PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش بهینه سازی سیستم عامل ویندوز برای بدست آوردن رکوردهایی بهتر

AloneWolf
2012/10/14, 10:18
همانطور که میدانید تعداد زیادی از دو نوع عملیات در ویندوز ، همیشه در حال اجرا هستند:

- سرویس ها (سربرگ Services در Task Manager)
- پردازش ها (سربرگ Processes در Task Manager)

برای بدست آوردن امتیازهای بهتر از بنچمارک های مختلف ، باید تا میتوانیم از تعداد این دو در لیست پردازش های سی پی یو کم کنیم.

نرم افزار CCleaner ابزار بسیار کارامدی در این زمینه میباشد :

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

1- CCleaner را اجرا کنید ، حال هر گزینه ای که انتخاب شود به لیست پاکسازی اضافه خواهد شد

پس به این صورت انتخاب کنید ، من از Opera و هر از گاهی هم از Chrome استفاده میکنم:

1354713548

پس از انتخاب گزینه های مورد نظر ، از سمت راست پایین ، بر روی گزینه ی Run Cleaner کلیک کنید.

2- در بخش Registry به ترتیب زیر عمل کنید تا سیستم عامل بهینه تر شود (این مرحله را دوبار تکرار کنید)

13549

3- Uninstall برای حذف نرم افزارهای غیر ضروری ، بسیار کارامد میباشد ، پس از انتخاب نرم افزار موررد نظر بر روی Run Uninstaller کلیک نمایید.

13550
(راستی ، اگر نرم افزار امنیتی هم دارید ، حتما پاکش کنید)

4- Startup بخشی بسیار مهم میباشد و با حذف و یا غیر فعال کردن موارد آن ، میتوانیم سیستم عاملی سبکتر داشته باشیم (همه را انتخاب کرده و Disable کنید)

13551

همه ی سربرگ ها به همین صورت Internet Explorer , Scheduled Tasks البته Context Menu نیازی نیست

Scheduled Tasks به وظایف زمانبندی شده میگویند ، به این معنا که ممکن است شما استارت آپ را پاک کرده باشید

اما پس از 10 دقیقه از روشن شدن سیستم ، یک نرم افزار اجرا شود. پس حتما تمام گزینه های Scheduled Tasks را غیر فعال کنید.

5- System Restore ، اصلا از این امکان ویندوز خوشم نمیاد ، هم جا میگیره و هم به ویروس ها اجازه ی بقا میده (ویروس ها با ساخت یک Restore Point از خودشون یک بک آپ میسازن)

حتما پاکشون کنید.

13552

6- تم وییندوز را روی حالت کلاسیک قرار میدهیم:

13558

7- Task Manager را اجرا کنید و از Select Columns گزینه Base Priority را انتخاب نمایید.

13553

8- از سربرگ Services گزینه های غیر ضروری را Stop کنید ، مانند سرویس بدرد نخور Spooler :

13555

همچنین
msconfig را اجرا و سربرگ Services را انتخاب و لیست را بر اساس Manufacturer مرتب کنید ، حلا هر کدام که ماکروسافت نبود غیر فعال نمایید.

1355613557

حلا OK را انتخاب کرده و سیستم را ریست کنید.

9- پس از بالا آمدن سیستم ، Task Manager را اجرا کنید و از سربرگ Processes ، لیست را بر اساس User Name مرتب کنید ،

سپس Process هایی که نام کاربری آنها ، نام کاربری شما میباشد را End Process کنید (غیر از explorer) {بعضی از پردازش ها باید دوبار End Process شوند تا کاملا متوقف شوند}

13559

10- نرم افزار مورد نظر باید در درایو پر سرعت (مانند SSD) کپی و یا نصب شده باشد

13560

11- برنامه را اجرا و سپس Task Manager را فراخوانی کنید ، از سربرگ Processes ، روی نام برنامه کلیک راست کرده و از Set Priority گزینه ی Realtime و یا High را انتخاب نمایید

دقت کنید در ستون Base Pri حالت از Normal به Realtime و در نرم افزار های مالتی ترد مانند CineBench روی High قرار گیرد.

13561

12- مرحله ی 9 را باز تکرار کنید ، با این تفاوت که (همه ی پردازش های کاربر را غیر از برنامه ای که Realtime کردیم End Process میکنیم ، مخصوصا explorer)

13562

13- لیست Processes را بر اساس Base Pri مرتب کنید:

13554

غیر از نرم افزار نام برده ، هیچ پردازشی نباید بالا تر از Normal باشد ، و اگر بالاتر بود ، روی Normal قرار دهید ،

حواستان باشد که پردازش های دیگر را ، از Normal پایینتر نیاورید ، چون اثرجانبی دارد و سیستم را کند میکند. (Task Manager هم ببندید)

(مثال برای Super PI : یک بار با حجم بسیار کم برنامه را اجرا میکنیم (چند ثانیه بیشتر طول نمیکشه) تا سیستم آماده ی این نوع پردازش شود ، و بعد تست واقعی)

14- پس از انجام بنچمارک ، Task Manager را اجرا کنید تا explorer را مجددا فراخوانی کنیم.

13563

خب دیگه ، منتظر چی هستین ، حالا فقط یک اسکریش شات بگیرید و رکورد مورد نظر رو ثبت نمایید.

پیروز باشید.

AloneWolf
2012/10/14, 19:54
CCleaner Business Edition 3.23 Portable

13568

نسخه ی 32 و 64 بیت:
13567

Beni7192
2012/10/14, 20:45
مرسی محسن جان واقعا کاربردی بود!

Navid.y
2012/10/15, 02:20
خسته نباشی عزیز مقاله ی خوبی بود.

جهت اطلاع اوستان بگم که سرویس spooler برای مدیریت چند پرینتر در شبکه ها است. برای استفاده از پرینتر به هر شکلی به این سرویس نیاز هست.

همه ی سرویس های غیر مایکروسافتی نباید غیر فعال بشن. چون درایور ها هم غیر مایکروسافتی هستن.

این ها هم سرویس های به درد نخور هستتن
DHCP client بعد از از کار انداختن سرویس، خودتون باید آی پیی بدید
diagnostic policy service
IP helper مربوط به سرویس های ویژه ی IPv6 میشه
network location awareness مربوط به سه حالت ارتباطی ویندوز 7 میشه که به برنامه ها میگه توی چه نوع شبکه ای هستن
offline files فایل های کش شده از سرور رو نگه میداره که به درد رکورد زدن نمیخوره. پس غیر فعالش کنید.
panadora هم که عین تروجان همه جا هستش.
server

فایروال رو از کنترل پنل غیر فعال کنید
WIA
workstation
windows media player network share
windows update
internet connection service (iis)n
media center extender seervice
routing and remote access
البته مسلما این سرویس ها ممکنه برای اجرای بعضی نرم افزار ها و قابلیت ها ضروری باشن.

AloneWolf
2012/10/15, 09:00
خسته نباشی عزیز مقاله ی خوبی بود.

جهت اطلاع اوستان بگم که سرویس spooler برای مدیریت چند پرینتر در شبکه ها است. برای استفاده از پرینتر به هر شکلی به این سرویس نیاز هست.

همه ی سرویس های غیر مایکروسافتی نباید غیر فعال بشن. چون درایور ها هم غیر مایکروسافتی هستن.

این ها هم سرویس های به درد نخور هستتن
DHCP client بعد از از کار انداختن سرویس، خودتون باید آی پیی بدید
diagnostic policy service
IP helper مربوط به سرویس های ویژه ی IPv6 میشه
network location awareness مربوط به سه حالت ارتباطی ویندوز 7 میشه که به برنامه ها میگه توی چه نوع شبکه ای هستن
offline files فایل های کش شده از سرور رو نگه میداره که به درد رکورد زدن نمیخوره. پس غیر فعالش کنید.
panadora هم که عین تروجان همه جا هستش.
server
sql server هرچندتا که بودن به درد نمیخورن (در حالت عادی نیستن، با نصب برنامه نصب میشن یا به صورت دستی)
windows audio
فایروال رو از کنترل پنل غیر فعال کنید
WIA
workstation
windows media player network share
windows update
internet connection service (ils)n
media center extender seervice
routing and remote access

ممنون دوست عزیز ، در مورد spooler بله یک سرویس دهنده ی پرینتر میباشد ،

یک سوال ، هنگام ثبت رکورد چه نیازی به پرینتر داریم؟؟؟ هر وقت نیاز داشتیم کافیست حالت آن را از Stop به Start تغییر دهیم.

بله درایورها غیر مایکروسافتی هستن و آنها هم حتما باید غیر فعال بشن ،

دوست گرامی ، بیس و اصل درایور در سیستم عامل نصب میشود و تمام سریوس ها ، چیزی جز Reporter ها و لاگره نمیباشند.

شما تمام غیر مایکروسافتی ها را Stop کنید ، خیالتان راحت تمام درایورها به کار خود ادامه خواهند داد.

Arsn
2012/10/15, 10:14
مرسی محسن جان ! مقاله خوب و کاربردی بود !

البته خب اینها هم توییک حساب میشند ! اکثر اورکلاکر ها تا جایی که من میدونم اولا ویندوز را سفارشی سازی شده نصب میکنند (حجم فایل نصبی 1/3 اصل است) که خودش بعضی از برنامه هاش حذف شده و بعضی از پروسس ها خواه ناخواه اصلا کار نمیکنه !

استفاده از ccleaner را من ندیده بودم چون معمولا همه پروسه ها برای اکستریم اورکلاکر ها شناخته شده است و دستی اونها را میبندند ! اون بخش msconfig هم خیلی خوب بود و باید رعایت بشه !

در جمع ممنون از انتقال تجربیاتتون !

Poorya_Lion
2012/10/15, 10:18
بسیار عالی بود.
ولی برای ثبت رکورد و بستن سرویس ها ما از msconfig استفاده می کنیم. بستن همه سرویس ها هم برای تست ها مناسب نیستش. ممکن هستش یک سرویسی رو ببندید و اسکور نهایی توی تست خراب بشه.
در رابطه با تم هم درست می فرمایید ، تم کلاسیک پراسس کمتری رو می کشه و تست بهتر و با اسکور بیشتری پاس می شه. و برای بستن پراسس ها هم می شه از Task Manager استفاده کرد. من قبلاً با CCleaner کار کردم ، تفاوتی نمی کنه با اون کار کنید یا با خود ابزاری که ویندوز بهتون می ده.
تاپیک خوبیه. شما که حالا زحمت کشیدی و این مطالب رو گردآوری کردی ، برو و راجع به God Mode هم تحقیق کن و نتایجش رو اینجا برای دوستان بگذار.

AloneWolf
2012/10/15, 11:33
ممنون از دوستان عزیز ،

دقیقا حق با شما عزیزان: علیرضا و پوریا میباشد ،

من سعی کردم زیاد طولانی نشه و تنها یک درک و مفهوم از بهینه سازی و سبک کردن سیستم عامل را انتقال دهم.

و برای بستن پراسس ها هم می شه از Task Manager استفاده کرد

بله دقیقا ، در این آموزش هم از Task Manager استفاده کردم (در تصاویر واضح و مشخص میباشد)

در مورد God Mode : یک مجموعه امکانات بسیار خوب و جامع را در اختیارمان قرار میدهد تا بتوانیم

سیستم عامل را در زمانی کوتاه به تنظیمات مورد نظرمان برسانیم. (با دسترسی God !!!)

آموزش روش God Mode :

یک پوشه ی جدید ایجاد کنید

نام آن را:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

قرار دهید و Enter بزنید.

آیکون پوشه به این شکل در می آید:

13575

خب حالا پوشه را باز کنید و از امکانات گسترده ی آن استفاده نمایید

13576

iranmanoto
2012/10/15, 11:57
ممنون از دوستان عزیز ،

دقیقا حق با شما عزیزان: علیرضا و پوریا میباشد ،

من سعی کردم زیاد طولانی نشه و تنها یک درک و مفهوم از بهینه سازی و سبک کردن سیستم عامل را انتقال دهم.

بله دقیقا ، در این آموزش هم از Task Manager استفاده کردم (در تصاویر واضح و مشخص میباشد)

در مورد God Mode : یک مجموعه امکانات بسیار خوب و جامع را در اختیارمان قرار میدهد تا بتوانیم

سیستم عامل را در زمانی کوتاه به تنظیمات مورد نظرمان برسانیم. (با دسترسی God !!!)

آموزش روش God Mode :

یک پوشه ی جدید ایجاد کنید

نام آن را:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

قرار دهید و Enter بزنید.

آیکون پوشه به این شکل در می آید:

13575

خب حالا پوشه را باز کنید و از امکانات گسترده ی آن استفاده نمایید

13576

الان با این پوشه چی کار باید کنم؟!

AloneWolf
2012/10/15, 12:14
الان با این پوشه چی کار باید کنم؟!

هر کاری که دوست داری رو سیستمت انجام بدی (منظورم اکثر تنظیماتی هست ، که لازم دارید)

Amin_CaraGT2
2012/10/15, 16:18
برای بهینه سازی در صورت خاموش بودن برخی سرویس ها کارایی افت میکند و برخی سرویس ها کارایی بهبود
اما میخام یک هدیه به اورکلاکرهای عزیز بدم و اون ویندوز از بیس توییک شده هستش که تقریبا نیاز به هیچ دستکاری نداره و کارایی خیلی خوبی به صورت استاندارد ارائه میده

موفق باشید@};-

hamidparsafar
2012/10/15, 16:25
سلام خدمت امین نادری عزیز ، دیروز با علیرضا سجادی غیبت شما رو کردیم و گفتم که چقدر جای شما خالیه ، اتفاقا بحث اورکلاک بود در این تاپیک :
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.!% D8%A7%D9%88%D8%B1%DA%A9%D9%84%D8%A7%DA%A9e5300/page2
بزرگوار بیشتر به این انجمن سر بزن ، من که از دیدن اسمت بسیار خوشحال شدم ، امیدوارم هر جا هستی سربلند و سلامت باشی

Amin_CaraGT2
2012/10/15, 17:02
سلام خدمت امین نادری عزیز ، دیروز با علیرضا سجادی غیبت شما رو کردیم و گفتم که چقدر جای شما خالیه ، اتفاقا بحث اورکلاک بود در این تاپیک :
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.!% D8%A7%D9%88%D8%B1%DA%A9%D9%84%D8%A7%DA%A9e5300/page2
بزرگوار بیشتر به این انجمن سر بزن ، من که از دیدن اسمت بسیار خوشحال شدم ، امیدوارم هر جا هستی سربلند و سلامت باشی

خواهش میکنم شما لطف دارید عزیز
یک مقدار فرصت کم شده تا خدمت دوستان برسیم ولی خوشحال میشم بتونم کمک به دوستان کنم و همچنین از تجربیاتشون بهرمند بشم

Overclocker
2013/08/11, 16:04
ایول
خیلی کمک کرد . خسته نباشی .

atisoc0936
2013/08/22, 13:55
یک سوال
من رو یکی 2 تا سیستم به این مشکل خوردم که تو ویندوز xp چطور باید سیستم رو high performance گذاشت
و زمانی که این حالت تو لب تاب یا پی سی عمل نمیکنه چه کنیم ( منظور شکستن فرکانس سیپیو هست تا بشه ثابمیت فرکانس بالاتری داشت

اگه دوستان راهی دارن دریغ نکنن درود

درود

AloneWolf
2013/08/22, 18:27
یک سوال
من رو یکی 2 تا سیستم به این مشکل خوردم که تو ویندوز xp چطور باید سیستم رو high performance گذاشت
و زمانی که این حالت تو لب تاب یا پی سی عمل نمیکنه چه کنیم ( منظور شکستن فرکانس سیپیو هست تا بشه ثابمیت فرکانس بالاتری داشت

اگه دوستان راهی دارن دریغ نکنن درود

درود

واسه xp این مقاله رو مطالعه کن ، چیز مفیدیه :
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. est%20performance.htm

اگه داخل کنترل پنل power options رو دیدی ، روو این گزینه قرارش بده:

در مورد داون کلاکینگ (کاهش فرکانس) : درون ستاپ مین (البته در اکثر لپ تاپ ها موجود نیست بیشتر واسه پی سی هستش)

در صورت موجود بودن هر یک از اینا ، حتما غیرفعالشون کن.

C1E Support رو Disabled کن ، بعضی جاها اسمش اینه: CPU Enhance halt

C State tech اینم Disabled کن و همچنین intel speed step tech

atisoc0936
2013/08/22, 19:19
واسه xp این مقاله رو مطالعه کن ، چیز مفیدیه :
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. WinXP/How to optimize Windows XP for the best performance.htm

اگه داخل کنترل پنل power options رو دیدی ، روو این گزینه قرارش بده:

در مورد داون کلاکینگ (کاهش فرکانس) : درون ستاپ مین (البته در اکثر لپ تاپ ها موجود نیست بیشتر واسه پی سی هستش)

در صورت موجود بودن هر یک از اینا ، حتما غیرفعالشون کن.

C1E Support رو Disabled کن ، بعضی جاها اسمش اینه: CPU Enhance halt

C State tech اینم Disabled کن و همچنین intel speed step tech

درود
پس تو لب تاب اگه نداشت کلامون پسه معرکه است

NAVID OC
2014/11/07, 20:16
دوستان چند وقت پیش یک جا خواندم که وین 8 برا اورکلاک مناسب نیست.
چون خیلی سوسول است و زود ری ست می شه!
خودم که تست کردم متوجه شدم درست است.
با کوچک ترین خطایی ویندوز ارور می ده و سیستم ری استارت می شود.
راهی سراغ دارید بشود وین 8 را از این سوسولی در اورد؟
برنامه ای ترفندی ....

پیشاپیش ممنون.

aryaiee
2014/11/07, 20:35
دوستان چند وقت پیش یک جا خواندم که وین 8 برا اورکلاک مناسب نیست.
چون خیلی سوسول است و زود ری ست می شه!
خودم که تست کردم متوجه شدم درست است.
با کوچک ترین خطایی ویندوز ارور می ده و سیستم ری استارت می شود.
راهی سراغ دارید بشود وین 8 را از این سوسولی در اورد؟
برنامه ای ترفندی ....

پیشاپیش ممنون.

یعنی مدیونین اگر فکر کنید این تاپیک آموزشی سال 2012 هستش ها!!!ما هم که تاپیک پرسش و پاسخ عمومی اورکلاک نداریم!تازه من هم قبلا این رو به شما نگفته بودم!

NAVID OC
2014/11/07, 20:53
یعنی مدیونین اگر فکر کنید این تاپیک آموزشی سال 2012 هستش ها!!!ما هم که تاپیک پرسش و پاسخ عمومی اورکلاک نداریم!تازه من هم قبلا این رو به شما نگفته بودم!

به نظرم این تاپیک مناسب تر بود.
گفتم شاید با غیر فعال کردن Windows problem report یا event log یا موارد مشابه بشود این مشکل را حل کرد.
التبه من سر رشته ای ندارم از این قضیه. ولی به نظر می آد ماکروسافت برای اینکه احتمال آسیب دیدن را به حداقل برسونه یک نوع سیستم نرم افزاری را در وین 8 پیاده کرده که به نفع افراد و البته به ضرر اورکلاکر ها شده.
باید راهی برای غیر فعال کردنش وجود داشته باشد.
این تاپیک را از این جهت مناسب دیدم چون اینم به نوعی بهینه سازی محسوب می شود.:-?

AloneWolf
2014/11/08, 10:13
به نظرم این تاپیک مناسب تر بود.
گفتم شاید با غیر فعال کردن Windows problem report یا event log یا موارد مشابه بشود این مشکل را حل کرد.
التبه من سر رشته ای ندارم از این قضیه. ولی به نظر می آد ماکروسافت برای اینکه احتمال آسیب دیدن را به حداقل برسونه یک نوع سیستم نرم افزاری را در وین 8 پیاده کرده که به نفع افراد و البته به ضرر اورکلاکر ها شده.
باید راهی برای غیر فعال کردنش وجود داشته باشد.
این تاپیک را از این جهت مناسب دیدم چون اینم به نوعی بهینه سازی محسوب می شود.:-?

سلام نوید جان ،

ممنون جهت اطلاع رسانی ،

هر تستی ، روی یک سیستم عامل بهتر جواب میده ،

من بیشتر از XP و سون استفاده میکنم.

مطالعه ی این پیج ها جهت بهینه سازی ویندوز8 خالی از لطف نیست (بعضی هاش با سون مشترکه):

NAVID OC
2014/11/08, 19:38
سلام نوید جان ،

ممنون جهت اطلاع رسانی ،

هر تستی ، روی یک سیستم عامل بهتر جواب میده ،

من بیشتر از XP و سون استفاده میکنم.

مطالعه ی این پیج ها جهت بهینه سازی ویندوز8 خالی از لطف نیست (بعضی هاش با سون مشترکه):

فوق العاده بود! فقط می تونم بگم ممنون آقا محسن.^:)^
دوستان مشکل تا حدود 90 درصد بر طرف شد.:x

infernali
2023/07/20, 21:57
سلام
وقتی ویندوز رو بهینه سازی می کنید، در تسک منیجر، تعداد پروسس و میزان مصرف رم چقدر میشه؟
ممنون

ARMIN
2023/07/21, 15:54
سلام
وقتی ویندوز رو بهینه سازی می کنید، در تسک منیجر، تعداد پروسس و میزان مصرف رم چقدر میشه؟
ممنون

هر سیستم متفاوته. ضمن اینکه این تاپیک و آدمهای داخلش 9 ساله که دیگه به انجمن سر نزدند.