ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 48 12311 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 476
    امتیازها
    81,786
    سطح
    100
    12,210
    کاربر فعال

پرسش و پاسخ عمومی / اورکلاک

سلام میکنم خدمت همه ی دوستان و کاربران سخت افزاری گرامی !

امروز میخوایم یه بخش پرسش و پاسخ داشته باشیم که جاش خیلی خالی بود و سوال های دوستان اورکلاکر توی مقالات گم میشد و یا جواب داده نمیشد !

اینجا هر چه دل تنگتان میخواهد بپرسید ولی خواهشن اسپم ندید ! تا جای ممکن چه برای اورکلاک کارت گرافیک چه cpu به شما راهنمایی داده میشه !
    ویرایش توسط Arsn : 2012/02/18 در ساعت 23:32
    “If you can’t explain it simply, you don’t understand it well enough.”
    Albert Einstein
    امتیازها
    4,931
    سطح
    44
    17
    کاربر جدید
    سلام.

دوستان عزیز مادربرد من ASUS P5KPL-EPU هستش! یک سی پی یو هم بر روی این سیستم دارم: Intel E5300

من این CPU رو اورکلاک کردم به 3.2 گیگاهرتز! الان هم سیستم خیلی عالی کار میکنه! حالا توی مادربرد یک قسمت برای ولتاژ سی پی یو دارم! دقیق یادم نیست اما فکر کنم از 1.45 بالا تر نداره! می خواستم بدونم چطوری میتونم این ولتاژ رو ببرم بالاتر!

با تشکر!
    امتیازها
    174,286
    سطح
    100
    30,861
    کاربر فعال
    دوست عزیز به هیچ وجه به حداکثر ولتاژ پردازنده نزدیک نشوید، چون حرارت تولیدی پردازنده به طرز وحشتناکی افزایش خواهد داشت. خنک کننده پردازنده شما چیست؟
    امتیازها
    8,615
    سطح
    62
    217
    کاربر انجمن
    چند سوال در مورد اورکلاک رم در سوکت 1155 داشتم

1. وقتی از پروفایل xmp رم استفاده میکنیم در پلتفرم سندی بریج آیا fsb سی پی یو هم افزایش پیدا میکند و در نتیجه فرکانس آن؟

2. آیا این افزایش فرکانس در سی پی یو هایی که قابیت اورکلاک محدود دارند مانند 2100 ممکن است ؟ در واقع استفاده از
    xmp در 2100 intel core i3 ممکن است ؟

3.در چیپ ست h67 آیا نمی توان از پروفایل xmp رم استفاده کرد ؟
    ویرایش توسط darklord : 2012/01/04 در ساعت 13:24
    امتیازها
    81,786
    سطح
    100
    12,210
    کاربر فعال
    نقل قول نوشته اصلی توسط darklord نمایش پست ها
    چند سوال در مورد اورکلاک رم در سوکت 1155 داشتم

1. وقتی از پروفایل xmp رم استفاده میکنیم در پلتفرم سندی بریج آیا fsb سی پی یو هم افزایش پیدا میکند و در نتیجه فرکانس آن؟

2. آیا این افزایش فرکانس در سی پی یو هایی که قابیت اورکلاک محدود دارند مانند 2100 ممکن است ؟ در واقع استفاده از
    xmp در 2100 intel core i3 ممکن است ؟

3.در چیپ ست h67 آیا نمی توان از پروفایل xmp رم استفاده کرد ؟
    خوب شد که این جا پرسیدید ! در خدمتم !

1)پروفایل Xmp فقط و فقط تنظیمات کارخانه ای رم شما را ست میکنم ، زمان هایی هست که مادربورد شما از مولتی پلایر برای رم استفاده نمیکنه (مادربورد های ارزون و قدیمی) به همین دلیل با بالابردن FsB سعی در جبران داره ! (Xmp معمولا با مولتی پلایر رم و زمان تاخیر ها کار داره )

در حالت کلی بگم زمانی که شما پروفایل Xmp را فعال کنی تغییری در پردازنده ایجاد نمیشه

2) اینتل 2100 اورش در حد ماکزیمم 200 مگاهرتز در خوش بینانه ترین حالته ! پروفایل Xmp چون به Fsb دست نمیزنه پس اتفاقی برای پردازنده نمی افتد !

3) والا نمیدونم ! تا جایی که من تو سایت شرکت های سازنده مادربورد و دیاگرام چیپ ست نگاه کردم XMP پشتیبانی شده است

نکته : ست نشدن Xmp و یا بلو اسکرین بعد از دادن Xmp از مشکلات رایجه به همین دلیل است که توصیه میکنند Memory Support List را بخونید و بعد رم بخرید !

کلا روی Xmp خیلی مانور نده چون دستی ست کردن هم سخت نیست !

بله رکورد اور پردازنده شما هم 3237 است
    Albert Einstein
    امتیازها
    11,155
    سطح
    69
    680
    کاربر انجمن
    سلام
    چند سوال دارم که مطمئنم اساتید می تونند پاسخ بدن

1) من 4 ماژول رم Corsair XMS 3 1600 دارم که تو توضیحاتش نوشته Timing 9-9-9-24 . آیا میشه این تایمینگ رو تغییر داد؟ مثلا بزاری روی 24-8-8-8 . چه تایمینگی برای کارایی بالا مناسبه(البته بدون آسیب زدن به قطعه)
    2) مادر برد من Asus p8p67 LE هستش . این Load-Line Calibration چیه؟ که اور کلاکر ها اونو رو Extreme قرار میدن؟
    3) Phase Control در قسمت DIGI+VRM مادربردم چه وظیفه ای داره؟
    4)Duty Control در قسمت DIGI+VRM مادربردم چه وظیفه ای داره؟
    5) CPU Current Capability در قسمت DIGI+VRM مادربردم چه وظیفه ای داره؟ (CPU رو Stable میکنه یا نه؟)
    همه این سوالاتی که پرسیدم بعد از دیدن ویدیوی OverClocking My sandy bridge CPU برام ایجاد شد.
    امتیازها
    81,786
    سطح
    100
    12,210
    کاربر فعال
    نقل قول نوشته اصلی توسط Amir99 نمایش پست ها
    سلام
    چند سوال دارم که مطمئنم اساتید می تونند پاسخ بدن

1) من 4 ماژول رم Corsair XMS 3 1600 دارم که تو توضیحاتش نوشته Timing 9-9-9-24 . آیا میشه این تایمینگ رو تغییر داد؟ مثلا بزاری روی 24-8-8-8 . چه تایمینگی برای کارایی بالا مناسبه(البته بدون آسیب زدن به قطعه)
    2) مادر برد من Asus p8p67 LE هستش . این Load-Line Calibration چیه؟ که اور کلاکر ها اونو رو Extreme قرار میدن؟
    3) Phase Control در قسمت DIGI+VRM مادربردم چه وظیفه ای داره؟
    4)Duty Control در قسمت DIGI+VRM مادربردم چه وظیفه ای داره؟
    5) CPU Current Capability در قسمت DIGI+VRM مادربردم چه وظیفه ای داره؟ (CPU رو Stable میکنه یا نه؟)
    همه این سوالاتی که پرسیدم بعد از دیدن ویدیوی OverClocking My sandy bridge CPU برام ایجاد شد.
    اوه اوه اوه ! چه سوالایی! حالا من مادربورد ASUS از کجا گیر بیارم ! چرا من را تو این موقعیت قرار میدید ؟ :دی

1) اصولا تایمینگ رم یه تنظیم نسبی است ! یعنی به صورت تقسیمی یا ضربی از FSB به دست میاد ! تایمینگ مشخص میکنه که رم ها چقدر سریع با مادربورد در ارتباط باشند ! اگر شما ماژول هات 4 گیگ باشه ، اصولا شانس کمتری برای زمان تاخیر های پایین داری چون معمولا رم های 4 گیگ تک ماژول پاورچیپ هستند و خیلی سخت CL میگیرند ! شانسه ما داریم !

ولی ! حتی ماژول هاتون اگر چهار گیگ باشند با توجه به این که رم شما از رم های کیفیت خوب بازار سری های رم معمولی است میتونید به فرکانس بالاتر یا CL پایین تر امیدوار باشید !
    من شما را اورکلاکر در نظر نمیگیرم تا پروفایل هایی بهتون معرفی کنم که شانس رسیدن بهشون زیاد باشه !
    برای رم میتونید به فرکانس 1866 و یا زمان تاخیر 8 امیدوار باشید ! هدفمون را میزاریم روی 1600 با زمان تاخیر 8-8-8-24 میزاریم البته لزومی نداره که شما حتما و دقیقا به همین تنظیم برسید !

خب چون میخوام خودتون دست به کار بشید لازمه بدونید که با 4 تا واحد اصلی برای زمان تاخیر رم طرفیم !
    اولیش CAS یا TCas است که همون Cas latency خودمون است . به عبارتی زمان تاخیر با این واحد تنظیم میشه
    دومیش Trcd یا RCD است که اطلاعات Ras فعال و آماده انتقال را به Cas میده (تا به مادربورد برسه)
    سومی TRP است که اطلاعات بخش ras را گرفته و آماده است تا به RCD برسونه !
    چهارمی Tras یا ras است که همون جمع کننده اطلاعات از هاردیسک و گرافیک و... است !

ساختار رم را به خاطر بیار ! رم قرار بود اطلاعات را به صورت Random از هارد بگیره و به مادربورد بده ! حالا تو خود رم با سیکل این زمان تاخیر ها مواجهیم ! هر کدوم بخش های rcd یا TRP یا Ras اگر کند عمل کنند ، کارکرد کلی رم زیر سوال میره ، پس تناسب هایی بین این ها برقرار است ! ولی سرعت اصلی رو همون Cas ست میکنه !

سیستم رو روشن کن ، DEl رو بزن ، تنظیمات رم ===> در مرحله اول ولتاژ رم روی 1.675 ست کن ! بعد CAS را یه واحد پایین بیار ، سیستم رو ریست کن و اگر ویندوز بالا اومد با MAXmem یا PRime95 سیستم را زیر تست رم ببر ! اگر موفق بودی به تنظیمات بایوس برگرد و حال RCD را یه واحد پایین بیار و تست بگیر ، به همین ترتیب هر کدوم از فاکتور ها را 1 عدد پایین بیار ! و برای هر یک cas که پایین میای Tras را 3-4 واحد پایین بیار ، اگر سیستم از استیبل خارج شد دوباره برش گردون !

تمام این مراحل را تکرار کن تا به نتیجه دلخواهت و حداکثر توان رمت برسی ! لزوما نباید به 9-9-9-27 یا 8-8-8-24 یا 7-7-7-21 برسی ، میتونه برفرض به 7-10-7-20 هم برسی !!!!! (مثال بود)

اما اگر میخوای فرکانس را بالا ببری که برای اینتل شما من این راه رو توصیه میکنم : زمان تاخیر را بزار روی 10-10-10-27 و ولتاژ 1.675 بعد با FSB رم را بالا ببر و با مولتی پلایر پردازنده ، Cpu را به حالت دیفالتش برگردون ! مثلا به 1760 میرسی ، حالا تست بگیر ، اگر پایدار بود یواش یواش Cl را طبق روش بالا که توضیح دادم به قبل برگردون !

2) حالت Load Line Calibration همونطور که از اسمش پیدا است به شما اجازه میده که ولتاژ دقیق تر و استیبل تری به سمت پردازنده بفرستید ! چون این ولتاژ از Vrm مادربورد میاد و باعث میشه که vrm داغ کنه معمولا برای اورکلاک اکستریم توصیه میشه !

3) گزینه Phase Control به کاربر (اورکلاکر) اجازه میده به فاز های VRM مادربورد دسترسی داشته باشه و از فاز های کمکی استفاده کنه ! (8+2 فاز شنیدی ؟)

4)زمانی که حالت Spread Spectrum روشن میشه بخش Duty با کنترل ولتاژ پردازنده سعی در استیبل کردن این بخش داره و تا جایی که من درباره اورکلاک تحت ایسوس میدونم توی اورکلاک این گزینه خاموش میشه ! البته این حالت به Trob اجازه فعالیت میده که معمولا توی حالت اورکلاک حرفه ای روی گزینه اکستریم تنظیم میشه !

5) بخش Current Compatibility میتونه رنج وسیع تری از ولتاژ و FSb را دست اورکلاکر میده ! این عدد را میتونید برای حالت اکستریم اورکلاک روی 140 بزارید ! یه جور لول گذاشتن برای قدرت اورکلاک مادربورد است ! :دی !

این ویدیو ها چه بلاهایی که سر آدم نمیاره ! مقاله ای شد برای خودش !

باز اگر سوالی بود - درخدمتم !
    Albert Einstein
    امتیازها
    38,792
    سطح
    100
    6,649
    مشاور انجمن سخت افزار کامپیوتر
    افزایش ولتاژ پردازنده باید طبق چه log ای باشه منظورم اینه که معمولا در چه زمان های ولتاژ رو باید افزایش داد
    امتیازها
    81,786
    سطح
    100
    12,210
    کاربر فعال
    نقل قول نوشته اصلی توسط X-RAY نمایش پست ها
    افزایش ولتاژ پردازنده باید طبق چه log ای باشه منظورم اینه که معمولا در چه زمان های ولتاژ رو باید افزایش داد
    با این که قبلا هم توضیح دادم ولی یه بار هم برای شما میگم !

اگر منظورتون پردازنده است ، شما در حالت استاک با یه فرکانس طرف هستید ! حالا اون فرکانس را با استفاده از مولتی پلایر یا FSB در واحد های بسیار کوچکی بالا ببرید مثلا تا 3.5 گیگاهرتز با همون ولتاژ استاک سیستم تست prime95 را پاس میکنه !(یادتون نره ولتاژ رو روی حالت manual بزارید)

اما زمانی که بر فرض 3.525 گیگاهرتز را ست میکنید سیستم بالا نمیاد یا unstable میشه ، حالا شما کوچکترین واحد ولتاژی را که میتونید به سیستم بدید ! باز FSB یا Multiplier بدید تا جایی که دوباره سیستم unstable بشه ! اندازه گیری کنید ببینید به ازای چه مقدار افزایش FSB یا MUlti سیستم UNstable شد ! مثلا 200 مگاهزتر! پس شما هر 200 مگاهرتز باید همون مقدار اولیه ای که ولتاژ اضافه کردید را اضافه کنید ! پس مثلا سیستم شما به ازای هر 200 مگاهرتز نیاز
    به 0.25 ولت دارد !

به صورت کلی ولتاژ معمولا استیبل شدن سیستم را میاره ولی باید نسبتش رعایت بشه و ولتاژ Core و uncore و Vcore و vtt با نسبت های خاصی بالا برند !

من الان به شما یاد دادم که چی کار کنید ، اما میتونید از روش ولتاژ کیلویی هم استفاده کنید که من خیلی توصیه نمیکنم !
    Albert Einstein
    امتیازها
    38,792
    سطح
    100
    6,649
    مشاور انجمن سخت افزار کامپیوتر
    کیلویی حالش بیشتره
    میشه دقیقا بگی این نسبت چه شکلیه مثلا
صفحه 1 از 48 12311 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 476

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع