PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چه کسی برای اولین بار گفت زمین به دور خورشید میچرخد؟

Navid.y
2012/11/02, 23:20
سلام
اول از همه اینکه:
تقلب ممنوع!
بدون تقلب و فقط با اطلاعات خودتون جواب بدید.

بعد از شرکت در نظرسنجی علت جواب رو هم بنویسید.
خودم هم رای نمیدم چون جواب لو میره.

موفق باشید.

NAVID OC
2012/11/02, 23:22
قياس الدين جمشيد كاشاني؟

AmirMahmood
2012/11/02, 23:27
خدا گفته
بعد گالیله با مرگش تثبیتش کرد
(خاک تو سرم با این اطلاعات عمومی غلط قلوت )

Navid.y
2012/11/02, 23:28
قياس الدين جمشيد كاشاني؟
گزینه ها رو فعلا گذاشتم تا بعدا که علیرضا بیاد درستش کنه.
از بین گزینه ها یکی رو انتخاب کن.
جمشید کاشانی که خیلی به زمان نزدیکه! (نسبت به جواب)

dr.zhivago
2012/11/02, 23:37
گرینه 4 !!!
تقلب هم نکردم !!

expellite
2012/11/03, 00:15
نمی دونم برای اولین بار کی گفته. اینو میدونم که گالیله برای اولین بار سر این موضوع یه جنجالی راه انداخته بوده.

Navid.y
2012/11/03, 00:18
نمی دونم برای اولین بار کی گفته. اینو میدونم که گالیله برای اولین بار سر این موضوع یه جنجالی راه انداخته بوده.
هر وقت تموم شد یادم بندازید یه چیزی در مورد این پست بگم. اگه الآن بگم جواب رو گفتم.

MOHAMMAD MOBASHERI
2012/11/03, 00:46
میشه ترتیب دوران این افراد رو بگی
یعنی کی زودتر از اون یکی زندگی میکرده
یا لااقل همین رو تقلب کنیم؟؟؟

iranmanoto
2012/11/03, 01:11
به نظرم گزینه 4 باشه
ولی شک دارم!!!!
آقا همون 4

Arsn
2012/11/03, 01:28
نظرسنجی اضافه شد ، برای محک زدن اطلاعات عمومی سوال بدی نیست ! شرکت کنید !

AloneWolf
2012/11/03, 01:40
چه جالب ، مگه زمین میچرخه؟

من فک کردم همشون ثابت هستند !!!

اگه از من میپرسی ، خورشید ، زمین و ... سیاره ها همه بدون حرکت سرجاشوون هستن.

Arthur
2012/11/03, 01:54
چه جالب ، مگه زمین میچرخه؟

من فک کردم همشون ثابت هستند !!!

اگه از من میپرسی ، خورشید ، زمین و ... سیاره ها همه بدون حرکت سرجاشوون هستن.
بابا این قضیه ثابت شده هست!
این حرفت مثل اینه که بگی 2+2=5

Navid.y
2012/11/03, 02:05
نظرسنجی اضافه شد ، برای محک زدن اطلاعات عمومی سوال بدی نیست ! شرکت کنید !
ممنون بابت اطلاع رسانی.

خب چرا شرکت نکردی؟

Arsn
2012/11/03, 02:09
ممنون بابت اطلاع رسانی.

خب چرا شرکت نکردی؟

چون جواب سوال را بلدم اگر بگم تو نظرسنجی لو میره ! (اون هم دانستنیها خوندن باید به درد یه جایی بخوره)

Tech Admin
2012/11/03, 02:49
یک بنده خدایی بود که حرکت زمین را به دور خورشید را به دانشمندان ایرانی دوره تمدن اسلامی نسبت میداد. سرچ کردم و این مقاله را پیدا کردم. چون توی لیست نبود گفتم.
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

ولی به غیر از این میدونم که پانصد سال قبل از این افراد ذکر میشه که امام صادق حرفی به این صورت زده. ولی خب من که الان به همین بهانه سرچ کردم منبع معتبری از این قضیه پیدا نکردم. (که با ذکر منبع حدیث باشه)

لذا اینکه چون هر دو ثابت شده نیستند گفتم که کسی نمیتونه بر اساسش رای بده :)

Navid.y
2012/11/03, 02:55
یک بنده خدایی بود که حرکت زمین را به دور خورشید را به دانشمندان ایرانی دوره تمدن اسلامی نسبت میداد. سرچ کردم و این مقاله را پیدا کردم. چون توی لیست نبود گفتم.
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

ولی به غیر از این میدونم که پانصد سال قبل از این افراد ذکر میشه که امام صادق حرفی به این صورت زده. ولی خب من که الان به همین بهانه سرچ کردم منبع معتبری از این قضیه پیدا نکردم. (که با ذکر منبع حدیث باشه)

لذا اینکه چون هر دو ثابت شده نیستند گفتم که کسی نمیتونه بر اساسش رای بده :)
نباید این رو الآن میگفتم، ولی میگن قبل از امام صادق (ع) یکی اینو گفته (بین دو نفر شک دارن)، عده ی دیگه ای میگن امام صادق (ع) اولین بار گفته.
میخوام بدونم کی اطلاعاتش قوی تره و گزینه ی درست رو انتخاب میکنه!!

VSH-Katana
2012/11/03, 02:58
گالیله که نیست چون غیاث الدین با استفاده از همین موضوع تونسته تقویم جلالی با چند دانشمند دیگه پایه ریزی کنه!
و مطمعنا قبل از اون هم اثبات شده بوده
حالا این که اول کی گفته رو نمیدونم

Tech Admin
2012/11/03, 03:12
بحثی که در مورد علم کلا هست اینه که در گذشته علم مرتبط با دسته خاصی بوده و این قضیه باعث میشده که منتقل نشه به آینده. لذا اینکه ما واقعا خیلی از موارد را نمیدونم در مورد گذشتگان چون همیشه تفکر عام کاملا از تفکر خاص جدا بوده. از سمتی داکیومنت هم نشده چرا که تازه شاید 1500 سال نشه که مردم به داکیومنت کردن علم روی آوردن. لذا اینکه قبل از اون واقعا مشخص نیست.

یک مستندی بود که شواهدی نشون میداد از استفاده مصری ها از لامپ الکتریکی!! که خودش قابل بحث بود. چرخش زمین که می بایست ساده تر درک میشده برای هر منجمی که رفتار ستارگان و خورشید و ماه را طی یک سال بررسی میکرده.

ولی خب فکر میکنم کسی قبل از اروپایی ها با ریاضیات این قضیه را داکیومنت نکرده بوده.

th e nd
2012/11/03, 09:01
ابوریجان بیرونی! عزیزان دل!

kamyar
2012/11/03, 09:41
ابتدا گالیله گفت سپس کپلر ولی در یکسری از کتاب ها(مثل عربی دوم)گفته یک مسلمان!!!

iranmanoto
2012/11/03, 10:45
ابتدا گالیله گفت سپس کپلر ولی در یکسری از کتاب ها(مثل عربی دوم)گفته یک مسلمان!!!
اشتباه میکنی عزیز دل برادر
اول که خدا گفته! این از این
بعد از اون هم
ایرانیان حدود 2500 سال پیش گفتن که زمین گرد هست و اونها اولین کسانی بودن که گفتن کرات در فضا شناورن(تو داستان روز تو همین انجمن گزاشتم حتمی بخونیدش)
و این که گفتن خورشید تو مرکز هست و گفتن زمین به دور خورشید میچرخه
کل اینا رو ما قبلا گفتیم ولی با حمله اعراب و حش__! همه چیزمون از بین رفت(کتاب و...)

dr.zhivago
2012/11/03, 11:43
خدا گفته چیه دیگه ؟؟

خودش خلق کرده ها !

کتابها رو یک سری اسکندر آتیش زد یه سری چنگیز ، در مورد اینکه اعراب ( ع ا خ ل ع ) آتیش زده باشن چیزی نشنیدم ، اما اونچه که واضحه امام صادق (ع) قطعا میدونسته !
امام علی (ع) هم چند مرتبه گفت : قبل از اینکه دیر بشه از من سوال کنید ! نکردن دیگه

اما ایرانی ها مثل اینکه میدونستن. نمیدونم چیه هر چی میشه میگن 2500 سال پیش ، به قولی ما 7000 سال تمدن داریم اینجا ، با 2500 کمش نکنید !
بعضی ها هم میگن بیشتر .
اما قضیه دونستن گردش زمین جایی خوندم مال زمان ساسانیان بوده.

iranmanoto
2012/11/03, 12:03
خدا گفته چیه دیگه ؟؟

خودش خلق کرده ها !

کتابها رو یک سری اسکندر آتیش زد یه سری چنگیز ، در مورد اینکه اعراب ( ع ا خ ل ع ) آتیش زده باشن چیزی نشنیدم ، اما اونچه که واضحه امام صادق (ع) قطعا میدونسته !
امام علی (ع) هم چند مرتبه گفت : قبل از اینکه دیر بشه از من سوال کنید ! نکردن دیگه

اما ایرانی ها مثل اینکه میدونستن. نمیدونم چیه هر چی میشه میگن 2500 سال پیش ، به قولی ما 7000 سال تمدن داریم اینجا ، با 2500 کمش نکنید !
بعضی ها هم میگن بیشتر .
اما قضیه دونستن گردش زمین جایی خوندم مال زمان ساسانیان بوده.

درسته حق با شماست من اشتباه کردم(البته دلیلم برای گفتن 2500 سال پیش اینه که اون موقع زمان اوج ایران بوده!)
منم میدونم اولین بار ایرانی ها گفتن ولی اثپات کردنش سخته!
هیییییییییییییی
امام علی رو اونا درک نکردن که
بابا خودش میگه شما الان باید راز آسمانهارو از من بپرسید!(سر همون قضیه که یارو میگه رو سرمن چنتا مو هست!!)
در مورد اعراب هم باید بگم اونا بیشترین ضربرو به ایران زدن!!!
(واردش نمیشم که بحث بگشه به جاهای باریک)
چرا؟
چون تمدن ایران رو از بین بردن
اسکندر پرسپولیس رو آتش زد بعد خودش پشیمون شدو...(البته کار کار زن اسکندر بوده نو خودش(اونم سر روشنک یا به قول فرنگیا روکسانا بود))
چنگیز خان قارت کرد و بورد(شرمنده املام ضعیفه)
ولی اعراب......!

dr.zhivago
2012/11/03, 12:20
خب تو پرسپولیس یک کتابخونه عظیمی بوده گویا ،که همشون آتیش گرفته ، چنگیز خان هم آتیش بازی زیاد میکرد ! اعراب غلط زیادی اینجا کردن ، اما نمیدونم آتیش زدن چیزی رو یا نه .

iranmanoto
2012/11/03, 12:33
درفش (درست نوشتم) هخامنشی رو اعراب اتیش زدن و از بین بردن
کلی کتاب و فرش و... آتیش زدن- تیکه تیکه کردن و بردن
(نمیدونستن فرش چیه تیکه تیکه میکردن هرتیکه رو قنیمت بر میداشتن)
بالا تر از همیه اینارو که خودتون بهتر میدونید

dr.zhivago
2012/11/03, 12:38
درفش رو جور دیگه هم میشه نوشت مگه ؟؟

منبعی داری معرفی کنی در این مورد ؟

AloneWolf
2012/11/03, 13:03
بابا این قضیه ثابت شده هست!
این حرفت مثل اینه که بگی 2+2=5

2+2 میشه 6 ، تازه کل سیارات و ستاره ها ثابت هستن ،

اوونی که داره حرکت میکنه فضاست نه مکان.

iranmanoto
2012/11/03, 13:07
برای درفش هخامنشی چیزی پیدا نکردم(ولی 100% مطمعنم چون یه جا خوندم کدوم کتاب نمیدونم)
ولی برای درفش کاویان منبع گیر اوردم:
به هنگام حمله عرب ها به ایران، در جنگ قادسیه (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) درفش کاویان به دست آنان افتاد و چون آن را نزد عمر بن خطاب (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. %D8%A8)، خلیفه (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) مسلمانان، بردند، وی از بسیاری گوهرها، درها و جواهراتی که به درفش آویخته شده بود، دچار شگفتی شد و به نوشته تاریخ بلعمی (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. D9%85%DB%8C) عمر خلیفه مسلمین دستور داد تا گوهرهای آنرا بردارند و آنرا بسوزانند.
منبع:فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. D9%86

iranmanoto
2012/11/03, 13:09
2+2 میشه 6 ، تازه کل سیارات و ستاره ها ثات هستن ،

اوونی که داره حرکت میکنه فضاست نه مکان.
چی!!!
من تا بحال همچین چیزی نشندیده بودم
واقعا!!!!!
من که تو عقلم نمیره!!!!
چی!!!!

+Aren
2012/11/03, 14:58
ببینید فضا در حال گسترش است.
کهکشتن راه شیری نسبت به فضا در حال چرخش است.
ستاره ها نسبت به کهکشان شیری ثابت اند.
زمین نسبت به کهکشان شیری متحرک است.

امیدوارم واضح گفته باشم.
امام علی (ع) هر موقع به آسمان شب خیره می شدن از عظمت خالق آن بی هوش می شدند!

Tech Admin
2012/11/03, 15:55
کهکشان راه شیری دارای حرکت خطی هم هست. به عبارتی میشه گفت فضا در حال اکسپند شدن از یک نقطه خاص (که معتقدیم نقطه بیگ بنگ بوده) هست و یا اینکه اجسام به علت تاثیر انرژی سیاه و ماده سیاه در حال دور شدن از هم هستند. (که در واقع یک معنی هم میدن) در واقع چیزی که مشخصه اینه که کهکشان ها حرکت میکنند و این حرکتشون منبع و مقصد مشخصی داره و سرعت هم میگیره که تنها دلیلی که امروزه براش میتونیم حدس بزنیم تاثیر یک انرژی جدید هست که بهش میگیم انرژی سیاه چون اگر فقط تاثیر بیگ بنگ بود باید تحت تاثیر جاذبه بین اجزا سرعت کم میشد.
اگر منبع خواستید برم سرچ کنم :)
در واقع ما طبیعت فضا را نمیشناسیم. لذا اینکه نمیدونیم آیا فضا تغییر میکنه یا خیر. هر جا هم حرفی میشه از اسپیس تعریفش فاصله بین دو جزء از فضا است (منبع هست!) که همون بحث حرکت جهان هستی میشه. و من چیزی در مورد حرکت اسپیس نشنیدم.
جدا از این کهشکان راه شیری دور فضا هم نمیچرخه. دور سوپرکلستر میچرخه. جالبه که خود سوپر کلاستر هم دور نمیدونم سوپر چی میچرخه که یادم نمیاد. با این حال همه اجزا حرکتی خطی در یک جهت مشخص هم دارند که جهت مخالف بیگ بنگ هست.

واقعا جهان هستی عجیبه. با توجه به اینکه ما فقط بخشی از این سیستم عظیم هر چی بیشتر فکر میکنی بیشتر احساس کوچکی میکنی.

حالا من مثل دوستان زیاد در زمینه تاریخ کشور و هخامنش و آتش زدن و اینها افراط نمیکنم. موضوع خیلی خاص هست و کسی نمیدونه کتابی داشتیم در این مورد که اتیش بزنن یا خیر اصلا. ولی خب همه میدونیم که تاریخ ستاره شناسی زیاد به ایران مرتبط نیست و اون ستاره شناسی باستانی که میشناسیم تا جایی که میدونم ایران مرکزش نبوده.

iranmanoto
2012/11/03, 19:42
کهکشان راه شیری دارای حرکت خطی هم هست. به عبارتی میشه گفت فضا در حال اکسپند شدن از یک نقطه خاص (که معتقدیم نقطه بیگ بنگ بوده) هست و یا اینکه اجسام به علت تاثیر انرژی سیاه و ماده سیاه در حال دور شدن از هم هستند. (که در واقع یک معنی هم میدن) در واقع چیزی که مشخصه اینه که کهکشان ها حرکت میکنند و این حرکتشون منبع و مقصد مشخصی داره و سرعت هم میگیره که تنها دلیلی که امروزه براش میتونیم حدس بزنیم تاثیر یک انرژی جدید هست که بهش میگیم انرژی سیاه چون اگر فقط تاثیر بیگ بنگ بود باید تحت تاثیر جاذبه بین اجزا سرعت کم میشد.
اگر منبع خواستید برم سرچ کنم :)
در واقع ما طبیعت فضا را نمیشناسیم. لذا اینکه نمیدونیم آیا فضا تغییر میکنه یا خیر. هر جا هم حرفی میشه از اسپیس تعریفش فاصله بین دو جزء از فضا است (منبع هست!) که همون بحث حرکت جهان هستی میشه. و من چیزی در مورد حرکت اسپیس نشنیدم.
جدا از این کهشکان راه شیری دور فضا هم نمیچرخه. دور سوپرکلستر میچرخه. جالبه که خود سوپر کلاستر هم دور نمیدونم سوپر چی میچرخه که یادم نمیاد. با این حال همه اجزا حرکتی خطی در یک جهت مشخص هم دارند که جهت مخالف بیگ بنگ هست.

واقعا جهان هستی عجیبه. با توجه به اینکه ما فقط بخشی از این سیستم عظیم هر چی بیشتر فکر میکنی بیشتر احساس کوچکی میکنی.

حالا من مثل دوستان زیاد در زمینه تاریخ کشور و هخامنش و آتش زدن و اینها افراط نمیکنم. موضوع خیلی خاص هست و کسی نمیدونه کتابی داشتیم در این مورد که اتیش بزنن یا خیر اصلا. ولی خب همه میدونیم که تاریخ ستاره شناسی زیاد به ایران مرتبط نیست و اون ستاره شناسی باستانی که میشناسیم تا جایی که میدونم ایران مرکزش نبوده.
خوب این که درسته
جالبه بدونید که هر ساله ماه 4 سانتی متر از زمین دور میشه!
ولی در مورد حرف شما
بزارید این جوری بگم
یک نقاش چجوری شناخته میشه؟ با آثارش
حالا فکر کنید پیکاسو نقاشیاش از بین میرفت آیا شما میتونستید بگید یه نقاشی بوده به اسم پیکاسو که کاراش شاه کار بوده! قطعا نه!
حالا
چون کتابی - دست خطی - .... نمونده ما فکر میکنیم ایران چیزی نداشته(از نظر علم)
ایران در ستاره شناسی خبره بوده
ولی چون آثاری نداره ما فکر میکنیم نبوده!!!
نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه!

M0hammad Mahdi
2012/11/03, 20:30
من میگم آریستارکوس

چون 260 سال قبل از میلاد مسیح این منجم و اختر شناس یونانی به این نتیجه رسیده بوده که چندین سال بعد ( فکر کنم 2 هزار سال ) توسط یک اختر شناس انگلیسی این موضوع تائید شده است.

امیدوارم پاسخ منطقی و صحیح رو بیان کرده باشم.

Tech Admin
2012/11/03, 23:59
خوب این که درسته
جالبه بدونید که هر ساله ماه 4 سانتی متر از زمین دور میشه!
ولی در مورد حرف شما
بزارید این جوری بگم
یک نقاش چجوری شناخته میشه؟ با آثارش
حالا فکر کنید پیکاسو نقاشیاش از بین میرفت آیا شما میتونستید بگید یه نقاشی بوده به اسم پیکاسو که کاراش شاه کار بوده! قطعا نه!
حالا
چون کتابی - دست خطی - .... نمونده ما فکر میکنیم ایران چیزی نداشته(از نظر علم)
ایران در ستاره شناسی خبره بوده
ولی چون آثاری نداره ما فکر میکنیم نبوده!!!
نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه!
اصل منظور من هم از استفاده از کلمه افراط همین بود. چون ما در مورد گذشته نمیدونم پس اینکه بگیم ایران خبره بوده هم خودش افراطه. من صحیح تر میدونم که وقتی نمیدونم چه بودیم زیاد خودمون رو بزرگ نکنیم! که البته این تبدیل به یک عادت بد شده متاسفانه.
علاوه بر این اگر ایران پیشرفت بسیار زیادی داشته طبیعتا همه این پیشرفت در یک کتابخانه جمع نمیشده. و علاوه بر این اگر ایران واقعا در این حد مطرح بوده قطعا بخضی از علم به خارج از کشور منتقل میشده که بعدا قابل شناسایی بوده. و به دلیل اینکه ما نداریم این دو را فرض اینکه ایران زیاد هم نسبت به سایرین خبره نبوده بیشتر منطقی است تا این که بوده و همه شواهد از بین رفته.

VSH-Katana
2012/11/04, 00:21
البته اینکه ایران باید در همه علوم خبره میبوده چون بزرگترین امپراتوری بوده اشتباهه تا جایی هم که میدونم از لحاظ ستاره شناسی و این حرفا در زمان قبل از میلاد مصر بوده که بسیار قدرتمند بوده مسلما با وجود مدارک هم تاریخی به طور قطع نمیشه نظر داد چه برسه به اینکه هیچ مدرکی مونده نباشه!

البته از شواهد و مدارک کشف شده تا الان پیداست که ایران در ضمینه ستاره شناسی دانشمند برجسته ای نداشته و این واقعیت باید قبول شه اما این به این معنا نیست که اگر کسی اینو میگه منظورش اینه که ایران کلا دارای علم نبوده! علوم زیادی بوده که ایران در اون خیلی پیشرفته بوده اما مردم ما عادت کردن هر چیز خوبی رو که پیدا کنن به ایرانی ها نسبت بدن
همین الان آیا تمام علم دنیا دست یک کشوره ؟ اگه میگید آره من با مدرک اثبات میکنم که خیر

iranmanoto
2012/11/04, 01:49
اصل منظور من هم از استفاده از کلمه افراط همین بود. چون ما در مورد گذشته نمیدونم پس اینکه بگیم ایران خبره بوده هم خودش افراطه. من صحیح تر میدونم که وقتی نمیدونم چه بودیم زیاد خودمون رو بزرگ نکنیم! که البته این تبدیل به یک عادت بد شده متاسفانه.
علاوه بر این اگر ایران پیشرفت بسیار زیادی داشته طبیعتا همه این پیشرفت در یک کتابخانه جمع نمیشده. و علاوه بر این اگر ایران واقعا در این حد مطرح بوده قطعا بخضی از علم به خارج از کشور منتقل میشده که بعدا قابل شناسایی بوده. و به دلیل اینکه ما نداریم این دو را فرض اینکه ایران زیاد هم نسبت به سایرین خبره نبوده بیشتر منطقی است تا این که بوده و همه شواهد از بین رفته.

البته اینکه ایران باید در همه علوم خبره میبوده چون بزرگترین امپراتوری بوده اشتباهه تا جایی هم که میدونم از لحاظ ستاره شناسی و این حرفا در زمان قبل از میلاد مصر بوده که بسیار قدرتمند بوده مسلما با وجود مدارک هم تاریخی به طور قطع نمیشه نظر داد چه برسه به اینکه هیچ مدرکی مونده نباشه!

البته از شواهد و مدارک کشف شده تا الان پیداست که ایران در ضمینه ستاره شناسی دانشمند برجسته ای نداشته و این واقعیت باید قبول شه اما این به این معنا نیست که اگر کسی اینو میگه منظورش اینه که ایران کلا دارای علم نبوده! علوم زیادی بوده که ایران در اون خیلی پیشرفته بوده اما مردم ما عادت کردن هر چیز خوبی رو که پیدا کنن به ایرانی ها نسبت بدن
همین الان آیا تمام علم دنیا دست یک کشوره ؟ اگه میگید آره من با مدرک اثبات میکنم که خیر
حتما بخونید!
بررسی‌هايی که به‌روی رصدخانه‌ی خورشيدی نقش رستم صورت گرفت و نيز کتيبه‌های ميخی ستاره‌شناسی که از ۲۵۰۰ سال پيش و هم‌زمان با عصر هخامنشی به‌دست آمده است٬ نشان می‌دهد که هيچ‌يک از آگاهی‌هايی که تا اين‌جا درباره‌ی حرکت‌های خورشيدی بيان شد از ديدگاه دانشمندان آن روزگار پنهان نبوده است.(نگاه شود به صفحه‌های ۱۱ تا ۲۳ کتاب رصدخانه‌ی خورشيدی نقش رستم نوشته‌ی رضا مرادی غياث آبادی)
ستاره‌شناسان ۲۵۰۰ سال پيش قاعده‌های حرکت خورشيد٬ ماه و سياره‌ها و ستارگان و دوره‌های ساروسی را استخراج کرده بودند و پديده‌های آسمانی از قبيل خورشيدگرفتگی و ماه‌گرفتگی را پيش‌بينی می‌کردند و در کتيبه‌‌ای از زمان داريوش اول حتی محل ديده شدن آن تشخيص داده شده است٬ کاری که امروزه در ايران تنها از عهده‌ی چند تن از دانشمندان اخترشناس برمی‌آيد٬ دانشمندانی که جانشين ستاره‌شناس بزرگ هخامنشی به‌نام «نابوريمانو» هستند.
کتيبه‌ها نشان می‌دهند که در سال‌های ميان ۵۲۲-۵۲۹ پيش از ميلاد و هم‌زمان با پادشاهی کمبوجيه فعاليت علمی او آغاز شد و کتيبه‌‌ی معروف «کمبوجيه ۴۰۰» در رصد ماه و مشتری و زهره و رحل و مريخ(ناهيد و کيوان و بهرام) يادگار دانش خلاقه‌ی اوست. در اين متن رصد دقيق ماه و سياره‌ها و محاسبه‌های مربوط به طلوع و غروب آن‌ها به‌دقت نوشته شده است؛ به‌طوری که نمی‌توان مراتب تحسين خود را از آن محاسبه‌های شگفت‌انگيز پنهان داشت.
کتيبه‌ها حکايت‌کننده‌ی آن است که در سال‌های ۴۴۰-۵۴۰ پيش از ميلاد و هم‌زمان با نيمه‌ی نخستين دوره‌ی هخامنشی(۳۳۰-۵۵۰ پيش از ميلاد) دانش ستاره‌شناسی به حدی از پيشرفت خود رسيده بوده است که در همه‌ی سرزمين‌های تابعه‌ی ايران هخامنشی تاثير و گسترش شگرف داشته است.
در مصر سبب تجديد زندگی و شکوفايی ستاره‌شناسی و هندسه می‌شود و دانشمندی ايرانی در زمان داريوش اول به مصر اعزام و مامور تشکيل و تاسيس فرهنگ‌سراها و تجديد سازمان کتاب‌خانه‌ها و بنياد‌های علمی در مصر می‌شود.
گزارش‌های يونانی از سده‌ی ششم پيش از ميلاد حاکی از سفرهای دانشمندان يونانی به ايران است. در ميان اين گروه‌ نام فيثاغورس نيز به چشم می‌خورد. اينان در انتقال دانش و انديشه از شرق به غرب نقشی قابل توجه داشتند.
به گزارش هرودت اين گروه مفهوم قطب‌ها و آفتاب‌سنج و تقسيم دوازده‌گانه‌ی روز و شب و کارکردن با رصدخانه‌ی خورشيدی را با خود به يونان بردند و در اسپارت آفتاب‌سنج يا رصدخانه‌ی خورشيدی ساختند که علاوه بر اعتدال‌های بهاری و پاييزی و انقلاب‌های تابستانی و زمستاني٬ ساعت‌های روز را هم نشان می‌داد.
در سال ۵۳۰ پيش از ميلاد و هم‌زمان با آغاز پادشاهی کمبوجيه٬ دانش ستاره‌شناسی در بابل و ميان‌رودان شکوفا شد. در اين دوره نظريه‌های ماه و سياره‌ها و نظام کبيسه‌کردن سال استخراج می‌شود و برای رصد اجرام آسمانی کوشش‌های بسيار صورت می‌پذيرد.
رصد مشتری که در زمان کمبوجيه آغاز شده بود منجر به تدوين نظريه ‌ی حرکت سياره‌ی مشتری شد که در زمان داريوش اول منتشر گرديد. نظريه‌های گردش زحل و مريخ به دنبال آن تنظيم و تدوين شد.
در زمان حمله‌ی اسکندر٬ برادرزاده‌ی ارسظو شماری از متن‌های نجومی را به درخواست عمويش برای او به يونان گسيل داشت٬ اما اسکندر و جانشينانش متن‌‌هايی را که پيش‌بينی‌ها و محاسبه‌های ياد شده در آن برايشان اهميت داشت گزينش و رونويسی می‌کردند و بقيه‌ی کتيبه‌ها که از نظر ايشان بی‌فايده بوده است٬ به نابودی کشيده شدند. پس از اسکندر بناهای علمی به معبد و کاهنان دينی به اداره امور آن گماشته شدند.(Vander Waerden , Bartel L. The Brith of Astronomy, Leydon, 1971 و ترجمه‌‌ای عالی از اين اثر: واندرودن٬ بارتل‌. پيدايش دانش نجوم٬ ترجمه‌ی همايون صنعتی‌زاده٬ تهران٬ ۱۳۷۲)
بررسی رصدخانه‌ی خورشيدی نقش رستم اين نطريه‌ی قديمی که: آغاز سال هخامنشی روز اول مهرماه بوده است٬ را تاييد می‌کند. سال هخامنشي٬ سال خورشيدی حقيقی و از اعتدال پاييزی تا اعتدال پاييزی بعدی بوده است. جشن بزرگ آنان جشن مهرگان بوده است که در اول مهرماه و هم‌زمان با جشن‌های سال نو٬ و يا پيرو گاه‌شماری اوستايی در روز مهر از ماه مهر انجام می‌شده است. سازوکارهای دقيقی برای سنجش نزديک‌شدن و آغاز سال نو در رصدخانه‌ی خورشيدی نقش رستم طراحی و تعبيه شده است.
پس از مهرگان٬ جشن نوروز بزرگ‌ترين جشن‌های ساليانه‌ی آنان بوده است. آفتاب‌سنج‌های رصدخانه‌ای نقش رستم همچنين اين واقعيت مهم را نشان می‌دهد که برخلاف عقيده‌ی رايج٬ ايرانيان باستان از واحد هفته استفاده می‌کرده‌اند.
ستاره‌شتاسی و پيش‌بينی گردش اجرام آسمانی تبديل به غيب‌گويی و رمالی و فال‌بينی شد. دانشمندان از کرسی‌های علمی خود پايين کشيده شدند و آنانی که خود را واسطه‌ی ميان زمين و آسمان می‌دانستند بر آن جايگاه پر ارج تکيه زدند و دريغا که گروهی از مردمان ساده‌انديش نيز دوام و استحکام آنان را فراهم ساختند. ساده‌دلانی که گمان می‌کردند ميان زندگی روزمره‌ی خود و گردش ستاره‌ها ارتباطی وجود دارند و سرنوشت زندگی آينده‌ی خود را از اين قريب‌کاران جويا می‌شدند و کاهنان نيز که خود را نماينده‌ی نيروهای آسمانی معرفی می‌کردند چه ستم‌ها و چه سوء‌استفاده‌هايی که از اين مردم بخت‌برگشته نکردند و نبردند. و در اين ميان بيش‌تر از همه ستمی که به جان و روان دانشمندان و به دانش و فرهنگ ايران‌زمين رسيد.*

Tech Admin
2012/11/04, 04:09
دوست ندارم این بحثو ادامه بدم. اولا چون این مباحث کلا به جایی نمیرسه. و بیشتر به این علت که زیاد ربطی به متن اصلی تاپیک نداره. در واقع من زیاد توی انجمن هم پست نمیدم چون صرفا مدیر فنی هستم و رنگ قرمز هم صرفا بابت دسترسی های فنی است.الان هم صرفا میخواستم کمی بیشتر با کاربرا آشنا بشم و اگر میتونم کمکی بکنم. واقعیت اینکه, اینجا هم به دعوت دوستی که تاپیک را زده بود نظر دادم.
ولی در هر حال در کنار این مباحث اگر به بحث قبلیمون برسیم باید گفت,
بیاید واقعا, واقع بین باشیم.

تاریخچه اختر شناسی در بابل به 5500 سال پیش میرسه. بیش از 3000 سال قبل حرکت ونوس را بررسی و پیش بینی میکرند و 2800 سال قبل پیش بینی چند ده ساله در مورد ماه گرفتگی ها داشتند.
مصری ها 5000 سال قبل حرکت خورشید را بررسی میکردند و این قضیه به خوبی در سازه های مختلفشون مثل یکی از اهرامشون مشخصه. تقویم های خورشیدی هم مربوط به همین دوره در مصر هست. استفاده از ستارگان برای محاسبه ساعت در شب و ... همگی ذکر شده.
هند هم خودش از حدود 2000 سال پیش و مخصوصا 1600 سال پیش بسیار در ستاره شناسی مطرح شده.

این در حالی هست که وقتی به تاریخچه ستاره شناسی رجوع میکنید اولا گلدن ایج ما مرتبط با گلدن ایج اسلام بوده که زمانی ازش نمیگذره. و دوما بیشترین فعالیت ستاره شناسی ما قبل از اسلام مرتبط با ساسانی ها بوده نه هخامنشی ها. به عبارتی وقتی شما دنبال تاریخچه ایران و ستاره شناسی میرید اکثرا مقالات در مورد ایران و هند هست. چون تاریخچه نسبتا یکسانی داریم در این مورد. و در بهترین حالت و افرادی که واقعا کوچکترین موارد در تاریخ ایران باستان را به موضوع ربط دادن ادعایی قبل از مصر ندارند و معتقدند ما بعد از مصر و بر اساس علم بابلیان شروع به فعالیت کردیم.

بگذریم از این نوشته های فارسی زبان افراطی (که البته بیشتر شبیه یک داستان هست تا مقاله علمی), واقعیت اینه که اگر بابلی ها از 5500 سال و مصری ها از 5000 سال پیش به آسمان نگاه میکردند من توقع دارم که این افراد علم بیشتری نسبت به ایرانی ها داشته باشند. گذشته از اینکه این علم میتونسته منتقل هم بشه ولی اینکه فرض کنیم ما زمانی به غیر از گلدن ایج اسلام در زمینه ستاره شناسی خیلی مطرح بودیم فکر میکنم صحیح نیست. چرا که حتی در زمان ساسانیان هم هندی ها یک قدم از ما جلوتر بودند.

اشتباه نکنید. من به تاریخ ایران باستان افتخار میکنم. ولی افراط و تفریط هر دو آسیب زننده هستند. چه سیاه کاری و چه گچ کاری (!) هر دو باعث از بین رفتن تاریخ میشه! چه فرض کردن ایران به عنوان قطب جهان و چه ادعای نوشتن تاریخ ایران توسط سایر اقوام!!

Navid.y
2012/11/04, 14:17
aaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!

همش 24 ساعت اینترنت من قطع بود، بحث به کجاها رفت!
دست همگی درد نکنه، لطفاً همدیگه رو نزنید!!!

افراد زیادی این قضیه رو به خودشون نسبت میدن، ولی منابغی که موجود هست میگه نیکلاس کوپرنیک اولین بار گفته(260 سال قبل از میلاد مسیح)، از طرفی دانشمدان ایرانی چیزهایی گفتن که نشون میده این قضیه رو میدونستن. بخاطر این اختلاف نظر هست که دانشمندان ایرانی این قضیه رو یه چیز واضح میدونستن و تو کتاب هاشون ننوشتن که خورشید ثابته، مثلا نوشتن: زمانی که کره ی زمین و عطارد و خورشید در یک محور قرار میکیرن فلان اتفاق میفته(یه همچین چیزی). از اینجور حملات این طور بر میاد که ایرانی ها این قضیه رو میدونستن، اما کوپرنیک این قضیه رو توضیح داده و حالا بین این دو شک هست.

گالیله هم اولین کسی نبود که جنجال به پا کرد.
امام صادق (ع) هم به این موضوع اشاره کرده ولی قبل از ایشان هم گفته شده بود.
بقیه ی گزینه ها هم رد گم کنی بودن.

Navid.y
2012/11/04, 14:20
دوست ندارم این بحثو ادامه بدم. اولا چون این مباحث کلا به جایی نمیرسه. و بیشتر به این علت که زیاد ربطی به متن اصلی تاپیک نداره. در واقع من زیاد توی انجمن هم پست نمیدم چون صرفا مدیر فنی هستم و رنگ قرمز هم صرفا بابت دسترسی های فنی است.الان هم صرفا میخواستم کمی بیشتر با کاربرا آشنا بشم و اگر میتونم کمکی بکنم. واقعیت اینکه, اینجا هم به دعوت دوستی که تاپیک را زده بود نظر دادم.
ولی در هر حال در کنار این مباحث اگر به بحث قبلیمون برسیم باید گفت,
بیاید واقعا, واقع بین باشیم.

تاریخچه اختر شناسی در بابل به 5500 سال پیش میرسه. بیش از 3000 سال قبل حرکت ونوس را بررسی و پیش بینی میکرند و 2800 سال قبل پیش بینی چند ده ساله در مورد ماه گرفتگی ها داشتند.
مصری ها 5000 سال قبل حرکت خورشید را بررسی میکردند و این قضیه به خوبی در سازه های مختلفشون مثل یکی از اهرامشون مشخصه. تقویم های خورشیدی هم مربوط به همین دوره در مصر هست. استفاده از ستارگان برای محاسبه ساعت در شب و ... همگی ذکر شده.
هند هم خودش از حدود 2000 سال پیش و مخصوصا 1600 سال پیش بسیار در ستاره شناسی مطرح شده.

این در حالی هست که وقتی به تاریخچه ستاره شناسی رجوع میکنید اولا گلدن ایج ما مرتبط با گلدن ایج اسلام بوده که زمانی ازش نمیگذره. و دوما بیشترین فعالیت ستاره شناسی ما قبل از اسلام مرتبط با ساسانی ها بوده نه هخامنشی ها. به عبارتی وقتی شما دنبال تاریخچه ایران و ستاره شناسی میرید اکثرا مقالات در مورد ایران و هند هست. چون تاریخچه نسبتا یکسانی داریم در این مورد. و در بهترین حالت و افرادی که واقعا کوچکترین موارد در تاریخ ایران باستان را به موضوع ربط دادن ادعایی قبل از مصر ندارند و معتقدند ما بعد از مصر و بر اساس علم بابلیان شروع به فعالیت کردیم.

بگذریم از این نوشته های فارسی زبان افراطی (که البته بیشتر شبیه یک داستان هست تا مقاله علمی), واقعیت اینه که اگر بابلی ها از 5500 سال و مصری ها از 5000 سال پیش به آسمان نگاه میکردند من توقع دارم که این افراد علم بیشتری نسبت به ایرانی ها داشته باشند. گذشته از اینکه این علم میتونسته منتقل هم بشه ولی اینکه فرض کنیم ما زمانی به غیر از گلدن ایج اسلام در زمینه ستاره شناسی خیلی مطرح بودیم فکر میکنم صحیح نیست. چرا که حتی در زمان ساسانیان هم هندی ها یک قدم از ما جلوتر بودند.

اشتباه نکنید. من به تاریخ ایران باستان افتخار میکنم. ولی افراط و تفریط هر دو آسیب زننده هستند. چه سیاه کاری و چه گچ کاری (!) هر دو باعث از بین رفتن تاریخ میشه! چه فرض کردن ایران به عنوان قطب جهان و چه ادعای نوشتن تاریخ ایران توسط سایر اقوام!!
ممنون که در تاپیک شرکت کردید.

به نظر من این هم میتونه درست باشه.

iranmanoto
2012/11/04, 15:02
aaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!

همش 24 ساعت اینترنت من قطع بود، بحث به کجاها رفت!
دست همگی درد نکنه، لطفاً همدیگه رو نزنید!!!

افراد زیادی این قضیه رو به خودشون نسبت میدن، ولی منابغی که موجود هست میگه نیکلاس کوپرنیک اولین بار گفته(260 سال قبل از میلاد مسیح)، از طرفی دانشمدان ایرانی چیزهایی گفتن که نشون میده این قضیه رو میدونستن. بخاطر این اختلاف نظر هست که دانشمندان ایرانی این قضیه رو یه چیز واضح میدونستن و تو کتاب هاشون ننوشتن که خورشید ثابته، مثلا نوشتن: زمانی که کره ی زمین و عطارد و خورشید در یک محور قرار میکیرن فلان اتفاق میفته(یه همچین چیزی). از اینجور حملات این طور بر میاد که ایرانی ها این قضیه رو میدونستن، اما کوپرنیک این قضیه رو توضیح داده و حالا بین این دو شک هست.

گالیله هم اولین کسی نبود که جنجال به پا کرد.
امام صادق (ع) هم به این موضوع اشاره کرده ولی قبل از ایشان هم گفته شده بود.
بقیه ی گزینه ها هم رد گم کنی بودن.

یعنی جواب کوپرنیک اولین کس بوده!!!!!
ایشون اولین کسی هست که تونسته ثپتش کنه؟!!
دیگه داستانارو بزاریم کنار
تو گزینه های نظر سنجی آ ریستارکوس قبل از همه گفته
ولی اگه به ثپتش تو این نشست های علمی و ... نگاه کنیم
بله کوپرنیک اولین نفر بوده
دست دوستان درد نکنه
من کلی چیز یاد گرفتم
امید وارم تونسته باشم یه چیزی هم یاد داده باشم!
آقا هرزگاه از این نظر سنجی های بحث برانگیز بزار یکم فشار خونمون بره بالا!!!;)
آقا نوید دستت درد نکنه
ممنون

dr.zhivago
2012/11/04, 15:11
سوال شما این بود که کی اول گفته نه اینکه کی اثبات کرده ، اولین نفری هم که گفته آریستارکوس بوده

Navid.y
2012/11/09, 01:32
سوال شما این بود که کی اول گفته نه اینکه کی اثبات کرده ، اولین نفری هم که گفته آریستارکوس بوده
اینطور که من توی منابع اینترنتی دیدم بیشترشون گفتن که کوپرنیک اولین بار گفته.
لطفاً منبعتون رو بفرمایید کجا بوده. برای بالا رفتن اطلاعاتم گفتم، نه خدایی نکرده برای مچ گیری.

iranmanoto
2012/11/09, 01:39
اینطور که من توی منابع اینترنتی دیدم بیشترشون گفتن که کوپرنیک اولین بار گفته.
لطفاً منبعتون رو بفرمایید کجا بوده. برای بالا رفتن اطلاعاتم گفتم، نه خدایی نکرده برای مچ گیری.
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. 9%88%D8%B3
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. D8%A7%D9%88%DB%8C

Dark Bloo
2013/01/02, 18:51
ولی من نبودم به خدا
باور کنید
کار من نبود :d:d:d

wowowo
2013/01/02, 19:36
دوستان ببخشید زدم تاپیک آتش زیر خاکستر رو بیرون آوردم ولی همه نظرات کابرا رو خوندم و برام جالب بود

چیزی که میخام بگم ربطی به موضوع نداره فقط میخام یه چیز بگم ولی نگین طرف امله (( omol ))
هر ذهنیتی دارین بزارین کنار نظرمو بخونین-- نظرم ندین

اون چیزی که درمورد زکریا رازی میگم نظریه مطرح شده هست نه نظریه خودم (( یهو فحش ندین ))
راستش در این شکی نیست از زمانی که خدا پیامبران و امامان رو فرستاد دشمنانی بودن که هدفشون تخریب اولیا الهی بوده (( و هست ))
اینو من که هیچ بلکه همه شما هم میدونین امام صادق یکی از بزرگترین منابع علمی زمان خودش بوده و اطلاعات خیلی عظیمی در زمینه علوم و .... داشته
و خیلی از دانشمندان بزرگ اون زمان شاگرد همین امام صادق بودن

حتی نظریه هایی درمورد اینکه زکریا رازی اصلا وجود نداشته و فقط یک نفر رو مطرح کردن تا بگن یک امام این نظریه هارو نداده
البته شاید بگین سند وجود داره و مدرک

در کل تاریخ هم تا دلتون بخواد تحریف وجود داره !!!!!!!!
چرا راه دور میریم -- چند هزار حدیث جعلی از پیامبر وجود داره ؟؟؟ هزاران و ...................
ببینید نمیخوام بگم اولین بار امام صادق گفته زمین میچرخه یا از این چرت و پرتا
ولی اینو بدونین واسه زمین زدن امامان و اولیا الهی چنان کارهایی تو کل دنیا کردن که همشو بردن زیر سوال

شاید بگین این چیزایی که گفتم چرت و پرتی بیش نبود
ولی اینو بدونید چنان تحریف هایی تو تاریخ وجود داره که اصلا من و شما که هیچی 7 نسل بعد از ما هم نمیتونن اصلشو اثبات کنن
فقط در آخر یه چیز بگم در مورد منابع و هر چیز دیگه
منو شما از کجا میدونیم منبع دروغ نمیگه ؟؟ ویکیپدیا منبع علمیه ؟؟ خود ویکی پدیا رو کی داره میچرخونه و دست چه کسایی هست !!!!!!!
شما میگین منابع علمی وجود داشته ؟؟ کدوم منابع ؟؟؟ منابعی که در کل تاریخ تحریف شده و غیره ؟؟ کسانی که در کل تاریخ کارشون نابودی اثبات خدا بوده و هست .........

Castiel
2013/01/05, 16:53
باور کنید بحث شما ارتباطی با موضوع تاپیک ندارد!

shahidamlaki
2013/01/05, 20:12
اول از همه خدا در قرآن گفته اگه اشتباه نکنم

iranmanoto
2013/02/28, 17:56
اول از همه خدا در قرآن گفته اگه اشتباه نکنم
بعد عمری امدی میگی!!!!