PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد مادربرد ASUS Z77 Sabertooth

blue sky
2012/08/12, 21:37
سلام

دو سوال در مورد اين مادربرد دارم :

1 - چراغ قرمز BOOT DEVICE مادربرد در زماني که داخل BIOS Setup هستم و همچنين در زمان استارت و تا قبل از وارد کردن پسورد ورود به سيستم روشن مي ماند اما بعد از بالا آمدن سيستم خاموش مي شود ايا اين عادي است ؟

2 - اين مادربرد هشت پورت ساتا دارد که ظاهرا کارکردهاي متفاوتي دارند. من دو هارد دارم و اگر بخواهم انها را براي کارکرد عادي و نه RAID و ... به مادربرد وصل کنم کدام پورتها مناسب ترين است.

اين هشت پورت به ترتيب از بالا به پائين و از چپ به راست عبارتند از :
SATA6G_1 - SATA6G_2 - SATA3G_3 - SATA3G_4 - SATA3G_5 - SATA3G_6 - SATA6G_E1 - SATA6G_E2

با تشکر

th e nd
2012/08/12, 21:44
1- همرو توی دفترچه مادربورد نوشته.

Castiel
2012/08/12, 21:52
1- این مسئله طبیعی هست.
2- اگر هارد دیسک شما ساتا 2 است به پورتهای SATA3G وصل کنید. شما خودتان باید دو هارد دیسک را در حالت Raid قرار دهید و به صورت خودکار فعال نخواهد شد.

blue sky
2012/08/12, 21:56
جناب th e nd
من دفترچه را مطالعه کرده ام اما در اين دو مورد خاص توضيح روشني نمي دهد. در مورد اول فقط مي گويد اگر BOOT DEVICE ايراد داشته باشد اين چراغ روشن مي شود اما نمي گويد آيا در زماني که در BIOS SETUP هم هستيم و قبل از بالا امدن سيستم هم روشن مي شود يا خير.
در مورد دوم در دفترچه انقدر در مورد RAID و مسائل ديگري که يک خواننده عادي سردرنمي اورد صحبت شده است که من واقعا الان نمي دانم هاردها را به کدام پورتها وصل کنم بهتر است. اگر تجربياتي در اين مورد داريد ممنون مي شوم بيان بفرمائيد.

th e nd
2012/08/12, 22:26
1- همونطور که حسام جان گفت مشکل اولت طبیعیه .
2- حالت RAID رو باید از توی Setup فعال کنی خود به خود فعال نمیشه. البته تا جاییکه که من می دونم. خود RAID هم یک فناوری برای افزایش سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی هاردو یا بک آپگیری هست . البته به طور خلاصه گفتم . که ورژن های مختلف داره.
3- اون SATA3 یعنی ورزن دوم از نسل کابل های SATA که معادل 3 Gbps اطلاعات رو ردو بدل میکنه.
4- SATA6 هم ورژن سوم از این نسل هستش. که اطلاعات رو با دو برابر سرعت قبل انتقال میده.

blue sky
2012/08/12, 22:41
Castiel گرامي

"دو هارد دیسک را در حالت Raid قرار دهید" منظورتان رفتن به بخش SATA mode Selection در بايوس و انتخاب RAID Mode به جاي حالت پيش فرض AHCI است ؟
آيا راه حلي که فرموده ايد در ارتباط با زماني که هدف ما قرار گرفتن عادي دو هارد در کنار هم است نه ايجاد RAID و ... بازهم معتبر است؟

من ديروز هر دو هارد را به اين دو پورتي که جنابعالي فرموده ايد وصل کردم اما حالت پيش فرض AHCI را نگه داشتم . اين سوال از انجا براي من پيش امد که بعد از نصب نرم افزار O&O DiskImage و بعد از اجراي آن ،در داخل نرم افزار با پيام " No Drive Found" مواجه شدم . ايا اين مشکل به وضعيت قرارگيري هاردها در پورتهاي مادربرد مي تواند ارتباط پيدا کند؟

blue sky
2012/08/13, 06:58
جناب Castiel گرامي
با سلام

اولا به علت تداخلي که ديشت در ارسال پيامهاي مربوط به اين پست پيش امد به اين شکل که در همان زماني که من جواب th e nd را تايپ مي کردم جواب شما به سوالات من در سايت درج شده بود معذرت مي خواهم .ممنون مي شوم شما يا ساير دوستان در مورد دو سوال آخر من هم راهنمايي بفرمايند. جواب اين دو سوال برايم خيلي مهم است.

Castiel
2012/08/13, 07:30
Castiel گرامي

"دو هارد دیسک را در حالت Raid قرار دهید" منظورتان رفتن به بخش SATA mode Selection در بايوس و انتخاب RAID Mode به جاي حالت پيش فرض AHCI است ؟
آيا راه حلي که فرموده ايد در ارتباط با زماني که هدف ما قرار گرفتن عادي دو هارد در کنار هم است نه ايجاد RAID و ... بازهم معتبر است؟

من ديروز هر دو هارد را به اين دو پورتي که جنابعالي فرموده ايد وصل کردم اما حالت پيش فرض AHCI را نگه داشتم . اين سوال از انجا براي من پيش امد که بعد از نصب نرم افزار O&O DiskImage و بعد از اجراي آن ،در داخل نرم افزار با پيام " No Drive Found" مواجه شدم . ايا اين مشکل به وضعيت قرارگيري هاردها در پورتهاي مادربرد مي تواند ارتباط پيدا کند؟

مراحلی که برای پیاده سازی Raid اشاره کردید درست است و با این روش هارد دیسک ها در حالت Raid قرار می گیرند. برای اینکه در حالت عادی از دو هارد دیسک استفاده کنید، نیازی به اعمال تغییرات در بخش ساتا در بایوس نیست. البته اگر مشکلی در بوت شدن داشته باشید، باید به بایوس بروید و حالت ساتا را تغییر دهید یعنی از IDE به AHCI یا بالعکس تغییر دهید.
در مورد مشکلی که با نرم افزار بیان کردید،‌ممکن است این نرم افزار نتواند حالت AHCI را پشتیبانی کند و هارد دیسک ها را تنها در حالت IDE شناسایی می کنند.
چراغ Boot Device هم تا زمان لود اولیه سیستم عامل روشن خواهد بود و حتی در بایوس هم چراغ آن روشن می ماند و امری طبیعی است.

شرمنده بابت تاخیر در پاسخگویی