PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : 10 چیزی که در مورد آندروید 5 باید بدانیم

saeid6574598
2012/10/30, 12:48
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

سیستم عامل اپن سورس آندروید ، در حال حاضر یکی از قدرتمندترین و محبوب ترین سیستم عامل های موبایل موجود در جهان می باشد که با امکانات و خصوصایت فراوان خود توانسته است روز به روز جایگاه خود را مستحکم ساخته و رقیب جدی برای iOS اپل و ویندوز فون نوکیا باشد . انعطاف پذیری فوق العده در کنار طیف وسیعی از امکانات باعث شده تا این نسخه از سیستم عامل ، روز به روز پیشرفت های قابل توجهی داشته و بیش از پیش نیازهای کاربران خود را برآورده سازد . چندی پیش هم مطلع شدیم که گوگل قرار است از نسخه جدید این سیستم عامل با نام Key Lime Pie ( کیک لیمویی ) رونمایی کند . این نسخه ، ورژن پنجم آندروید بوده و به گفته کارشناسان گوگل نسبت به قبل پیشرفت هایی در زمینه رابط کاربری و امکانات جانبی داشته است . به همین جهت بر آن شدیم تا شما را با ویژگیهای کلیدی این نسخه جدید آشنا سازیم تا ببینیم نسبت به قبل چه پیشرفت هایی داشته و آیا گوگل می تواند با این نسخه همچنان اعتبار خود را حفظ کند یا خیر !!!

Performance Profiles ( بهینه ساری پروفایل ها )

شاید شما هم تا به حال خواسته باشید که زمانی که می خوابید وای‌فای گوشی را خاموش کنید، آن را بر روی حالت بی صدا بگذارید ، در حالت Airplane Mode ( حالت پرواز ) تنظیم کنید و یا GPRS را قطع کنید. این مژده را به شما باید داد که گوگل ، راه حلی جدید برای این مسئله ارائه کرده است و با استفاده از ایجاد پروفایل های مختلف می توانید به آسانی به این امکانات دسترسی داشته باشید . به طور مثال پروفایل گیمینگ برای بیشترین قدرت پردازشی، پروفایل شب برای کمترین حالت نور پس زمینه و مصرف شارژ، حالت ملاقات و یا کلاس برای بی‌صدا کردن خودکار گوشی و چندین پروفایل دیگر قابل تنظیم .

Better multiple device support ( پشتیبانی بهتر از چندین دستگاه به طور همزمان )

در نسخه جدی آندروید ، می توانید به طور همزمان با چندین گجت مختلف ( از جمله اسمارت فون و تیلت ) ارتباط برقرار کنید . جایگزینی Google Play به جای Android Market حرکت خوبی بود که از سوی گوگل شکل گرفت اما هنوز هم برای این ویژگی محدودیت هایی وجود دارد . به طور مثال فیلم هایی که از گوگل پلی دانلود می کنید بر روی تمامی گجت های اندرویدیتان در دسترس هستند اما نمی توانید ادامه فیلم را از همان جایی که روی گوشیتان رها کرده اید روی تبلتتان تماشا کنید. به همین جهت اننظار می رود که در این نسخ ، این مشکلات جزئی برطرف گردد .

Enhanced social network support ( پشتیبانی بهتر از شبکه های اجتماعی )

با اینکه گوگل به خوبی شبکه اجتماعی خود یعنی گوگل پلاس را در اندروید جا داده است اما همه کاربران ، گوگل پلاس را به شبکه های اجتماعی دیگر ترجیح نمی دهند. اگر با گوشی های سری اکسپریای جدید سونی یا گوشی های جدید ال‌جی کار کرده باشید متوجه می شوید پشتیبانی از شبکه های اجتماعی ، بسیار عالی در این گوشی ها انجام می شود . به همین جهت گوگل سعی بر این دارد تا با بهینه سازی دسترسی به شبکه های اجتماعی این کمبود را ، ارتقا بخشد .

Line-drawing keyboard options ( تایپ به صورت سبک جید Swype )

کیبرد Swype اولین بار یک شیوه جدید را در تایپ ابداع کرد که بسیار سریعتر و دقیق تر از تایپ معمولی با قابلیت تصحیح خودکار کلمات همراه بود . HTC و سونی در کیبردهای خود این قابلیت را قرار داده اند اما از آنجایی که کیبرد پیش‌فرض اندروید ۴.۱ بسیار راحت تر و ساده تر است . در نسخه جدید هم سعی شده تا از زبان فارسی پشتیبانی شود تا محبوبین این سیتم عامل در میان کاربران ایرانی ، بیش از پیش افزایش پیدا کند .

A video chat app ( یک اپلیکیشن چت ویدئویی )

همانطور که می دانید اکثر گوشی های آندرویدی و دیگر اسمارت فون ها ، مجهز به دوربین جلو برای برقرای ارتباط های تصوری آنلاین هستند . در کیک لیمویی سعی شده تا دیگر چت های آنلاین به برنامه هایی مثل اسکایپ محدود نشده و در عوض از یک برنامه خاص برای این کار استفاده شود . به این ترتیب تمامی کاربران بدون نیاز به عضویت در گوگل پلاس و یا نصب برنامه های جانبی می توانند با کاربران دیگر اندروید ، به صورت ویدئویی چت کنند و از هزینه های سرسام آور مکالمه تصویری نیز رها شوند .

Multi-select in the contacts ( امکان انتخاب چند کانتکت همزمان " مخاطب همزمان " )

شاید شما هم مثل من کمتر شده باشد که به سراغ قسمت Contacts رفته باشید . در این نسخه از آندروید سعی شده تا شما بتوانید بدو ننیز به مراجعه به این قسمت ، چندین مخاطب را انتخاب کنید و حذف کنید و یا برای انها به طور همزمان SMS ارسال نمایید . همچنین قرار بر این شده Caller ID تمام صفحه نیز به اپلیکیشن تلفن اضافه شود که در اینصورت شما خیلی سریع تر می توانید تماس گیرنده را شناسایی کنید.

Cross-device SMS sync ( همگام سازی پیامک ها بین گجت های مختلف )

اگر چند گوشی اندرویدی داشته باشید حتماً این موضوع برایتان پیش امده است که با اینکه کانتکت ها بین گوشی های مختلف همگام سازی یا اصطلاحاً Synchronize می شود ، این امکان برای پیامک ها وجود ندارد. در اندروید ۵ این امکان اضافه شده است که بتوانید پیامک ها را روی سیم کارت، مموری کارت و یا فضای ابری ذخیره کنید و به آسانی از همه دیوایس های اندرویدی به آنها دسترسی داشته باشید .

A "Never Update" option ( حذف پیغام های آپدیت کردن )

اگر شما هم از پیام آپدیت برنامه ها خسته شده اید به اهمیت یک گزینه "Never Update” پی می برید. اگر به وای‌فای دسترسی ندارید احتمالاً دوست ندارید با سرعت پایین GPRS و هزینه های بسیار بالای آن اقدام به دانلود آپدیت ها کنید. به همین جهت ، آندروید نسخه 5 به کمک شما آمده و شما را از شر این پیغام های اعصاب خرد کن راحت می کند .

App preview/freebie codes ( تست اپلیکیشن های پولی )

بعضی از اپلیکیشن ها ، یک نسخه Lite یا Free دارند که امکان استفاده از اپلیکیشن را با امکانات محدود نسبت به نسخه پولی فراهم می کند. به این ترتیب کاربران می توانند قبل از پرداخت امکانات ، اپلیکیشن مورد نظر را امتحان کنند. اما بعضی اپلیکیشن ها نسخه رایگان ندارند و این موضوع در نسخه جدید پیاده سازی شده است که در اندروید ۵ امکان امتحان کردن اپلیکیشن های پولی ، به مدت محدود قبل از خرید وجود خواهد داشت . مخصوصاً حالا که می‌دانیم Gift کارت های گوگل در راه هستند و امکان خرید برای کاربران ایرانی نیز فراهم شده است .

Final whinges and requests ( سخن پایانی و پشتیبانی از تم ها )

اگر از ظاهر گوشی اندرویدی خود خسته شده باشید ، شاید بهترین راه نصب یک لانچر متفاوت و دانلود تم های آن باشد. اما اگر امکان نصب تم بر روی لانچر پیش‌فرض اندروید وجود داشته باشد ، کار برای کاربران بسیار ساده تر خواهد شد. به نظر شما ، جای چه ویژگی های دیگری در نسخه جدید سیستم عامل اندروید خالیست که گوگل می تواند با اضافه کردن آن می تواند کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کند؟

نگارش و ترجمه : سعید مظفری / منبع : Techradar (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

Beni7192
2012/10/30, 13:26
سعید جان اسم اندروید 4.2 همون لوبیای ژله ای است!

saeid6574598
2012/10/30, 13:50
سعید جان اسم اندروید 4.2 همون لوبیای ژله ای است!
بهنام جان ! من در مورد آندروید 5 ( کیک لیمویی یا همان Key Lime Pie ) دارم صحبت می کنم ؛ نه ورژن 4.2 !!!

saeid6574598
2012/10/30, 14:15
به نظر من گوگل باید یک اسم با مسما برای سیستم عامل خود انتخاب کند . اسم غذا و مواد خوراکی که نشد اسم !!!=))

saeid6574598
2012/11/13, 16:43
کسی از زمان معرفی اندروید 5 خبر دارد !!!

Yaser_Aramesh
2012/11/13, 21:22
اتفاقا من از این نام گذاری خوشم میاد.زیبا و جذاب هست.به خصوص با Ice Cream Sandwitch خیلی حال کردم !

فقط دیگه باید برای نسخه های بعد گوگل دنبال یک متد جدید برای نام گذاری باشه

Navid.y
2012/11/13, 22:13
برید بالا بیاید پایین، آخرش هم اندروید است!
سیستم عاملی ناپایدار.

اعتراف میکنم در حال حاظر اندروید از همه بهتره. اما خب جوجه ها رو آخر پاییز میشمرن. یعنی باید تا اواسط 2013 صبر کنیم و پیشرفت وین فون 8 رو ببینیم.

Arsn
2012/11/14, 00:14
برید بالا بیاید پایین، آخرش هم اندروید است!
سیستم عاملی ناپایدار.

اعتراف میکنم در حال حاظر اندروید از همه بهتره. اما خب جوجه ها رو آخر پاییز میشمرن. یعنی باید تا اواسط 2013 صبر کنیم و پیشرفت وین فون 8 رو ببینیم.

آورین !
البته اگر با آندروید کشتی نگیریم ، من به شخصه ناپایداری ندیدم ! البته بستگی داره منظور از ناپایداری چی باشه ! یه کم توضیح میدی این ناپایداری ها چی هستند شاید من احساس نکردم !

Navid.y
2012/11/14, 00:27
آورین !
البته اگر با آندروید کشتی نگیریم ، من به شخصه ناپایداری ندیدم ! البته بستگی داره منظور از ناپایداری چی باشه ! یه کم توضیح میدی این ناپایداری ها چی هستند شاید من احساس نکردم !
تازه گوشی خریدی، گفتنش فایده نداره.
یه چند ماه دیگه خودت زنگ میزنی میپرسی. اونوقت میگم ناپپایداری یعنی چی.

یعنی یه بار آپدیت میکنی بهتر میشه، یه بار فرقی نداره، یه بار گوشی به فنا میره.

برای یه گلکسی اس 2 از سایت خود سامسونگ رام 3 فایله گرفتم و با برنامه ی odin که محصول خود سامسونگ هست گوشی رو آپدیت کردم.
تا زمانی که تو خونه بود همه چیز آروم بود، فرداش زنگ زد گفت گوشی بالا نمیاد.

یا مثلاً طرف neo v خریده و گوشیش بدون هیچ دلیل منطقی از gprs استفاده میکنه. گوشی رو ریست کردم که تنظیمات بپره، ولی باز هم خودش میگرده تنظیمات رو پیدا میکنه وصل میشه.
گوشی رو آپدیت کردم یه نسخه ی 4 و درست شد. اما مشکلات جدیدی پیش اومدن. که.......

یا مثلاً همین sensation دزفولیان، خود به خود بعد از 6 ماه انقدر کند شده بود که میگفت صد رحمت به n73 و راست هم میگفت. کل گوشی رو فرمت کردم ولی درست نشد. یعنی تنظمات پیشفرص تاثیری نداشتن. من هم گوشی رو با نرم افزار های 3rd party فلش کردم و رام اصلی روش گذاشتم تا درست شد.

یا مثلاً خکین i9003 رو که در جریانش هستی. دیگه گفتن نداره! بیچارم کرده!

از چند بردن مثال زدم که بعد کسی نگه فلان برند مشکل داره. اندروید اندرویده.
بعد از چند ماه اسم خودش رو فراموش میکنه. وقتی باهاش کار میکنی اینجوری میشه: کیه؟ کیییییه؟ تو کی هستی؟ با کی کار داری؟ کیییییییییه!!!!!

هر کی با این پست مخالفه بگه تا جواب های بعدی رو هم بدم. فقط ممکنه کار به جاهای باریک بکشه!

در ضمن پست من رو هم تحریف نکن.

VSH-Katana
2012/11/14, 00:45
من نا پایدار تر از ویندوز ندیم تا 7 ..
و جوجه های ویندوز رو هم باید چند ماه دیگه شمرد

MOHAMMAD MOBASHERI
2012/11/14, 00:51
مخالفتی نیست
چون اطلاعاتی نیست (خودم رو میگم)
ولی از دونستن اطلاعات بیشتر خرسند میشیم
فقط لطف کن اینقدر نگو "خودت میدونی"
علیرضا میدونه؛ ما که نمیدونیم!!!

البته اگر پایداری رو چیز دیگه ای تعریف کنی اندروید پایدارتره
منظورم اینه که با اومدن ویندوز بعدی عملا همه گوشی های ویندوزی به فنا میره؛ چون نمیشه روی سخت افزار قبلی نصبش کنی
اما اندروید حد اقل تا چند نسخه بعد رو هم جواب میده