ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 83
    امتیازها
    24,171
    سطح
    94
    7,996
    کاربر اخراجی

آموزش برداشتن IHS و تعویض خمیر سیلیکون در پردازنده های هسول و آیوی ب

با عرض سلام و درود فراوان خدمت خوانندگان و عاشقان سخت افزار و اورکلاک.
    در این مطلب به صورت کاملا عملی تجربه خودم از برداشتن IHS و تعویض خمیر سیلیکون زیر آن در CPU سری هسول که 4770K هست رو خدمت شما ارائه میکنم.
    در ابتدا باید عرض کنم قبل از این تجربه برداشتن IHS رو در CPU های AMD داشتم که مخاطره آمیز تر هست به دلیل شکستن پایه های AMD
    اما خب به طور قطع یک عدد 4770k با قیمت 1 میلیون تومان بسیار دوست داشتنی تر و عزیز تر از AMD Athlon 5000 میباشد.
    خب بریم سر اصل مطلب:

در ابتدا قصد داشتم به جای خمیر سیلیکون، ورق طلا که در صنایع دستی استفاده میشه رو جایگزین کنم تا نتیجه رو ببینیم که در تئوری کار منطقی بود.
    دلیل استفاده من از ورق طلا نازکی و انعطاف پذیری و رسانایی اون بود که حتی برای برداشتنش دچار مشکل میشدم به خاطر اینکه از نایلون های سیلیفون هم نازکتر و حساس تر بود.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2446.JPG
مشاهده: 107
حجم: 152.1 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2444.JPG
مشاهده: 115
حجم: 327.9 کیلو بایت
    خب در همین ابتدا بعد از استفاده از ورق طلا شاهد افزایش 5 تا 10 درجه ای دما بودم که به کل از انجام این کار منصرف شدم و به این ترتیب میریم سراغ برداشتن IHS و تعویض خمیر سیلیکون زیر آن که به تعبیر اساتید اینتل از آب دهان کارکنانش جای خمیر سیلیکون استفاده کرده !!!!
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خب نفس هارو در سینه حبس کنید و آماده هیجان فوق العاده برای انجام یه کار پر مخاطره باشید :D

ابتدا ببینیم چه چیزهایی برای کار داریم :
    CPU : 4770k که روی فرکانس 4.5 GHz به صورت 24/7 اورکلاک شده و مثل مرد کار میکند.
    mainboard : GIGA Z87X - OC بسیار دوست داشتنی ، کارا و مقرون به صرفه برای اورکلاکینگ
    cpu cooler : thermalright Archon به همراه دو عدد فن TY-143 2500 rpm max که کارایی این کولر رو فوقالعاده کرده . (آرچون به صورت اولیه از یک عدد فن TY-150 1200 rpm max استفاده میکنه)

خب کولر رو باز میکنیم و cpu رو برمیداریم و برای هیجان آماده میشیم. 8-x 8-x

نام: 2453.JPG
مشاهده: 77
حجم: 108.7 کیلو بایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: d1ffa779d12e39f11.jpg
مشاهده: 73
حجم: 40.0 کیلو بایت

خب برای اینکار من فقط از یک عدد تیغ به اصطلاح ریش تراشی (من هیچوقت با تیغ اصلاح نمیکنم) استفاده میکنم. و با احتیاط کامل تیغ رو بین IHS و PCB پردازنده فشار میدیم.
    ابتدا از کنج ها شروع به فشار دادن تیغ میکنیم. دقت کنید تیغ بسیار برنده و خطرناک است برای نگه داشتن آن از یک مقوای تا شده استفاده کنید چون ممکن است زمانی که نگران cpu هستید و تیغ رو فشار میدید دستتون آسیب ببینه که من از این مرحله جون سالم به در بردم.

عجله نکنید . 10 دقیقه بیشتر طول نخواد کشید به نحوه گرفتن تیغ دقت کنید. تیغ رو به صورت کاملا صاف فشار دهید و از انحنا پیداکردن آن جلوگیری کنید. احتیاط کنید و آرام باشید

نام: 2445.JPG
مشاهده: 139
حجم: 166.1 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2448.JPG
مشاهده: 125
حجم: 218.4 کیلو بایت

دقت کنید بیش از حد تیغ رو وارد CPU نکنید. آموزش این مرحله از کار کاملا تجربیست و در جملات و کلمات نمیگنجد. در صورت تمایل از تجربیات کسانی که انجام داده اند کمک بگیرید .

نام: 2449.JPG
مشاهده: 100
حجم: 96.6 کیلو بایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2451.JPG
مشاهده: 119
حجم: 54.6 کیلو بایت

خب از مرحله نفسگیر جداکردن با تیغ گذر کردیم . (صلوات بلند بفرست). سخت نگیرید الکل لازم نیست با یه کلینکس خمیر بیکیفیت پلاستیکی قبلی رو پاک کنید.
    بعد از پاک کردن خمیر قبلی بنده به ابتکار خودم سعی کردم با سنباده 2000 زیر IHS رو کمی صیغل بدم و براق کنم. مثل همون LAP کردن اما اینبار از زیر.
    تا حالا ندیده بودم زیر IHS انقدر خشدار و ناهموار باشه. اینتل اینجا هم کوتاهی کرده زیر IHS از روش بیشتر خش داره. برای انجام بهتر اینکار شما از سنباده 1000 سپس 1500 و 2000 استفاده کنید. 1 ساعت باید تلاش کنید تا نتیجه مطلوبی حاصل شود

نام: 2450.JPG
مشاهده: 137
حجم: 145.0 کیلو بایت

به عکس زیر توجه کنید . در 4770K یکی از SMD ها خیلی به حاشیه نزدیکه . دقت کنید موقع فشار دادن تیغ به اون صدمه نزنید و این قسمت رو با احتیاط بیشتری انجام بدید.
    البته بنده بعد از جدا کردن IHS دیدم این جایی که دورش خط کشیدم SMD نیست. انگار کنده شده بود. اما آرمین جان گفتند انگار از ابتدا نبوده و چیزی اونجا لحیم نشده. به هرصورت 4770 من در صحت و صلامت کامل راه اندازی شد و تست هارو یکی پس از دیگری پاس کرد @};-

دقت کنید از ابتدا هدف من انجام کاری بدون ریسک و کم هزینه بوده. در ادامه هم نیازی به کندن و پاک کردن چسب مشکی رنگ دور PCB نیست چرا که خود این چسب در نقش محافظ عمل میکند زمانی که شما کولر رو میبندید از برخورد IHS به PCB و مدارات آن جلو گیری میکند. چسب جدید هم نیاز نیست مگر اینکه کمی وسواس داشته باشید.
    خمیر جدید و مرغوب رو روی سر بابرکت 4770 مالیده و IHS رو در جایش قراردهید سپس CPU را روی سوکت گذاشته خمیر روی IHS رو هم بمالید و برای بستن کولر آماده شوید.

در این بخش دو عدد شات از نرم افزار Cinebench و Core Temp قرار میدم. اولی قبل از تعویض خمیر و دومی بعد از تعویض خمیر در شرایط یکسان گرفته شده.

قبل از عملیات :

بعد از عملیات :

خب مشاهده کردید با اینکه 4770k در اورکلاک 4.5GHz قرار دارد و من هم از خمیر با کیفیت متوسط DEEPCOOL Z9 استفاده کردم بازهم کاهش دمای 5 تا 8 درجه رو داریم که نشان دهنده موفقیت کامل این کار پر از ریسک هست. چراکه با خمیری مثل لیکوئید آلترا و گذاشتن فرکانس روی حالت دیفالت میشود انتظار نتایج به مراتب بهتری داشت. این نکته رو هم باید ذکر کنم این فرکانس بالاترین مقداری هست که برای 4770K با ایرکولر و در حالت کاری 7/24 میشود تنظیم کرد و این نهایت اورکلاک کاربردی برای این مدل CPU هست.

پس از انجام این کار برای تمرین مجدد یک عدد CPU سلرون 430 رو در عرض فقط 100 ثانیه IHS رو جدا کردم ازش . و چقدر IHS زیرش صاف بود و چسبش هم از 4770 بیشتر بود. خب با تمرین قلقش دستتون میاد دیگه ;)

در انتهای عملیات اگر باعث شدید CPU محترم خدای ناکرده آسیب ببینه نگران نشید من راه مناسبی برای بازیافت CPU پیدا کردم :D

ودر آخر به سبک بزرگان اورکلاک و مودینگ من هم از حیوان خانگی خودمون یادی میکنم که در تمام طول این عملیات نگرانی بنده رو درک کرده بود و در کنارم بهم آرامش میداد

تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 2454.JPG  
    امتیازها
    12,803
    سطح
    73
    3,081
    کاربر حرفه ای کامپیوتر
    اقا دمت گرم خیلی عالی بود فقط یه چیزی :
    5 درجه فقط ؟؟؟ با نامردی نکن در حقش یه نوکتوا یا CFIII یا TX4 بزن اختلافش به چشم بیاد
    CPU : 4770k
    GPU : GTX770
    Mobo:Maximus VI Extream
    Drive : SSD 500GB + 128GB & HDD 2TB
    RAM : 16G @ 2400Mhz
    POWER : GREEN Overclocking EVO OC+1350
    امتیازها
    7,761
    سطح
    59
    259
    hi1
    کاربر انجمن
    به نظر من 5 درجه ارزش نداره که cpu یک میلیونی زبون بسته رو بدی دست تیغ جراحی![-X البته این نظر شخصی بندست!:D
    امتیازها
    24,171
    سطح
    94
    7,996
    کاربر اخراجی
    نقل قول نوشته اصلی توسط AmirMahmood نمایش پست ها
    اقا دمت گرم خیلی عالی بود فقط یه چیزی :
    5 درجه فقط ؟؟؟ با نامردی نکن در حقش یه نوکتوا یا CFIII یا TX4 بزن اختلافش به چشم بیاد
    امیرجان ممنون . چشم اگر خمیر خیلی خوب پیدا کنم حتما استفاده میکنم. فعلا هدف فقط جدا کردن IHS بود. درضمن به زودی یه واترکولر کورسیر H100i هم میگیرم میبندم بهتر بشه ایشالا

نقل قول نوشته اصلی توسط hi1 نمایش پست ها
    به نظر من 5 درجه ارزش نداره که cpu یک میلیونی زبون بسته رو بدی دست تیغ جراحی![-X البته این نظر شخصی بندست!:D
    حمید جان ممنون از نظرت و بله شاید 5 درجه به نظر شما کم باشه اما توجه کن : 1- من یه خمیر معمولی استفاده کردم 2- cpu در بالاترین فشار ممکن داره کار میکنه و همین 5 درجه تو اورکلاک خیلی خوبه. 3- حالا دیگه IHS بازه و هروقت خمیر خوبی گیرم بیاد بازم تو 2 دقیقه عوض میکنم و نتیجه بهتری میگیرم. به آخر پست توجه کن
    امتیازها
    6,863
    سطح
    54
    836
    کاربر انجمن
    امین جان ایول خوشم اومد که ریسک پذیریت مثل خودم بالاست ! دمت گرم ، خسته نباشی ~o)
    راستش من به همین اور 4.2 و همین واترکولر انرمکس راضی ام (:
    Load نهایتا 34-36 درجه.
    حال عادی 10 - 12 درجه ! البته اینقدر فن توی این کیس بیچاره گذاشتم که ... تازه LAP هم نشده !!! در کل این واتر کولر ارزش اون 500 تومنی رو که پاش دادم داره کاملا. شمام اگه H100i بگیری که دیگه کوالاک کردی.
    راستش منم وسوسه شدم اینکار رو بکنم ! وایییییییییییییییییییی دمای لود به 15 درجه برسه چی میشه !×999! که البته واسه ما دور از دسرس هست
    امتیازها
    8,890
    سطح
    63
    998
    Tech استریمر
    نقل قول نوشته اصلی توسط Lycas نمایش پست ها
    امین جان ایول خوشم اومد که ریسک پذیریت مثل خودم بالاست ! دمت گرم ، خسته نباشی ~o)
    راستش من به همین اور 4.2 و همین واترکولر انرمکس راضی ام (:
    Load نهایتا 24 درجه.
    حال عادی 10 - 12 درجه ! البته اینقدر فن توی این کیس بیچاره گذاشتم که ... تازه LAP هم نشده !!! در کل این واتر کولر ارزش اون 500 تومنی رو که پاش دادم داره کاملا. شمام اگه H100i بگیری که دیگه کوالاک کردی.
    راستش منم وسوسه شدم اینکار رو بکنم ! وایییییییییییییییییییی دمای لود به 15 درجه برسه چی میشه !×999!
    فیلم هندیه مگه 24 درجه ؟ سیستم خاموش 24 درجه بده یعنی دمای اتاقه ؛ میشه همچین چیزی ؟ اونم با واترکولینگ All in one . با TEC همچین نتیجه ای تو خواب هم نمیده . شما کولرتو بگیر دستت ببین سطح بلاکش چند درجس وقتی متصل نیست به سیستم که بخواد CPU رو اونقدر خنک کنه .

یه نکته که خمیر TX4 سفته و بد پخش میشه وبرای سطح IHS با اون ظرافت مناسب نیست همون نکتوا خیلی بهتره ولی نایابه لاکردار . کسی اگه بتونه لیکوئید الترا پیدا کنه 100 تمان هم ارزش خرید داره .
    فقط یه چیز دیگه اینکه اگه خمیر درست پخش بشه دمای هسته ها به هم نزدیک میشن مثلا حداکثر اختلافشون به 4,3 درجه میرسه .
    امتیازها
    6,863
    سطح
    54
    836
    کاربر انجمن
    کاملا تست کردم و مطمین هستم که میگم میگم
    حالت عادی بعضی وقتا به 13 درجه میرسه .
    لود 34 - 36 درجه (تو گیم بدون اورکلاک). خیلی معذرت میخوام اشتباه تایپ کردم. تقریبی اتاق 27 - 30 درجه هست. از خمیر سیلیکن خود اینتل هم استفاده میکنم.
    در ضمن به جای فن های خود کولر فن های Cougar Vortex PWM گذاشتم که تاثیر در حدود 2-3 درجه داشت.
    فن های واتر کولر رو هم با خلاقیت (!9) روی کیس یعنی قسمت بالای کیس که Radiator نصب شده چسبوندم.
    کیسم HAF X (که تقریبا یک هفته است خریدم) هست.
    متاسفانه امکان آپلود تصویر ندارم وگرنه حتما تصویر قرار میدادم تا منظورم رو دقیق تر متوجه بشید.
    امتیازها
    38,792
    سطح
    100
    6,649
    مشاور انجمن سخت افزار کامپیوتر
    راستی امین اگه فلز مایع استفاده کنی چقد اختلاف دما به وجود میاد؟
    از اونی که این کارو کرده و ما ارادت خاص بهش داریم بپرس :دی
    امتیازها
    6,806
    سطح
    54
    1,324
    کاربر انجمن
    واقعا نمیتونم این حرکتتو ببینم و سکوت اختیار کنم پس:

نام: 97.jpg
مشاهده: 57
حجم: 6.4 کیلو بایت
    ذهن انسان احمق مانند مردمك چشم است...هر چه نور بتابانی تنگتر میشود.

امتیازها
    174,286
    سطح
    100
    30,861
    کاربر فعال
    امین جان کار بسیار پسندیده و پر از اضطرابی بود. نتیجه هم خب همانطور که گفتید با خمیر حرارتی با کیفیت تر، به مراتب بهتر خواهد بود.
صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 83

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع