PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی ست واترکولر XSPC Raystorm/RS360/X2O 750 V4

Castiel
2013/05/29, 01:28
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

خنک کننده های مایع به دلیل وجود برخی محدودیت ها در خنک کننده های هوازی (Air) که مهم ترین دلیل آنها مشکل در نصب حافظه رم و کمبود فضای داخل کیس است، روز به روز محبوب تر می شوند و کاربران بیشتری به سمت واترکولر ها می روند. متاسفانه در دو سال اخیر در بازار کشور شاهد کمیاب و نایاب شدن واترکولر ها بودیم و نمونه های بسیار محدود موجود نیز با قیمت های وحشتناکی به فروش می رسیدند. شرکت عقیق رایانه تک که یکی از شرکت های قدیمی فعال در زمینه خنک کننده ها به شمار می رود، مدتی است که ارائه کننده محصولات کمپانی انگلیسی XSPC در بازار کشور است. با ورود محصولات جدید XSPC که شامل دو مدل ست کامل واترکولر می شود، یک بررسی کامل از یکی از این محصولات را برای شما در نظر گرفته ایم. ست واترکولر مورد بررسی از سه قطعه اصلی شامل بلاک پردازنده Raystorm، پمپ X2O 750 V4 و رادیاتور RS360 تشکیل می شود. همچنین XSPC قطعات مورد نیاز دیگری مانند خمیر سیلیکون، سه عدد فن با سرعت چرخش 1650 دور در دقیقه، سه محافظ فلزی فن و مبدل بلاک پردازنده برای نصب روی سوکت های مختلف را به همراه این ست عرضه می کند. در ادامه، ابتدا با قطعات تشکیل دهنده ست واترکولر و سپس با کارایی آن در تست های مختلف آشنا می گردید.

(فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)لینک بررسی در وب سایت کمپانی XSPC به عنوان اولین و تنها بررسی محصولات XSPC در خاورمیانه و اولین و تنها بررسی به زبان فارسی در جهان (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

در ست واترکولر مورد بررسی، تقریبا تمامی قطعات مورد نیاز برای راه اندازی یک خنک کننده قدرتمند موجود است و تنها غایب این لیست، کولانت (مایع مخصوص خنک کننده) است که به ناچار باید از کولانت برندهای دیگر و یا آب مقطر دوبار تقطیر استفاده کنید. در ادامه می توانید قطعات موجود در بسته بندی ست واترکولر XSPC را مشاهده و با آنها آشنا شوید.

1- بلاک پردازنده Raystorm: یک بلاک زیبا که با دقت و ظرافت تحسین برانگیزی با در نظر گرفتن تمامی موارد طراحی گردیده است. بلاک Raystorm از یک هسته مرکزی از آلیاژ مس خالص به همراه یک براکت شیشه ای و فلزی تشکیل شده که ورودی و خروجی شیلنگ ها (ورودی از رادیاتور و خروجی به پمپ) به همراه دو محفظه برای قرار دادن لامپ های دیود نوری آبی رنگ در چهار سمت بلاک، تمام بخش های آن را شامل می شود. سطح بلاک کاملا صاف بوده و با باز کردن چهار پیچ موجود روی آن، می توانید به داخل هسته مرکزی بلاک نیز نگاهی بیندازید و با فناوری ساخت آن آشنا شوید.

اجزای تشکیل دهنده بسته بندی بلاک Raystorm شامل بلاک، براکت نصب روی سوکت های مختلف (سوکت های LGA 1155/1156/1366/2011 اینتل و AM2/AM3 ای ام دی)، دو عدد دیود نوری آبی رنگ (که توسط یک کانکتور چهار پین مولکس از طریق پاور روشن می شوند)، خمیر سیلیکون XSPC K2 و یک بسته کامل از پیچ و فنر مورد نیاز برای نصب می شود. سطح هسته مرکزی بلاک با ابعاد 56 میلیمتر و ارتفاع 3 میلیمتر (سطح تماس پردازنده با آلیاژ مس) به صورت اختصاصی برای مهار حرارت پردازنده های چند هسته ای، توسط دستگاه برش کامپیوتری CNC تولید می شود. ورودی و خروجی شیلنگ ها، به ابعاد 1/4 اینچ روی بلاک وجود دارد که فیتینگ تبدیل به 1/2 اینچ از آلیاژ گران قیمت کروم به آسانی روی آن قابل نصب است.

سطح تماس بزرگ و ساخته شده از آلیاژ مس می تواند حرارت تمامی پردازنده های اینتل و ای ام دی (قابل پشتیبانی توسط براکت ها) را کنترل کرده و تجربه ای جدید از سرما را برای شما پدید آورد. نصب بلاک روی پردازنده توسط یک پیچ بلند و یک فنر فلزی صورت می گیرد که تنها قرار دادن انتهای پیچ ها روی براکت کمی نیاز به صبر و حوصله دارد و باقی مراحل نصب آن بسیار ساده و سریع صورت می پذیرد. در بسیاری از بررسی های انجام شده در سایت ها و نشریات خارجی، بلاک Raystorm از ساده ترین روش نصب در میان بلاک پردازنده در سیستم های خنک کننده مایع بهره می برد که بدون نیاز به ابزار می توانید نسبت به نصب آن اقدام کنید.

2- پمپ X2O 750 V4: پمپ مورد بررسی در استاندارد 5.25 اینچ تولید و قابلیت نصب در براکت مخصوص نصب درایو های نوری در پنل جلوی کیس ها را دارد که البته به اندازه دو درایو نوری فضا اشغال می کند. XSPC نیز برای سهولت در نصب آن، هشت حفره مخصوص برای نصب پمپ روی کیس در نظر گرفته تا در کیس های Mid Tower و بزرگتر بتوانید از پمپ به خوبی استفاده کنید و وادار به استفاده از آن در داخل یا خارج از کیس نشوید. پنل جلوی پمپ توسط یک آچار آلن و چهار پیچ قابل تعویض بوده و XSPC نیز با در نظر گرفتن یک پک جداگانه شامل دو پنل آلومینیومی با دو رنگ مشکی و نقره ای، سعی در ایجاد تنوع برای کاربران دارد. این پک به همراه پیچ ها و آچار مخصوص به قیمت 4.98 پوند به فروش می رسد که به نظر بسیار ارزان می رسد.

برای اتصال شیلنگ ها به پمپ باید از فیتینگ 1/4 اینج استفاده کنید که در بسته بندی ست واترکولر وجود دارد و نصب آن بدون نیاز به ابزار صورت می گیرد. برای پر کردن مخزن پمپ باید درب پیچی بالای پمپ را باز کرده و کولانت را به همراه ترکیب میزان مشخصی از آب تصفیه شده یا آب مقطر (تعیین شده توسط شرکت تولید کننده کولانت) داخل آن بریزید. سپس باید با استفاده از کانکتور مخصوص 24 پین پاور موجود در بسته ست واترکولر، بدون روشن کردن سیستم، پمپ را روشن کرده تا کولانت در سیستم خنک کننده به جریان بیفتد. به طور معمول باید عمل ریختن کولانت به داخل پمپ را باید چند بار تکرار کنید تا مایع به میزان کافی در سیستم خنک کننده به جریان بیفتد. توان مورد نیاز برای راه اندازی پمپ توسط یک پاور استاندارد 200 واتی و یک کانکتور 4 پین مولکس تامین می گردد.

پمپ X2O 750 V4 قابلیت پمپاژ 750 لیتر در هر ساعت و گنجایش 625 میلی لیتر کولانت را دارد و می تواند مایع داخل پمپ را در شیلنگ به طول 1.8 متر به جریان اندازد. در بخش پشتی پمپ محل مخصوص قرار دادن لامپ LED آبی رنگ برای نمایش بهتر محتویات مخزن پمپ وجود دارد که توان مورد نیاز LED توسط یک کانکتور 4 پین Molex تامین می شود. مهم ترین مسئله در پمپ سیستم های خنک کننده مایع، نویز پمپ است که در X2O 750 V4، نویزی برابر با 42 دسی بل در حداکثر سرعت پمپاژ را ایجاد می کند که در در حالت استفاده در داخل کیس به هیچ وجه صدای آن را احساس نخواهید کرد (البته در لحظه روشن شدن سیستم صدای پمپ به وضوح قابل احساس است). XSPC با تغییر پروانه به کار رفته در پمپ، علاوه بر افزایش شدت جریان و فشار، نویز تولید شده را نیز به میزان قابل توجهی کاهش داده است. در تصویر بالا می توانید تفاوت های دو پروانه به کار رفته در نسل گذشته و جدید پمپ X2O 750 را مشاهده کنید.

3- رادیاتور RS360: کمپانی XSPC در سال 1994 کار خود را با تولید یک رادیاتور آغاز کرد و باید از رادیاتورهای این کمپانی انتظار بیشتری داشت. با در دست گرفتن رادیاتور RS360 (و سایر رادیاتورها، با تجربه ای که از رادیاتور RS240 به دست آورده بودم) می توانید به کیفیت ساخت بالا پی ببرید و کمترین خطای ممکن را در طراحی و تولید آن مشاهده کنید. قابلیت نصب شش عدد فن 120 میلیمتری روی RS360 وجود دارد که XSPC سه عدد فن با سرعت چرخش 1650 دور در دقیقه را در بسته بندی ست واترکولر قرار داده است. همچنین این رادیاتور از یازده لوله کوچک برای انتقال کولانت از ابتدا تا انتهای رادیاتور بهره می برد.

دوازده عدد پیچ بلند به همراه سه عدد محافظ فلزی مشکی رنگ نیز برای رادیاتور وجود دارد که برای نصب سه یا شش عدد فن مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین چهار عدد براکت فلزی برای نصب رادیاتور داخل کیس (با حفظ فاصله برای نصب شش عدد) یا نصب آن روی سطوح وجود دارد. برای اتصال شیلنگ ها به رادیاتور همانند بلاک و پمپ از فیتینگ 1/4 اینچ بهره گرفته می شود که از آلیاژ کروم ساخته می شود. با وجود طول بلند رادیاتور ممکن است روی میز یا سطوحی که از آن استفاده می کنید، فضای کافی وجود نداشته باشد و با اجبار از رادیاتور به صورت عمودی بهره گیرید. در این حالت XSPC دو عدد پایه نگه دارنده برای رادیاتور در نظر گرفته که باید آن را به صورت جداگانه خریدای کنید که البته این پایه تنها برای رادیاتور های سری AX در نظر گرفته شده و به قیمت به نسبت گران حدود 19 پوند به فروش می رسد.

از دیگر قطعات موجود در ست واترکولر می توان به شیلنگ شفاف به طول 2 متر، خمیر سیلیکون XSPC K2، سه عدد فن XSPC با سرعت چرخش 1650 دور در دقیقه، شش عدد محافظ فلزی فن، مبدل بلاک پردازنده برای مادربورد های سوکت AMD، شش عدد فیتینگ 1/4 به 1/2 اینچ از آلیاژ کروم و شش عدد بست پلاستیکی مخصوص برای محکم کردن اتصال شیلنگ به فیتینگ اشاره کرد که همگی در بسته بندی این محصول وجود دارند. تنها غائب موجود در بسته بندی، کولانت است که در تمامی ست های واترکولر این شرکت، جای خالی آن احساس می گردد.

سیستم و شرایط تستبرای بررسی ست واترکولر XSPC از مادربورد ASUS Sabertooth Z77 و پردازنده Intel Core i5-2500K استفاده گردیده است. همچنین در تست های مجهز به شش عدد فن، از فن های Enermax Turbo Silence PWM بهره گرفته شده است که وظیفه دمیدن هوا به سمت فن های مکنده XSPC را بر عهده داشتند. به دلیل وجود کانکتور سه پین در فن های XSPC، کنترل سرعت چرخش آنها امکان پذیر نبوده و تست ها در حالت سه فن و شش فن در حداکثر سرعت چرخش فن ها انجام گردیدند. همچنین هنگام اجرای تست ها، دمای محیط بین 27 تا 29 درجه متغیر بوده است.

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

تست ها در دو حالت با سه عدد فن XSPC و ترکیب سه عدد فن Enermax T.B Silence PWM در فرکانس 3300 مگاهرتز

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

تست ها در دو حالت با سه عدد فن XSPC و ترکیب سه عدد فن Enermax T.B Silence PWM در فرکانس 4500 مگاهرتز

نتیجه گیری: خرید یک خنک کننده مایع با قیمت 945/000 تومان، محدود به کاربرانی است که اورکلاکر یا گیمر هستند و مدت زمان استفاده از کامپیوتر شخصی برای آنها بسیار زیاد است. همچنین آنها برای دستیابی به عملکرد و کارایی بهتر، مجبور به اورکلاک پردازنده به فرکانس های بالاتر هستند و در این راه، یک خنک کننده مهم ترین نقش را برای دستیابی به فرکانس بالا ایفا می کند. با توجه به عدم وجود خنک کننده مایع در بازار، تنها دو گزینه از برند XSPC با قیمت های 845/000 تومان (رادیاتور RS240، پمپ X2O 750V4 و بلاک Raystorm) و 945/000 تومان (ست واترکولر مورد بررسی) را می توانید خریداری کنید که عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش می گذارند. تنها مشکل ست واترکولر های کمپانی XSPC، عدم وجود کولانت در بسته آنهاست و باید کولانت را که در بازار فعلی کشور بسیار نایاب است به صورت جداگانه خریداری کنید. با خرید ست واترکولر (از تمامی برندها) موظف به بازدید در بازه های زمانی منظم از اتصالات فیتینگ ها به رادیاتور، پمپ و بلاک هستید تا از نشت احتمالی کولانت (به خصوص در بلاک که به صورت مستقیم با مادربورد در تماس است) جلوگیری کنید. همچنین تمیز کردن رادیاتور و فن ها از گرد و غبار نیز می تواند در عملکرد خنک کنندگی بسیار موثر واقع شود و سبب افزایش طول عمر فن ها نیز می گردد.در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که در صورتی که اورکلاکر یا گیمر هستید و برای دستیابی به عملکرد بهتر، به یک خنک کننده خوب نیاز دارید، به هیچ وجه ست واترکولر XSPC را از دست ندهید.

مزایا: قدرت خنک کنندگی بسیار خوب، مراحل نصب و راه اندازی آسان، قیمت مناسب، کیفیت خوب قطعات

معایب: عدم وجود کولانت، عدم وجود کاتر شیلنگ (با کمی سخت گیری!)، بسته بندی به نسبت ساده

لینک بررسی در وب سایت سخت افزار: فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

لینک بررسی در وب سایت کمپانی XSPC به عنوان اولین و تنها بررسی محصولات XSPC در خاورمیانه و اولین و تنها بررسی به زبان فارسی در جهان: فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

reza shemirani
2013/05/29, 09:42
از زحمات شما و وقتی که بابت انجام این تست و نگارش آن گذاشتید بسیار متشکرم

خسته نباشید مدیر محترم

ganboo
2013/05/29, 11:34
ایول دمتون گرم
ما که پولمون نمیرسه یدونه از اینا بخریم حداقل بررسیشو بخونیم...
مرسی

Castiel
2013/05/30, 09:04
امیدوارم این بررسی مورد توجه دوستان قرار گیرد و بررسی محصولات برند xspc و همکاری با شرکت محترم عقیق رایانه تک در تولید بررسی های سخت افزاری برای افزایش اطلاعات و کمک در خرید به کاربران ادامه یابد.

Shahin007
2013/05/30, 10:07
خسته نباشید آقا حسام...خیلی خوب بود...

من یه کلیپ دیدم از باز کردن کارتنش و نشون دادن چیزای توش اون کولانت هم داشت به چه گندگی!
نمیدونم این چرا نداشته!
خیلی دوس دارم یکی از این واترکولینگ ها داشته باشم!
آقا حسام نصبش سخته؟چقد واسه شما زمان گرفت؟

Mehran coyote
2013/05/30, 10:16
امیدوارم این بررسی مورد توجه دوستان قرار گیرد و بررسی محصولات برند xspc و همکاری با شرکت محترم عقیق رایانه تک در تولید بررسی های سخت افزاری برای افزایش اطلاعات و کمک در خرید به کاربران ادامه یابد.

من یه بار خواستم از این شرکت برای دومین بار خرید کنم ولی این سری واسه واتر کولر
زنگ زدم بهشون گفتم یه سری قطعه واتر میخواستم شایدم خوده واتر کولر رو میخریدم ازشون قیمت خواستم میگه همونایی هست که توی خوده سایت xspc زده ، اخه اینم شد جواب ؟؟!!
فعلن توی انبار نداریم و شما قطعه هایی رو که میخواین به ما ایمیل بزنید ما زمان وارد شدن جنس به انبار باهاتون تماس میگیریم و قیمت رو میگیم
چند ماهی گذشت و شرکت به من جواب ندادن بعد از 1 ماه چند بار زنگ زدم و این سری دیگه کسی جواب نداد :د
منم کلا بیخیال شدم فعلا چون پولش پرید:د

Castiel
2013/05/30, 11:08
خسته نباشید آقا حسام...خیلی خوب بود...

من یه کلیپ دیدم از باز کردن کارتنش و نشون دادن چیزای توش اون کولانت هم داشت به چه گندگی!
نمیدونم این چرا نداشته!
خیلی دوس دارم یکی از این واترکولینگ ها داشته باشم!
آقا حسام نصبش سخته؟چقد واسه شما زمان گرفت؟

کلا این ست کولانت ندارد.

در خصوص زمان نصب هم تقریبا 1 ساعت زمان برد. البته در این بین بنده قطعات را به خوبی بررسی کردم و بعد نصب کردم ولی 1 ساعت زمان مفید برای نصب بود. نصب ست واترکولر بسیار ساده بود و به جز یک چهارسو و چاقو به هیچ ابزاری برای نصب نیاز نیست.

reza shemirani
2013/05/30, 11:33
من یه بار خواستم از این شرکت برای دومین بار خرید کنم ولی این سری واسه واتر کولر
زنگ زدم بهشون گفتم یه سری قطعه واتر میخواستم شایدم خوده واتر کولر رو میخریدم ازشون قیمت خواستم میگه همونایی هست که توی خوده سایت xspc زده ، اخه اینم شد جواب ؟؟!!
فعلن توی انبار نداریم و شما قطعه هایی رو که میخواین به ما ایمیل بزنید ما زمان وارد شدن جنس به انبار باهاتون تماس میگیریم و قیمت رو میگیم
چند ماهی گذشت و شرکت به من جواب ندادن بعد از 1 ماه چند بار زنگ زدم و این سری دیگه کسی جواب نداد :د
منم کلا بیخیال شدم فعلا چون پولش پرید:د

با سلام خدمت شما

ساعات پاسخ گویی 9:30 تا 12:30 و 14:30 تا 17:30 می باشد.

از اینکه سایت سازنده را به عنوان مرجع قیمت جهانی به شما معرفی کردیم تا حدود قیمت را داشته باشید معذرت خواهی می کنم و باید سعی کنیم مانند سایر کالاهای موجود در بازار
قیمتها را دل بخواهی و کیلویی اعلام کنیم تا بعضی از دوستان از دست ما ناراحت نشوند.

Mehran coyote
2013/05/30, 12:16
با سلام خدمت شما

ساعات پاسخ گویی 9:30 تا 12:30 و 14:30 تا 17:30 می باشد.

از اینکه سایت سازنده را به عنوان مرجع قیمت جهانی به شما معرفی کردیم تا حدود قیمت را داشته باشید معذرت خواهی می کنم و باید سعی کنیم مانند سایر کالاهای موجود در بازار
قیمتها را دل بخواهی و کیلویی اعلام کنیم تا بعضی از دوستان از دست ما ناراحت نشوند.

من هم نگفتم یه قیمت الکی به من میدادن راضی میشدم
شما حتی حدود قیمت قطعه ها رو به تومان به من میگفتین بس بود
من مجبور شدم برم توی سایت مرجع برای تک تک قطعه ها قیمت رو به دلار ببینم و بعد قیمت دلار رو ببینم چنده تو ایران و بعدش قیمت رو تبدیل به تومان که کردم ببینم آیا عوامل دیگری روی قیمت این قطعات تاثیر دارد و.....

بله ....:)

moli_ahmad
2013/05/31, 18:38
تشکر از بررسی خوبتون. اقا حسام جدیدا سایت xspc فیتینگ های 90 درجه و 45 درجه هم داره شرکت عقیق نمیاره اینا رو؟

Castiel
2013/06/04, 12:08
تشکر از بررسی خوبتون. اقا حسام جدیدا سایت xspc فیتینگ های 90 درجه و 45 درجه هم داره شرکت عقیق نمیاره اینا رو؟

سلام

با این وضعیت گل و بلبل قیمت ارز و شرایط گمرک، به نظر می رسد واردات کالاهای جدید بسیار سخت تر از گذشته باشد. به هر حال با شرکت عقیق رایانه تماس بگیرید و مدل دقیق یا لینک آن محصول را برای شرکت ارسال فرمائید.

دوستان عزیز پس از تعویض خمیر سیلیکون XSPC K2 با Noctua NT-H1، شاهد کاهش 6 درجه ای دما بودم و به شما عزیزان هم توصیه می کنم از خمیر سیلیکون نوکتوآ در ست واترکولر استفاده کنید.

Castiel
2013/06/21, 02:23
این هم یک افتخار دیگر برای مجموعه سخت افزار: قرار گرفتن لینک بررسی کیت واترکولر XSPC در وب سایت این شرکت به عنوان اولین و تنها بررسی محصولات XSPC در خاور میانه و اولین و تنها بررسی به زبان فارسی در جهان از محصولات این کمپانی

با تشکر از Paul عزیز، مدیر بازرگانی شرکت XSPC انگلستان

ARMIN
2013/06/21, 09:09
این هم یک افتخار دیگر برای مجموعه سخت افزار: قرار گرفتن لینک بررسی کیت واترکولر XSPC در وب سایت این شرکت به عنوان اولین و تنها بررسی محصولات XSPC در خاور میانه و اولین و تنها بررسی به زبان فارسی در جهان از محصولات این کمپانی

تبریک میگم حسام جان به شما و مجموعه سخت افزار. کار بزرگیه.

hamidparniyan
2013/07/03, 03:34
دست مریزاد واقعا عالی ممنون بابت زحمتی که کشیدید!

AmirMahmood
2013/07/03, 09:09

ایول دمت گرم . بابا یه کاری کن ریزر هم واسه ماها هم از این کارا بکنه والا این همه جون کنید اخخ

Castiel
2013/07/03, 14:29
ایول دمت گرم . بابا یه کاری کن ریزر هم واسه ماها هم از این کارا بکنه والا این همه جون کنید اخخ

امیر محمود عزیز برای ریزر ایمیل بفرستید عزیز، البته بهتر است ایمیل رسمی یک شرکت یا موسسه باشد، اگر ایمیل از طرف مدیا باشد که خیلی زودتر جواب می گیرید.