PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تست و بررسی درایو samsung 830 128gb

AGREEN
2013/06/16, 11:33
به نام خداوند بخشنده

تست و بررسی SSD Samsung 830 بر روی لپ تاپ msi cx61

با سلام و درود خدمت دوستان عزیز در فروم سخت افزار .

تقریبا یک سالی هست که از حال و هوای دسکتاپ و تست قطعات سخت افزاری درومدیم .

با این حال جمعه یک فرصت خالی پیدا کردم و از طرفی یاد گذشته افتادم و گفتم بد نیست یک تست از درایو جامد 830 که مدتی قبل

با کمک آقای ایرانی وارد بازار کرده بودیم انجام بدم . به این ترتیب اون رو با هارد دیسک داخل لپ تاپ تعویض کردم که مراحل

کار رو هم در زیر میبینید :

20584 20585 20586

طراحی بسته بندی و درایو :

بسته بندی این درایو همانند دیگر رقبای داخل بازار میباشد . قسمت روی جعبه عکس از خود درایو است و در قسمت پشت جعبه

همانند دیگر رقبا بازار . سامسونگ اطلاعتی از حداکثر سرعت خواندن و نوشتن درایو به صورت یک جدول ارائه کرده است .

20587 20588

با باز کردن جعبه محتویات داخل جعبه شامل خود درایو و یک CD از درایور ها و نرم افزار های مربوطه به همراه یک دفترچه

راهنما میباشد .

20589

طراحی خود درایو بسیار شکیل و حرفه ای میباشد . به طوری آرم سامسونگ در وسط این درایو و زمینه مشکی مات آن را به یکی از زیباترین

درایو های بازار تبدیل کرده است . همچنین این درایو دارای ضخامت 7 میلیمتر است که برای استفاده در مکبوک ایر و

اولترابوک هابهینه شده است .

20590

سایر مشخصات :

1- چیپ ست کنترلر :

سامسونگ در این درایو از چیپ ست کنترلر ساخت خود با نام Samsung 3-core MCX 19nm استفاده کرده است . که دارای فناوری ساخت 19 نانومتری است .

که باعث تولید حداقلیه دما و کارایی بسیار بالا میباشد . به طوری که کارایی این چیپ ست در برخی از موارد از کارایی چیپ ست

استفاده شده در درایو جدیدتر سامسونگ یعنی Samsung 840 Pro بهتر میباشد .

2- ظرفیت :

این درایو در 4 ظرفیت 64-128-256-512 گیگابایت تولید شده است . که نوع حافظه استفاده شده در این درایو DDR Toggle NAND Flashمیباشد .

همچنین سامسونگ یک Cache از نوع DDR2 و با ظرفیت 256 مگابایت هم برای این درایو در نظر گرفته .

سایر مشخصات این درایو هم میتوان به رابط SATA 6GB/S و قابلیت TRIME اشاره کرد .

بررسی کارایی :

برای بررسی کارایی این درایو . آن را درون لپ تاپ msi cx61 با مشخصات زیر قرار دادم .

CPU : Intel Core i5 3230M
Ram : Elexire ddr3 1600 6gb ( 1*4gb+1*2gb)
Vga: Nvidia GT 645M / 2GB DDR3
SSD: Samsung 830 128gb Drive

برای اطمینان از صحت نتایج حاصل از تست ها . 3 بار تست ها رو در شرایط یکسان اجرا کردم تا به نتایج زیر رسیدم .

1- تست crystal Disk Mark 3 ( نمونه فایل 100 مگابایتی و 3 بار تکرار تست )

20591

2- تست AS SSD Benchmark

20592

3- تست Benchmark و File Benchmark برنامه HD-Tune Pro 5.50 (متاسفانه امکان گرفتن تست write وجود نداشت . )

20593 20594

4- تست ATTO Disk Benchmark در حالت پیش فرض استاندارد

20595

سخن پایانی :

اگر نتایج به دست آمده بر روی این لپ تاپ رو در کنار نتایج سایر درایو های موجود در بازار قرار دهیم . خواهیم دید که سرعت

نوشتن این درایو بسیار سریع میباشد . درواقع بسیاری از درایو های بازار با نوشتن اعداد و ارقام دروغ سعی در جلب مشتری دارند

ولی همانطور که در تست ها هم دیدید اختلاف اعداد به دست آمده در تست با اعداد نوشته شده بر روی جعبه محصول بسیار کم است
و این نشان از سرعت بالای این درایو دارد .

در آخر بد نیست که شات Rating ویندوز 7 رو از این SSD برای شما قرار بدهم که همانطور که در تصویر زیر هم میبینید به امتیاز بالای
7.9 رسیده است .

20596

در واقع خرید یک درایو 128 گیگابایتی سامسونگ مدل 830 یا 840 پرو را به همه دوستان توصیه میکنم . هرچند قیمت تمام شده

برای ما کاربران ایرانی کمی غیر قابل هضم است . ولی در این یک مورد میتوانم به جرات بگویم که خرید این درایو یا درایو مدل

بالاتر آن یعنی 840 پرو بهترین تصمیم ممکن برای خرید SSD است .

باتشکر .

علی سلیمی .

Shahin007
2013/06/16, 11:37
ssd های سامسونگ خیلی عالین...نسبت به کیفیتشون قیمت مناسبی هم دارن.
ممنون علی آقا.

AGREEN
2013/06/16, 19:49
ssd های سامسونگ خیلی عالین...نسبت به کیفیتشون قیمت مناسبی هم دارن.
ممنون علی آقا.

درود شاهین جان ممنونم ازت .

همونطور هم که اشاره کردی از لحاظ کارایی به قیمت بسیار عالی هستن .

Castiel
2013/06/16, 20:09
علی جان بررسی مختصر و مفیدی بود. واقعا SSD های سامسونگ بسیار عالی هستند مخصوصا سری 840

AGREEN
2013/06/17, 07:45
علی جان بررسی مختصر و مفیدی بود. واقعا SSD های سامسونگ بسیار عالی هستند مخصوصا سری 840
درود . آقا حسام .

امیدوارم مورد توجه بوده باشه .

همونطور که شما هم گفتید از قدرت SSD های سامسونگ نمیشه گذشت .

مخصوصا سری 840 که واقعا از نظر سرعت کلاس متفاوتی با دیگر SSD های موجود در بازار دارند .

ARMIN
2013/06/17, 08:05
علی جان، شما تجربه Vertex4 هم داشتین، از کدوم بیشتر راضی بودین؟

AGREEN
2013/06/17, 16:08
علی جان، شما تجربه Vertex4 هم داشتین، از کدوم بیشتر راضی بودین؟
درود آرمین جان .

ورتکس 4 رو روی دسکتاپ خیلی قوی تست کردیم و خب به همین نتایجی که با 830 و بر روی لپ تاپ بود رسیدیم .

اگر از نظر کارایی منظرت هست به نظر من 830 خیلی بهتر از ورتکس 4 هست . چون ما اون رو روی یک دسکتاپ تست کردیم ولی این 830 رو روی یک لپ تاپ تست کردیم و خب کارایی در حد هم بود .

از نظر من کارایی کنترلر 830 یک سرو گردن بالاتر از ورتکس 4 هست . حتی در مواردی بالاتر از 840 .