PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی هاردیسک WD Caviar RED

Arsn
2012/07/25, 02:47
سلام و عرض ادب خدمت همه سخت افزاری های عزیز !

بله ! درست خوندید ! Western Digital Caviar RED ! راستش عادت کرده بودیم که همیشه محصولات وسترن دیجیتال را با رنگ طبقه بندی کنیم ! سری BLACK را سریعترین هارد وسترن دیجیتال بدونیم ، سری GREEN را کند ترین سری هارددیسک های وسترن دیجیتال بدونیم و سری Blue را در برزخی بین سری سبز و مشکی بدونیم ! یعنی کارایی متوسطی را از سری آبی انتظار داشته باشم !

اما با عرضه سری RED باید در تقسیم بندی هامون کمی تجدید نظر کنیم !

با ما باشید تا نگاهی به Western Digital Caviar Red 2-3 TB بیاندازیم !

1151811517

هارد دیسک های سری قرمز وسترن دیجیتال در بنیان برای استفاده SOHO آفریده شده اند ، یعنی استفاده اصلی این هارد ها برای آرشیو ، هارد بک آپ شبکه NAS ، استفاده در چینش Raid به عنوان هارد بک آپ و... است !
این سری از هاردیسک ها برخلاف سری باراکودا سیگیت ، برای استفاده 24/7 تعبیه شدند و گواهی استفاده طولانی مدت بر روی شبکه را دارند !
وسترن دیجیتال قرمز با دمای پایین و مصرف برق پایین سعی در به کمال رساندن تجربه ما از چینش های رید بک آپ دارد!

البته همه ی این موراد برای شما مجانی تمام نمیشود ؛ چون تکنولوژی به کار رفته در دیسک های این محصول ارزان نیست ! به همین خاطر شما وارانتی طولانی تری هم میتوانید انتظار داشته باشید و این انتظار شما هم توسط وسترن دیجیتال به خوبی برآورده میشود !

تکنولوژی Nearline Drives که در بالا اشاره شد 8760 ساعت استفاده در یک سال را تضمین میکنند ! یعنی 365 روز سال به صورت 24 ساعته از هارد استفاده کنید و انتظار شنیدن صدای "آخ" از هاردیسک را هم نداشته باشید !

سرعت چرخش این هارددیسک ها به صورت مدیریت شده از 2400 تا 5400 دور است ! با این شیوه در سیستم هایی که چند هارددیسک دارند صدا و لرزش کمتری را احساس میکنید !

وسترن دیجیتال قرمز در ظرفیت های 1 - 2 -3 ترابایت عرضه میشود و ساتا 3 ، اتصال دهنده این هارد به سیستم شما خواهد بود ! لازم به یادآوری است که سری قرمز داری 64 مگابایت بافر است !

میتوان گفت سری قرمز ترکیبی از سری های سبز ، مشکی و آبی است با این تفاوت که برای استفاده شبکه بهینه سازی شده است !

همانطور که گفته شد مصرف برق این سری بسیار کم است و همچنین دمای هارددیسک به نسبت سایر محصولات پایین است ! مصرف این هاردیسک در حالت بیکاری 4 وات و در اوج سرعت خود 5.4 وات است ! حتی دما 31 درجه این هارد زمان تست ، نسبت به هاردیسک های دیگر که حداقل 4 درجه گرمتر هستند قابل تحسین است !

11534

مشخصات WD Caviar Red در قالب جدول :

11519

بررسی کارایی :

در تست خواندن تصادفی شاهد عملکرد خوب این هارد هستیم و نتیجه ی 112 مگابایت بر آن ثانیه امیدوار کننده است به طوری که نسبت به رقبای 5400 دور خود مثل Hitachi Desktar 5K4000 سریعتر است !

1152011521

مقایسه ای بین سرعت خواندن و نوشتن این هارد با هاردیسک های دیگر انجام شد که نتیجه ی آن به شرح زیر است :

1152211523

مقایسه زمان دسترسی هارد WD Caviar RED با هارد دیسک های دیگر :

1152411525

ادامه دارد

Arsn
2012/07/25, 02:59
در تست " سرعت خواندن و نوشتن متوالی " کلاه قرمزی ما نمره خوبی کسب میکند ! هر چه باشد این کار در فطرت اوست !

1152611527

در تست PCMark 7 به عنوان نرم افزاری که تمام ابعاد سیستم را میسنجد هارد دیسک RED نمره جالبی کسب نکرد ! این نمره حکایت از سرعت نسبتا پایین آن نسبت به رقبا است ! تست لود نرم افزار و نمره کلی را میتوانید مشاهده کنید!

1152811529

مصرف برق و دما دو مسئله مهم و مورد تاکید وسترن دیجیتال در این هارد دیسک بود ؛ که نمودارها و آزمایشات به خوبی نتایج را نشان میدهند ! نسبت کارایی به مصرف برق و دمای پایین این هارد ، باز هم یادآور استفاده اصلی آن یعنی آرشیو و هارد بک آپ است !

1153011531
1153211533

نتیجه گیری : با این که قضاوت در باره این هارد قبل از عرضه به بازار کاری عجولانه است اما بر مبنای تست های انجام شده میتوان این گونه نتیجه گرفت که هارد دیسک Western Digital Caviar Red اصولا برای استفاده عمومی کامپیوترهای دسکتاپ مناسب نیست و بهتر است برای آرشیو ، پشتیبان چینش رید یا به عنوان هارد پشتیبان شبکه استفاده شود ! البته مورد نقض این گفته ، معتادهای کامپیوتر هستند ! زیرا استفاده طولانی مدت آن ها ، هاردی با مقاومت بالا و مناسب برای استفاده طولانی مدت میطلبد !

با تشکر از وقتی که گذاشتید !

علیرضا !

farjam1990
2012/07/25, 03:24
ممنون از مقاله خوبت

با توجه به اینکه 5400 دور هستش نتایج خوبی گرفت به نظرم :-؟

VSH-Katana
2012/07/25, 03:27
عالی بود! علیرضا محصول دیگه ای هم با این کاربرد(شبکه و 24/365) و به این خوبی داریم؟

saeid6574598
2012/07/25, 11:52
سلام علیرضا جان ! با تشکر از مقاله خوبی که ارائه دادید !

کار بسیار پسندیده ایست ! ما باید تمرکزمان را بیشتر بر روی سخت افزارهای نا آشنا بگذاریم . البته این ناآشنای ، برمی گردد به مشکلات موجود در کشور ما ( تحریم و گرانی ) !!! خیلی از ما ایرانی ها ، هنوز از بسیاری از سخت افزارها و خصوصیاتشان ، اطلاعی نداریم .

مثلا همین هارد WD Digital RED که من اولین بار است اسمش را می شنوم .

هارد خیلی خوبیه : مصرف توان کم / مناسب برای استفاده مداوم ( بک آپ و آرشیو ) / کاربرد عالی در شبکه / صدای و نویز بسیار کم

راستی قیمت این محصول چقدر است ؟ اطلاعی داری ؟

Arsn
2012/07/25, 14:01
راستش این کلاغ قرمزی خود من را هم سوپرایز کرد ! چیزی نیست که هیچ وقت برای خودم بخرم ولی مطمئنا به درد خیلی ها میخوره ! مثل اون دوستی که 7 تا هارد 1 ترابایت را برای آرشیو فیلم استفاده کرده بود !

وحید جان من تا حالا هاردی با این کاربرد ندیده بودم !

سعید جان راستش من خیلی برام دست به نوشتن شدن سخت است ، یعنی باید موضوع واقعا عالی باشه تا بتونم روش کار کنم و منبع گیر بیارم و بنویسم !

از قیمتش هم اطلاع ندارم چون تازه عرضه شده ! حتی انقدر ناشناخته است که اگر دربارش جستجو کنید به موضوعات آشپزی برمیخورید ! مگه خاویار قرمز هم داریم ؟؟؟ :d

ولی یه جا دیدم قیمت 1 ترابایت را 125 دلار ، 2 ترابایت را 155 دلار و 3 ترابایت را 185 دلار زده بود !

Sam
2012/07/25, 14:22
فکر کنم با این قیمتها به دلار ، اوضاعش تو ایران خیلی گل وبلبل بشه.
:-l

Bahman_D
2012/08/27, 17:51
Access Time
خیلی بالایی داره که اصلا خوب نیست.