PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ۲۰ روش ساده و سریع برای طولانی کردن عمر باتری لپ تاپ شما

Arsn
2011/11/22, 21:28
هر کسی ممکن است هنگام کار با لپ تاپ با این مشکل کمبود باتری مواجه شود . معمولاً ، باتری های جدید همواره با وضعیت شارژ بسیار پائینی ارائه میشوند ، و حتماً باید قبل از استفاده از آنها کاملاً شارژ شوند . برای نحوه استفاده و شارژ کردن این باتری های جدید که هنگام خرید لبتاپ بر روی آن نصب است باید قبل از هر چیز به دفترچه راهنمای دستگاه مراحعه کنید . لپ تاپ تازه خریداری شده و بطور کلی باتری های نو ، به این احتیاج دارند که قبل از استفاده تا به آخر شارژ شده و برای شارژ مجدد هم باید حتماً تا آخرین قطره خون از انها کار کشیده شود تا کاملاً خالی گردد !شما حداقل باید ۵ بار این پروسه ی پر و خالی شدن را ادامه دهید تا بتوانید از حداکثر ظرفیت باتری خود بهره مند شوید .تقریباً مثل این می ماند که ما هنگامی که به میوه فروشی میرویم و از فروشنده ی محترم یک کیسه برای ریختن میوه ها طلب میکنیم ، قبل از هر کاری چند فوت محکم داخل آن کرده تا کاملاً از هم باز شود . داستان باتری های این دوره زمانه هم به همین ترتیب هست . آنها هم حداقل نیاز به ۵-۶ فوت محکم دارند تا بتوانیم از حداکثر ظرفیتشان استفاده کنیم .حالا برای شما ۲۰ روش خیلی ساده و کاربردی آماده کرده ایم تا بعد از انجام این مراحل ، بتوانید حداکثر راندمان را از باتری خود دریافت کنید

.۱- بعد از هر بار استفاده از لپ تاپ ، باتری را از دستگاه خارج کنید .

۲- بیش از آنکه از CD/DVD/Blu-Ray Drive ها استفاده کنید ، سعی کنید تمام کارهایتان را با Hard Drive خود انجام دهید . مقدار برق مصرفی Disk Drive ها معمولاً بسته به شرکت تولیدیشان ، از همه اجزای لپ تاپ شما بیشتر است . شما حتی اگر یک دیسک بی استفاده هم داخل این Drive داشته باشید ، باز هم باتری مصرف می کند ! تا جایی که ممکن است از حافظه های مجازی و Hard Drive خود بهره بگیرید و در صورت عدم استفاده از Disk Drive حتماً از خالی بودن آن مطمئن شوید .

۳- سعی کنید در هر ماه حداقل یک بار باتری خود را با دستمال خشک از گرد و غبار پاک کرده و بعد از ان با یک دستمال مرطوب و کمی آغشته شده به الکل آن را تمیز کنید . این کار راندمان خروج برق از باتری شما را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می دهد .

۴ – اگر از قابلیت WIFI دستگاهتان استفاده نمی کنید حتماً آن را خاموش کنید .

۵ – همیشه از باتریتان کار بکشید . بر خلاف انسان که از کار کردن فراری است ، باتری های لپ تاپ عاشق کار کردن هستند . به عبارت بهتر اگر از آنها کار نکشید با مشکل مواجه می شوید ! چون بعد از مدتی کار نکشیدن از باتری انها مستهلک می شوند .شما باید حداقل هفته ای ۱ بار از باتری خود استفاده کنید .

۶ – در لبتاب ها ، Hibernate کردن به مراتب بصرفه تر از StandBy کردن آن است . اگر چه StandBy کردن سیستم ، باتری خیلی کمتری مصرف میکند و همیشه از همانجا که سیستم StandBy شده میتوانید به کارتان ادامه دهید ، اما این قابلیت هیچگاه نمی تواند به خوبی Hibernate عمل کند . پس اگر باتری شما نفس های آخر را میکشد دست به دامان Hibernate شوید .

۷ – هارد درایو خود را مرتباً Defrag کنید . Defrag کردن درایو به سرعت بخشیدن Hard Drive شما به شکل قابل ملاحظه ای کمک می کند . هر چه هارد درایو شما سریع تر باشد ، سریعتر Boot شود و سریع تر اطلاعات را انتقال دهد ، به همان میزان انرژی کمتری هم از باتری شما تلف میشود . اگر مثل من آدم کم حوصله ای هستید و اینقدر صبر ندارید تا تمام درایوهایتان Defragment شود ، فقط درایو ویندوز هم برای Defrag کافیست .

۸– نور مانیتور خود را تاجایی که دچار مشکل بینایی نشوید ، کم کنید . اکثر لپ تاپ ها قابلیت کم کردن نور صفحه را دارا می باشند . بخاطر داشته باشید که یکی از پرمصرف ترین قسمت های دستگاه شما ، صفحه نمایشگر آن است .

۹ – سعی کنید از Screen Saver یا حتی iTunes هنگامی که به برق دسترسی ندارید ، استفاده نکنید . وجود این برنامه باعث افزایش دمای CPU شده و طبیعتاً باتری شما را زودتر تمام می کند .

۱۰ – اگر به جایی رسیدید که فقط به خود دستگاه نیاز داشتید و باتری زیادی هم برایتان نمانده ، همه متصلات آن را جدا کنید . USB ها بخصوص در مصرف باتری نقش پررنگی دارند

.۱۱ – یکی از غلط ترین روش های استفاده از باتری لپ تاپ ، استفاده از ان به عنوان برق شهری برای شارژ کردن سایر دستگاه های USB دار از قبیل iPod و انواع و اقسام موبایل ها است . لطفاً لپ تاپ را با پریز برق اشتباه نگیرید !

۱۲ – اکثر لبتاب ها قابلیت Upgrade شدن دارد ، اما اگر هنوز لپ تاپ نخریدید یا قابلیت Upgrade دارید حتماً Ram های پرسرعت تر و بهتر را جایگزین نمونه های کم سرعت تر و قدیمی تر کنید . اینکار علاوه بر اینکه باعث سرعت بخشیدن به سیستم شما میشود ، بهVirtual Memory تعبیه شده در Hard Drive شما مجال بیشتری برای استراحت میدهد . Virtual Drive ها معمولاً حافظه های پرمصرفی هستند .

۱۳ – درجه حرارت لبتاپ خود را کاهش دهید. از آزاد بودن محیط اطراف دستگاه خود اطمینان حاصل کنید . از سیستم های خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید . منافذ دستگاه را کاملاً پاک کنید تا تبادل هوا امکان پذیر باشد.

۱۴ – در همه لپ تاب ها شما با قابلیت Power Option آشنا هستید و به راحتی قابلیت Optimize کردن این قسمت را دارید . از قسمت Control Panel به این بخش بروید و گزینه Max Battery را انتخاب نمائید.

۱۵ – وقتی به برق دسترسی ندارید به هیچ وجه از Multitasking استفاده نکنید و به این معنی که توأمان از چند برنامه استفاده نکنید . اگر با Word کار دارید دلیل ندارد برنامه Photoshop هم در حال اجرا باشد . به جای اینکار اهنگ مورد علاقه ی خود را اماده پخش کنید و با خاطری آسود به تایپ کردن بپردازید.

۱۶ – فعالیت های کم مصرف تری مثل مطالعه ایمیل هایتان و بور کلی کار با اینترنت یا استفاده از انواع و اقسام برنامه های آفیس ، به مراتب انرژی کمتری از یک بازی ویدئویی احتیاج دارد . پس اگر در وضعیت قرمز به سر میبرید بیخودی باتری خود را با FIFA بازی کردن هدر ندهید !

۱۷ – به درجه ی مصرف دستگاه تان توجه کنید . لپتاپ ها روز به روز با طبیعت بهینه تر و کم مصرف تر می شوند تا جایی که بعضی از سازندگان این قطعات ادعای ساخت باتری با طول عمر ۲۴ ساعت را دارند !

۱۸ – همواره از سلامت قطعات لپ تاپ اطمینان حاصل کنید .

۱۹ – بطور کلی فرآیند Auto Save برای لپ تاپ چندان سودمند نیست. فرآیند Auto Save در Excel و یا Word خیلی عالی و مناسب است ، اما به این خاطر که پروسه Auto Save هارد درایو شما را در حالت آماده باش نگه میدارد ، برق بیشتری را از باتری میکشد . حتی اگر مجبور به استفاده از این قابلیت هستید ، بهتر است در مواقع ضروری بیخیال این ویژگی شوید .

۲۰ – تغییر Resolution صفحه هم میتواند در مواقع ضروری بکار آید . اگر کیفیت تصویر برایتان اهمیت خاصی نداشت ، حتماً کیفیت تصویر را پائین بیاورید .راهکار های بالا همگی تجربیاتی بود که در مواقع حساس و ضروری به شما کمک میکند از مخمصه اتمام باتری ، قسر در بروید .امیدواریم مطلب فوق برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد.

منبع : دوست خوبم فارسی گیک

rajah
2011/11/22, 22:06
من از باتری لپتاپم فقط ه10 روزی یکبار استفاده می کنم و در هر بار استفاده اون رو کاملا خالی می کنم تا لپتاپ خاموش بشه بعد فول می کنم

ودیگه برمی دارم تا 10 روز دیگه بنظر من اینطوری بهتره.البته این نظر من هستش

هر وقت هم بخوام از دیسک نوری استفاده کنم مثلا برا فیلم اون رو کپی می کنم رو هارد بعد تماشا می کنم.

یکی دیگه از راههایی که مهمه آپدیت بایوس لپتاپه که بنده تا الان با هر بایوس جدیدی آپدیت کردم که بنظر من

برا برخی از لپ تاپ ها برای بهینه کردن سیستم خیلی مهمه.

سعی کنید لپتاپ رو مستقیما روی زمین قرارا ندهید وتا حد امکان طوری باشد که هوا در زیر آن جریان داشته باشد

استفاده از کول پد می تونه عالی باشه>از مهمترین عوامل مستهلک شدن قطعات دمای بالای اونهاست.

در صورتی که بکار ساده مثل نوشتن یا تماشای فیلم و... مشغول هستید برنامه هایی رو که توی اون زمان نیاز ندارید

ببندید مثلا :آنتی ویروس مسنجر برنامه های مخصوص دانلود و........................

استفاده از موس هم در مصرف باتری بی تاثیرنیست البته خیلی کم

با سپاس از دوست عزیزم علیرضا که این مطلب مفید رو قرار دادند.

Arsn
2011/11/22, 23:07
من از باتری لپتاپم فقط ه10 روزی یکبار استفاده می کنم و در هر بار استفاده اون رو کاملا خالی می کنم تا لپتاپ خاموش بشه بعد فول می کنم

هر وقت هم بخوام از دیسک نوری استفاده کنم مثلا برا فیلم اون رو کپی می کنم رو هارد بعد تماشا می کنم.

یکی دیگه از راههایی که مهمه آپدیت بایوس لپتاپه که بنده تا الان با هر بایوس جدیدی آپدیت کردم که بنظر من

سعی کنید لپتاپ رو مستقیما روی زمین قرارا ندهید وتا حد امکان طوری باشد که هوا در زیر آن جریان داشته باشد

استفاده از کول پد می تونه عالی باشه>از مهمترین عوامل مستهلک شدن قطعات دمای بالای اونهاست.

در صورتی که بکار ساده مثل نوشتن یا تماشای فیلم و... مشغول هستید برنامه هایی رو که توی اون زمان نیاز ندارید

وظیفه بوده سعید جان

راستی این خالی کردن باطری با توجه به لیتیوم یون بودن باطری لپ تاپ خیلی کار توجیه پذیری نیست ! تا جایی که من میدونم شما برای اینگونه باطری را فول کنی بهترین حالت 30 % باطری است !

rajah
2011/11/22, 23:30
وظیفه بوده سعید جان

راستی این خالی کردن باطری با توجه به لیتیوم یون بودن باطری لپ تاپ خیلی کار توجیه پذیری نیست ! تا جایی که من میدونم شما برای اینگونه باطری را فول کنی بهترین حالت 30 % باطری است !

تا حالا که جواب داده

doom2009
2011/11/23, 00:32

جناب مدیر محترم انجمن نوت بوک شما چند وقت هست که باتری نوت بوک خود را کاملا خالی و دوباره بعد از مدتی شارژ مینمایید زمان دقیق رو لطفا بفرمایید نوع باتری و چند وقته لب تاب رو سفارش نمودی مدل رو هم مرقوم بفرمایید ممنون میشم باتشکر