PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی کارت گرافیک ASUS HD 7970 Matrix Platinum

saeid6574598
2012/10/16, 16:56
قدرت و توان گرافیکی فوق العاده کارت های گرافیک کمپانی ایسوس بر هیچ کس پوشیده نیست ! همه ساله نیز ایسوس با ارائه کارت های گرافیک جدیدتر با امکانات گرافیکی بالا ، لرزه بر اندام رقبای قدرتمند دیگر می اندازد . به همین جهت در اینجا قصد داریم جدیدترین شاهکار ایسوس یعنی کرات گرافیک ASUS HD 7970 Matrix Platinum را مورد بررسی قرار داده تا ببینیم این بار ایسوس چه خوابی برای اورکلاکرها دیده است .

همانطور که می دانید ایسوس دو نسخه از این کارت گرافیک را برای دوستداران خود در نظر گفته است . اولین نمونه ، کارت گرافیک ASUS HD 7970 Matrix می باشد که نسبت به نسخه Platinum ، از توان گرافیکی کمتری برخوردار می باشد . این نسخه دارای فرکانس پایه پردازنده گرافیکی 1 گیگاهرتز می باشد که در حالت Boost این فرکانس به بیش از 1050 مگاهرتز میرسد . فرکانس موثر حافظ نیز ، به میزان 6600مگاهرتز می باشد که این موضوع بیانگر قدرت و عظمت این کارت می باشد .

13756

می رسیم به نسخه Platinum این کارت ! این نسخه دارای فرکانس پایه پردازنده گرافیکی 1050 مگاهرتز می باشد و در حالت Boost این میزان به 1100 مگاهرتز افزایش پیدا خواهد کرد . فرکانس موثر حافظه نیز مانند نسخه اول ، به میزان 6600 مگلاهرتز می باشد .

زمانی که برای اولین بار با جعبه کارت برخورد می کنید ، سریعا به یاد محصولات سری ROG و قدرت سرسام آور آنها خواهید افتاد . بر روی جعبه ، نام و مدل کارت گرافیک و در پشت جعبه هم ، توضیحاتی در خصوص مشخصات کارت ،اجزای سیستم خنک کننده کارت و همچنین مدار تغذیه آورده شده است . زمانی که در جعبه را باز می کنید ، با یک کارت گرافیک غول پیکر و مخلفاتش روبرو می شوید . محتویات داخل جعبه به شرح ذیل می باشد :

Graphics card
Driver CD + Documentation
CrossFire bridge
DVI adapter
PCIe power cable
LN2 MOSFET heatsink
ROG Badge
3x VGA Hotwire cable
Diablo 3 mousepad

137571375813760

طول برد در این کارت مناسب می باشد اما به واسطه استفاده از یک خنک کننده غول پیکر ، طول کارت افزایش پیدا کرده و در نتیجه به راحتی سه اسلات ناقابل از مادربورد شما را اشغال خواهد کرد که این مسئله کمی ناراحت کننده می باشد .

1375913759

این بار ایسوس خروجی HDMI را از کارت خود حذف کرده و در عوض ، 2 پورت DVI و چهار پورت Dsiplay Port نسخه 1.2 را برای این کارت در نظر گرفته است . وجود این خروجی های تصویر باعث شده تا هم شما بتوانید تصویر را به صورت همزمان بر روی چندین صفحه نمایش داشته باشید و هم به کیفیت تصویر 4K دست یابید . البته ایسوس نبود پورت HDMI را تا حدودی جبران نموده و به همین جهت ، با استفاده از آداپتور مخصوصی که به همراه کارت ارائه می شود ، می توانید به خروجی HDMI سنخه 1.4 نیز دست پیدا نمایید تا هم صدا و هم تصویر را به صورت همزمان و با کیفیت بالا در اختیار داشته باشید .

13761

در بالای برد کارت گرافیک ، پل کراسفایر به منظور استفاده از چند کارت گرافیک به صورت همزمان وجود دارد که به وسیله ان می توانید میزان فریم دهی کارت خود را افزایش داده و به رزولوشن های بالاتری در بازی ها دست پیدا کنید .

13762

نمایی از جلوی برد ASUS HD 7970 Matrix Platinum

برد کارت مشکی بوده و زمانی که به آن نگاه می کنید ، با پردازنده گرافیکی که توسط مدار رگلاتور ، خازن ها ، ماسفت ها ، چوک ها و چیسپت های حافظه احاطه شده است مواجه خواهید شد .

13763

نمایی از عقب برد ASUS HD 7970 Matrix Platinum

13764

همانطور که مشاهده می کنید ، در عقب برد نقاطی برای ولت مود کردن ( افزایش فرکانس حافظه و مموری کارت به صورت سخت افزاری ) کارت گرافیک وجود دارد که باعث افزایش کارایی و راندمان کارت خواهد شد . ( البته توصیه می کنیم به هیچ وجه این کار را انجام ندهید چون در صورت مسلط نبودن بر این مقوله ، ممکن است به کارت گرافیک خسارات جبران ناپذیری را وارد نمایید . )

حال می خواهیم نگاهی به خنک کننده ASUS HD 7970 Matrix Platinum داشته باشیم !!!

خوشبختانه بر خلاف پیشبینی ما ، خنک کننده غول پیکر این کارت گرافیک به راحتی از برد جدا شده و کافیست شما پیچ گوشتی را برداشته و 4 پیچ موجود در پشت برد را باز کنید . زمانی که خنک کننده را از برد جدا می کنید ، به عظمت آن پی خواهید برد .خنک کننده کارایی بسیار خوبی را ارئه کرده و حتی در حداکثر فشار کاری هم صدای چندانی را از خود تولید نخواهد کرد . خنک‌کننده این کارت‌گرافیک از سری Direct CU II است و 5 لوله انتقال حرارت مسی که با پردازنده گرافیکی کارت به طور مستقیم در تماس است ، گرما را از پردازنده گرافیکی گرفته و در میان هت سینک دو گانه کارت پخش می نماید . با توجه به دو گانه بودن هت سینک ، دو عدد از هیت پایپ ها در هت سینک جلویی و سه لوله انتقال حرارت دیگر به داخل هت سینکی که روی مدار تعذیه کارت گرافیک را می پوشاند ، رفته اند . دو فن قدرتمند هم که نویز بسیار کمی دارند ، وظیفه خنک سازی سینک را برعهده خواهند داشت . لازم به ذکر است که بر روی پنل مکشی رنگ عقب کارت ، منافذی به جهت دفع حرارت از برد وجود دارد که یک نکته مثبت به شمار می رود .

137651376613767

اما این پایان راه نیست ! زمانی که خنک کننده را از روی برد کارت جدا می کنید ، با یک هت سینک مشکی رنگ که ارتفاع کمی داشته و در کنار مدار تنظیم ولتاژ و چیپست های حافظه قرار دارد ، مواجه خواهید شد . به گفته ایسوس هدف از به کار بردن این هت سینک کوتاه قامت ، امکان استفاده از سیستم های خنک کننده واتر کول و همچنین بردن کارت گرافیک زیر نیتروژن مایع ( LN ) می باشد که این موضوع دست کاربران حرفه ای را برای انجام امور اورکلاک ، بازتر خواهد کرد .

1376813769

بر روی برد کارت ، دو بایوس مجزا دیده می شود که ضریب اطمینان را در اعمال تنظیمات مختلف در بایوس و سوئیچ کردن بین نسخه های مختلف بایوس را به بهترین شکل برای شما فراهم ساخته و در صورت ایجاد مشکل ، می توانید به بایوس سالم سوئیچ کرده و تنظیمات اولیه را اعمال نمایید . در پایین بایوس ها هم ، چهار دکمه عملیاتی دیده می شود . در این بین ، دکمه قرمز رنگ تنظیم سرعت فن بیشتر از همه خودنمایی می کند . با استفاده از این دکمه ( افزایش سرعت فن‌ها ) می توانید تنها در یک ثانیه ، از حداکثر سرعت فن کارت خود ( به میزان 100 درصد ) استفاده نمایید که همین امر ، روند خنک سازی کارت گرافیک را به صورت محسوسی افزایش خواهد داد ( البته باید صدای نسبتا زیاد آن را نیز تحمل کنید ) . دو دکمه مثبت و منفی هم ، برای افزایش و کاهش ولتاژ پردازنده‌گرافیکی هم وجود دارد . با استفاده از این کلیدها می توانید ولتازی مابین 1.270 ولت تا 1.335 ولت را بر روی پردازنده گرافیکی کارت اعمال کنید که میزان مناسبی به شمار می رود . همانند دیگر کارت های گرافیک ایسوس ، محلی هم برای خواندن ولتاژ بخش‌های مختلف از روی کارت‌گرافیک به وسیله مولتی‌متر وجود دارد . با استفاده از نرم افزار ASUS GPU Tweak هم می توانید بر سرعت فن ها و میزان ولتاژها نظارت داشته باشید .

13770

در عقب برد و قسمت زیرین کارت ، سه کانکتور VGA hotwire بر روی کارت تعبیه شده است که به وسیله آنها ، امکان تنظیم ولتاژ از طریق بایوس برای کاربر رفاهم می گردد . همچنین نقاطی برای لحیم کردن کارت وجود دارد . در اینجا شما می‌توانید با لحیم کردن هر قسمت ، قابلیت OCP ( همان Over Current Protection ) را از کار بیاندازید، ولتاژ حافظه را بالا ببرید، ولتاژ PLL را تغییر دهید و فرکانس Power PWM را دو برابر کنید .

1377113772

توان کارت هم توسط دو رابط 8 پین PCI تامین می گردد و منبع تغذیه مورد نیاز آن باید ، توان تامین حداقل 375 وات برق را داشته باشد.

13773

مدار رگلاتور 20 فاز این کارت گرافیک در سمت راست برد قرار گرفته و شامل کنترلر Digi+ VRM می باشد . کنترل ولتاژ بخش های مختلف نیز بر عهده چیپست CHil مدل CHL8228G می باشد .

1376313774

سه گیگابایت حافظه GDDR5 این کارت گرافیک ، ساخت Hynix و با مدل H5GQ2H24AFR-R0C می باشد که فرکانس کاری 6600 مگاهرتز در کنار رابط 384 بیتی را برای ما فراهم می سازد .

13775

پردازنده گرافیکی هم با کد رمز Tahiti شناخته شده و دارای واحد های سایه زنی GCn می باشد که باعث شده عملکرد پردازنده گرافیکی نسبت به نسل قبل ، بهبودهایی پیدا کند . این پردازنده از فناوری ساخت 28 نانومتری بهره می برد و از 4.31 میلیارد ترانزیستور تشکیل شده است که نشان از قدرت پردازشی بالای آن می باشد .

13776

ایسوس برای این کارت خود ، قیمت 480 **** را برگزیده که با توجه به امکاناتش معقول به نظر می رسد .

saeid6574598
2012/10/16, 17:11
تست کارت گرافیک

سیستم تست به شرح ذیل می باشد :

13777

Batman: Arkham City

1377813779137801378113782

Max Payne 3

1378313784137851378613787

3DMark 11

13788137891379013791

StarCraft II

13794137951379613797

تست مربوط به نویز فن

1379213793

تست اورکلاک

در این تست ، پردازنده گرافیکی کارت به میزان 12 درصد ( 1230 مگاهرتز ) و حافظه به میزان 8 درصد ( 1790 مگاهرتز ) اورکلاک شده است .

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

نگارش : سعید مظفری

7777
2012/10/16, 17:19
amd radeon از نظر قیمت در مقابل کارایی عالیه

saeid6574598
2012/10/16, 17:34
من جان ناقابلی دارم ( البته اونی که این رو گفت ، از جون خودش مایه نگذاشت ؛ جون مردم رو واسطه قرار داد )

امیدوارم که مفید واقع شده باشد .

mm720
2012/10/16, 19:13
سعید جان ممنون بابت بررسی داغ داغ بود
چند تا اسلاید هست که مربوط به این کارت گرافیک برای کسانی که دوست دارن اطلاعات بیشتری درباره این کارت گرافیک بدست بیارند
137981380013801138021379913803

البته نکته جالبی که سایت overclockers در رابطه با این کارت گرافیک اشاره کرده است اینه که قسمتی از چیپ های حافظه اصلا با خنک کننده در ارتباط نیست که واقعا مورد عجیبی است

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

farjam1990
2012/10/16, 19:47
فقط و فقط VGA hotwire
:دی

expellite
2012/10/16, 23:33
عجب کارتهایی! ولی هنوز هم معتقدم مال msi بهتره!

ATA
2012/10/17, 02:13
سعید جان واقعا عالی بود دستت طلا ( عجب گرافیه این لامصب بندازی رو سیستم حال کنی البته تو خواب )

asus
2013/04/09, 21:30
سلام
دوستان من asus 7970 top خریدم اما مشکل دارم
کابل 8 پین فقط یکی داره
یعنی باید یکی دیگه تهی کنم ؟
لطفا راهنمایی کنید

NAVID OC
2013/04/09, 22:13
پاورتون كابل ٨ پين يكي داره؟
هيچ راهي جز تعويض پاور نيست!

ahr
2013/04/10, 11:00
سلام
دوستان من asus 7970 top خریدم اما مشکل دارم
کابل 8 پین فقط یکی داره
یعنی باید یکی دیگه تهی کنم ؟
لطفا راهنمایی کنید
پاورت برای این گرافیک زیاد هم است از تبدیل استفاده کن

NAVID OC
2013/04/10, 13:43
توصیه می شود به هیچ عنوان از تبدیل استفاده نکنید!
به چیپست مادربرد فشار می آد!

asus
2013/04/10, 15:45
دوستان عزیز مشکل حل شد
من کابل های پاور رو تو جعبش بود پیدا کردم و مشکل برطرف شد
اما الان یه مساله ی دیگه دارم . اونم اینه که کارت هنوز هم در بازیه crysis 3 عملکرد خوبی نداره البته من با درایوری که در خود بسته بود تست کردم
اما در بقیه بازیا بسیار روون بود مخصوصا در بازی tomb raider 3 و فعال کردن جلوه های ویژه ی موهای کاراکتر بازی
اما فکر کنم در کرایسیس کمی ضعیف عمل میکنه با تمام جزدیات و حداکثر تنظیمات
کسی این کارتو داره اینجا ؟

7777
2013/04/10, 16:05
من نمیدونم اینجا جای پرسیدن این سئوال ها هستش؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

expellite
2013/04/10, 17:59
تبدیل به چیپست فشار میاره؟
خدا رو شکر که از همون اول از کابل 6 پین خود پاور استفاده کردم!