PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفتگو درباره ی مراسم های عزاداری در محرم و ...

Yaser_Aramesh
2012/11/15, 00:04
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

سلام عرض میکنم خدمت همه ی دوستان و اعضای فروم

ماه محرم دیگه رسید ! چقدر زود گذشت ! انگار هفته ی پیش بود ماه محرم !

هدفم از ایجاد این تاپیک این هست که شما بیاید و بگید که مراسم عزاداری ماه محرم چگونه در شهر یا محله ی شما برگزار میشه ؟ چه خصوصیت های خاصی داره ؟ مردم به چه چیز خاصی معتقدن ؟ چجوری سینه میزنن ؟ زنجیر میزنن ؟ دسته میرن به مسجد دیگه و ....

اگه همه بیان و این ها رو بیان کنن میتونیم با عزاداری در شهرهای دیگه ی ایران آشنا بشیم.الان مثلا من نمیدونم تو تهران چجوریه عزاداری ها . دسته میرن به مسجد دیگه یا نه و ....

امیدوارم شاهد پاسخ های زیادی از سوی اعضای فروم باشیم و از انواع عزاداری های محرم بیشتر بدانیم

Navid.y
2012/11/18, 22:28
به نظر من بجای سینه زنی، مقتل خونده بشه (مخصوصا کتاب آه) بهتره.

نه، اینجوری که شما فکر میکنید منظور من نیست.

اگر شما 4 ساعت سینه بزنید، چقدر به معرفتتون اضافه میشه؟ چقدر درکتون از قضیه میره بالا؟ فوقش 5 درصد. نه 10 درصد. بیشتره؟

ولی بشینید کتاب بخونید. مقتل نه، هرچی خواستید. اونقوت چی؟ 100 برابر اون سینه زنی فایده داره.

نمیگم سینه زنی نباشه، باشه. ولی باید درست برگزار بشه. چون تقریبا هیچ جا درست برگزار نمیشه، پس بهتره در حد نیم ساعت تا یه ساعت وقت بذاریم برای هیئت، بقیش کتاب.

این نظر من بود. دوهفته پیش تو دانشگاه علوم تحقیقات یه جنگ و دعوایی سر این قضیه به پا شد که از تهران مرکز دانشجو ها اومدن ببینن قضیه چیه!
منم تو دانشگاه خودم بدون خبر از هیچی، یه همچین چیزی گفتم. استاد گفت من همینو گفتم و کل علوم تحقیقات رفت رو هوا! حالا کل بچه های دانشگاه با من مخالفن.

این است قشر متفکر جامعه!

Navid.y
2012/11/18, 22:36
اینم جواب تاپیک.....

تو تهران مدل های زیادی هست. من امسال تصمیم گرفتم برم هیئت خوزستانی ها، اگه بشه.

معمولا یه سخنرانی و بعدش هم سینه زنی.

بعضی ها هم برای اظهار فضل یه علم میگیرن دستشون و سعی میکنن بزرگترین و نزدیگ ترین خیابون با اتوبان رو ببندن که به همه بفهمونن محرم شده. فکرش رو هم نمیکنن آمبولانس تو این ترافیک گیر میکنه.

ولی کلا خوبه، به شرطی که متعادل برگزار کنن. اکثر امام زاده ها و مسجد های بزرگ خوب برگزار میکنن. هیئت های کوچیک تر هم سلیقه ای کار میکنن.

اونجا چطوریه؟

Arthur
2012/11/18, 22:43
از بچگی محرم ها رو دوست نداشتم!
نمیدونم چرا....
ولی هنوزم دوست ندارم!
..
شاید بخاطر کارهای همشهری ها باشه!
اینجا خانم ها بخاطر آقایون میان بیرون و اقایون هم بخاطر خانم ها!
یه عده که میرن واسه خودنمایی چه کارهایی میکنند!
یه عده هم فقط میرن که بخورن!(نمونه اش خانواده خودم...تعارف که نداریم!)
فقط عده ی خیلی کمی هستن که واقعا میان که عزاداری کنند!
..
علت دیگه اش هم شاید این نوحه خوان ها باشند!
همش اشتباه هست!
مثلا :
من بنده ی رقیه ام!!!!
خواب این یعنی چی؟؟؟!
یا
انا مظلوم حسین!
اینو خواهرم با کلی بررسی و تحقیق نشون داد که این جمله رو نباید بگن!(خواهرم حوزه درس میخونه...)
و خیلی علت های دیگه...
خلاصه
محرم هارو دوست ندارم!
پارسال هیت مدرسه میرفتم که خیلی خوب بود...
امسال هم هست که متاسفانه اصلا وقت ندارم!
و امسال شلوغ هم هست باز افراد پاچه خوار!!
برا همین این یکی رو هم بیخیال شدیم!
کلا بمونیم خونه زیارت عاشورا گوش کنیم خیلی بهتره(البته من دعای عهد رو بیشتر دوست دارم)

ببخشید سرتون رو درد آوردم!شهر ما که خیلی داغونه!اصلا خوب نیست!امیدوارم شهر های دیگه خوب باشه!

MOHAMMAD MOBASHERI
2012/11/18, 22:46
سینه زنی به اندازه و درست و دور از افراط باعث زنده نگه داشتن مظلومیت امامان میشه و ذهن جامعه رو آماده نگه میداره؛ ولی وقتی از چارچوب خارج بشه چه بسا که نتیجه عکس داشته باشه
حتما دیدید جوون هایی رو که موقع موعظه و خطبه و سخنرانی بیرون از مسجد یا حسینیه می ایستند و یا در آبدارخانه تجمع میکنند و موقع سینه زنی وارد مجلس میشن؛ به راستی هدف از این سینه زنی چیه؟ البته ما در حدی نیستیم که بگیم هدفشون بده یا خوب؛ انشاالله که خیره
کتاب هم جایگاهی داره و صد در صد ضرورت داره، هر چند که خود من در این مورد بسیار کاهل هستم

البته آقا نوید؛ من با این دیدگاه شما و بعضی دوستان مخالفم که هر چیزی رو جمع میبندید. اشتباه یک عده از یک قشر رو نباید به کل اون قشر نسبت داد
لطفا این رو فقط مرتبط با این موضوع ندونید بلکه یک اصل کلی است
مثلا یک فروشنده که کم فروشی میکه؛ آیا درسته که بگیم همه فروشنده ها (دور از جانشان) دزد هستند؟ قطعا نه.

Navid.y
2012/11/18, 23:06
از بچگی محرم ها رو دوست نداشتم!
نمیدونم چرا....
ولی هنوزم دوست ندارم!
..
شاید بخاطر کارهای همشهری ها باشه!
یه عده هم فقط میرن که بخورن!(نمونه اش خانواده خودم...تعارف که نداریم!)
فقط عده ی خیلی کمی هستن که واقعا میان که عزاداری کنند!
..
علت دیگه اش هم شاید این نوحه خوان ها باشند!
همش اشتباه هست!
مثلا :
من بنده ی رقیه ام!!!!
خواب این یعنی چی؟؟؟!
یا
انا مظلوم حسین!
اینو خواهرم با کلی بررسی و تحقیق نشون داد که این جمله رو نباید بگن!(خواهرم حوزه درس میخونه...)
و خیلی علت های دیگه...
خلاصه
محرم هارو دوست ندارم!
پارسال هیت مدرسه میرفتم که خیلی خوب بود...
امسال هم هست که متاسفانه اصلا وقت ندارم!
و امسال شلوغ هم هست باز افراد پاچه خوار!!
برا همین این یکی رو هم بیخیال شدیم!
کلا بمونیم خونه زیارت عاشورا گوش کنیم خیلی بهتره(البته من دعای عهد رو بیشتر دوست دارم)

ببخشید سرتون رو درد آوردم!شهر ما که خیلی داغونه!اصلا خوب نیست!امیدوارم شهر های دیگه خوب باشه!
این مشکلات مثل خودنمایی تو تهران بیشترن. بخاطر این نگفتم چون اونوقت پستم حالت مخالفت پیدا میکرد.
اون انا مظلوم حسین هم موافقم. به جز اون 1001 مورد دیگه هم هست. چون به فکر جیبشون و قافیه هستن. چو قافیه به تنگ آید، خورشید خر شود. امام ها که جای خود دارند.... (بد برداشت نکنید! هرچند مثال تندی بود!، شاید هم نابجا).

من هم کلاس اول دبیرستان خیلی فعال بودم. بعد که دیدم همه میان دنبال پاچه، از جمعشون بدم و اومد و از بیرون باهاشون همکاری میکردم.
مثلا در مورد به-ها-یی-ها ی مدرسه اطلاعات میخواستن و باهاشون همکاری کردم برای شناسایی! اولین باریه که اینو دارم میگم. تا امروز مخفی بوده!

همون دعای عهد رو که گفتی بخون، بهترین کاره. مقتل هم خوبه (کتاب آه).

سینه زنی به اندازه و درست و دور از افراط باعث زنده نگه داشتن مظلومیت امامان میشه و ذهن جامعه رو آماده نگه میداره؛ ولی وقتی از چارچوب خارج بشه چه بسا که نتیجه عکس داشته باشه
حتما دیدید جوون هایی رو که موقع موعظه و خطبه و سخنرانی بیرون از مسجد یا حسینیه می ایستند و یا در آبدارخانه تجمع میکنند و موقع سینه زنی وارد مجلس میشن؛ به راستی هدف از این سینه زنی چیه؟ البته ما در حدی نیستیم که بگیم هدفشون بده یا خوب؛ انشاالله که خیره
کتاب هم جایگاهی داره و صد در صد ضرورت داره، هر چند که خود من در این مورد بسیار کاهل هستم

البته آقا نوید؛ من با این دیدگاه شما و بعضی دوستان مخالفم که هر چیزی رو جمع میبندید. اشتباه یک عده از یک قشر رو نباید به کل اون قشر نسبت داد Navid: درسته
لطفا این رو فقط مرتبط با این موضوع ندونید بلکه یک اصل کلی است
مثلا یک فروشنده که کم فروشی میکه؛ آیا درسته که بگیم همه فروشنده ها (دور از جانشان) دزد هستند؟ قطعا نه.
من به همه نسبت ندادم. یعنی نمیخواستم بدم. شاید بد نوشتم، ولی منظورم این نبود.

اولا که با شما موافق هستم.

نیت همشون خیره (بجز بعضی ها که میدونید کیا رو میگم) ولی باید آدم مراقب اعمالش هم باشه. همه نیتشون خیره، ولی باید این نیت خوب رو به عمل خوب رسوند. نیت خوب توجیه عمل اشتباه نیست (قبل از صدور رای ادامه ی تاپیک رو بخونید).

وگرنه همین نیت خوب که با فکر و عمل درست همراه نشده، خودش باعث گمراهی میشه. مثلا طرف (نعوذ باالله) جای امام حسین رو با خدا اشتباه میگیره، یادش میره چرا این قیام انجام شد و هزاران مثال که همه ی ما میدونیم. مثلاً از نظر تئوری میدونه که برای مقابله با ظلم بود، ولی چیزی که ملکه ی ذهنش میشه اینه: وای حسین تشنه ماند وای حسین تشنه ماند. برای این میگم آدم نباید روزانه چندین ساعت بشینه پای سینه زنی (بگذریم از محتویات نوحه ها که خیلیاشون.....).

با شما موافق هستم.

چیزایی که گفتم برای افراد مختلف فرق میکنه. بعضی ها 100 درصد اینجورین، بعضی ها 70 و بعضی ها اصلاً.

ببخشید طولانی شد، و اگه مرتبط با تاپیک نبود.

MOHAMMAD MOBASHERI
2012/11/18, 23:10
مشهد هم عین تهرانه
روز تاسوعا و عاشورا هم خیابون های دور حرم رو میبندن و دسته ها راه میوفتن به سمت حرم
دسته ها چفت هم حرکت میکنن و تعدادشون خیلی زیاده؛ البته باید قبلا مجوز بگیرن
فقط اگه متهمم نمیکنید که برای بخور بخور میرم مراسم؛ اینجا یک غذای معروف داره به اسم شله که بسیار سنگینه، یک نوع آشه البته ذهنتون طرف آش رشته نره که هیچ شباهتی به هم ندارن!
منظور اینه که تقریبا مایع است؛ محتویاتش هم گوشت به مقدار فراوان (البته اگر شله خوبی گیرتون بیاد) ، لوبیا و نخود و لپه ، ادویه جات فراوان ، فکر میکنم بلغور گندم و کمی هم قیمه برای تزیین روش میریزن
مصرف این غذا برای عزاداری ها، تعزیه ها (افراد عادی)، گاهی حاجی ها و کربلایی ها و به طور کلی جاهایی که تعداد مهمون معلوم نیست چون عمرا کم بیاد (با کمی اغراغ)
همه چند تا بشقاب میخورن تازه سطلی هم میبرن دی:

اینم یه بشقای شله
نوش جان

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

یک بار بخورین عاشقش میشین

عکس رو از سایت mrtaster.com (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) برداشتم؛ اطلا عات تکمیلی هم همین جا هست

Dark Bloo
2012/11/19, 00:06

آفرین مهدی جان
صاف زدی تو هدف
خوشم اومداز این صداقتت
حرف دل و اصل قضیه رو زدی
ولی خیلی هم دلخور نشو از شهرتون
چون اینجا (تهران بدتره)
میدونی من اسم ماه محرم و مراسمهای عزاداری رو چی گذاشتم؟؟؟
کارناوال محرم جشنواره محرم
خدا شاهده
اینجا انگار همه اومدن جشن
زنهاکه هیچی اصلا نگو انگار اومدن عروسی
بعد جالبش اینجاست یه چند سال پیش من تو حرف با یکی همینا رو گفتم گفت که خوب این بنده خداها (زنها و دخترای جوون آخی بمیرم الهی چه بنده خداهایی) شوهر نمیخوان؟؟؟؟؟؟
اااهههههههه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!! این حرف یعنی چی آخه؟؟؟؟
مگه ماه جفت گیریه؟؟؟؟ ماه پیدا کردن شریک و همراه زندگی؟؟؟؟؟؟؟
همچینم حمایت میکرد
البته من نمیخوام قضاوت کنم و اینو به همه نسبت بدم قطعا اینطور نیست
ولی خوب حتما اینجوریشم هست

ARMIN
2012/11/19, 01:16
به نظرم عاشورا برای این نبود که چند صد سال بعد مردم بیان تو خیابون ها و سینه بزنند. هرچند خودم هم این کار رو میکنم. ولی مقصود اصلی عدم پذیرش حکومت ظالم بوده و گذشتن از جان و مال و همه ی علایق و منافع شخصی و مبارزه با ظالم تا آخرین نفس به هر قیمتیه. این اصلیترین پیام قیام عاشوراست که میراث اصلی اون بوده و اگر این پیام "هر روز عاشوراست و هر سرزمینی کربلاست" درک بشه و به این مبارزه عمل بشه هیچ ظالمی در هیچ کجای دنیا بر مسند قدرت باقی نخواهد ماند.

تو هیئت ها متاسفانه خیلی کم به این اصل توجه میشه و بیشتر به حواشی و شرایط نحوه ی وقوع واقعه پرداخته میشه تا به قول معروف فقط اشکی جاری بشه.

البته هر کسی به دلیلی به هیئت میاد که من قضاوت نمیکنم. ولیکن خوش بین هستم به هر دلیلی که مردم میان، وجود این هیئت ها که سالی یک بار برپا میشن کم کم در نهایت باعث توجه خاص مردم و افزایش آگاهی اونها نسبت به دلایل واقعی قیام سرور و سالار شهیدان بشه.

MOHAMMAD MOBASHERI
2012/11/30, 20:04
این مطلب میتونه به مباحثی که بالا مطرح شد مربوط باشه ...
لطفا با دقت بخونید:

ماجرای پیامکی که روز عاشورا منتشر شد (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.ماجرای-پیامکی-که-روز-عاشورا-منتشر-شد)

تابناک: (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)ظاهر پیامک بسیار حکیمانه است. اما بسیار آرام و حساب شده با کلمات بازی شده است. اوایل پیروزی انقلاب بعضی روزنامه ها چنین تشکیک هایی را ایجاد نمودند که امام فرمودند عزاداریها باید به همان صورت انجام شود و هرچه داریم از محرم و صفراست.

به گزارش فرهنگ نیوز در طول تاریخ، دشمنان اسلام دریافته اند یکی از کلیدی ترین عوامل حیات اسلام خون شهدای کربلا و نهضت حضرت سید الشهداست. اما آنچه حائز اهمیت است شناخت سلاح های دشمن و نحوه ایجاد تشکیک آنهاست.

یکی از این ابزارها، ایجاد تشکیک در اهداف عاشورایی و ارزش های آن با زبان به ظاهر دوستانه است. به عنوان مثال پیامکی در اوج روزهای عزاداری اهل بیت (ع) به صورت انبوه منتشر گردید که یکی از مصادیق این موضوع می باشد. در این پیامک عنوان شده است:

"محرم و صفر زمان بالیدن است نه فقط نالیدن، بساطش آموزه است نه موزه، تمرین خوب نگریستن است نه خوب گریستن، نماد شعور مذهب است نه فقط شور مذهب. منتظران مهدی (عج) به هوش باشند که حسین(ع) را منتظرانش کشتند."

استاد رجبی دوانی در برنامه ای تلویزیونی در این باره گفت: ظاهر پیامک بسیار حکیمانه است. اما بسیار آرام و حساب شده با کلمات بازی شده است. اوایل پیروزی انقلاب بعضی روزنامه ها چنین تشکیک هایی را ایجاد نمودند که امام فرمودند عزاداریها باید به همان صورت انجام شود و هرچه داریم از محرم و صفراست.

حضرت را منتظرانش به شهادت نرساندند. منتظران حضرت در کوفه نماندند و از آنجا گریختند. تعدادی دیگر نیز چون حجاج ابن مسروق، نافع ابن هلال و ... در بین راه خود را به امام رساندند.

آنها از منتظران بودند. لذا نباید تصور کرد که این پیامک ها از واقعیتی سخن می گویند."

حجت الاسلام قرائتی نیز در برنامه سمت خدای روز گذشته با عنوان کردن این موضوع که مراجع ما بیش از همه گریه می کردند و بیش از همه هم فکر می کردند در پاسخ به تشکیک دیگری که وهابیت درباره زیارت و طواف حرم امام حسین علیه السلام می نمایند گفت:

در حج یک کعبه داریم که حاجیان دورش می گردند. در کنار آن حجر اسماعیل است که حاجیان نباید از داخل آن طواف کنند. یعنی در حین طواف به خانه ی خدا باید دور حجر اسماعیل هم بگردند.اینجا قبر اسماعیل است. اسماعیل چه کرده که همه باید دور او بگردند. اسماعیل به پدرش گفت: آنچه خدا امر کرده است انجام بده (إفعل ما تؤمر) چون این پسر ۱۳ ساله تسلیم خدا بود همه باید دور قبرش بگردند. حال ببینیم امام حسین علیه السلام چه کرد. اسماعیل یک نفر بود. حضرت ابا عبدالله (ع)، خودش و خاندانش را فدای اسلام کرد. حال نباید دور ضریحش بگردیم؟

منبع: ساین برترین ها