ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 83

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    امتیازها
    24,171
    سطح
    94
    7,996
    کاربر اخراجی

آموزش برداشتن IHS و تعویض خمیر سیلیکون در پردازنده های هسول و آیوی ب

با عرض سلام و درود فراوان خدمت خوانندگان و عاشقان سخت افزار و اورکلاک.
    در این مطلب به صورت کاملا عملی تجربه خودم از برداشتن IHS و تعویض خمیر سیلیکون زیر آن در CPU سری هسول که 4770K هست رو خدمت شما ارائه میکنم.
    در ابتدا باید عرض کنم قبل از این تجربه برداشتن IHS رو در CPU های AMD داشتم که مخاطره آمیز تر هست به دلیل شکستن پایه های AMD
    اما خب به طور قطع یک عدد 4770k با قیمت 1 میلیون تومان بسیار دوست داشتنی تر و عزیز تر از AMD Athlon 5000 میباشد.
    خب بریم سر اصل مطلب:

در ابتدا قصد داشتم به جای خمیر سیلیکون، ورق طلا که در صنایع دستی استفاده میشه رو جایگزین کنم تا نتیجه رو ببینیم که در تئوری کار منطقی بود.
    دلیل استفاده من از ورق طلا نازکی و انعطاف پذیری و رسانایی اون بود که حتی برای برداشتنش دچار مشکل میشدم به خاطر اینکه از نایلون های سیلیفون هم نازکتر و حساس تر بود.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2446.JPG
مشاهده: 107
حجم: 152.1 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2444.JPG
مشاهده: 115
حجم: 327.9 کیلو بایت
    خب در همین ابتدا بعد از استفاده از ورق طلا شاهد افزایش 5 تا 10 درجه ای دما بودم که به کل از انجام این کار منصرف شدم و به این ترتیب میریم سراغ برداشتن IHS و تعویض خمیر سیلیکون زیر آن که به تعبیر اساتید اینتل از آب دهان کارکنانش جای خمیر سیلیکون استفاده کرده !!!!
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خب نفس هارو در سینه حبس کنید و آماده هیجان فوق العاده برای انجام یه کار پر مخاطره باشید :D

ابتدا ببینیم چه چیزهایی برای کار داریم :
    CPU : 4770k که روی فرکانس 4.5 GHz به صورت 24/7 اورکلاک شده و مثل مرد کار میکند.
    mainboard : GIGA Z87X - OC بسیار دوست داشتنی ، کارا و مقرون به صرفه برای اورکلاکینگ
    cpu cooler : thermalright Archon به همراه دو عدد فن TY-143 2500 rpm max که کارایی این کولر رو فوقالعاده کرده . (آرچون به صورت اولیه از یک عدد فن TY-150 1200 rpm max استفاده میکنه)

خب کولر رو باز میکنیم و cpu رو برمیداریم و برای هیجان آماده میشیم. 8-x 8-x

نام: 2453.JPG
مشاهده: 77
حجم: 108.7 کیلو بایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: d1ffa779d12e39f11.jpg
مشاهده: 73
حجم: 40.0 کیلو بایت

خب برای اینکار من فقط از یک عدد تیغ به اصطلاح ریش تراشی (من هیچوقت با تیغ اصلاح نمیکنم) استفاده میکنم. و با احتیاط کامل تیغ رو بین IHS و PCB پردازنده فشار میدیم.
    ابتدا از کنج ها شروع به فشار دادن تیغ میکنیم. دقت کنید تیغ بسیار برنده و خطرناک است برای نگه داشتن آن از یک مقوای تا شده استفاده کنید چون ممکن است زمانی که نگران cpu هستید و تیغ رو فشار میدید دستتون آسیب ببینه که من از این مرحله جون سالم به در بردم.

عجله نکنید . 10 دقیقه بیشتر طول نخواد کشید به نحوه گرفتن تیغ دقت کنید. تیغ رو به صورت کاملا صاف فشار دهید و از انحنا پیداکردن آن جلوگیری کنید. احتیاط کنید و آرام باشید

نام: 2445.JPG
مشاهده: 139
حجم: 166.1 کیلو بایت برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2448.JPG
مشاهده: 125
حجم: 218.4 کیلو بایت

دقت کنید بیش از حد تیغ رو وارد CPU نکنید. آموزش این مرحله از کار کاملا تجربیست و در جملات و کلمات نمیگنجد. در صورت تمایل از تجربیات کسانی که انجام داده اند کمک بگیرید .

نام: 2449.JPG
مشاهده: 100
حجم: 96.6 کیلو بایتبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2451.JPG
مشاهده: 119
حجم: 54.6 کیلو بایت

خب از مرحله نفسگیر جداکردن با تیغ گذر کردیم . (صلوات بلند بفرست). سخت نگیرید الکل لازم نیست با یه کلینکس خمیر بیکیفیت پلاستیکی قبلی رو پاک کنید.
    بعد از پاک کردن خمیر قبلی بنده به ابتکار خودم سعی کردم با سنباده 2000 زیر IHS رو کمی صیغل بدم و براق کنم. مثل همون LAP کردن اما اینبار از زیر.
    تا حالا ندیده بودم زیر IHS انقدر خشدار و ناهموار باشه. اینتل اینجا هم کوتاهی کرده زیر IHS از روش بیشتر خش داره. برای انجام بهتر اینکار شما از سنباده 1000 سپس 1500 و 2000 استفاده کنید. 1 ساعت باید تلاش کنید تا نتیجه مطلوبی حاصل شود

نام: 2450.JPG
مشاهده: 137
حجم: 145.0 کیلو بایت

به عکس زیر توجه کنید . در 4770K یکی از SMD ها خیلی به حاشیه نزدیکه . دقت کنید موقع فشار دادن تیغ به اون صدمه نزنید و این قسمت رو با احتیاط بیشتری انجام بدید.
    البته بنده بعد از جدا کردن IHS دیدم این جایی که دورش خط کشیدم SMD نیست. انگار کنده شده بود. اما آرمین جان گفتند انگار از ابتدا نبوده و چیزی اونجا لحیم نشده. به هرصورت 4770 من در صحت و صلامت کامل راه اندازی شد و تست هارو یکی پس از دیگری پاس کرد @};-

دقت کنید از ابتدا هدف من انجام کاری بدون ریسک و کم هزینه بوده. در ادامه هم نیازی به کندن و پاک کردن چسب مشکی رنگ دور PCB نیست چرا که خود این چسب در نقش محافظ عمل میکند زمانی که شما کولر رو میبندید از برخورد IHS به PCB و مدارات آن جلو گیری میکند. چسب جدید هم نیاز نیست مگر اینکه کمی وسواس داشته باشید.
    خمیر جدید و مرغوب رو روی سر بابرکت 4770 مالیده و IHS رو در جایش قراردهید سپس CPU را روی سوکت گذاشته خمیر روی IHS رو هم بمالید و برای بستن کولر آماده شوید.

در این بخش دو عدد شات از نرم افزار Cinebench و Core Temp قرار میدم. اولی قبل از تعویض خمیر و دومی بعد از تعویض خمیر در شرایط یکسان گرفته شده.

قبل از عملیات :

بعد از عملیات :

خب مشاهده کردید با اینکه 4770k در اورکلاک 4.5GHz قرار دارد و من هم از خمیر با کیفیت متوسط DEEPCOOL Z9 استفاده کردم بازهم کاهش دمای 5 تا 8 درجه رو داریم که نشان دهنده موفقیت کامل این کار پر از ریسک هست. چراکه با خمیری مثل لیکوئید آلترا و گذاشتن فرکانس روی حالت دیفالت میشود انتظار نتایج به مراتب بهتری داشت. این نکته رو هم باید ذکر کنم این فرکانس بالاترین مقداری هست که برای 4770K با ایرکولر و در حالت کاری 7/24 میشود تنظیم کرد و این نهایت اورکلاک کاربردی برای این مدل CPU هست.

پس از انجام این کار برای تمرین مجدد یک عدد CPU سلرون 430 رو در عرض فقط 100 ثانیه IHS رو جدا کردم ازش . و چقدر IHS زیرش صاف بود و چسبش هم از 4770 بیشتر بود. خب با تمرین قلقش دستتون میاد دیگه ;)

در انتهای عملیات اگر باعث شدید CPU محترم خدای ناکرده آسیب ببینه نگران نشید من راه مناسبی برای بازیافت CPU پیدا کردم :D

ودر آخر به سبک بزرگان اورکلاک و مودینگ من هم از حیوان خانگی خودمون یادی میکنم که در تمام طول این عملیات نگرانی بنده رو درک کرده بود و در کنارم بهم آرامش میداد

تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 2454.JPG  
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 83

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع