PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمای خرید همیشگی انواع CPU AMD و Main Board : با توجه به نوع سوکت ها

S.T.A.L.K.E.R
2012/12/18, 11:25
به نام خدا

خوب سلام به دوستان سخت افزار .

سخن خودمانی :

=>> نمیدونم چرا تو ایران همه چی برعکسه !! همه عشق مارک INTEL و NVIDIA هستن ! این مارکها بد نیستن و عالی اند . اما خوب استثناعاتی هم وجود داره . خوب خیلی از مواقع INTEL فقط پول مارک تجاری خودش رو از خریدار میگیره در صورتی که معادل همون سخت افزار در شرکت رغیب یعنی AMD خیلی پایین تره و کاراییش اگر ، درحد INTEL نباشه کمتر هم نیست . این مورد در خصوص APU های پر قدرت با کارایی بالا و مصرف برق پایین به شدت صدق میکنه . به طوریکه یه کاربر میتونه مثلا با پرداخت 100 هزار دلار یه APU AMD بخره که قدرت و کاراییش از همون مدل مشابه INTEL ( مثل COREI3 که قیمتش در حدود 150 هزار دلاره فرضیه ! ) بیشتر باشه و در کنار این 2 مورد مصرف برق پایین تر و قیمت کمتری هم داشته باشه .

تو بحث پلتفرم ها AMD فقط به خاطر تعلل بیش از حدش ، از INTEL عقب افتاده و در حال حاضر داره دست و پا میزنه تا بتونه به SANDY BRIDGE و پلتفرمهای بعدیش برسه ! اما قطعا در پلتفرم های APU اگر جلو نباشه ، عقب هم نیست و قدم های خوبی برداشته . نکته مهمتر در مورد محصولات AMD برای بازار متوسط اینه که همیشه تو بازار متوسط اول بوده . اون هم با فرمول ساده کارایی بیشتر و قیمت پایین تر ! خوبی رنج متوسط اینه که اگر مادربوردی درست و خوب انتخاب کنید میتونید اون رو به سطح یه مادربورد قدرتمند یا High-End برسونید که خیلی عالی میشه . چون با قیمتی کمتر تونستید به سطحی بالاتر از چیزی که فکرش رو میکردید برسید . برای همین سعی کردم این مقاله رو گرد اوری کنم تا بتونید مادربوردی خوب ، با سوکتی مناسب رو برای کارهای مختلف به کار ببرید .

مقدمه :

شرکت AMD در سال 2006 فناوری FUSION را معرفی کرد و بالاخره اولین تولیدات ان در سال 2011 بر روی کامیوتر های رو میزی و نوت بوک و نت بوک ها عرضه شد . پردازنده های FUSION یا ( APU ) برای پردازش های موازی و کاربردهایی که نیاز به گرافیک دارد بسیار مناسب است .

اول : خیلی ها از اهمیت انتخاب سوکت مناسب بی خبرن . به همین دلیل این مقاله اختصاصا به انتخاب سوکت اختصاص داره و توضیحات کامل و معرفی از سوکت و ... همگی در این مطلب تشریح شده است .

دوم : هدف از طراحی پلتفرم APU یا AMD FUSION دسترسی به راندمان بالای کاری در کنار مصرف برق بسیار پایین و قیمت تمام شده پایین برا کاربران خانگی نسبت به اینتل بوده و در این راه هم شرکت های بزرگی محصولاتی خوب را بر اسای این سری به بازار عرضه کرده اند که معمولا با نام A شناخته میشوند . از جمله این شرکت ها میتوان به SONY / HP / GIGABYTE / MSI / LENOVO / TOSHIBA / ASUS / DELL و ... اشاره کرد که حرکتی جدی را به سمت APU ها شروع کرده اند که در مطلب زیر به تفضیل شرح داده شده است .

نکته 1 : این مقاله به ساخته شدن سخت افزارهای جدید توسط AMD مرتبا به روز خواهد شد .

نکته 2 : این راهنما در وب فارسی موجود نیست و اولین بار در بازی سنتر منتشر شده است و بعد از ان هم در فروم sakhtafzarmag.com منتشر خواهد شد و در هیچ سایتی منتشر نشده .

تا جای ممکن سعی شده که انواع سوکت ها و cpu های موجود در بازار بر اساس سوکت ها در این مطلب پوشش داده شود .

انوع سوکت AMD :

حالا سوکت چی هست !؟

به طور خیلی خلاصه :

CPU باید به صورت مستقیم روی مادربورد نصب بشه . خوب این CPU نیاز به محلی برای برقراری ارتباط با مادربورد رو داره . به این محل برقراری ارتباط CPU با مادربورد میگن سوکت (Socket ) که حاوی چند حفره ( سوراخ یا جای پایه ) برای نصب Cpu مورد نظر هست .
این سوکت حاوی 2 چیپ هست که به چیپ های شمالی و جنوبی معروف هستند . این چیپ ها هستند که در نهایت تعیین میکنن که مادربورد از چه نوع Cpu ای پشتیبانی میکنه .

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

نمونه ای از یک سوکت بدون پردازنده ( CPU )

سوكت AM2 :

شرکت AMD سوکت AM2 را به صورت اختصاصی برای پردازش های حرفه ای و سطح بالا و در رده میکرو پردازنده های PC های خانگی در نظر گرفته . این سوکت به طور رمسی در تاریخ May 23, 2006 معادل ( سه شنبه 2 خرداد 1385 ) معرفی کرد .
این سوکت منقرض شده و به هیچ وجه در بازار یافت نمیشود . مادربوردهای حاوی این سوکت از نوع ضعیف تریتن مادربودرها هستند .

سوكت AM2+ :

این نوع سوکت جدید تر از سوکت قبلی است واز تمامی محصولات DDR2 و DDR3 شرکت AMD پشتیبانی میکند . این سوکت با ارتقا BIOS قابلیت پشتیبانی از برخی محصولات سوکت AM3 را هم دارد . مادربوردهای حوی این سوکت از تکنولوژیِ HyperTransport 3.0 و HyperTransport هم پشتیبانی میکنند . تمامی مادربورد های حاوی سوکت فقط و فقط از دارای اسلات رم DDR2 هستند و به همین دلیل تمامی پردازنده های موجود برای این سوکت ها فقط از رم های DDR2 پشتیبانی میکنند .

سوكت AM3:

مادربردهایی که که با سوکت AM3 در بازار موجد هستند تفاوت زیادی با سوکت قبل ندارند و تنها تفاوت اصلی اضافه شدن اسلات های رم DDR3 بر روی این نوع مادربورد هاست . این نوع سوکت از رم های DDR2 و DD3 پشتبانی میکند . اما برای خرید به هیچ وجه مادربوردی با این سوکت پیشنهاد نمیشود .

تفاوت سوکت AM2 و AM3 ، نوع پلتفرم . قابلیت ها .

سوکت AM3+ :

این سوکت اخرین سوکت شرکت AMD نیست . اما اخرین و قویترین سوکت AM هست که قابلیت پشتیبانی از جدید ترین پردازنده ها و تمامی پردازنده های قبلی را دارد و به “سوکت سیاه” (Black Socket) معروف است . این سوکت به راحتی از چیپ های سری 7000 و 8000 پشتیبانی میکند و طراحی ان بر اساس معماری 23 نانومتری پردازنده های FX میباشد . از مهمترین قابلیت های ایم سوکت میتوان به پشتیبانی از : USB 3.0 / Serial ATA Rev***on 3.0 / ۳-way ATI CrossFireX™ / Dual Channel DDR3 1866+ MHz / صدای HD با ۱۰۸dB / امکان شارژ کردن دستگاه iPhone, iPad و iPod Touch و .... میباشد که صد البته به این کار با چیپ های جدید مربوط به این سوکت انجام میشود . در واقع چیپ های AMD 890FX و AMD 890FX با توجه به سوکت جدید یعنی AM3+ ساخته شده اند .
بازار هدف پردازنده های شامل این سوکت سرور و کامپیوتر های رومیزی است که برای پردازنده چند رشته ای یا MULTITHREAD بهینه سازی شده اند .

اخرین سوکت AMD که همیشه بارنگ سیاه قابل تشخصی میباشد .

سوکت FM1 :

این سوکت جدیدترین و اخرین سوکت شرکت AMD است که با نام اشتباه AMD FUSON بین کابران و شرکت ها شناخته میشود . این سوکت رمسا برای PC ها رده متوسط ( mid-class ) طراحی و ساخته شده . تکنولوژی ساخت این سوکت 32nm است و تولید و معرفی ان در July 2011 معادل ( 1 مرداد 1390 ) اتفاق افتاد . سوکت FM1 دارای 905 pin چاله ای است که در ابعاد 31 x 31 مربع در کنار هم و به صورت سوزنی قرار گرفتند .

تمامی CPU های موجود برای این سوکت ( در حال حاضر ) به شرح لینک زیر است .

جدول CPU های قابل پشتیبانی توسط سوکت FM1 (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. FM1.html)

این چیپ ست از سری CPU های A6- and A8 ، A4 و Athlon II X4 پشتیبانی میکند . از دیگر خانواده های این سوکت هم میتوان به سری E2 اشاره کرد که از CPU های Athlon II X2 و Sempron X2 هم پشتیبانی میکنند که در اواخر سه ماهه اخر سال 2012 عرضه خواهند شد . این سوکت قابلیت پشتیبانی از CPU های dual-channel DDR3 با فرکانس 1866 را دارد .

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

سوکت FM1 از سری LIANO که به رنگ سفید تولید میشود .

- سوکت FM2 :

از این سوکت اطلاعات زیادی در دسترس نیست . ( به دلیل جدید بودن ) . این سوکت در تاریخ 27th of September 2012 معادل ( پنجشنبه 6 مهر 1391 ) معرفی شد . تمامی مادربورد هایی که دارای سوکت FM2 هستند از چیپست های جدید A85X (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند._controller_hubs_ .28FCH.29) با اسم رمز Hudson-D4 استفاده میکنند . تمامی سوکت های جدید FM2 بر مبنای پلتفرم جدید "Comal" ساخته و طراحی میشوند . FM2 همانند سوکت FM1 از 6 × 6 Gbit/s و RAID 0,1,5,10 و کارت های شبکه گیگابایت 10/100/1000 هم بهره میبرند . در حال حاضر تنها مشخصه مهم و متفاوت این سوکت که از چیپست A85X (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند._controller_hubs_ .28FCH.29) استفاده میکند ، برخورداری از کنترلر USB 3.0 در خود چیپست است . از دیگر مشخصات این سوکت میتوان به پشتیبانی گسترده تر از CrossFireX اشاره کرد .

سوکت FM1 ( چپ ) و سوکت FM2 ( راست )

عکس بزرگ و با کیفیت از سوکت : اینجا (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

تصویر بالا معماری چیپست جدید AMD برای سوکت FM2 را به هماره تکنولوژیهای قابلی پشتبانی نشان میدهد .

نکته قابل ذکر این است که سری پردازنده های APU جدید AMD که مخصوص PC های خانگی است بر اسا پلتفرم AMD Trinity در حال ساخته شدن هستند که به زودی روانه بازار های تجار خواهند شد . معماری این پلتفرم هم به شرح زیر میباشد .

در عموم مردم و بازار همیشه از کلمه V***ON برای تلفظ تکنولوژِی CPU های AMD استفاده میشود و بر روی محصولات AMD هم کلمه V***ON ** شده است که اشتباه است و اصلا تکنولوژِ ای به نام V***ON وجود ندارد و درواقع این کلمه نای است تجاری که شرکت AMD از این نام برای شرکای خود استفاده میکند .

اما چرا اشتباه ؟

دستگاه هایی که که مجهز به فناوری F***ON هستند برچسب FOSION را نداردند ، بلکه به جای ان لوگویی دارند که کلمه V***ON رو ان ** شده .علت ان هم این است که FOSION نام داخلی این فناوری در شرکت AMD است و V***ON نام تجاری این فناوری برای کاربران و شرکتهاست .

این نوع سوکت بر مبنای پلتفرم LYNX ساخته شده که با نام تجاری LIANO به بازار هدف عرضه شده است .
این سوکت جددی به نوعی یک APU است و پردازنده های مبتنی بر این سوکت با پردازنده های مبتنی بر سوکت M3+ کاملا متفاوت است و هیچ هماهنگی و پشتیبانی از یکدیگر را ندارند . اغلب این سوکت ها در بازار با رنگ سفید عرضه شده اند و از تمامی فناوری های جدید و قدیم شرکت AMD پشتیبانی میکند . مثل : USB 3.0 / Serial ATA Rev***on 3.0 / ۳-way ATI CrossFireX™ / Dual Channel DDR3 1866+ MHz / صدای HD با ۱۰۸dB و ....

اما APU به چه معناست :

APU مخفف ( ACCELERATED PROCESSING UNIT ) است و به زبان ساده به پردازنده هایی اطلاق میشود که از واحد گرافیکی برخوردارند . هدف نهایی از APU رسیدن به جایی است که همه چیز درون یک CPU گنجانده شود که به این مفهوم SYSTEM ON CHIP گفته میشود . در ادبیات معمول هم APU به پردازنده ای گفته میشود که ، دارای پردازنده گرافیکی باشد .
مثلا CPU های جدید شرکت AMD که با سری A شناخته میشوند شامل این APU ها میشوند . این سری از CPU ها همگی با فناوری 32 نانومتری ساخته شده اند و قویتر پردازنده از این سری در بازار A8 – 3870K نام دارد که بالاترین و قدرتمند ترین CPU است که 4 هسته دارند . این CPU با گرافیک مجتمع معادل قدرتمند ترین CPU CORE 2 EXTRAME شرکت اینتل است .
البته این پلتفرم سوکت هنوز اول راه هستند و مطمئنا CPU های قدرتمند تر دیگری از سری وارد بازار خواهند شد .

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. images/TechRadar/Computing/Components/AMD A8-3870K APU/AMD A8 3870K-380-75.jpg
A8 – 3870K

در شرکت AMD اغلب این APU ها یا پردازنده هایی که درون CPU قراردارند بر اساس پرادزنده های گرافیکی سری 6000 ساخته شده اند که معمولا بر روی جعبه هر APU ، ( سی پی یو حاوی پردازنده گرافیکی ) نام و مدل پردازنده گرافیکی قابل پشتیبانی توسط APU نوشته شده که کار را برای کاربران ( مخصوصا مبتدی ها ) راحت میکند .

بنـــچ مارک مقایسه بین APU های INTEL و AMD

AMD به لطف پردازندهای گرافیکی خود توانست قدرت نمایش بالایی نشان دهد و همانطور که میبینید در تست Benchmarks زیر میتوانید قدرت یک CPU یا ( APU ) جدید شرکت AMD را با رقبای خود مشاهده کنید .

عکس بالا مربوط به معماری APU ها جدید هستند .

راهنمای انتخاب سوکت : AM3+ و AM3 :

تفاوت AM3 and AM3+ Socket :

سوکت AM3 دارای 941 پین است در حال که سوکت AM3+ دارای 942 پین میباشد .

تمامی مادربورد های جدید از سوکت AM3+ پشتیبانی میکنن و و تقریبا بیشترشون از memory های سریعتر هم پشتیبانی میکنن و امکانات زیاید رو برای سوکت AM3+ دارن که نمونه اش ، پشتیبانی از تکنولوژی HyperTransport هست .

همونطوری که میبینید سوکت AM3+ ارجحیت بیشتری رو نسبت به سوکت AM3 داره و خوب از پردازنده های سری FX ( یا همون بولدوزر ) هم پشتیبانی کامل میکنه .

از نظر اندازه ( سوراخ یا حفره های موجود بر روی سوکت ) سوکت AM3+ بسیار شبیه به اندازه سوکت AM3 . سایز سوکت AM3+ ( 0.51 mm) هست و سایز سوکت AM3 0.45 هست . این سوراخ بزرگتر باعث افزایش ظرفیت فعلی پردازنده های موجود بر روی این سوکت همخواهند شد که نمونه اش همین سری CPU های FX ( بولدوزر ) هستند که ، هدف از طراحی و ساختشون ، سیستمهای سرور و PC های خانگی بودند .

نکته مهم دیگه در اندازه این سوراخ ها بهبود افزاریش بازنده مصرف برق و توان پردازشی CPU های مبتنی بر این سوکت میباشد . این نوع اندازه برای طراحی این سوکتها باعث کاهش مشکلات نصب CPU هم میشود .

نام دیگر سوکت AM3+ سوکت AM3b هست و اکثر سوکت های تولید شده که به اسم سوکت AM3+ هستند با رنگ سیاه مشخص شده اند . در صورتی که سوکت AM3 توسط تمام تولید کنندگان بارنگ سفید مشخص میشود . سوکت AM3 هم هیچ نام دیگری ندارد و با همین نام بین تمامی تولید کنندگان شناخته میشود .

سوکت AM3+ برای سری جدید پردازنده های AMD در نظر گرفته شده که با نام تجاری AMD Bulldozer processors (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) معروف هستند . اما سوکت AM3 برای تمامی پردازندهایی سری Phenom ii و Athlon ii هست و قابلیت پشتیبانی از پردازنده های جدید را ندارد .

نکته مهم دیگر در رابطه با AM3+ قابلیت سازگاری و پشتیبانی از تمامی پردازنده های AMD است . یعنی تمامی پردازنده هایی که با سوکت AM3 سازگار بودن ، توسط سوکت جدید AM3+ پشتیبانی میشوند .

نکته مهم دیگر در رابطه با سری FX ( بولدوزر ) این هست که برخی از تولیدات این سری پردازنده قابلیت نصب و کار بر روی سوکت AM3 را دارند که این مورد تنها با اپدیت BIOS امکان پذیر میباشد . حتی بعد از انتشار سوکت AM3+ ، برخی از تولید کنندگان اطلاعیه هایی مبنی بر اپدیت ماردبوردهای سوکت AM3 ، منتشر کردند تا کابران بتوانند بدون تعویض مادربورد و فقط با راتقا BIOS از طریق اپدیت از قابلیت های CPU های جدید مبتنی بر سوکت AM3+ ، بر روی سوکت AM3 استفاده کنند .

تمامی APU ها که بر مبنای پلتفرم LYNX و معروف به LIANO ساخته شده اند از ATI CrossFireX™ پشتیبانی میکنند . بدین صورت که خود CPU یک گرافیک مجتمع دارد و شما هم میتوانید تا 2 و یا 3 گرافیک جدا دیگر را بر روی اسلات مادربورد خود نصب کنید تا از قدرت فوق العاده زیاد نهایت استفاده را ببرید . حال انکه این قدرت مختص یک پلتفرمی است که مبنای طراحی ان سیستم های متوسط خانگی است .

ضمن اینکه در تمامی خبرهای در مورد پلتفرم های جدید کنسول های بازی هم خبر از APU بودن CPU داده شده که این نکته نشان از اهمیت حرکت صنعت سخت افزار به سمت SYSTEM ON CHIP را میدهد و صد البته شرکت های بزگی مثل : AMD / INTEL / NVIDIA / HP / IBM و... به شدت به دنبال ان هستند و خوب اخیرا SONY و MICROSOFT هم به این حرکت پیوسته اند .

نکته مهم :

یادتان باشد اگر قصد دارید یک پردازنده INTEL CORE I3 و CORE I5 60 بخرید و از گرافیک مجتمع ان استفاده کنید ، قطعا کلاه بزرگی سرتان رفته است ، چرا که خرید یک پردازنده AMD LIANO و استفاده از گرافیک مجتمع ان بسیار کاراتر ، بهینه تر و ارزان تر خواهد بود . پس در انتخاب INTEL و AMD بسیار دقت کنید . پیشنهاد من در مورد پردازنده های مجتمع قطع سری AMD است که با هزینه ای به مراتب کمتر و کارایی به مراتب بهتر نسبت به INTEL میتونید از ان بهره مند شوید .

نمـــودار سلسله مراتب APU ها و CPU های INTEL و AMD از نظر قدرت معماری و معادل یکدیگر

برای مشاهده تصویر اصلی (681x1299) روی این نوار کلیک کنید.

سایت معتبر شهر سخت افزار ، تست های بسیاری را بر روی این پردازنده انجام داده و نتایج بنچمارک های خود را هم منتشر کرده . برای دیدن این نتایج میتوانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید :

الف : تست 3DMARK 11 و 3DMARK Vantage (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
الف :تست های Gaming مبتنی بر API های DirectX 10.0 ، DirectX 11.0 و OpenGL
(فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
ب : تست GPU Accelerated Video Transcoding (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
ب : تست های کارایی پلتفرم (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

ج : تست های اورکلاکینگ (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
ج : تست مدیریت مصرف انرژی (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

نویسنده : HOSSEINBRUSLI
منبع منتشر شده اصلی : FORUM.BAZICENTER.COM

old gamer
2013/04/28, 01:26
سلام عزیزان. بنده بعد از تعطیلات فروردین امسال رفتم بازار برای خرید سیستم. با توجه به بودجه و علاقه ای که داشتم یه cpu fx 8150 خریدم و شروع کردم به خرید بقیه قطعات. خلاصه از هر چیزی که خریدم راضی بودم مثلا vga : 2*6970 msi lightining که هدفمم از کل خرید کراس کردن این دو کارت بود. اما فروشنده چون فقط قطعات msi داشت و منم تمام خرید رو از ایشون کردم منو راضی کرد که مادربوردم رو هم از خودش بخرم. بعدش یه 970a-g45 داشت که فکر کنم میخواست ردش کنه به من انداخت. حالا فکر میکنم این مین برای من ضعیف و ناکارامده. از دوستان خواهش میکنم در مورد تعویض با یه مین بهتر یا نگه داشتن این مادربورد منو راهنمایی کنن. نظر خودم روی مادربوردهای ازراک سری fx fatility هستش

AloneWolf
2013/04/28, 01:35

Castiel
2013/04/28, 02:20
سلام عزیزان. بنده بعد از تعطیلات فروردین امسال رفتم بازار برای خرید سیستم. با توجه به بودجه و علاقه ای که داشتم یه cpu fx 8150 خریدم و شروع کردم به خرید بقیه قطعات. خلاصه از هر چیزی که خریدم راضی بودم مثلا vga : 2*6970 msi lightining که هدفمم از کل خرید کراس کردن این دو کارت بود. اما فروشنده چون فقط قطعات msi داشت و منم تمام خرید رو از ایشون کردم منو راضی کرد که مادربوردم رو هم از خودش بخرم. بعدش یه 970a-g45 داشت که فکر کنم میخواست ردش کنه به من انداخت. حالا فکر میکنم این مین برای من ضعیف و ناکارامده. از دوستان خواهش میکنم در مورد تعویض با یه مین بهتر یا نگه داشتن این مادربورد منو راهنمایی کنن. نظر خودم روی مادربوردهای ازراک سری fx fatility هستش

همانطور که محسن جان مادربورد اسوس با چیپ 990 به شما پیشنهاد دادند، باید فقط به چیپ 990 فکر کنید. البته 970 هم چیپ بدی نیست ولی برای کارایی بهتر با 8150 و پردازنده های fx باید از چیپ 990 استفاده کنید.

old gamer
2013/04/28, 02:23
مفید و مختصر ممنون بازم کمک کردید

old gamer
2013/04/28, 02:32
لامصب من خیلی فکر میکنم بهش فقط این جیبم و حقوقمه که اصلا با من همفکر نیست. به امید روزی که همه بتونیم بهترینهارو بخریم. :)

Amin224
2013/04/28, 03:13
سلام
قبل از هر چیز ممنون از مقاله خوبتون .

مادربردهایی که که با سوکت AM3 در بازار موجد هستند تفاوت زیادی با سوکت قبل ندارند و تنها تفاوت اصلی اضافه شدن اسلات های رم DDR3 بر روی این نوع مادربورد هاست . این نوع سوکت از رم های DDR2 و DD3 پشتبانی میکند . اما برای خرید به هیچ وجه مادربوردی با این سوکت پیشنهاد نمیشود .

ممکن هست این رو بیشتر توضیح بدین .. منظورتون در حال حاضر هست !؟

S.T.A.L.K.E.R
2013/06/06, 23:15
سلام
قبل از هر چیز ممنون از مقاله خوبتون .

ممکن هست این رو بیشتر توضیح بدین .. منظورتون در حال حاضر هست !؟

فک کنم کاملا مشخصه !!! یه بار دیگه کل جملهای که نقل و قول کری رو بخون ! به پاسخت میرسی