PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمای تصویری تعویض کولانت، رادیاتور و لوله های واترکولر Antec 920 و Antec 620

Castiel
2012/09/10, 00:23
سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز

برای اولین بار در فروم های سخت افزاری ایران، قصد داریم تا شما را در تعویض قطعات مختلف و باز کردن کولر انتک 920 و انتک 620 به صورت تصویری و کامل راهنمایی کنیم. با مطالعه کامل این تاپیک می توانید به تعویض رادیاتور، لوله، کولانت و بلاک این خنک کننده مایع بپردازید. مهم ترین مشکل این خنک کننده دمای بالای کولانت و ضعف شدید رادیاتور در کنترل دمای کولانت است.

1265612657

ابتدا باید دو عدد پیچ روی بلاک را باز کنید تا بتوانید لوله های انتقال کولانت را جدا کنید. برای جدا کردن لوله ها و کانکتور لوله، بهتر است بلافاصله بعد از مدتی استفاده از واترکولر اینکار را انجام دهید. چون در این حالت لوله ها و کانکتور هم گرم هستند و می توانید راحت تر آنها را جدا کنید. البته کمی هم باید با کانکتور کلنجار بروید!

126531265412655

بعد از جدا کردن لوله ها، باید رادیاتور را تکان دهید و سرازیر کنید تا مایع کولانت داخل مخرن رادیاتور به طور کامل خالی شود. این مرحله ممکن است کمی زمان بر باشد.

126581265912660

برای باز کردن کانکتور لوله، باید کمی آن را با حرارت گرم کنید تا به سادگی باز شود. جنس این کانکتور از پلاستیک است و برای باز کردن آن بهتر است از ابزار استفاده نکنید و با صبر و حوصله آن را باز کنید.

12661

تا اینجا کار زیاد سختی در پیش نداشتید. اما از این به بعد داستان کاملا متفاوت است. مرحله اصلی باز کردن لوله ها از روی رادیاتور است. کانکتور نصب شده روی رادیاتور از جنس فلز است و برای جدا کردن آن باید از یک پیچ گوشتی ریز استفاده کنید. البته بهتر است از یک قطعه پلاستیکی استفاده کنید که نمونه آن در تعمیرات موبایل استفاده می شود تا به قطعه شما آسیبی نرساند. برای جداکردن لوله ها از کانکتور باید پیچ گوشتی را به داخل واشر بفرستید تا به سر لوله برسید و از این به بعد باید با حوصله، لوله را خارج کنید. البته جنس کانکتور فلزی کیفیت خوبی دارد و نگران آسیب رسیدن به آن نباشید. ولی احتیاط را هیچگاه فراموش نکنید. در این مرحله هم می توانید از کمی حرارت دادن به لوله برای جداسازی آسان تر استفاده کنید. این مرحله زمان بیشتری نیاز دارد.

12662126631266412665126661266712668126691267012671 126721267312674

Castiel
2012/09/10, 00:41
طول لوله در حدود 13 اینچ (32.5 سانتی متر) است که برای نصب درون کیس به نسبت مناسب بوده ولی ایده آل نیست. این طول 32.5 سانتیمتری زمانی مشکل ساز می شود که همانند بنده این واترکولر را در کیس Open Frame استفاده می کنید. در این شرایط انعطاف پذیری کمتر لوله ها دردسر ساز خواهد شد. مهم ترین مشکل این واترکولر، وضعیت اسفناک مایع کولانت است که شامل دو مشکل اساسی می شود:

1- کیفیت پایین مایع که سبب افزایش حرارت مایع می شود. با توجه به تجربه استفاده از این واترکولر، هر یک درجه دمای مایع، به طور مستقیم یک درجه روی دمای پردازنده تاثیرگذار خواهد بود.
2- مقدار کم و البته متفاوت مایع کولانت: این مقدار کم سبب افزایش حرارت می شود و به نوعی حرارت را داخل مخرن رادیاتور حفظ می کند. مقدار مایع در کولرهای انتک 920 کاملا متفاوت بوده و در بعضی از آنها به نسبت کاملا پر و در برخی هم به نسبت خالی به نظر می رسد!
اکنون زمان تعویض رادیاتور یا مایع کولانت رسیده است. برای تعویض رادیاتور می توانید روی رادیات های XSPC EX240 و EX360 حساب کنید که می تواند روی عمکلرد خنک کننده تاثیر مستقیم بگذارد. از طرفی تعویض کولانت هم می تواند به شدت تاثیرگذار باشد و برای تعویض می توانید از مایع کولانت 500 سی سی زالمن استفاده کنید که تنها مایع با کیفیت موجود در بازار است. تعویض لوله هم می تواند کلکسیون مود کردن واترکولر را کامل کند. البته در صورتی که طول 32.5 سانتیمتری لوله ها برای شما دردسر ساز نیست، نیازی به تعویض آنها ندارید.
به زودی قصد تعویض رادیاتور، لوله و مایع کولانت را دارم و در صورت تعویض نتایج و مراحل نصب را قرار خواهم داد.

12675126761267712678

با تشکر
حسام شالیکاریان

منبع: tomorrowsgaming

Castiel
2012/09/10, 00:42
تاپیک باز شد.
موفق باشید.

VSH-Katana
2012/09/10, 02:10
حسام جان این تغییر کولانت چقدر به پاییین اومدن دما کمک کرد؟

Castiel
2012/09/10, 02:15
حسام جان این تغییر کولانت چقدر به پاییین اومدن دما کمک کرد؟

نتیجه ای از تعویض کولانت توسط منبع منتشر نشده ولی دعا کنید بتوانم رادیاتور جدید را خریداری کنم و به همراه کولانت زالمن، تست بگیرم و نتایج را هم منتشر کنم.

Castiel
2012/09/11, 01:18
یک ویدئو از تعویض رادیاتور انتک با XSPC RX240 پیدا کردم که بعد از نصب رادیاتور RX240 با دو فن، تغییرات زیر به دست آمد.

پردازنده Core i7-2600K با فرکانس 4500 مگاهرتز و ولتاژ 1.3

دما با رادیاتور انتک به ترتیب هسته ها:
59
69
66
67

دما با رادیاتور RX240:
54
62
60
60

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

Homayoon
2012/09/17, 13:59
سلام حسام جان کار قشنگی کردی این ریویو رو گذاشتی چون دقیقا قصد انجام چنین کاری رو داشتم..
فقط از اونجائی که مهندس شمیرانی بین لوازمی که برای این مدل رادیاتور هست چیزی ندارند که بشه ارتباطی بینشون برقرار کرد ، به احتمال بسیار زیاد میشه براش رابطی درست کرد که رادیاتور روبه لوله های انتک وصل کنه..
100% این کار رو خواهم کرد..فقط قبل از اون اگر بتونم این مدل رادیاتور رو از نزدیک ببینم خیلی عالی میشه..b-)

Castiel
2012/09/17, 14:43
سلام حسام جان کار قشنگی کردی این ریویو رو گذاشتی چون دقیقا قصد انجام چنین کاری رو داشتم..
فقط از اونجائی که مهندس شمیرانی بین لوازمی که برای این مدل رادیاتور هست چیزی ندارند که بشه ارتباطی بینشون برقرار کرد ، به احتمال بسیار زیاد میشه براش رابطی درست کرد که رادیاتور روبه لوله های انتک وصل کنه..
100% این کار رو خواهم کرد..فقط قبل از اون اگر بتونم این مدل رادیاتور رو از نزدیک ببینم خیلی عالی میشه..b-)

سلام دوست من
طی صحبت هایی که با مهندس شمیرانی انجام شد، قرار است در مرحله بعدی واردات قطعات XSPC سه قطعه زیر که برای نصب رادیاتور های این شرکت روی کولر هایی مثل انتک، Corsair و زالمن نیاز است، در اولویت قرار بگیرد.

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

Castiel
2012/09/21, 17:15
خب امروز تصمیم گرفتم رادیاتور انتک 920 را کاملا داخل یخ قرار بدهم تا یک نتیجه از دما بگیرم. ملاک تنها نتیجه دما بوده و قصد اورکلاک یا ثبت فرکانس نداشتم.

131681316913170131751317613177131721317313174

saeid6574598
2012/09/21, 17:36
ممنون حسام جان ! با توجه به اینکه رادیاتور 920 در کنترل دمای مایع کولانت ضعیف عمل می کنه ، کار شما بهترین راه حل برای خنک کنندگی مناسب بود ! دمای کاری واقعا پایین اومده و دیگه پردازنده یخ زده رفته پی کارش !!!

Castiel
2012/09/23, 14:53
خب دوستان عزیز به دلیل حرارت بالای مایع کولانت واترکولر انتک و مشکل داشتن سرور انتک، مجبور شدم در فیس دفتر به این شرکت پیامی ارسال کنم که در تصویر مشخص است. به هر حال پیگیری لازم را انجام خواهم داد و نتیجه را اعلام می کنم. همانطور که می بینید، برخلاف شرکت ویستاپخش که جواب را با توهین دادند، خیلی دوستانه شرکت انتک جواب بنده را ارسال کردند.

13218

Bahman_D
2012/09/23, 15:16
خیلی ممنون آقا حسام. کار جالبی بود کاش مقایسه در حالت لود و اورکلاک شده رو هم انجام میدادید ( با یخ و بدون یخ )

Castiel
2012/09/23, 15:52
خیلی ممنون آقا حسام. کار جالبی بود کاش مقایسه در حالت لود و اورکلاک شده رو هم انجام میدادید ( با یخ و بدون یخ )

قربانت بهمن جان
لود روی فرکانس 3300 انجام شد که نهایت دما حدود 45 درجه کاهش یافت یعنی از 75 به 30 رسید!
این کار را برای داشتن سند و مدرک برای ارسال به انتک انجام دادم و همانطور که اعلام کردم هدفی برای فرکانس زدن نداشتم.

Homayoon
2012/09/26, 17:06
سلام حسام خان...
یه سوالی برام پیش اومد و اون هم اینکه 920 مخزنی برای کولانت نداره و هرچی هست داخل همون لوپی هست که از اتفاق بسته هم هست..
بعد از باز کردن لوله ها و خالی کردن کولانت قبلی ، چطوری میشه با کولانت جدید دوباره اون چرخه رو پر کرد و از پر شدن کامل رادیات مطمئن شد..؟
ممنون

Castiel
2012/09/26, 20:56
سلام حسام خان... یه سوالی برام پیش اومد و اون هم اینکه 920 مخزنی برای کولانت نداره و هرچی هست داخل همون لوپی هست که از اتفاق بسته هم هست.. بعد از باز کردن لوله ها و خالی کردن کولانت قبلی ، چطوری میشه با کولانت جدید دوباره اون چرخه رو پر کرد و از پر شدن کامل رادیات مطمئن شد..؟ ممنون سلام همایون عزیز همون مخزن روی رادیاتور هست و وقتی تعویض می کنید، پمپ وظیفه به جریان انداختن کولانت را برعهده می گیره و اون چرخه انتقال انجام خواهد شد. برای پر کردن رادیات هم باید بر اساس ظرفیت رادیاتور، کولانت بریزید، البته باید کولانت را حجم معین شده آب ترکیب کنید.

Bahman_D
2012/09/29, 15:25
سلام همایون عزیز همون مخزن روی رادیاتور هست و وقتی تعویض می کنید، پمپ وظیفه به جریان انداختن کولانت را برعهده می گیره و اون چرخه انتقال انجام خواهد شد. برای پر کردن رادیات هم باید بر اساس ظرفیت رادیاتور، کولانت بریزید، البته باید کولانت را حجم معین شده آب ترکیب کنید.

فکر کنم منظور ایشون نحوه هواگیری مجدد لوپ باشه که سئوال من هم هست حسام جان. چون این سیستم Closed Loop هستش چطوری باید هواگیری بشه ؟

Castiel
2012/09/29, 15:34
فکر کنم منظور ایشون نحوه هواگیری مجدد لوپ باشه که سئوال من هم هست حسام جان. چون این سیستم Closed Loop هستش چطوری باید هواگیری بشه ؟

تا جایی که اطلاع دارم مقداری هوا داخل لوله ها به جریان میفته و زمانی که هوا به پمپ میرسه، دمای پردازنده افزایش پیدا می کند. راه حلی برای این کار فعلا وجود ندارد.

ROG
2012/10/03, 19:20
تاپیک خیلی خوبی بود مرسی حسام جان

راستی دسکتاپتیم مرد!

AGREEN
2012/10/03, 21:47
درود حسام جان من هم این آزمایش رو انجام دادم و نتیجه بهتر بود دما در حات فول لود 9 درجه سانتی گراد بود البته شما اگر دو تکه یخ بزرگ رو داشته باشی و رادیاتور رو در بین اون دو تکه قرار بدی و بذاری داخل مخلوط
آب و یخ نتیجه بهتر خواهد شد .
ولی میتونه به مقدار مایع کولانت هم بستگی داشته باشه عزیز ولی کلا تاپیک مفیدی بود ممنون حسام جان . البته این نکته رو هم بگم که نیازی به عایق بندی با دستمال نداشت من بدونه عایق بندی این کار رو انجام.

AGREEN
2012/10/03, 21:49
دوستان راستی با سشوار به راحتی میشه هواگیری کرد امتحان کنید کولر دوباره به حالت عادی برمیگرده .

Homayoon
2012/10/04, 16:59
دوستان راستی با سشوار به راحتی میشه هواگیری کرد امتحان کنید کولر دوباره به حالت عادی برمیگرده .

سلام علی جان ..
میشه یه توضیحی در این مورد بدی ...
من در صدد ساخت یک Reservoir یک تیکه از جنس تفلون هستم...تمام لوازم برای عوض کردن کولانت و رادیات رو هم فراهم کردم..
اگه این روشی که شما میگی عملی باشه و بشه این لوپ رو پر کرد بدون اینکه هوا داشته باشه در نتیجه از اون قسمت هم میشه صرف نظر کرد.

Castiel
2012/10/24, 22:03
در مورد بحثی که با بخش پشتیبانی شرکت انتک انجام دادم، استفاده از آب در مایع داخل رادیاتور را کتمان نکردند. البته در تمامی کولانت ها باید مقداری آب هم اضافه شود ولی انتک در این زمینه زیاده روی کرده و همچنان مکاتبات برای رسیدن به یک نتیجه منطقی ادامه دارد. به زودی یک بررسی کامل از تاثیر فن های مختلف با سرعت چرخش متفاوت انجام و نتایج آن منتشر خواهد گردید.

AGREEN
2012/10/25, 15:54
در مورد بحثی که با بخش پشتیبانی شرکت انتک انجام دادم، استفاده از آب در مایع داخل رادیاتور را کتمان نکردند. البته در تمامی کولانت ها باید مقداری آب هم اضافه شود ولی انتک در این زمینه زیاده روی کرده و همچنان مکاتبات برای رسیدن به یک نتیجه منطقی ادامه دارد. به زودی یک بررسی کامل از تاثیر فن های مختلف با سرعت چرخش متفاوت انجام و نتایج آن منتشر خواهد گردید.
درود حسام جان بسیار خوب هست و اگر میشه باهم این کار رو امجام بدیم من روی اون مورد و شما هم روی 920 انجام بدید و باهم دیگه یک مقایسه بگذاریم .
نظرتون چی هست ؟

Castiel
2012/10/28, 19:22
درود حسام جان بسیار خوب هست و اگر میشه باهم این کار رو امجام بدیم من روی اون مورد و شما هم روی 920 انجام بدید و باهم دیگه یک مقایسه بگذاریم .
نظرتون چی هست ؟

مرحله تهیه فن ها با موفقیت انجام شده و باید به دستم برسند تا کار را شروع کنم. چون تعداد فن ها زیاد هست و ممکن است بیشتر هم بشود (فعلا 5 فن) و اینکه ریویو در شرایط مختلف (تک فن و دو فن) با سرعت های مختلف انجام خواهد شد، بنده زمان تقریبی یک هفته برای به اتمام رساندن ریویو را در نظر گرفتم. ممکن است تعداد فن ها به 7 یا 8 عدد هم برسد.

Castiel
2012/11/13, 19:33
دوستان عزیز پس از مدتی روی اعصاب مدیر بخش پشتیبانی انتک راه رفتن، بالاخره جوابی که مد نظرم بود را برای بنده ارسال کردند و ترکیب مایع کولانت انتک 620 و 920 را فاش کردند!

Castiel
2012/11/25, 12:14
دوستانی که این تاپیک را دنبال می کردند، برای مشاهده نتایج استفاده از فن های مختلف روی واترکولر انتک 920 می توانند به لینک زیر مراجعه کنند.