PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سیکل کلاک در رم یعنی چه؟

mi7
2013/06/06, 18:25
سلام به اساتید و دوستان عزیز.
بچه ها "سیکل کلاک" رو خیلی تو مقالات راجع به رم دیدم.حالا دقیقا نمیدونم یعنی چی؟ من اینطوری برداشت کردم: اگر یه رم با تایمینگ 9-9-9-24 داشته باشیم در نتیجه زمان تاخیرش میشه 13.5 نانو ثانیه،حالا مثلا تایمینگ 9 نشون میده که رم برای دسترسی به یه ستون خاص تو حافظه به 9 تا 13.5 نانو ثانیه نیاز داره؟یعنی سیکل کلاک میشه 13.5 نانوثانیه؟؟؟
آیا این برداشت من درسته؟؟؟
پیشاپیش از جواباتون ممنون

th e nd
2013/06/06, 18:36
سلام.
در جوابتون این طور پاسخ میدم:
1- برای اجرای پروسس ها ، پردازنده نیاز به اطلاعات داخل هارددیسک داره. در نتیجه به هارد دیسک میگه فلان اطلاعات رو به من بده.
2- هارد دیسک اطلاعات رو به پردازنده منتقل می کنه ولی چون خیلی کند هست ، زمان انتظار پردازنده بالا رفته و در نتیجه بیخودی فعال می مونه بدون اینکه کاری انجام بده (cpu)
3- برای اینکه cpu معطل نشه و سیستم کند نشه، اومدن رم رو ابداع کردند که سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالاتری نسبت به هارددیسک داره.
4- آیا پردازنده با رم ارتباط مستقیم داره؟ هم بلی و هم خیر.
این حافظه کش داخلی پردازنده هست که با رم ارتباط داره. چراکه باز هم رم به اندازه پردازنده سریع نیست.
5- حالا زمان تأخیر و یا سیکل مد نظر شما چیه؟
به زمانی گفته میشه که :
5-1 - اطلاعات به صورت رندوم از هارد در حافظه های رم بارگذاری میشه.
5-2 - اطلاعات از رم در کش پردازنده بارگذاری میشه.
5-3 - وقتی پردازنده دستور خواندن یک داده رو ارسال می کنه ، تا رم بره اون داده رو پیدا کنه و برای پردازنده بیاره و بده به کش، دقیقاً میشه زمان تأخیر حافظه رم. سیکل که تلفظش سایکل هست در واقع معنی یک چرخه رو میده که منظور همین رفت و برگشت هست.
6- سوال دیگه ای هم دارید؟

old gamer
2013/06/06, 20:15
عالی بود با این تفاسیر میتونید بگید برای فلان پردازنده چه رمی مناسب هست؟ مثلا گلوگاه ایجاد نمیکنه و زیادی هم نیست که مثلا هزینه اضافی نکنیم. اگر اینگونه هست من چندتا پردازنده عنوان کنم که شما بگید چه رمی مناسب با اون هست؟

th e nd
2013/06/06, 20:30
عالی بود با این تفاسیر میتونید بگید برای فلان پردازنده چه رمی مناسب هست؟ مثلا گلوگاه ایجاد نمیکنه و زیادی هم نیست که مثلا هزینه اضافی نکنیم. اگر اینگونه هست من چندتا پردازنده عنوان کنم که شما بگید چه رمی مناسب با اون هست؟

موضوع راندمان در این مسئله تنها به پایین بودن زمان تأخیر رم بستگی داره. هرچه این زمان پایین تر باشه عملکرد کلی بالاتره.
به پردازنده هم ارتباطی نداره. اینجا ملاک فقط زمان تأخیر رم هست.

old gamer
2013/06/06, 20:44
موضوع راندمان در این مسئله تنها به پایین بودن زمان تأخیر رم بستگی داره. هرچه این زمان پایین تر باشه عملکرد کلی بالاتره.
به پردازنده هم ارتباطی نداره. اینجا ملاک فقط زمان تأخیر رم هست.
خب با این تفسیر وفتی رم رو برای اورکلاک و داشتن فرکانس بالاتر اورکلاک میکنند تایم رم رو هم بالا میبرند. این چطور باعث سرعت بیشتر میشه؟ این موضوع رو چطور تفسیر میکنید؟

th e nd
2013/06/06, 20:51
خب با این تفسیر وفتی رم رو برای اورکلاک و داشتن فرکانس بالاتر اورکلاک میکنند تایم رم رو هم بالا میبرند. این چطور باعث سرعت بیشتر میشه؟ این موضوع رو چطور تفسیر میکنید؟

بحث فرکانس مثل این می مونه که شیر آب رو بیشتر و یا کمتر باز کنید. وقتی شیر بیشتر باز باشه در آن واحد مقدار آب بیشتری رو عبور میده.
اما از اونور در رم باعث میشه که زمان تأخیر هم بالا بره. این باعث میشه اون سیکل کند تر انجام بشه ولی از اونور حجم داده بیشتری ورود و خارج میشه.
چون خودم از اور به هیچ وجه خوشم نمیاد و علاقه ای ندارم اطلاعات چندانی هم ندارم. در خصوص اور اگر سوالی دارید آرمین جان و بقیه دوستان بیشتر می تونن کمکتون کنند.
اما فرکانس مثلاً 1066 یعنی در هر ثانیه در حدود 1 میلیارد ورودی خروجی داریم. که از طریق موج سینوسی اگر اشتباه نکنم قابل تعریف هست.

old gamer
2013/06/06, 21:07
بحث فرکانس مثل این می مونه که شیر آب رو بیشتر و یا کمتر باز کنید. وقتی شیر بیشتر باز باشه در آن واحد مقدار آب بیشتری رو عبور میده.
اما از اونور در رم باعث میشه که زمان تأخیر هم بالا بره. این باعث میشه اون سیکل کند تر انجام بشه ولی از اونور حجم داده بیشتری ورود و خارج میشه.
چون خودم از اور به هیچ وجه خوشم نمیاد و علاقه ای ندارم اطلاعات چندانی هم ندارم. در خصوص اور اگر سوالی دارید آرمین جان و بقیه دوستان بیشتر می تونن کمکتون کنند.
اما فرکانس مثلاً 1066 یعنی در هر ثانیه در حدود 1 میلیارد ورودی خروجی داریم. که از طریق موج سینوسی اگر اشتباه نکنم قابل تعریف هست.
بسیار عالی و کامل. در مورد اورکلاک هم با نظر شما موافقم. کاملا واضح و گویا بود مطلب

mi7
2013/06/06, 21:59
ممنون از توضيح کاملتون.حالا ميشه بگيد معني اعداد تايمينگ چيه؟ مثلا عدد 9 اول يعني چي؟

th e nd
2013/06/06, 22:20
ممنون از توضيح کاملتون.حالا ميشه بگيد معني اعداد تايمينگ چيه؟ مثلا عدد 9 اول يعني چي؟

1- اعداد بر حسب نانو ثانیه هستند.
2- CL زمانی است که طول میکشه تا رم به پردازنده پاسخ بده.
3- ما چهار تا زمان تأخیر داریم به شرح زیر:
3-1- اولین عدد با این عنوان شناخته میشه: tRCD خانه های حافظه در رم به صورت ماتریس هستند. اولین دستور صادر میشه از طرف پردازنده
میاد به رم ، فاصله بین دریافت دستور و بعد پیدا کردن خانه حافظه مورد نظر و فعال سازی اون برای ارسال اطلاعات به پردازنده.
3-2- عدد دوم که به tRP معروف هست؛ فاصله زمانی بین اینکه اون خونه قبلی در اصطلاح خاموش بشه بعد رم بره سر وقت یه خونه دیگه از حافظه.
3-3- عدد سوم tRAS ؛ زمانیست که حافظه صبر می کنه تا دسترسی بعدی خودش آماده بشه تا اطلاعات پردازش بشن.
3-4- CMD ؛ چقدر زمان می بره تا تلویزیون شما از حالت خاموش به روشن تغییر حالت بده؟ این دقیقاً همون زمانیست که رم برای روشن شدن و فهمیدن اولین دستور نیاز داره!
4- سوال؟

old gamer
2013/06/06, 23:26
ماشالا کاربر th e nd آمادست از پس هرنوع سوال تخصصی بر بیاد و اطلاعاتشو بیرو بریزه. سربلند باشی

th e nd
2013/06/07, 08:10
سلامت باشی.

NAVID OC
2013/06/07, 08:14
سیکل:
1 سیکل مدت زمان تاخير بين دستور داده شده از طرف CPU تا هنگام ارسال جواب هستش . ( زمان بين درخواست CPU و ارسال داده از طرف حافظه)

یا مجموعه فعالیتهای هست که صورت میگره تا اطلاعات مورد نیاز توسط رم درر دسترس CPU قرار بگیره و از دستور سپیو به رم مبنی بر خواندن اطلاعات شروع میشه تا زمانیکه که رم اطلاعات رو تحویل CPU بده و برای فعالیت مجدد یعنی دریافت دستور جدید آماده بشه
و معمولا این زمان رو سیکل یا Command Rate میگن که مثلا 1t بیانگر یک چرخه مورد نیاز هست ...... 2tBookmark دو چرخه یا همون دو سیکل هست 1t مخفف 1clock cycel هستش.

در DDR2 این عملیات ها در یک ثانیه 4 بار انجام میشه(4 سیکل ) و در DDR3 این عملیات ها در یک ثانیه 8 بار انجام میشه یعنی انتقال دوبرابر داده ها در حافظه های DDR3 به این صورت که نرخ انقال اطالاعات در سلول های حافظه از 4x در رم های DDR2 به 8xدر حافظه های DDr3 افزایش پیدا کرده است

...................

mi7
2013/06/07, 09:23
1- اعداد بر حسب نانو ثانیه هستند.
2- CL زمانی است که طول میکشه تا رم به پردازنده پاسخ بده.
3- ما چهار تا زمان تأخیر داریم به شرح زیر:
3-1- اولین عدد با این عنوان شناخته میشه: tRCD خانه های حافظه در رم به صورت ماتریس هستند. اولین دستور صادر میشه از طرف پردازنده
میاد به رم ، فاصله بین دریافت دستور و بعد پیدا کردن خانه حافظه مورد نظر و فعال سازی اون برای ارسال اطلاعات به پردازنده.
3-2- عدد دوم که به tRP معروف هست؛ فاصله زمانی بین اینکه اون خونه قبلی در اصطلاح خاموش بشه بعد رم بره سر وقت یه خونه دیگه از حافظه.
3-3- عدد سوم tRAS ؛ زمانیست که حافظه صبر می کنه تا دسترسی بعدی خودش آماده بشه تا اطلاعات پردازش بشن.
3-4- CMD ؛ چقدر زمان می بره تا تلویزیون شما از حالت خاموش به روشن تغییر حالت بده؟ این دقیقاً همون زمانیست که رم برای روشن شدن و فهمیدن اولین دستور نیاز داره!
4- سوال؟
واقعا به خاطر جوابای کاملت ازت تشکر میکنم.آخرین سوالات: 1-تو مورد اول یعنی پردازنده به رم میگه کدوم خانه حافظه رو برای ذخیره موقت اطلاعات فعال کن یا این وظیفه کنترلر حافظه است؟
2-منظور از خاموش شدن خانه چیه؟یعنی اطلاعات ذخیره شده تو اون حذف میشه یا اینکه دسترسی بهش قطع میشه؟

th e nd
2013/06/07, 09:38
واقعا به خاطر جوابای کاملت ازت تشکر میکنم.آخرین سوالات: 1-تو مورد اول یعنی پردازنده به رم میگه کدوم خانه حافظه رو برای ذخیره موقت اطلاعات فعال کن یا این وظیفه کنترلر حافظه است؟
2-منظور از خاموش شدن خانه چیه؟یعنی اطلاعات ذخیره شده تو اون حذف میشه یا اینکه دسترسی بهش قطع میشه؟

1- RAM مخفف Random Access Memory هست. یعنی حافظه با دسترسی تصادفی.
برای اینکه هارددیسک کند هست و پردازنده خیلی سریع اطلاعاتی که مهمتر به نظر میرسه از دیدگاه سخت افزار و همچنین بیشتر کاربر به اونها مراجعه می کنه ، در خانه های رم بارگذاری میشه و بعد به پردازنده میرسه.
2- پردازنده دستور خوندن فلان عملکرد رو میده ، اما نمیدونه که توی رم هست یا نه! اگر نبود از توی هارددیسک بارگذاری میشه.
3- خاموش شدن یعنی اینکه مثلاً پردازنده دستور خواندن دستوری رو میده، رم میگه باشه الآن برات میارم، این دستور توی چندتا خونه از حافظه
وجود داره ، اولی رو پیدا می کنه، درو باز می کنه میره میاره، اما نمیتونه درو باز بزاره! می بندتش میره در خونه دوم رو باز میکنه!

mi7
2013/06/07, 10:56
1- RAM مخفف Random Access Memory هست. یعنی حافظه با دسترسی تصادفی.برای اینکه هارددیسک کند هست و پردازنده خیلی سریع اطلاعاتی که مهمتر به نظر میرسه از دیدگاه سخت افزار و همچنین بیشتر کاربر به اونها مراجعه می کنه ، در خانه های رم بارگذاری میشه و بعد به پردازنده میرسه. 2- پردازنده دستور خوندن فلان عملکرد رو میده ، اما نمیدونه که توی رم هست یا نه! اگر نبود از توی هارددیسک بارگذاری میشه.3- خاموش شدن یعنی اینکه مثلاً پردازنده دستور خواندن دستوری رو میده، رم میگه باشه الآن برات میارم، این دستور توی چندتا خونه از حافظه وجود داره ، اولی رو پیدا می کنه، درو باز می کنه میره میاره، اما نمیتونه درو باز بزاره! می بندتش میره در خونه دوم رو باز میکنه! بازم دستت درد نکنه.انشاا... هميشه سلامت باشي رفيق

lastshepherd
2013/06/07, 21:00
1- RAM مخفف Random Access Memory هست. یعنی حافظه با دسترسی تصادفی.
برای اینکه هارددیسک کند هست و پردازنده خیلی سریع اطلاعاتی که مهمتر به نظر میرسه از دیدگاه سخت افزار و همچنین بیشتر کاربر به اونها مراجعه می کنه ، در خانه های رم بارگذاری میشه و بعد به پردازنده میرسه.
2- پردازنده دستور خوندن فلان عملکرد رو میده ، اما نمیدونه که توی رم هست یا نه! اگر نبود از توی هارددیسک بارگذاری میشه.
3- خاموش شدن یعنی اینکه مثلاً پردازنده دستور خواندن دستوری رو میده، رم میگه باشه الآن برات میارم، این دستور توی چندتا خونه از حافظه
وجود داره ، اولی رو پیدا می کنه، درو باز می کنه میره میاره، اما نمیتونه درو باز بزاره! می بندتش میره در خونه دوم رو باز میکنه!

استاد عزیز واقعا معرکه بود. ممکنه منبع جامعی رو برای افزایش اطلاعاتمون معرفی کنید که بخونیم (مقاله، کتاب، سایت و ....) ؟

th e nd
2013/06/07, 21:13
استاد عزیز واقعا معرکه بود. ممکنه منبع جامعی رو برای افزایش اطلاعاتمون معرفی کنید که بخونیم (مقاله، کتاب، سایت و ....) ؟

سلام بر دوست عزیز.
استاد؟ من؟ شوخی نکن! ;) داریم پیش خیلی ها شاگردی می کنیم!
از شوخی گذشته ، منبع جامعی ندارم که دقیقاً بگم برید و مثلاً فلان کتاب رو بخونید!
اگر فقط بحث خوندن کتاب باشه، کتاب های معماری کامپیوتر زیاد هست! معروفترینشون ، موریس مانو که تو دانشگاه هم تدریس میشه.
به جز کتاب های معماری ، کتاب های مهندسی نرم افزار، کد نویسی و ... هرچیزی که به کامپیوتر ربط داشته باشه!
خودم کتاب، مجله ، مقاله ، اینترنت ، فارسی انگلیسی و ... زیاد خوندم . شما هم بخون ضرر نداره!
از این هم که سخت باشه نترس، با 10 بار خوندن نفهمیدی؟ 50 بار بخون، بالاخره می فهمی!
یه داستان کوچیک:
یادم میاد که اون قدیما که تازه با مجلات کامپیوتری آشنا شده بودم و می خوندم، تو دلم می گفتم که میشه یه روزی برسه که فقط بفهمم تو اینا چی نوشته یا اصلاً در مورد چی داره صحبت می کنه؟ اون فکر من به جایی رسید که الآن خیلی از مقاله هام چاپ شده.
قصدم تعریف نیست، قصدم اینه که فکرتون رو تغییر بدید!
اینم اضافه کنم که وقتی همه خواب بودن آقا پلیسه بیدار بود! یکم باید تلاش کنیم!

actros 1843
2013/07/12, 22:27
ممنون من مطالب رو خوندم فقط دو تا سوال تا ببینم درست متوجه شدم یا نه!

هرچی این اعداد کمتر باشه سرعت رم بالاتره؟
و گفتید این اعداد بر حسب میلی ثانیه هست!یعنی اونقدر تاثیر گذار هست که ما در حین کار متوجه بشیم؟

th e nd
2013/07/12, 22:40
ممنون من مطالب رو خوندم فقط دو تا سوال تا ببینم درست متوجه شدم یا نه!

هرچی این اعداد کمتر باشه سرعت رم بالاتره؟
و گفتید این اعداد بر حسب میلی ثانیه هست!یعنی اونقدر تاثیر گذار هست که ما در حین کار متوجه بشیم؟

1- دقیقاً همینطوره هرچی کمتر بهتر.
2- من و شما متوجه نمیشیم این کاملاً واضح هست اما در شرایطی که ما از نرم افزارها و یا بازی های قدرتمند مانند کرایسیس بهره ببریم
که نیاز به کلاک بالایی برای رم دارند، اون وقت پهانای باند انتقال دهنده از سوی باس رم با عملکرد و سرعت بیشتری عمل خواهد کرد.
فرض کنید شما در یک ثانیه ده بار پاسخگو و یا 15 بار پاسخگو خواهید بود! در عملکرد کلی کدوم بهتر جواب خواهد داد؟

actros 1843
2013/07/12, 23:55
1- دقیقاً همینطوره هرچی کمتر بهتر.
2- من و شما متوجه نمیشیم این کاملاً واضح هست اما در شرایطی که ما از نرم افزارها و یا بازی های قدرتمند مانند کرایسیس بهره ببریم
که نیاز به کلاک بالایی برای رم دارند، اون وقت پهانای باند انتقال دهنده از سوی باس رم با عملکرد و سرعت بیشتری عمل خواهد کرد.
فرض کنید شما در یک ثانیه ده بار پاسخگو و یا 15 بار پاسخگو خواهید بود! در عملکرد کلی کدوم بهتر جواب خواهد داد؟

بله درسته اون موقع این میلی ثانیه ها به ثانیه تبدیل میشه و حس میشن:)
ببخشید یه سوال دیگه البته به بحث مربوط نیست و فکر کنم خیلی مبتدیانه هست!
تو ساپورت مادر بوردم زده 1066/1333/1600و 2200 (o.c) یعنی 2200 رو در چه حالتی ساپورت میکنه؟

th e nd
2013/07/13, 21:43
بله درسته اون موقع این میلی ثانیه ها به ثانیه تبدیل میشه و حس میشن:)
ببخشید یه سوال دیگه البته به بحث مربوط نیست و فکر کنم خیلی مبتدیانه هست!
تو ساپورت مادر بوردم زده 1066/1333/1600و 2200 (o.c) یعنی 2200 رو در چه حالتی ساپورت میکنه؟

یعنی مادربورد شما تنها در حالت اورکلاک ممی تونه رم رو تا فرکانس 2200 مگاهرتز شاپورت کنه.
O.C هم مخفف Over Clock هست.