ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    امتیازها
    81,786
    سطح
    100
    12,210
    کاربر فعال

آموزش ساخت پات (کانتینر) نیتروژن مایع

با سلام و درود خدمت دوستان و عزیزان بازدیدکننده !

امروز در ادامه سلسله مقالات آموزشی که برای اورکلاک خواهیم گذاشت در خدمتتون هستیم با آموزش ساخت پات (pot) برای نیتروژن مایع و یخ خشک به صورت ترکیبی .
    امیدوارم که مورد پسند و استفاده شما دوستان قرار بگیرد

ساخت کانتینر

ما برای ساخت پات به ماده ی اولیه مس و آلومینیوم احتیاج داریم !برای ساخت کانتینر به یه گندله 70-80 نیاز داریم
    حالا گردله چیست ؟

گردله به شمش های از نوع فلز گفته می شود که دارای طول های مختلف می باشند اکثر گردله ها دارای سطح مقطع گرد می باشند که با فشار بالا و دما ها بالا اماده سازی می شوند و این امر موجب می شود که هیچ سوراخ یا هوایی داخل این گردله ها نباشه البته کیفیت گردله ها با توجه به کارخانه اصلی بوده و با توجه به میزان افزایش اتمسفر نسبت به اتمسفر پایه حساب میشه
    لازمه اضافه کنم کارخانه ساخت گردله آلومنیوم به وفور در ایران یافت میشود

خوب فلز ها بسته به کیلو و میزان سختی بدست امدن و قیمت های جهانی قیمت های مختلفی دارند و خوب به دلیل اینکه در ایران این فلز ها دارای معادنی هستند قیمت ان نسبت به قیمت جهانی پایین تر یا هم قیمت هستند و به راحتی در دسترس هستند

در زیر شما می توانید نمونه های از گردله های خام رو ببینید

خب من اومدم برای کانتینرم از 6 سانت مس +16 سانت آلومینیوم استفاده کردم
    لازمه بدونید مس کیلویی 20000 (قیمت روز را نمیدونم ، این قیمت مال 2.5 سال پیشه) تومنه که دادم عموم برام کانتینر را تراش کرد

کانتیر خوب چه کانتیری هست تمامی بلاک ها از هر نوع و جنسی که باشند به دلیل اختلاف دمایی زیاد محیط و مواد مصرفی می توانند دماهای پایین رو به ارمغان بیارند اما بلاک خوب بلاکی هست که هنگامی که در لود های سنگین قرار گرفته اختلاف دمایی زیادی با حالت پایه خود نداشته باشه به این دلیل که کوچک ترین اختلاف دمایی باعث این موضوع میشه که سیستم شما از حالت استیبل بودن خارج بشه و شما رو با رستارت یا هنگ کردن یا صفحه مرگ رو به رو کنه(Blue Screen of Death)

هدف رو بر پایه قیمت زیر 80 تومان گذاشتیم از فلز ارزان تر استفاده کنیم ضمن اینکه توانایی تهیه برای همگان داشته باشه از فلز الومینیوم استفاده می کنیم

فلز الومینیوم یک فلز با انتفال حرارت کمتر از مس و پایداری گرمایی کمتر از مس و دلیل استفاده از ان قیمت ارزان ان است و فراوانی در ایران و نکته مهم دیگر خوش تراش بودن این فلز هست چون بسیاری از تراشکار ها از کار کردن با فلز مس بیزار هستند و تا می توانند از زیر ساخت ان خارج می شوند

در مورد فلز الومینیوم:

آلومینیوم ، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای علامت Al و عدد اتمی 13 می‌باشد. آلومینیوم که عنصری نقره‌ای و انعطاف‌پذیر است، عمدتأ به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می‌شود و از نظر مقاومتی که در برابر اکسیداسیون دارد، همچنین وزن و قدرت آن ، قابل توجه است. آلومینیوم در صنعت برای تولید میلیونها محصول مختلف بکار می‌رود و در جهان اقتصاد ، عنصر بسیار مهمی است.

اجزای سازه‌هایی که از آلومینیوم ساخته می‌شوند، در صنعت هوانوردی و سایر مراحل حمل و نقل بسیار مهم هستند. همچنین در سازه‌هایی که در آنها وزن پایداری و مقاومت لازم هستند، وجود این عنصر اهمیت زیادی دارد.

خواص الومینیوم

آلومینیوم ، فلزی نرم و سبک ، اما قوی است، با ظاهری نقره‌ای - خاکستری مات و لایه نازک اکسیداسیون که در اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکیل می‌شود، از زنگ خوردگی بیشتر جلوگیری می‌کند. وزن آلومینیوم تقریبأ یک سوم مس است.ِ چکش خوار ، انعطاف پذیر و به راحتی خم می‌شود. همچنین بسیار بادَوام و مقاوم در برابر زنگ خوردگی است.

خواصی از فلز الومینیوم که شاید برای شما هم جالب باشه

خب قرار نیست کل کار با آلومینیوم باشه و قراره 6 سانت از مس که گرونتر هم هست استفاده کنیم چون هادی بهتر گرما است ما ازش پرفورمنس بهتر میگیریم
    با توجه به اطلاعات به دست اومده از مشخصات فلزی که قرار با اون بلاکی ساخته بشه که هم برای یخ هم برای یخ خشک هم برای نیتروژن کارایی داشته باشه باید مدلی باشه که با تمامی این ها سازگار باشه به خاطر همین موضوع طراحی این نوع بلاک نیاز مند یک تراش کار تقریبا حرفه ای خواهد بود

برای ساخت این بلاک ما یک گرده با ارتفاع 22 سانت نیاز مندیم

قطر اصلی گردله رو 70 در نظر می گیریم برای اینکه برای تمامی پلتفورم ها قابلیت استفاده رو داشته باشد!

یک نمونه عکس ساده از حالت اولیه بلاک تهیه کردم که در اختیار دوستان قرار میدم

با توجه به ساخت تعدادی بلاک تا به حال سعی کردم تمامی نکات مثبتی که تا به حال در این کانتیر ها دیدم رو در این کانتیر مشترک کنم و از اونها استفاده کنم
    برای بدست اوردن سایز ها نیاز به عملیات ریاضی هست و زمان بر به زودی تمامی اطلاعات رو بر روی یک شکل در اورده دقت در ضمینه ای که بلاک باید کاربردی هم برای نیتروژن و هم برای DICE داشته باشه طرحی رو انتخاب کردم که از دو نوع سوراخ ها در اون اسفاده شده باشه و بشه برای هر دو مورد استفاده کرد
    متاسفانه تا به حال افتخار کار با یخ خشک رو نداشتم اما با توجه به اینکه یخ خشک نیاز مند سطح داخلی بیش از پیش هست یک بر امدگی در وسط سطح داخلی قرار دادم و این موضوع باعث میشه که سطح مقطع مناسب رو داشته باشه و از اون بشه برای یخ خشک هم استفاده کردم
    یک نکته مهم این است که در صورتی که طرح ما پیچیده بشه هزینه تراش کاری اون خیلی زیاد میشه و ما رو از هدف اصلی که مبنی بر پایه زیر 80 تومن هست خارج می کنه هدف اصلی با توجه به ساخت کانتیر های قبلی و با توجه به موجود بودن ابزارش در اکثر تراش کاری های ممکن راحت خواهد بود
    همون طوری که از شکل های ظاهری پیداست بلاک به صورت گرد بوده و تمامی نکات مثبتی که من حقیر در موردشون تحقیق کردم در این بلاک به کار گرفته شده در صورتی که ما فرض کنیم بلاکی ساختیم و ان را از روی قطر بزرگ برش داده ایم در ارتفاع شکلی مانند زیر خواهیم دید

اطلاعات کلی به این صورت می باشد

ارتفاع سوراخ ها باید 1.1 سانت باشه و قطر سوارخ ها هم معلوم شده هست

قابل ذکر هست که ساخت این بلاک با توجه به ماهریت تراش کار هست و برای بسط این بلاک هم میشه مقداری از بالای بلاک رو تراش داد و سینی رو روی اون قرار داد و سوراخ درست کرد! و به عنوان بسط از اون استفاده کرد این کانتیر تمامی بلاک های امروزی رو پشتیبانی می کنه با توجه به سایزی که داره

برای اندازه این طرح از طرح های اولیه SSA ULTRA COOL PUT استفاده شد و تمامی محاسبات با میزانی تغییرات نسبت به تعویض فلز از مس به الومینیوم اعمال شده است نکته ای که می تونه شاید در کار معلوم بشه تفاوت هایی در ضریب انتقال حرارت الومینیوم ایران با ضریب انتقال حرارت پایه باشه به دلیل اینکه حتی کوچک ترین ناخالصی باعث و موجب این میشه که در انتقال حرارت جلوگیری میشه و برای اون موقع باید اندازه ها تفاوت های زیادی داشته باشه

هزینه مواد اولیه این بلاک زیر 50 هزار تومان خواهد بود و هزینه تراش کاری برای الومینیوم نزدیک به 30 هزار تومان خواهد بود سوراخ ها رو ترجیحا با مته داریان بزنید برای اینکه توانایی اندازه گیری دقیق برای سوراخ ها هست
    نتیجه نهایی یه همچین کانتینری میشه که شبیه همین مدل رو خودم دارم ولی این مال یکی از دوستان است

خب تا این جای داستان چه جوری خنک کنیم بود که من فقط با نیتروژن مایع را توضیح دادم

تا این جا کارا با کمی دوندگی حل میشد ولی از این جا میتونیم بگیم مقدمات کار آماده است تا بریم سراغ ساخت فضا پیما !!!
    خب من یه آور کردم که البته خیلی برام گرون تموم شد از هر جهت و حیفم اومد که عکس نتیجه نهایی را براتون نزارم ولی متاسفانه ولید ها در کامیپیوتر قبلی است و الان دسترسی ندارم که سلرون را از 2.4 به 5.3 اور کرده بودیم (با پسر عموم)
    راستی عکس فلاکس برای حمل نیترو را هم در پایین ببینید

امتیازها
    9,173
    سطح
    64
    4,302
    اوركلاكر ارشد
    یک سوال فنی علیرضا :دی
    برای پردازنده های اینتل که پایینتر از 40 یا 50 کار نمیکنن تنظیم کردن دما با نیتروژن مایع چجوریه؟
    میزانی که نیتروژن میریزیم؟
    امتیازها
    81,786
    سطح
    100
    12,210
    کاربر فعال
    نقل قول نوشته اصلی توسط farjam1990 نمایش پست ها
    یک سوال فنی علیرضا :دی
    برای پردازنده های اینتل که پایینتر از 40 یا 50 کار نمیکنن تنظیم کردن دما با نیتروژن مایع چجوریه؟
    میزانی که نیتروژن میریزیم؟
    من خیلی روی اینتل تجربه ندارم ولی روی پنتیوم که کار میکردیم ، نیتروژن را تا جایی میریخدیم که یواش یواش دمای پردازنده حدود 50 باشه ، بعد با یه لود کوچیک یا پس از چند دقیقه دما کاهش پیدا میکرد !

البته تا جایی که من میدونم اکستریم اورکلاکر هایی که حرفه ای کار میکنند و وسایلشون کامله یه هیتر یا شعله میخرند و دما را اونجوری بالا پایین میکنند !
    میشه با حدود 1-2 لیتر نیتروژن به -40 رسوند ! (بستگی شدید به جنس و کیفیت پات)
    “If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough.”
    Albert Einstein
    امتیازها
    97
    سطح
    1
    11
    کاربر جدید
    برای من خیلی جالب بود.فقط چند تا سوال برای من پیش اومد:
    1-برای چه مدتی پات قابل استفاده هست؟منظورم اینه که به مرور زمان (مثلا 3 ساعت) داغ نمی شه؟
    2-این طور که من فهمیدم هیچ مداری برای گردش مایع (مثل واتر کولینگها) احتیاج نداره.آیا درست فهمیدم؟
    3-لطفا بگو این مواد اولیه! رو از کجا خریدی؟
    4-متوجه نشدم این قطعه مسی چطور استفاده شد؟
    5-به علت به شدت فرار بودن نیتروژن مایع لازمه که محفظه به شدت بسته و به قول انگلیسیها سیل شده باشه.شما این کار رو چطور انجام دادی؟بالای محفظه رو چطور بستی؟قطعه مسی رو چطور؟

یک پیشنهاد هم دارم.اون برجستگی 2 سانتی که کف محفظه گذاشتی تراشش با دستگاههای تراشی که توی تراشکاریهای عادی هست خیلی سخته چون "تو تراشی" هست "نه روتراشی".البته با سی ان سی میشه تراشید.اما راه حلی که به نظر من می رسه برای کم کردن هزینه و پیچیدگی کار، بیشتر کردن اندازه 2.5 سانت و به جای برجستگی، سوراخ کردن کف محفظه است.نظر شما چیه؟
    امتیازها
    9,173
    سطح
    64
    4,302
    اوركلاكر ارشد
    نقل قول نوشته اصلی توسط burning phoenix نمایش پست ها
    برای من خیلی جالب بود.فقط چند تا سوال برای من پیش اومد:
    1-برای چه مدتی پات قابل استفاده هست؟منظورم اینه که به مرور زمان (مثلا 3 ساعت) داغ نمی شه؟
    2-این طور که من فهمیدم هیچ مداری برای گردش مایع (مثل واتر کولینگها) احتیاج نداره.آیا درست فهمیدم؟
    3-لطفا بگو این مواد اولیه! رو از کجا خریدی؟
    4-متوجه نشدم این قطعه مسی چطور استفاده شد؟
    5-به علت به شدت فرار بودن نیتروژن مایع لازمه که محفظه به شدت بسته و به قول انگلیسیها سیل شده باشه.شما این کار رو چطور انجام دادی؟بالای محفظه رو چطور بستی؟قطعه مسی رو چطور؟

یک پیشنهاد هم دارم.اون برجستگی 2 سانتی که کف محفظه گذاشتی تراشش با دستگاههای تراشی که توی تراشکاریهای عادی هست خیلی سخته چون "تو تراشی" هست "نه روتراشی".البته با سی ان سی میشه تراشید.اما راه حلی که به نظر من می رسه برای کم کردن هزینه و پیچیدگی کار، بیشتر کردن اندازه 2.5 سانت و به جای برجستگی، سوراخ کردن کف محفظه است.نظر شما چیه؟

1. والا فکر کنم درست متوجه قضیه نشدید! بعد از 3 ساعت داغ بشه؟ پس نیتروژن رو قراره برای چی بریزیم ؟

اون قطعه مس بصورت یک استوانه تراش داده شده(شما مثل لیوان فرض کن)
    روی پردازنده قرار میگیره
    و نیتروزن مایع رو درون این استوانه فلزی که اسمش "پات" هست میریزیم! نیتروژن مایع میل به تبخیر شدن داره پس از محیطش میخواد گرما بگیره! پس گرمای پردازنده رو از طریق "پات"میگیره و بخار میشه کم کم. با بخار شدن نیتروژن مایع ما مرتب نیتروژن مایع اضافه میکنم تا به دمای مورد نظرمون که معمولا برای سندیبریج از حدود -38 درجه هست تا -180 برای آیویبریج و amd میرسیم! (البته بستگی به جنس پات هم داره که به 180 برسه یا نه)
    وقتی هم که دما به محدوده مورد نظرمون رسید با ریختن یا نریختن نیتروژن دما رو کنترل میکنیم

نیتروژن هم درون تانکهای مخصوص نگهداری میشه! که یه 32 لیتریش ناقابل میشه 2میلیون و پونصد :دی
    از تانک ها نیتروژن رو داخل فلاکس میریزیم و بوسیله فلاکس هم داخل پات

این کار هم برای اورکلاکینگ اکستریم هستش

الان با این وضع بازار هم شما به حدود 350 هزار تومن فلز مس نیاز دارید+هزینه تراشکار و یا CNC کار ماهر+ کشیدن نقشه درست و 3بعدی کردنش برای دادن برنامه به دستگاههای CNC و غیره+درست کردن بست مناسب برای سوکتهای مختلف پردازنده
    ویرایش توسط farjam1990 : 2012/09/10 در ساعت 10:04
    امتیازها
    97
    سطح
    1
    11
    کاربر جدید
    پس در واقع یک روش مقطعیه و به درد کولینگ ممتد نمی خوره.درست می گم؟
    امتیازها
    81,786
    سطح
    100
    12,210
    کاربر فعال
    نقل قول نوشته اصلی توسط burning phoenix نمایش پست ها
    پس در واقع یک روش مقطعیه و به درد کولینگ ممتد نمی خوره.درست می گم؟
    دقیقا ! این روش خنک سازی و اورکلاک اکستریم کاملا مقطعی است ، به محض اینکه نیتروژن تموم بشه دما یواش یواش به سمت صفر نزدیک میشه ! در ضمن محدودیت دیگری هم از نظر زمانی برای کارکرد قطعات در دمای منفی وجود داره !

به صحبت های آقا فرجام اضافه میکنم که نیتروژن مایع با فشار به این دما و به حالت مایع رسیده ، به شدت میل به پایدار شدن داره و به محض اینکه داخل پات ریخته میشه گرماگیری میکنه و بخار میشه ، یعنی عملا کمتر پیش میاد که داخل پات نیتروژن بمونه و اصطلاحا فول پات باشه !
    دمای خود نیتروژن -196 است و ما میخوایم این دما را به سطح پردازنده منتقل کنیم ، نمیشه مستقیم روی سطح ریخت پس باید این لیوان فلزی (پات) را خنک کنیم تا با سطح پردازنده در تماس باشه و دمای مورد نظر ما را تامین کنه !

بله ، مسئله روتراشی مشکلی نداره ولی داخل پات ، به خصوص طرحی که داخل استفاده میشه ، چون نمیتونیم پات را دو تکه بسازیم نیاز به دستگاه cnc داره ، تازه اون دستگاه هم باید از مدل های جدید و دقیق باشه که خیلی سخت گیر میاد ! خرید پات به صورت آماده هم ممکنه که با رسیدنش به ایران حدود 1-1.5 میلیون در میاد ! ولی اگر الان کسی بسازه یعنی بتونه که بسازه حدود 500 میشه !
    “If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough.”
    Albert Einstein
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع