که احتمال اتصالی در آن زیاد است، پاور را در حالیکه به سیستم متصل است اصطلاحا به زور سوییچ کند میتواند باعث سوختن قطعاتی از مین بوردشان شود که برای تعمیر آن مجبور به صرف هزینه زیادی شود،درحالیکه اگر به همین شکل به تعمیرکار مراجعه کند ممکن است بسیار راحت و ارزان مشکلشان برطرف گردد. فکر نمیکنم خیلی بی راه گفته باشم! این تصویر یک نمونه از تسترهای پاور استبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Power Tester.jpg
مشاهده: 39
حجم: 179.8 کیلو بایت
    موفق و سربلند باشید دوست عزیز
    امتیازها
    1,526
    سطح
    22
    12
    کاربر جدید
    راستی، دوست عزیز،هدف از ایجاد این تاپیک ها کل کل نیست، بحث تبادل اطلاعات و یادگیری است و همچنین کمک به دوستانی که مشکلی در سیستمشان دارند، بنده به شخصه بسیار خوشحال میشم که از دانش شما و سایر دوستان عزیز استفاده کنم و مطلبی بیاموزم.
    با تشکر، موفق باشید
    امتیازها
    737
    سطح
    14
    14
    کاربر جدید
    جناب rahpooyan من دعوا نکردم بلکه یک دوست خوب مثل شما پیدا کردم هدف این سایت از نظر شماتبادل اطلاعات به نظر من هم تبادل اعطلاعات هم تجربیات من نگفتم مشکل سیستم چیه در تایپیک ایشون به نداشتن پاور اضافی برای تست اشاره کرد من راهی برای تست پاور می دونستم گفتم راه حل منم چیزی نیست که شنیده باشم یا یک بار دیده باشم چیزی که بارها رو سیستم امطئان کردم فقط برای اطمینان ایشون از سالم بودن پاورشون بود همین که از شما ممنونم خیلی حرفه ای تر به مشکل ایششون پرداختین و از اقای majidrad خواهش میکنم در صورت حل مشکل سیستمشون اشکال برای ما بنویسن تا به اطلاعات و تجربه من مبتدی کمک کنن
    امتیازها
    109,439
    سطح
    100
    43,658
    مدیر کل
    دوستان گلم هر دو کاربر، ماشالا ما توی فروم دوستان زیادی داریم که روزانه مشکلات سخت افزاری دارند، خوشحال میشیم هر دو عزیز تجربیاتشون رو در اختیار کاربران فرار بدن.
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع