PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : The Hobbit ؛ 3D بدون مرز

saeid6574598
2012/12/01, 16:12
فیلم های تخیلی همیشه طرفداران مخصوص به خود را داشته و همه ساله نیز شرکت های فیلم سازی در تلاشند تا محصولی مطابق با نیازهای روز را به تولید برسانند . حال فرض کنید فیلمی که مشاهده می کنید ، سه بعدی باشد ! وجود فناوری سه بعدی باعث خواهد شد تا درک شما از دنیای مجازی ، بیشتر به سمت واقعیت کشیده شود . تا به اکنون هم فیلم های سه بعدی متفاوتی ارائه شده است که توانسته اند مخاطبان خود را به دنیای جدید تصویر هدایت کرده و لذت تماشای فیلم را برای آنان دو چندان نمایند . The Hobbit عنوان فیلمی است که نسخه سه بعدی آن به تازگی وارد بازار شده و محبوبیت آن به حدی است که به عنوان فیلم برتر New Zealand شناخته شده است .

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

این فیلم تخیلی ، براساس کتابی به همین نام (نوشته جان تالکین) نوشته شده و قرار است بر اساس خاطرات بیلبو بگینز ، در دو قسمت متفاوت و جذاب به تولید برسد . جالب است بدانید که پیتر جکسون کارگردان جنجالی فیلم " ارباب حلقه ها " ، مسئولیت به ثبت رساندن این فیلم را بر عهده دارد . این فیلم ، پیش درآمدی بر فیلم به یاد ماندنی " ارباب حلقه ها " بوده و جکسون سه بخش از این فیلم را ( تهیه کنندگی / دستیار نویسنده / کارگردان ) هدایت خواهد کرد . انتظار می رود که سر ایان مک کلن ، اندی سرکیس و هوگو ویوینگ که در ارباب حلقه ها به ترتیب نقش گندالف ، گالوم و الروند رو بر عهده داشتند به این فیلم ملحق بشوند . هرچند که هنوز این نقش ها به طور کامل تثبیت نشده است . بودجه ای که برای ساخت این فیلم جذاب و دیدینی در نظر گرفته شده است ، حدود 500 میلیون **** می باشد که به این ترتیب Hobbit به پر خرج ترین اثر تاریخ سینما تبدیل می شود که همین بودجه زیاد باعث نگرانی بعضی از منتقدان سینما شده و آنها می گویند که بودجه ای این چنینی ، باعث می شود تا در فیلم بیشتر به جنبه های تجاری توجه شود تا جنبه های هنری .

طبق آخرین گفته ها ، این فیلم دو قسمتی قرار است در سال 2012 و 2013 به اکران برسد . اما نکته قابل توجهی که در این فیلم تخیلی به چشم می خورد ، وجود فناوری های پیشرفته تصویری می باشد که باعث شده تا لذت تماشای این فیلم دو چندان شود . این مجموعه ، تنها فیلمی است که دارای فناوری HFR ( مخفف high frame rate ) بوده و از نرخ بروز رسانی 48 فریم در ثانیه بهره می برد . از آنجایی که قرار است نسخه سه بعدی این فیلم به تولید برسد ، این میزان نرخ بروز رسانی بسیار فوق العاده بوده و از هر گونه تداخل و لرزش های تصویری رایج در پنل های سه بعدی ، جلوگیری خواهد کرد . همچنین این فیلم تواسته ریتینگ 9.3 را از IMDB کسب کند که یک مدال افتخار برای آن به شمار خواهد رفت . این فیلم تخیلی ، از نسخه جدید RealD 3DHFR بهره می برد که در ادامه به توصیف آن خواهیم پرداخت .

از اواخر سال 1920 میلادی ، فیلم هایی با سرعت 24 فریم در ثانیه ( 12 فریم برای هر چشم ) به دست تولید رسید . اما اکنون و پس از گذشت 90 سال تغییرات عمده ای در این زمینه صورت گرفت که امروزه به چشم می خورد . الان شما به راحتی می توانید تصاویر را با نرخ بروز رسانی بالا مشاهده کنید که همین امر موجب کاهش خستگی چشمان شما در دراز مدت می شود . در سال 1958 ، پس از انجام آزمایشات و تحقیقات فراوان توسط محققان ، فعالان عرصه سینما توانستند فیلم هایی با نرخ بروز رسانی 30 فریم در ثانیه را به تولید برسانند . از سال 1990 به آن طرف نیز ، پیشرفت هایی فراوانی پدیدار شد و هم اکنون شما می توانید به وسیله دوربین خود فیلم های با کیفیتی را ( به جهت نرخ بالای بروز رسانی ) به ثبت برسانید . حال می خواهیم نگاهی داشته باشیم به فناوری HFR .

تکنولوژِی تصویر HFR ( مخفف high frame rate ) باعث خواهد شد تا شما تصاویری هر چه واضح تر ، پر جنب و جوش تر و جذاب تر را تجربه نمایید . به خصوص در تصاویری که واکنش ها توسط سوژه های موجود ، به شکل بسیار سریعی صورت می پذیرد . The Hobbit در دو نسخه 2D و 3D به تولید خواهد رسید که نسخه سه بعدی آن به جهت بهره مندی از فناوری HFR قادر است نرخ فریمی بالغ بر 24 فریم در ثانیه را برای شما فراهم سازد ( در مجموع 48 فریم در ثانیه ) . پیتر جکسون به نسخه سه بعدی فیلم نامه خود ، امید بیشتری داشته و اذعان می کند که با دیدن این فیلم ، دنیای سه بعدی جدید و واقعی تری را تجربه خواهید کرد .

به دنبال این قضیه ، James Cameron معروف نیز اعلام کرده که نسخه سه بعدی Avatar 2 و Avatar 3 خود را به تکنولوژی HFR مجهز کرده و احتمال می رود که این سری از فیلم ، دارای نرخ بروز رسانی 60 فریم در ثانیه باشد . فناوری دیگری که در پشت پرده تکنولوژی پخش تصاویر سه بعدی خودنمایی می کند ، RealD می باشد . همانطور که می دانید مغز انسان تصاویر را از طریق چشم دریافت کرده و به پردازش آنها می پردازد . این پردازش به حدی سریع انجام می گیرد که شما متوجه هیچ گونه تداخل و ناهماهنگی نخواهید شد . مغز تصاویر را با سرعت بسیار بالا و به صورت ترکیبی برای هر یک از چشم ها ( چشم راست و چشم چپ ) ارسال می کند . DLP عنوان فناوری دیگریست که در معقوله 3D نقش اساسی را ایفا می کند . درواقع این فناوری ما بین دنیای سه بعدی و دو بعدی قرار داشته و نقش مبدل را ایفا می کند .

یک فیلم دو بعدی استاندارد ، دارای نرخ بروز رسانی 24 فریم در ثانیه و یک فیلم 3D استاندارد نیز دارای نرخ 48 فریم در ثانیه می باشد ( 24 فریم برای هر یک از چشم ها ) . زمانی که فیلم با نرخ بیشتری به روز رسانی شود ( ردیف شدن تصاویر پشت سر هم و به تعداد زیاد ) ، خروجی واضح تر و شفاف تر خواهد شد که اغلب با نام triple flash از آن یاد می کنند . این سرعت فلش ( چشمک زدن تصویر ) به حدی زیاد است که شما هیچ Fliker را در تصاویر مشاهده نخواهید کرد ( 48 فریم * triple flash برابر است با 144 فلش در ثانیه ) . در این بین ، The Hobbit تنها فیلمیست که از نرخ 96 فریم بر ثانیه ( 48 فریم برای هر چشم ) در نسخه سه بعدی بهره می برد . اگر این نرخ فریم را بخواهیم محسابه کنیم ، چیزی نزدیک به 192 فلش ( چشمک ) در ثانیه می شود که باعث خواهد شد دنیای سه بعدی را با تمام وجود خود حس نمایید . البته پروژکتور DLP به تنهایی این تنظیمات را به دوش نکشیده و سیستم RealD XL نیز به کمک آن خواهد آمد . این سیستم پردازش ، تصاویر را با تناوب بسیار سریع بین هر دو چشم تقسیم کرده و باعث افزایش عمق تصاویر می شود . این سرعت به حدی است که حدود 400 میکرو ثانیه به طول می انجامد . این سیستم پردازش تصویر می تواند در این برهه زمانی تا 240 بار چشمک بزند که در اینصورت ، دنیای سه بعدی برای شما معنای دیگری پیدا خواهد کرد . طبق آخرین اخبار منتشر شده نیز ، RealD XL به رودی در اختیار شرکت SONY و در خط تولید تلویزیون های سه بعدی این کمپانی قرار خواهد گرفت .

نگارش : سعید مظفری

saeid6574598
2012/12/01, 19:18
ارباب حلقه ها یکی از بهترین فیلم هایی بود که بنده در طول عمرم دیده بودم ! فیلمی که علاوه بر قوه تخیل بسیار قدرتمند ، مفاهیم زیادی را به طرف مقابل خود می آموخت . امیدوارم The Hobbit هم همانند این فیلم به یاد ماندنی ، جذاب باشد .

Arsn
2012/12/01, 20:54
ارباب حلقه ها یکی از بهترین فیلم هایی بود که بنده در طول عمرم دیده بودم ! فیلمی که علاوه بر قوه تخیل بسیار قدرتمند ، مفاهیم زیادی را به طرف مقابل خود می آموخت . امیدوارم The Hobbit هم همانند این فیلم به یاد ماندنی ، جذاب باشد .

سعید جان شنیده بودم یه نسخه بعد از 3 گانه ارباب حلقه ها عرضه شده ! منظورم این خبر نیست ، قبل از این ! شما نمیدونی اسمش چیه ؟ اصلا خبر درست بوده ؟

wowowo
2012/12/01, 21:14
من در این زمینه زیاد اطلاعات ندارم ولی فکر کنم تلویزیون های جدید همه 120 هرتز به بالا هستند
بعد این فیلم 96 فریم هست ؟؟؟
من اطلاعاتم اشتباهه یا این مقاله ؟؟

96 فریم واسه یه فیلم سه بعدی کم نیست ؟؟ تا اونجا که اطلاع داشتم 120 رو پیشنهاد میکنن !!!!!!!!!!!!!

Dan
2012/12/01, 21:26
من در این زمینه زیاد اطلاعات ندارم ولی فکر کنم تلویزیون های جدید همه 120 هرتز به بالا هستند

96 فریم واسه یه فیلم سه بعدی کم نیست ؟؟ تا اونجا که اطلاع داشتم 120 رو پیشنهاد میکنن !!!!!!!!!!!!!
اون 120 که میگید فکر میکنم منظورتون نرخ بروزسانی تصویر هست که با هرتز سنجیده میشه. این چیزی که توی مقاله هست تعداد فریم ها هستش و موضوعش متفاوته.

wowowo
2012/12/01, 21:29
اون 120 که میگید فکر میکنم منظورتون نرخ بروزسانی تصویر هست که با هرتز سنجیده میشه. این چیزی که توی مقاله هست تعداد فریم ها هستش و موضوعش متفاوته.

فکر نکنم
اگه اینطوری هست پس تو تلویزیون های معمولی این مقدار چنده ؟؟؟

saeid6574598
2012/12/01, 21:37
سعید جان شنیده بودم یه نسخه بعد از 3 گانه ارباب حلقه ها عرضه شده ! منظورم این خبر نیست ، قبل از این ! شما نمیدونی اسمش چیه ؟ اصلا خبر درست بوده ؟
والله اطلاعی ندارنم علی جان ! راستی ، The Hobbit در 14 دسامبر به اکران خواهد رسید و قسمت دوم آن در سال میلادی جدید .

Dan
2012/12/01, 21:39
فکر نکنم
اگه اینطوری هست پس تو تلویزیون های معمولی این مقدار چنده ؟؟؟
فکر میکنم موضوع تعداد فریم به تلویزیون مربوط نیست و به فیلم مربوط میشه.
پاسخ کامل و فنی رو آقا سعید (مدیر صوت و تصویر) خودشون توضیح میدن.

expellite
2012/12/01, 21:41
بابا ارباب حلقه ها که شاهکار بود. برترین فیلم فاخر و سه گانه دنیا. فقط Orc ها کمی حال به هم زن بودن!

saeid6574598
2012/12/01, 21:50

دوست عزیز ! نرخ بروز رسانی تصویر با نرخ فریم دهی در تصاویر سه بعدی ( توسط عینک سه بعدی ) کاملا متفاوت است .

شما به این عینک سه بعدی توجه کنید :

فرض کنید این عینک دارای نرخ فریم 24 است . این بدان معناست که تصویر در 24 قسمت و به صورت بسیار سریع ، در عینک به نمایش گذاشته می شود . هر چه نرخ فریم عینک 3D بیشتر باشد ، تصاویر با سرعت بیشتری برای هر دو چشم ارسال شده و در نتیجه میزان کراس تالک و فلیکر به شکل محسوسی کاهش می یابد . همانطور که می بینید ، در هر ثانیه قسمتی از تصویر برای هر دو چشم ارسال می گردد که کیفیت پخش آنها ، به نرخ فریم دهی عینک بستگی خواهد داشت . نرخ به روز رسانی تصویر هم ، بر حسب هرتز بوده و برای اینکه بتوانیم تصاویر سه بعدی خوبی داشته باشیم ، پیشنهاد می شود تلویزیون های با نرخ بروز رسانی 120 هرتز را خریداری نمایید .

VSH-Katana
2012/12/01, 21:50

تروموشن یا همون
فرکانس تصویر میزان فریم رو نمایش نمیده! یعنی یه تلویزیون 240 هرتز دقیقا 240 فریم رو نرم و روان نشون نمیده
فیلمها الان به صورت 24 فریم سینمایی هستن ! و یا 30 فریم !