PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تراشه سی ماس

Arman.btc
2012/10/19, 13:03
سلام دوستان
من می خواهم تراشه سی ماس رو روی این مادربرد پیدا کنم. دفترچه راهنمای مادر بورد رو هم ندارم.

اگر ممکنه منو راهنمایی کنید.
ممنون

13893

Arsn
2012/10/19, 17:29
سلام
عکستون اصلا واضح نیست ، به طوری که بخوایم روی چیپ ها را بخونیم چون این چیپ همیشه جاش ثابت نیست مثل بقیه چیپ ها !

ولی به نظر میاد همونی است که نزدیک چیپ پل جنوبی و کنار باطری بایوس است !

Arman.btc
2012/10/19, 18:41
سلام
عکستون اصلا واضح نیست ، به طوری که بخوایم روی چیپ ها را بخونیم چون این چیپ همیشه جاش ثابت نیست مثل بقیه چیپ ها !

ولی به نظر میاد همونی است که نزدیک چیپ پل جنوبی و کنار باطری بایوس است !

سلام
ممنون از پاسختون
روی اون تراشه PhoenixBios نوشته شده. یعنی تراشه سی ماس همون تراشه بایوسه؟

Yaser_Aramesh
2012/10/19, 19:09
مدل مادربردتون رو بگید تا بتونیم یک عکس باکیفیت پیدا کنیم و راهنمایی کنیم

Arsn
2012/10/19, 19:12
سلام
ممنون از پاسختون
روی اون تراشه PhoenixBios نوشته شده. یعنی تراشه سی ماس همون تراشه بایوسه؟

هم آره هم نه !

بایوس اون نرم افزاری است که روی سیموس ریخته میشه ! همون تراشه است که اطلاعات سیستم را در اختیار دارد و فرآینده پست را انجام میده !

Arman.btc
2012/10/19, 20:11
ممنون دوستان از پاسختون.
ببخشید من تازه کار هستم و سوال هام ابتدایه!
یه عکسه دیگه آپلود کردم.
منظوره من اینکه که برای بایوس یه تراشه وجود داره و برای سیماس یه تراشه دیگه؟ یا هردو درواقع یه تراشه هستن؟
یه سوال دیگه هم داشتم اینکه بایوس روی rom نوشته میشه ولی سیماس از نوعه ram درسته؟ یعنی پس نمی تونن روی یه تراشه باشن.

13933

Arsn
2012/10/19, 20:38
ممنون دوستان از پاسختون.
ببخشید من تازه کار هستم و سوال هام ابتدایه!
یه عکسه دیگه آپلود کردم.
منظوره من اینکه که برای بایوس یه تراشه وجود داره و برای سیماس یه تراشه دیگه؟ یا هردو درواقع یه تراشه هستن؟
یه سوال دیگه هم داشتم اینکه بایوس روی rom نوشته میشه ولی سیماس از نوعه ram درسته؟ یعنی پس نمی تونن روی یه تراشه باشن.

13933

عزیز فکر نکن خبریه ! از نصف کاربرهای هر فرومی (حتی فروم خود ما ) بپرسی به سوالتون درست جواب نمیدند ! به خاطر همین فروم ما تصمیم داره یه بخش آموزشی برای همین منظور بزنه که بعدا اطلاع رسانی خواهیم کرد!

باز هم عکست بی کیفیت است !

نشد ، ببین اسم چیپ CMOS است ، نوعش از نوع ROM و گونه ی خاصی از اون به نام Eprom است که اگر اشتباه نکنم میشد Erasable programmable Read only memory یعنی نوعی از حافظی که فقط خواندنی است ولی قابلیت برنامه ریزی مجدد را داره ! حالا این برنامه ای که روش قرار میگیره چیه ؟ بایوس ، یا به صورت پیشرفته تر UEFI ! بایوس جنبه نرم افزاری داره و کارش خوندن IRQ ها و قطعات و انجام عمل post و error logging است !

بایوس = سی موس -----> غلط !

اگر هم میخوای درباره انواعش بیشتر بدونی ویکیپدیا و اینترنت ، اگر درباره ساختار ها مشکل داری کتاب زیر را بخون (مثلا دقیقا فرق بین رم و رام را نمیدونی و..) :

13936

در آخر هم سوال داشتی ، اینجا هستم!

saeid6574598
2012/10/19, 21:06
با اجازه آقا علیرضا !

اکثرا دو کلمه BIOS و CMOS رو با هم اشتباه می گیرند . ( BIOS مخفف basic input/output system *********** مخفف CMOS هم complementary metal oxide semiconductor است . )

البته اين دو به هم مرتبط هستند ولي دو جزء مشخص و مجزا از هم هستند . BIOS برنامه اي است كه يك كامپيوتر را استارت مي كند، در حالي كه CMOS جايي است كه برنامه BIOS اطلاعات و جزئيات مورد نيازش از قبيل تاريخ، زمان و تنظيمات سيستم را ذخيره مي كند.

BIOS يك برنامه كوچك است كه كنترل سيستم را از زمانيكه كامپيوتر روشن مي شود تا زمانيكه سيستم عامل كنترل را بدست مي گيرد در اختيار دارد . از این جهت که می تونیم BIOS رو آپدیت کنیم ، می تونیم Fireware سیستم هم خطابش کنیم .

CMOS يك نوع از حافظه است كه مي تواند تنظيمات مورد نيازش را براي راه اندازي كامپيوتر ، در خود ذخيره كند و در صورت نياز كاربر مي تواند اطلاعات يا تنظيماتي را اصلاح كند. BIOS كامپيوتر قطعاتي مانند فلاپي ديسك درايو و هارد ديسك و سرعت كلاك سخت افزاري را كنترل و راه اندازي مي كند . اما پارامترهاي خاصي براي راه اندازي كامپيوتر مورد نياز است كه بايد در جايي ذخيره و نگهداري شود. اينجا همان حافظه CMOS است و برنامه BIOS هر بار براي انجام وظايف خود ، از اين اطلاعات استفاده مي كند .

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

اون عکس آخریه مربوط میشه به جامپر پاک کردن CMOS

VSH-Katana
2012/10/19, 21:39
خب الان cmos به بخش موبایل چه ربطی داره؟
لطفا در هنگام زدن تاپیک دقت کنید
تاپیک منتقل شد

Arman.btc
2012/10/19, 22:07
سلام ممنون از پاسختون

راستش من یه کم گیج شدم!! من یه پی دی اف خوندم که بایوس و سیماس رو توضیح داده بود. نمیدونستم چه طوری پی دی اف آپلود کنم اینه که از صفحه اش عکس گرفتم! ببخشید.
این توضیحات رو متوجه شدم که در واقع بایوس یک برنامه است نه یک تراشه. ولی در مورده سیماس من فکر می کردم از نوعه ram هستش. یعنی توی این پی دی اف نوشته.( عکس 1) تو عکس 2 شکل دوتا تراشه سیماس هستش که من روی مادر برد دنباله این تراشه ها بودم.
ببینید من این طوری متوجه شدم که بایوس یه برنامه است که کارای بوت شدن سیستم رو انجام میده و یه سری پارامتر نیاز داره که این پارامتر ها ( براساس توضیحات آقا سعید) روی سیماس هستش. تا اینجا درست فهمیدم؟؟ اگه تا اینجا درسته مشکله من اینکه که بایوس روی rom هستش یعنی همون تراشه ای که رو برچسبش کلمه بایوس هست؟ یا این همون تراشه سیماسه؟ کلا تراشه ای که بایوس روش قرار داره با تراشه سیماس جداس؟ این دوتا نباید نزدیکه هم باشن؟
1393413935

Arsn
2012/10/19, 23:00
سلام ممنون از پاسختون

راستش من یه کم گیج شدم!! من یه پی دی اف خوندم که بایوس و سیماس رو توضیح داده بود. نمیدونستم چه طوری پی دی اف آپلود کنم اینه که از صفحه اش عکس گرفتم! ببخشید.
این توضیحات رو متوجه شدم که در واقع بایوس یک برنامه است نه یک تراشه. ولی در مورده سیماس من فکر می کردم از نوعه ram هستش. یعنی توی این پی دی اف نوشته.( عکس 1) تو عکس 2 شکل دوتا تراشه سیماس هستش که من روی مادر برد دنباله این تراشه ها بودم.
ببینید من این طوری متوجه شدم که بایوس یه برنامه است که کارای بوت شدن سیستم رو انجام میده و یه سری پارامتر نیاز داره که این پارامتر ها ( براساس توضیحات آقا سعید) روی سیماس هستش. تا اینجا درست فهمیدم؟؟ اگه تا اینجا درسته مشکله من اینکه که بایوس روی rom هستش یعنی همون تراشه ای که رو برچسبش کلمه بایوس هست؟ یا این همون تراشه سیماسه؟ کلا تراشه ای که بایوس روش قرار داره با تراشه سیماس جداس؟ این دوتا نباید نزدیکه هم باشن؟
1393413935

ای بابا سیموس تراشه است ، بایوس نرم افزار است ! تموم شد !

نخیر ، روی سیموس بایوس قرار میگیره !