PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهشت اجباری با 10نمره (27 کشته و 17 زخمی از دختران همشهری من)

s@j@d
2012/10/23, 02:16
خواهش میکنم این مطلب رو کامل بخونین
تنها 4 روز پیش 27 تا از همشهری های دختر من به اجبار(10 نمره)کشته شدن و 17 نفر دیگه هم زخمی

روایت بازمانده های تصادف اتوبوس دانش آموزان بروجنی از حادثه:
اتوبوس از ابتدا نقص فنی داشت

ساعت 20 جمعه‌شب، 28 مهرماه؛ اتوبوس دختران دبیرستانی (دبیرستان پاسداران عفت) از اهواز به بروجن برمی‌گردد. دانش‌آموزان کلاس‌های دوم ریاضی و دوم تجربی دبیرستان پاسداران عفت شهرستان بروجن برای گذراندن دوره عملی واحد درسی "آمادگی دفاعی" به همراه مدیر و معاون دبیرستان، مربی واحد درسی و مشاور تحصیلی‌ در قالب کاروانی با 10 اتوبوس دانش‌آموزی به مناطق عملیاتی جبهه‌های خوزستان اعزام شده بودند.(راهیان نور)

ساعت 20 جمعه‌شب، 28 مهرماه؛ اتوبوس دختران دبیرستانی از اهواز به بروجن برمی‌گردد. دانش‌آموزان کلاس‌های دوم ریاضی و دوم تجربی دبیرستان پاسداران عفت شهرستان بروجن برای گذراندن دوره عملی واحد درسی "آمادگی دفاعی" به همراه مدیر و معاون دبیرستان، مربی واحد درسی و مشاور تحصیلی‌ در قالب کاروانی با 10 اتوبوس دانش‌آموزی به مناطق عملیاتی جبهه‌های خوزستان اعزام شده بودند.
آنها پس از گذراندن دوره چند روزه در شلمچه و دهلاویه، عصر جمعه اهواز را به مقصد خانه ترک می‌کنند. در راه، اتوبوس اسکانیا که به صورت اتوماتیک کنترل می‌شد، دچار نقص فنی می‌شود، درست مثل وقتی که از بروجن به مقصد خوزستان در راه بودند. کنترل از دست راننده خارج می‌شود و راننده به مدیر دبیرستان که در اتوبوس حضور دارد می‌گوید که نمی‌تواند ترمز بگیرد. اتوبوس با سرعت زیاد و مهارنشدنی در جاده شلوغ و ترانزیتی از بین خودروهای سنگین می‌گذرد، دختران دانش‌آموز جیغ می‌کشند و ناگهان با برخورد شدید با تپه‌ای خاکی همه چیز می‌ایستد. همه این‌ها تنها در 5 دقیقه برای دختران دبیرستانی اتفاق افتاد و 26 کشته و 18 زخمی پایان ماجرای اتوبوس اسکانیای کاروان دانش‌آموزی بود.

مریم اشراقی، یکی از بازماندگان حادثه واژگونی اتوبوس اکنون با شدت جراحات بسیار زیاد در بخش icu بیمارستان گلستان اهواز بستری است و به سختی ناله می‌کند. پدر مریم کنار تخت او با گریه توضیح داد: “کسی از وقوع حادثه به ما خبر نداد. ساعت 18:30 دیشب با او تماس گرفتم و حالش خوب بود. بعد ساعت 21 دوستش به خانه ما زنگ زد و گفت نگران مریم هستم. ما گفتیم مریم به اردو رفته است و بعد دوستش به ما گفت که این حادثه اتفاق افتاده است.

ما به سپاه بروجن مراجعه کردیم و دیدیم که روبه‌روی درب سپاه شلوغ است و همه خانواده‌ها آمده‌اند. بعد هم که فهمیدیم مریم جزو زخمی‌هاست خودمان را به اهواز رساندیم.“

الناز علایی یکی دیگر از دانش‌آموزان حادثه‌دیده است، الناز وضعیت عمومی بهتری دارد و در بخش بستری شده و پدر و مادرش با چشمان آرام و مشتاق به دخترشان که از فاجعه زنده بیرون آمده نگاه می‌کنند.
الناز می‌گوید: “برای شام نزدیک سد کارون سه پیاده شدیم و بعد از شام دوباره حرکت کردیم. راننده آرام رانندگی می‌کرد و سرعت زیادی نداشت ولی ناگهان دیدیم که کنترل اتوبوس را از دست داد. ما ردیف آخر بودیم، همه جیغ می‌زدند، بعد از ماشین پرت شدیم بیرون، من چشم‌هایم را که باز کردم دیدم روی یک تپه خاکی افتاده‌ام. من و مهسا عبدالهی‌نیا و فاطمه آقایی و محدثه زمان‌پور کنار هم نشسته بودیم و می‌دانم که آنها هم زنده هستند.“

قربان عبدالهی‌نیا، پدر مهسا که اکنون در بخش بستری است و از ناحیه مهره‌های کمر و گردن دچار آسیب‌دیدگی شدید شده است، بسیار نگران و ناراضی است، می‌گوید: “من در ساعت 20:08 با دخترم تماس گرفتم، مهسا تلفنش را جواب داد و من از پشت تلفن می‌شنیدم که دوستان دخترم فریاد می‌کشند، از او پرسیدم چه شده؟ و مهسا گفت، راننده نمی‌تواند ترمز بگیرد و اتوبوس نمی‌ایستد. من 23 ثانیه با دخترم صحبت کردم و ناگهان موبایلش قطع شد.“

وی که از وضعیت پیش آمده بسیار ناراحت است، می‌گوید: بچه‌ها برای درس "آموزش دفاعی" از طرف مدرسه به شلمچه اعزام شده بودند. چرا باید چنین درسی برای بچه‌ها بگذارند و آنها را به راه دور بفرستند و بگویند اگر به این اردو نروید 10 نمره از این واحد درسی شما حذف می‌شود؟“

نادر آقایی، پدر فاطمه آقایی، هم که در راهرو در حال انتقال دخترش به بخش بود، گفت: “ساعت هشت و نیم دیشب از حادثه خبردار شدیم. هنوز جواب قطعی از وضعیت فاطمه به ما نداده‌اند و گفته‌اند شکستگی‌هایش زیاد است و باید عمل شود.“

ایران مقدسی، مربی درس آمادگی دفاعی دبیرستان دخترانه پاسداران عفاف بروجن، هم که اکنون از بازماندگان حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان است، با تشریح وضعیت اتوبوس از بدو حرکت از بروجن، توضیح داد: “از بروجن که به مقصد خوزستان حرکت کردیم اتوبوس مشکل فنی داشت، اتوبوس اسکانیا اتوماتیک بود و با هر نقصی بین راه نگه‌می‌داشت و باز حرکت می‌کرد. خانم هادی‌پور، معاون دبیرستان و خانم الهیان، مدیر دبیرستان مدام به راننده تذکر می‌دادند ولی راننده می‌گفت که اتوبوس اتوماتیک است و مشکلش را پیدا نکرده‌ایم و از دست من کاری برنمی‌آید. وقتی به اهواز رسیدیم راننده رفت و برگشت و به ما گفت که نقص ماشین را درست کرده و تنها یک مشکل کوچک از یک شیلنگ بوده و برطرف شده است.
بعد هم که از اهواز به شلمچه و دهلاویه رفتیم اتوبوس مشکلی نداشت ولی در راه بازگشت، دوباره مشکل پیدا کرد و راننده هم از ماشین‌های سنگین سبقت می‌گرفت و ما حرص و جوش می‌خوردیم. تا این که بعد از شام و تقریبا بعد از منطقه دهدز دوباره اتوبوس پیام ایست داد و راننده گفت که نمی‌تواند ترمز بگیرد. جاده خیلی شلوغ بود و متاسفانه یکباره دیدیم که کنترل ماشین از دست راننده خارج شد و حادثه اتفاق افتاد.
سال گذشته هم برای همین واحد درسی، دانش‌آموزان را به مناطق عملیاتی آوردیم و مشکلی پیش نیامد. امسال هم یک کاروان با 10 اتوبوس عازم شدیم که تنها اتوبوس ما دچار حادثه شد. این اتوبوس از ابتدای حرکت و از بروجن نقص فنی داشته است.“

زینب خدادادی، طلبه و مبلغ همراه کاروان نیز جزو زخمی‌شدگان است، او از ناحیه دست و پا مجروح شده و منتظر نهایی شدن وضعیتش است.

خدادادی هم گفت: “ترمز ماشین خراب بود و ماشین نمی‌ایستاد. ما فقط جیغ می‌کشیدیم. اتوبوس از کنترل خارج شده بود و از بین ماشین‌های سنگین می‌گذشت و نمی‌ایستاد. ترمز اتوبوس از بروجن خراب بود.“

مریم باباخانیان، (از وابستگان خیلی نزدیک خودمان هستند) آخرین دانش‌آموزی است که میان بازماندگان حادثه دیشب شناسایی‌ شده است. مریم در کما به سر می‌برد و به دلیل بیهوشی آخرین دانش‌آموزی است که هویت او تایید و شناسایی شد. پزشک او می‌گوید که حد نصاب هوشیاری برای هر فرد زنده 15 است که مریم اکنون در وضعیت 5 قرار دارد و حال او اصلا خوب نیست. مریم اکنون در بخش icu بیمارستان گلستان اهواز بستری است و تلاش برای بهبود وضعیت او ادامه دارد.

محمدرضا باباخانیان، پدر مریم از وضعیت فرزندش اطلاع دقیقی ندارد. او که با در دست داشتن شناسنامه مریم برای تایید هویت دخترش به اهواز آمده است از زنده ماندن فرزندش خوشحال است. وی گفت: “صبح از حادثه‌ای که برای دخترم و دوستانش پیش آمده خبردار شدیم و خودمان را به اهواز رساندیم. به ما می‌گویند حالش خوب است. صورتش هم زیاد مشکلی ندارد و فقط خراشیدگی دارد.“

اسماعیل پاکروان، مشاور تحصیلی دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه پاسداران عفت، هم از بازماندگان حادثه است و در بیمارستان گلستان بستری است. پاکروان هم توضیح داد: “دومین بار بود که همراه بچه‌های این دبیرستان برای واحد درسی آموزش دفاعی به خوزستان آمدم و اتوبوس ما از ابتدای سفر و هنگام حرکت از بروجن مشکل داشت.“

مرضیه امانی، تنها دانش‌آموزی است که می‌تواند به راحتی حرف بزند و کمتر درد دارد، او با وجود آسیب‌هایی که دیده وضعیت خوبی دارد و به تشخیص پزشکش مرخص شده ولی به درخواست خانواده‌اش برای مراقبت بیشتر امشب هم در بیمارستان گلستان اهواز می‌ماند و فردا به خانه برمی‌گردد.

مرضیه تعریف کرد: “راننده گفت نمی توانم ترمز بگیرم، به ما گفت کمربندهایتان را ببندید. او هر چه کرد نتوانست ترمز بگیرد و اتوبوس واژگون شد. من بین صندلی‌ها گیر کرده بودم و وقتی با جرثقیل تکه‌های اتوبوس را از هم جدا کردند توانستند مرا از زیر صندلی‌ها بیرون بکشند. صبح الناز و محدثه را دیدم که زنده بودند ولی از بقیه بچه‌ها خبری ندارم...“

و اما اما اما ....

هرچه که بود، اگر اتوبوس اسکانیا از ابتدای سفر نقص فنی داشت، اگر لزومی به حضور دانش‌آموزان برای گذراندن دوره عملی واحد درسی‌شان در خوزستان نبود، اگر هنگام اعزام بچه‌های دبیرستانی رسیدگی بیشتری شده بود، اگر در طراحی این واحد درسی بیشتر دقت شده بود، اگر هر چه که بود،
رویا عسگری،
پریسا رضایی،
فاطمه شمس،
الهام حسن‌زاده،
هانیه انتظامی،
شبنم مقدسی،
محدثه مهدوی‌نیا،
مرضیه احمدی،
زهرا عباسیان،
پریسا زندیان،
مژگان هادی‌پور،
مرضیه سلیمی،
مائده فرهمندیان،
فاطمه کریمی،
زهرا عرب،
زهرا غفاری،
مریم خاقانی،
ماندانا الهیان،
فائزه شبانیان،
آمنه خاکسار،
نرگس کوهی‌کمالی،
مینا ربیعی و
ریحانه شریفی‌ریگی
آسیه ابوالحسنی( ایشون تا الان شناسایی نشده بود به دلیل شدت جراحات وارد شده به صورت)
اسمش رو نمیدونم
اسمش رو نمیدونم
و یکی دیگه هم دیروز بهشون اضافه شد که اینم اسمش رو نمیدونم
رحمان جهان پناه(مسئول کاروان)
و یکی از خانم های همراهشون
راننده
حجت الله مرادی(کمک راننده)

دیگر هرگز به خانه بازنگشتند.

لطفا برای بدحال ترین باقیموندشون(مریم باباخانیان که فامیل نزدیکمون هست و خیلی هم حالش خرابه و هنوز تو کماس) حتما دعا بفرمائید

روحشان شاد و یادشان گرامی

s@j@d
2012/10/23, 02:24
14014140141401514016140171401814019140201402114022 14023140241402514026140271402814028140291403014031 1403214033140341403414035

s@j@d
2012/10/23, 03:06
14036140371403814039140401404114042140431404414045 14046140471404814049140501405114052140531405414055 14056

s@j@d
2012/10/23, 03:08
صحنه هایی از تصادف
14057140581405914060140611406214062140621406314064 140641406514066

s@j@d
2012/10/23, 03:31
یعنی کمبود ما تو این زندگیه هیچ و پوچ فقط بازدید از مناطق عملیاتی جنوبه دیگه هیچ؟

الان خیلی ناراحتم

+Aren
2012/10/23, 03:49
من نیز به نوبه خودم به همه هموطنانم به خصوص شهر داغدار بروجن تسلیت می گم!
..............

الان اینجا مقصر کیه؟
راننده اتوبوس که اتوبوس رو چک نکرده؟
معلم و مدیر که وظیفه اش رو انجام داده؟
پدر و مادرا که رضایت دادن بچشون برن؟
وزارت آموزش و پرورش؟ که اینو تصویب کرده؟
د-و-ل-ت؟
یا بالاتر؟
....
بحث من فقط سر جو ایجاد شده است.
خارج ار بحث اینکه داغ فوت تک تکشون برای منم سخت هست چه برسه به والدین و معلمشون!
باید بگم کسی اجبار نکرده 10 نمره رو!
برای مثال: منم شخصا از فوتبال بدم میومد همیشه هم به همین خاطر نمره ورزشم ضایع بود در حالی که مقام اول استانی رو تو تکواندو داشتم! همیشه با معلم دعوا بودم! کسی اجبار نکرده!
همه می دونند منطقه جنگی خوزستان جای خطرناکیست! شخصا جلوی خودم دو نفر روی مین تکه تکه شدند! دو پسر 12 یا 14 ساله!
جاده همیشه خطرناک بوده و هست!
پدر و مادرها اطلاع نداشتن؟؟
اگر این اتفاق در یک اردوی تفریحی می افتاد باز هم همینقدر جو ایجاد می شد؟
برای مثال چند سال پیش توی یک اردو تعدادی از دختران توی دریاچه غرق شدند! همه هم ناراحت شدیم!
آیا به این علت اردو رفتن خطرناک است؟ دیگر اردو نریم؟
امیدوارم منظورم رو بفهمید.
حداقل اینقدر مرد باشید که در انتقاد هم صادق باشید!
.............

Navid.y
2012/10/23, 03:58
این فاجعه رو به همه ی کسانی که عزیزی رو از دست دادن تسلیت میگم.

من خودم متولد اهواز هستم و چند سالی هم اونحا زندگی کردم.

یکی از مهمترین دلایل مهاجرت ما به تهران نبود امنیت در اون منطقه بود.

اونوقت این خانواده ها چه فکری کرذن که دستی دستی عزیزانشون رو فرستادن اونجا؟ درسته که اونجا اتفاقی نیفتاده، ولی اصل قضیه یعنی رفتن به اون منطقه اشتباه بود.

در هر صورت قسمت این بوده.
آقا سجاد، شما هم خدا رو شکر کنید که سارا خانم زنده تشریف دارند. وگرنه شما الآن اینجا نبودید، .............. بودید.

s@j@d
2012/10/23, 09:15
من نیز به نوبه خودم به همه هموطنانم به خصوص شهر داغدار بروجن تسلیت می گم!
..............
ممنون

الان اینجا مقصر کیه؟
راننده اتوبوس که اتوبوس رو چک نکرده؟
معلم و مدیر که وظیفه اش رو انجام داده؟
پدر و مادرا که رضایت دادن بچشون برن؟
وزارت آموزش و پرورش؟ که اینو تصویب کرده؟
د-و-ل-ت؟
یا بالاتر؟
....

(من یادمه ابتدایی بودم قرار بود ببرنمون اردو چند روز بعد گفتن یه سری دانش آموز رو در فلان نقطه کشور بردن اردو و تصادف کردن و مردن و بخشنامه اومده بود تو مدرسه که دیگه هیچ مدرسه ای حق اردو بردن نداره و من تا الان که ترم آخر کارشناسی هستم حتی یکبار هم اردو نرفتم تا حالا. در صورتی که هرساله تعداد زیادی از عزیزانمون در کاروان راهیان نور کشته می شوند. پس چرا کاروان های راهیان نور رو منع نمیکنن.؟)

بحث من فقط سر جو ایجاد شده است.
خارج ار بحث اینکه داغ فوت تک تکشون برای منم سخت هست چه برسه به والدین و معلمشون!
باید بگم کسی اجبار نکرده 10 نمره رو!
(دوست عزیز باور کن یکی از خود دبیران اون مدرسه میگفت که به منم گفتن باید 8 نمره قرار بدی واسه دانش آموزا تا مجبور بشن برن ولی من قبول نکردم و گفتم که من 8 نمره رو همین طوری بهشون میدم ولی اجبارشون نمیکنم.)

دوست عزیز تمام این چیزایی که فرمودید قبول دارم ولی اینجا خیلی جنبش فرق میکرد. وفتی داشتن همه دختر ها رو دفن میکردن یکی از والدین بین اون همه جمعیت بلند گفت که من اجازه نمیدادم دخترم بره ولی معلموشون بهم گفت که اگه نیاد اون درس رو میفته(میندازنش)
برای مثال: منم شخصا از فوتبال بدم میومد همیشه هم به همین خاطر نمره ورزشم ضایع بود در حالی که مقام اول استانی رو تو تکواندو داشتم!
(خوشوقتم چون منم یه زمانی تکواندو کار بودم)
همیشه با معلم دعوا بودم! کسی اجبار نکرده!
همه می دونند منطقه جنگی خوزستان جای خطرناکیست! شخصا جلوی خودم دو نفر روی مین تکه تکه شدند! دو پسر 12 یا 14 ساله!
جاده همیشه خطرناک بوده و هست!
پدر و مادرها اطلاع نداشتن؟؟
اگر این اتفاق در یک اردوی تفریحی می افتاد باز هم همینقدر جو ایجاد می شد؟
برای مثال چند سال پیش توی یک اردو تعدادی از دختران توی دریاچه غرق شدند! همه هم ناراحت شدیم!
آیا به این علت اردو رفتن خطرناک است؟ دیگر اردو نریم؟
امیدوارم منظورم رو بفهمید.
حداقل اینقدر مرد باشید که در انتقاد هم صادق باشید!
.............

دوست گرامی چرا اینقدر باید ببرن منطقه عملیاتی ؟ ببینید تنها کاروان راهیان نور به تنهایی هرساله به اندازه تمام اردوها و کاروان های مسافرتی دیگه گشته میده . از مین گرفته و از تصادف بین مسیر گرفته و هر چیز دیگه ای

s@j@d
2012/10/23, 09:20
این فاجعه رو به همه ی کسانی که عزیزی رو از دست دادن تسلیت میگم.

من خودم متولد اهواز هستم و چند سالی هم اونحا زندگی کردم.

یکی از مهمترین دلایل مهاجرت ما به تهران نبود امنیت در اون منطقه بود.

اونوقت این خانواده ها چه فکری کرذن که دستی دستی عزیزانشون رو فرستادن اونجا؟ درسته که اونجا اتفاقی نیفتاده، ولی اصل قضیه یعنی رفتن به اون منطقه اشتباه بود.

در هر صورت قسمت این بوده.
آقا سجاد، شما هم خدا رو شکر کنید که مریم خانم زنده تشریف دارند. وگرنه شما الآن اینجا نبودید، .............. بودید.

ممنون بابت ابراز همدردی.
واقعا منم و خیلی های مثل من هم به همین فکر میکنن که چرا اینقدر خانواده های ما ساده و بدبختن که اجازه میدن بچه هاشون به این مناطق پرخطر برن.
البته اونا مقصر نیستن اجبار بوده واقعا اجبار به معنی واقعی کلمه.

s@j@d
2012/10/23, 09:23
یکی از این گل های پرپر به نام زهرا عرب حدود 5 روز دیگه عروسیش بود و فکر کنم کارت دعوت عروسیشون رو هم چاپ کرده بودن.

140681406914070140711407214073
140741407514076140771407814079

+Aren
2012/10/23, 09:42
سجاد جان!
آمار کشته ها رو داری؟ می دونی اکثرا توی تصادف فوت شدند؟
آمارش رو با مرگ و میر مسافران به شمال کشور مقایسه کن!

فرهیختگان آنلاین: طی۲۴ ساعت گذشته ۲۵نفر در تصادفات جاده‌های کشور کشته و ۳۱۵نفر مجروح شدند، این در حالی است که جاده های شمال پرترددترین جاده ها بوده و ترافیک آن نیمه سنگین است.
سفرها رو کنسل کنیم؟
دیگر اینقدر هم نا امن نیست!
من هر سال میروم!
4 سال اونجا زندگی کردم!
کلی دوست اهواز و دزفول دارم! حتی هویزه، دشت آزادگان و...
الان شلمچه که زمانی پر خطر ترین منطقه بوده خیلی امن است.
...
حالا انتقاد می کنم و چیزی رو نمی کوبم!

با توجه به اینکه می توان گفت 99% کشته های راهیان نور بر اثر بی احتیاطی راننده ها و تصادفات جاده ای بوده چرا از قطار که امنیت بسیار بیشتری دارد استفاده نشده؟

تا سال گذشته دانش‌آموزان را با قطار به اردوهای راهیان نور اعزام می‌کردیم که با توجه به مشکلات آن تصمیم گرفتیم اتوبوس جایگزین قطار شود و دانش‌آموزان با اتوبوس به مناطق عملیاتی بروند.» برخی از حاضران در آن همایش از این سخنان متعجب شدند، زیرا بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که قطار، امن‌ترین وسیله ارتباطی است، به هر روی از سال 90دانش‌‌آموزان با اتوبوس به اردوهای راهیان نور اعزام شدند که نتیجه آن افزایش نگران‌کننده آمار تلفات است.

آیا همچنان باید شاهد اعزام دانش‌آموزان به اردو با اتوبوس‌های فرسوده و حتی ازرده‌خارج (به گفته مدیر‌کل آموزش و پرورش خراسان رضوی) باشیم؟

فکر می کنید من به فکر هموطنانم نیستم؟!
من هم به نوبه خودم ناراحتم. ولی نظر من در مورد حقایق است.
بله تا زمانی که نتوانند امنیت رو بخوبی تامین کنند نباید اردو ببرند.
وقتی امنیت اتوبوس کم است نباید با اتوبوس ببرند!
......
امیدوارم دیگه همچین اتفاقی برای هیچ کسی نیافته! چه اونایی که به شمال کشور و... برای تفریح می روند و چه ...
به هر حال ما همه داغداریم. خداوند بهمون صبر بده با این مسئولین عزیز ایران ویران کن!

s@j@d
2012/10/23, 10:15
بله قبولتون دارم ولی به هرحال خیلی سخته بخدا عزیز. واقعا نمیدونین چه عزاییه اینجا . هنوز بعد از 4 -5 روز همه غمگین و ناراحتن. خیلی ها روانی شدن باورتون نمیشه. هرجا که میری صحبت و بحث در مورد این تصادف و رفتگانه. از هر تیر و طایفه ای تو بروجن حداقل یکی کشته یا مجروح داشته. یعنی کل مردم بروجن به نوعی صاحب عزا هستن. باورتون نمیشه حدودا 100 درصد مردم تو مراسم ترحیم و خاکسپاری شرکت کردن اونم زیر بارون خیلی شدید

Editor In chief
2012/10/23, 10:34
واقعا دل آدم مي‌گيرد اين صحنه‌ها را مي‌بينيد. انشاء الله که ديگر شاهد اين صحنه‌هاي غمناک نباشيم. روحشان شاد. حتما براي اين عزيز در بستر هم دعا خواهم کرد.

artdexigner
2012/10/23, 11:18
خدا صبر بده به خونواده شون واقعا خيلي سخته.
من كه اين تصاويرو ديدم گر يه م گرفت
اميدوارم همين قدر كه اين خانواده ها زجر كشيدن مديران ارشد كشور كه براي مقاصد خودشون چنين تصميم‌هاي هولناكي مي گيرن هم لا اقل يه تلنگري خورده باشن
گرچه شخصا فكر مي كنم چنين اتفاقي نمي افته و مث هزاران قضيه ديگه كه در اثر سوء مديريت آقايان اتفاقاتي افتاده
بعد از چند وقت همين مديران با دريافت پاداش هاي كلان ميرن يه پست بالاتر!!! و اين چرخه معيوب هميشه در حركت مي مونه....

dr.zhivago
2012/10/23, 11:24
اول تسلیت میگم ، خدا رحمتشون کنه ، به بازماندگان هم صبر بده ، امیدوارم دیگه از این اتفاقات نیفتاده.

اتوبوس بطور اتوماتیک کنترل میشده ؟؟

اصلا چرا به اتوبوسی که نقص فنی داره اجازه جرکت دادن ؟ معاینه فنی نداشت ؟ شنیدم یه چند تومنی میدن به این مرکز معاینه ها بلافاصله معاینه فنی میگیرن ، بدون معاینه ، کلا راننده خودش تشخیص میده که نقص داره ماشینش یا نه ، اگرم بدونن خرابه باز میزنن به جاده ، چند بار اتوبوس ما خراب شد تو راه . کلا به وجدان راننده بستگی داره .
اتوبوس ناقص، جاده خراب ، راننده معتاد یا خواب آلود
چند نفر دیگه باید بمیرن ؟؟

البته من یه بار رفتم جنوب جادش سالم بود یعنی فکر کنم از اراک تا اهواز خیلی جاده خوبی بود ، حداقل از شمال که خیلی بهتر بود . خیلی هم خلوت بود با اینکه عید بود .

ARMIN
2012/10/23, 15:48
ضمن تسليت و آرزوى سلامتى براى همه بازماندگان.

ميخوام بدونم واقعا آيا بچه هاى اون بالايى ها هم مجبورن براى گرفتن 10 نمره با اين وضع به اين سفرها برن؟

خيلى ناراحت هستم وليكن همه ميدونيم مشكل از كجاست و به خاطر حفظ فروم صحبتى نميكنم.

expellite
2012/10/23, 15:56
واقعا وافعا متاسفم! کاش نمی خوندمش! منم به همه هموطنان تسلیت میگم و واقعا از ته قلب میگم: برای این سیستم آموزشی متاسفم! ما هم امسال قراره ببرن ولی خوب من نمیرم! هیچ حس خوبی ندارم!

MOHAMMAD MOBASHERI
2012/10/23, 16:20
من هم به نوبه خودم به تمام ملت داغدار ایران تسلیت میگم

ببین آقا سجاد عزیز، قطعا اینجور که شما میفرمایید اجبار نبوده. قطعا چیزی در حد یک نمره تشویقی یا مثل این بوده؛ تازه اون هم در درسی مثل پرورشی.
این که مسئولان ما وظیفه دارند جاده ها را امن کنند و نمیکنند شکی نیست!
این که مسئولان ما وظیفه دارند در مورد سلامت اتومبیل ها به خصوص اتومبیل های عمومی سخت گیری کنند (با وجود غر زدن ما!!) و نمیکنند شکی نیست!
این که مسئولان ما وظیفه داشتند از بهترین وسایل نقلیه استفاده کنند و نکردند شکی نیست!
این که مسئولان آموزش و پرورش حق نداشتند در مورد جون نوجوان های عزیز ایران عزیز در هیچ زمینه ای صرفه جویی کنند شکی نیست!
وقتی فکر میکنم امکان داشت هر کدوم از این دانش آموز ها با تلاششون قدمی برای پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی بردارند غم مضاعفی در دل احساس میکنم.

ولی آیا این سهل انگاری که انجام شد دلیل میشه که ما بگیم بازدید از اون سرزمین مقدس کار نادرستیه؟!
اگر بخواهیم خطرات جاده ای رو در نظر بگیریم که این خطرات در هر جاده ای هست!
و اگر بخواهیم بگیم اون منطقه خطرناکه باید درنظر بگیریم که اون شهر ها الان کاملا مسکونیه و اجازه نمیدن کسی نزدیک مکان های خطرناک بشه.
ممکنه یک مدرسه با مسئولان بی فکر چنین کاری انجام بده، همون طور که چند سال پیش تو پارک ملت مشهد تو وسط شهر بیش از ازندازه مجاز دانش آموزان رو سوار یک قایق کردند و اکثرشون رو به کشتن دادن!!
این سهل انگاری ها و بی فکری ها و یا بعضی اوقات سوءاستفاده ها هر جایی ممکنه رخ بده!!!

از صمیم قلب برای مصدومان این حادثه از خداوند طلب سلامتی و برای درگذشتگان طلب مغفرت و برای بازماندگانشون طلب صبر میکنم.

+Aren
2012/10/23, 17:04
بهتره بگم اکثر جاده های بین شهری ما مشکل ندارند!
مشکل این همه مرگ و میر برمیگرده به 3 چیز:
1. راننده
2. ایران فرقون
3. سایپا
دوتای آخری یه مشت آدم کشن!
پرفسور مغز و اعصاب از آمریکا اومده بود ایران(فکر کنم پروفسور سمیعی). ایشون با دیدن پراید له شده بسیار تعجب کرده بودند!
خدایی مگه آدم کشی شاخ و دم داره؟
مگه تویوتا دو تا ماشینش نقص فنی داشت و چند کشته داد علاوه بر پرداخت تمام به خانواده اونها تمام اون ماشین ها رو فراخوانی نکرد؟
روزی چندتا هموطن ما باید بخاطر ماشین غیر ایمن جونشون رو از دست بدن؟

dr.zhivago
2012/10/23, 17:06
ولی اتوبوس اسکانیا بودا !

+Aren
2012/10/23, 17:28
ولی اتوبوس اسکانیا بودا !
جواب گفته آقا محمد رو دادم که گفتند:

این که مسئولان ما وظیفه دارند جاده ها را امن کنند و نمیکنند شکی نیست!
صرفا جهت اطلاع بود!
..
در این مورد در خصوص ابزاری به نظر من مقصر راننده بخاطر چک نکردن و برطرف نکردن معایب اتوبوس و معاینه فنی برای سهل انگاریش است!

kamyar
2012/10/23, 17:45
صحنه هایی از تصادف
14057140581405914060140611406214062140621406314064 140641406514066
چرا صحنه ها و اب و هوا و مکان های عکس ها فرق دارد؟