PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل شناخته نشدن رم

ali007
2012/07/22, 22:43
با سلام خدمت شما دوستان عزیز.

من سیستمم رو خیلی قبل تهیه کردم.اون موقع رم 2 گیگ ژل دی دی آر 2 براش گرفتم.

چند روز پیش تصمیم گرفتم یه رم 2 گیگ دیگه هم اضافه کنم اما هر چی تلاش کردم دو گیگ ژل دی دی آر 2 پیدا نکردم.(یعنی توی بازار حتی تهران هم نبود)

مجبور شدم رم دو گیگ دی دی آر 2 کینگستون تهیه کنم.ولی وقتی رم قبلی رو روی پورت 1 و رم جدید رو روی پورت 3 قرار دادم متاسفانه سیستم فقط یک رم 1.98 رو میشناخت.هر حالتی از قرار دادن رم ها در پورت های مادر بورد رو که شما فکر کنید امتحان کردم اما فایده ای نداشت.

قبلی رو به کل بیرون آوردم و رم جدید رو قرار دادم و دیدم که کاملا سالمه.

البته اینم بگم که مگا هرتز هر دوشون 800 هست.

منتظر راهنمایی شما عزیزان هستم.

این هم از اطلاعات مورد نیاز 1 (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) 2 (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) و 3 (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

Arthur
2012/07/22, 22:56
سلام دوست عزیز...
من پاسخی برای این سوال ندارم...
ولی اینو میخواستم بگم که اصطلاح پورت اشتباه ست....شما باید بگی اسلات....(از نوع dimm)
.................................................. .................................................. ...........................
برای یادگیری گفتم نه خرده گرفتن....ناراحت نشو.

ya30n
2012/07/22, 23:10
سلام ! مدل مادر بوردت رو بنویس عزیزم ! تا بشه بهتر کمکت کرد !

ali007
2012/07/22, 23:16
اطلاعات مورد نیاز در ویرایش پست اضافه شد.

Arthur
2012/07/22, 23:39
اون نرم افزار که شناسایی کرده میزان واقعی رم رو!!!
پس 100% اطمینان دارم که مشکل سخت افزاری نیست.
شاید از ویندوز باشد....شاید! :d

Hessam
2012/07/22, 23:45
شاید از ویندوز باشد....شاید! :d

32 بیت ویندوزشه. توی پروپرتیز سیستمش میگه نوشته 1.98 گیگ!!!!
یا بخاطر 32 بیت بودنشه که معمولاً توی اینجور مواقع حداقل 3 گیگ و خورده ای تشخیص میده. (حداقل در ویندوز 7 که اینجوریه)
یا اینکه رم هاش متفاوته یا ویروس یا ... (نقطه چین را پر کنید!)

Arsn
2012/07/22, 23:45
دوست من مشکل شما اینجور که از عکس ها بر میاد عدم انطباق رم ها است !

به این صورت که دو رم از نظر باس و زمان تاخیر با هم مچ نیستند! شما باید مچشون کنید !

به این صورت که در اسلات های همرنگ (آبی) ماژول ها را قرار بدید ! اگر تصویر گرفتید داخل بایوس بشید ، تنظیمات رم را بیارید ، رم ها را روی باس 333 قرار بدید و در ضمن باس رم ها را به صورت 6-6-6-18-24 با ولتاژ 1.825 تنظیم کنید ! سپس f10 کنید !

توضیح بدم چیکار کردم ! ببینید رم های شما با هم مچ نیستند به این صورت که در JEDEC اولیه هر کدوم زمان تاخیر متفاوتی هست ! ما بالاترین زمان را انتخاب کردیم ، از طرفی هم پایین ترین باس !

اگر توی ویندوز که تاکید میکنم باید 64 بیت باشه ، 4 گیگ گرفتید با یه تست prime95 یا pi fast کارتون را کامل کنید

ali007
2012/07/23, 00:04

به این صورت که دو رم از نظر باس و زمان تاخیر با هم مچ نیستند! شما باید مچشون کنید !

به این صورت که در اسلات های همرنگ (آبی) ماژول ها را قرار بدید ! اگر تصویر گرفتید داخل بایوس بشید ، تنظیمات رم را بیارید ، رم ها را روی باس 333 قرار بدید و در ضمن باس رم ها را به صورت 6-6-6-18-24 با ولتاژ 1.825 تنظیم کنید ! سپس f10 کنید !

توضیح بدم چیکار کردم ! ببینید رم های شما با هم مچ نیستند به این صورت که در JEDEC اولیه هر کدوم زمان تاخیر متفاوتی هست ! ما بالاترین زمان را انتخاب کردیم ، از طرفی هم پایین ترین باس !

اگر توی ویندوز که تاکید میکنم باید 64 بیت باشه ، 4 گیگ گرفتید با یه تست prime95 یا pi fast کارتون را کامل کنید

ممنون از راهنمایی هاتون.ولی من یه کاربر آماتور هستم.این چیزهایی که شما گفتید (لطف کردید راهنمایی کردید) برای من قابل درک نیست.اگه از دوستان کسی هست که بتونه مو به مو توضیح بده که منم یه چیزی متوجه بشم ممنون میشم.

VSH-Katana
2012/07/23, 00:29
کسی که بخواد مو به مو توضیح بده همین علیرضای خودمونه!
البته از این مو به مو تر نمیشه!

darkknight
2012/07/23, 01:11

اگر توی ویندوز که تاکید میکنم باید 64 بیت باشه ، 4 گیگ گرفتید با یه تست prime95 یا pi fast کارتون را کامل کنیدعلیرضا باس333یه ذره زیاد نیست(اینجوری اصلا فایده داره که دوتا رم استفاده بشه)؟ راستی مگه ویندوز 32بیتی تا 4گیگ رو تشخیض نمیده؟(توی ویندوز8نمیتونم وقتی میام توی فروم اینتر بزنم دلیلش رو هم نفهمیدم)

Arsn
2012/07/23, 01:45
ممنون از راهنمایی هاتون.ولی من یه کاربر آماتور هستم.این چیزهایی که شما گفتید (لطف کردید راهنمایی کردید) برای من قابل درک نیست.اگه از دوستان کسی هست که بتونه مو به مو توضیح بده که منم یه چیزی متوجه بشم ممنون میشم.

آقا مسئله ای نداره ! الان هم مو به مو میگیم ! پس فقط شما کار هایی که من میگم انجام بده انشالله نتیجه میگیری!

رم ها را در اسلات آبی رنگ بزارید ، سیستم رو روشن کنید، F2 بزنید ، به تب Performance برید ، به قسمت memory overrides برید ، performance memory profiles را به حالت manual در بیارید ، حالا گزینه Command rate را به حالت 2t بگذارید ، گزینه memory voltage را روی عدد 1.8 بگذارید ، گزینه tcl را روی عدد 6 ، گزینه tfaw و tras min را هم به 6 تغییر بدید ،گزینه trc را به 18 ، گزینه trcd را به 24 تغییر بدید !

فقط یه مسئله ای میمونه که اون هم باس رم است ! ببنید من دفترچه راهنمای مادربورد شما را از اینترنت گرفتم و طبق اون راهنمایی بالا را نوشتم اما روی هر سیستم یه سری پارامتر ها متفاوت است ! مثلا این که پردازنده شما E5300 است که ضریب 13 است ! محاسبه کردم که Fsb شما 200 است !
حالا مسئله اینجاست که چون من سیستم شما را نمیبینم نمیدونم که باس رم دقیقا با چه ضریبی تعیین میشه ! شما باید طبق دستور زیر باس رم روی 333 بزاری که به صورت افکتیو 666 بده !

سیستم رو روشن کنید F2 بزنید ، به تب Performance برید ، به قسمت memory overrides برید ، performance memory profiles را به حالت manual در بیارید ، memory multiplier را به عددی تغییر بدید که اگر ضربدر 200 شد عدد 333 یا 666 را بدهد ! (حدودی )
در آخر هم برای ذخیره تغییرات و خروج دکمه F10 را بزنید و yes کنید
با انجام این تنظیمات توی ویندوز هم 4 گیگ رم شناسایی میشه !(البته چون ویندوز 32 بیتی است 3.25 گیگ شناخته میشه که درسته ! ) با این که همین حالا هم نرم افزارها تشخیص میدند 4 گیگ داری ولی قابل استفاده نیست !

احیانا ممکنه به هر دلیلی مثل تنظیمات اشتباه سیستم تصویر نده ، صرفا جهت اطلاع بدونید اگر همچین اتفاقی افتاد ، سیستم را از برق بکشید و باطری روی مادربورد را یک دقیقه خارج کنید سپس بزنید سر جاش ! تمام !

Arsn
2012/07/23, 01:48
علیرضا باس333یه ذره زیاد نیست(اینجوری اصلا فایده داره که دوتا رم استفاده بشه)؟ راستی مگه ویندوز 32بیتی تا 4گیگ رو تشخیض نمیده؟(توی ویندوز8نمیتونم وقتی میام توی فروم اینتر بزنم دلیلش رو هم نفهمیدم)

باس 333 به صورت effective باس 666 مگاهرتز را میده ، با توجه به این که رم های ایشون هر دو از نوع باس 800 هستند و بوردشون هم 800 پشتیبانی میکنه ، نه تنها باس زیاد نیست بلکه کم هم هست ! یه جورایی underclock کردیم ! دلیلش هم مچ کردن رم هاست !

نه ویندوز 32 بیتی از 3.25 به بالا را تشخیص نمیده ! میفهمه که مثلا 16 گیگ دارید ولی نمیتونه بیش از 3.25 را استفاده کنید البته میشه یه پچ خاصی ریخت که تشخیص بده و استفاده کنه که من اون روش را توصیه نمیکنم !

darkknight
2012/07/23, 03:35
[QUOTE=arsn;36622]باس 333 به صورت effective باس 666 مگاهرتز را میده ، با توجه به این که رم های ایشون هر دو از نوع باس 800 هستند و بوردشون هم 800 پشتیبانی میکنه ، نه تنها باس زیاد نیست بلکه کم هم هست ! یه جورایی underclock کردیم ! دلیلش هم مچ کردن رم هاست !
QUOTEمن که با باس800دارم اینجوری خفت میکشم موندم دیگه666یا333چجوری میخواد حواب بده:-wمن که میگم خرید یه رم مثل همونی که خریدن عاقلانه تره حالا بازم نظر علیرضا شرطه

haniaj
2012/07/23, 09:31
نه ویندوز 32 بیتی از 3.25 به بالا را تشخیص نمیده ! میفهمه که مثلا 16 گیگ دارید ولی نمیتونه بیش از 3.25 را استفاده کنید البته میشه یه پچ خاصی ریخت که تشخیص بده و استفاده کنه که من اون روش را توصیه نمیکنم !
سلام دلیل توصیه نکردنتون چیه؟مشکلی به وجود میاره؟اگه مشکلی بوجود میاره بگید من برم آن اینستال کنم البته فک کنم دیگه دیر شده چون یه 2 سالی هست نصب کردم

Arsn
2012/07/23, 10:24
سلام دلیل توصیه نکردنتون چیه؟مشکلی به وجود میاره؟اگه مشکلی بوجود میاره بگید من برم آن اینستال کنم البته فک کنم دیگه دیر شده چون یه 2 سالی هست نصب کردم

برای ایشون توصیه نمیکنم ! چون پردازنده اشون ضعیفه ! از نظر من ! e5300 با 4 گیگ رم خیلی جور در نمیاد ! بهتره همون 3.25 را استفاده کنند و باقیش را بی خیال بشند ! چون عملا پردازنده هم نمیتونه از اون باقی مانده استفاده کنه !

شما را حت باش

ali007
2012/07/23, 10:30
آقا مسئله ای نداره ! الان هم مو به مو میگیم ! پس فقط شما کار هایی که من میگم انجام بده انشالله نتیجه میگیری!

رم ها را در اسلات آبی رنگ بزارید ، سیستم رو روشن کنید، F2 بزنید ، به تب Performance برید ، به قسمت memory overrides برید ، performance memory profiles را به حالت manual در بیارید ، حالا گزینه Command rate را به حالت 2t بگذارید ، گزینه memory voltage را روی عدد 1.8 بگذارید ، گزینه tcl را روی عدد 6 ، گزینه tfaw و tras min را هم به 6 تغییر بدید ،گزینه trc را به 18 ، گزینه trcd را به 24 تغییر بدید !

فقط یه مسئله ای میمونه که اون هم باس رم است ! ببنید من دفترچه راهنمای مادربورد شما را از اینترنت گرفتم و طبق اون راهنمایی بالا را نوشتم اما روی هر سیستم یه سری پارامتر ها متفاوت است ! مثلا این که پردازنده شما E5300 است که ضریب 13 است ! محاسبه کردم که Fsb شما 200 است !
حالا مسئله اینجاست که چون من سیستم شما را نمیبینم نمیدونم که باس رم دقیقا با چه ضریبی تعیین میشه ! شما باید طبق دستور زیر باس رم روی 333 بزاری که به صورت افکتیو 666 بده !

سیستم رو روشن کنید F2 بزنید ، به تب Performance برید ، به قسمت memory overrides برید ، performance memory profiles را به حالت manual در بیارید ، memory multiplier را به عددی تغییر بدید که اگر ضربدر 200 شد عدد 333 یا 666 را بدهد ! (حدودی )
در آخر هم برای ذخیره تغییرات و خروج دکمه F10 را بزنید و yes کنید
با انجام این تنظیمات توی ویندوز هم 4 گیگ رم شناسایی میشه !(البته چون ویندوز 32 بیتی است 3.25 گیگ شناخته میشه که درسته ! ) با این که همین حالا هم نرم افزارها تشخیص میدند 4 گیگ داری ولی قابل استفاده نیست !

احیانا ممکنه به هر دلیلی مثل تنظیمات اشتباه سیستم تصویر نده ، صرفا جهت اطلاع بدونید اگر همچین اتفاقی افتاد ، سیستم را از برق بکشید و باطری روی مادربورد را یک دقیقه خارج کنید سپس بزنید سر جاش ! تمام !

دوستان من با زدن کلید F2 در شروع به کار سیستم وارد قسمت مربوطه شدم اما گزینه های Performance ، memory overrides ، و... وجود نداشت.شما چی توصیه می کنید؟ نظرتون چیه؟

با تشکر

Arsn
2012/07/23, 11:33
دوستان من با زدن کلید F2 در شروع به کار سیستم وارد قسمت مربوطه شدم اما گزینه های Performance ، memory overrides ، و... وجود نداشت.شما چی توصیه می کنید؟ نظرتون چیه؟

با تشکر

دوست من ، یکی از Tab ها اسمش performance است و یه بخشی هم به نام memory overrides داره ! میخوای شما از تمام صفحات بایوست عکس بزار تا بگم چی کار کنی ! اینجور که معلومه چاره ای نیست !

ali007
2012/07/23, 13:18
دوست من ، یکی از Tab ها اسمش performance است و یه بخشی هم به نام memory overrides داره ! میخوای شما از تمام صفحات بایوست عکس بزار تا بگم چی کار کنی ! اینجور که معلومه چاره ای نیست !

دوست عزیز بابت راهنمایی هات یه دنیا ممنون.اما این تب ها و گزینه هایی که شما ذکر کردید با اسامی دیگری در بایوس وجود داشت.که به زحمت پیداشون کردم.

از طرفی برای بعضی از گزینه ها اعدادی که شما ذکر کردید وجود نداشت.

مثلا برای trcd عدد 24 وجود نداشت.همین طور برای trc عدد 18 وجود نداشت.

اما نکته ی جالب این بود که در بایوس هردو تا رم مگا هرتز یکسانی داشتند. و بایوس مجموع 4 گیگ رم رو نشون میداد.

به نظر شما ممکنه که با نصب ویندوز 64 بیتی این مشکل مرتفع بشه؟

Arsn
2012/07/23, 13:54
دوست عزیز بابت راهنمایی هات یه دنیا ممنون.اما این تب ها و گزینه هایی که شما ذکر کردید با اسامی دیگری در بایوس وجود داشت.که به زحمت پیداشون کردم.

از طرفی برای بعضی از گزینه ها اعدادی که شما ذکر کردید وجود نداشت.

مثلا برای trcd عدد 24 وجود نداشت.همین طور برای trc عدد 18 وجود نداشت.

اما نکته ی جالب این بود که در بایوس هردو تا رم مگا هرتز یکسانی داشتند. و بایوس مجموع 4 گیگ رم رو نشون میداد.

به نظر شما ممکنه که با نصب ویندوز 64 بیتی این مشکل مرتفع بشه؟

خواهش میکنم !

این مسئله که گزینه ها فرق بکنند میتونه یه دلیل داشته باشه ! اون هم این که چون من مستقیم بایوس شما را نمیبینم پس دفترچه اش را دانلود کردم ، حالا این دفترچه میتونه دفترچه آخرین نسخه بایوس باشه و احتمالا بایوس شما همون نسخه دیفالت است پس گزینه ها یه کمی تفاوت دارند !

اما این مسئله با 64 بیت ریختن بعیده حل بشه ! چون تو ویندوز 32 بیت هم نباید رم را 2 گیگ بشناسه ! با همون 32 بیتی هم باید لااقل 3 گیگ بشناسه ! اما میخواهید یه امتحان بکنید !

بله بایوس و اون نرم افزار 4 گیگ را میشناسند ! همین الان هم اون نرم افزار report شما میزان رم را 4 گیگ با باس 666 و زمان تاخیر 5-5-5-15نشون میده ! فقط تغییری که باید انجام بشه این زمان تاخیر به 6-6-6-18 برسه !

راستی در run ویندوز (دکمه Windows + R) عبارت Dxdiag را تایپ کنید ، ببینید اونجا رم شما را چقدر میشناسه ؟

ali007
2012/07/23, 14:29
خواهش میکنم !

این مسئله که گزینه ها فرق بکنند میتونه یه دلیل داشته باشه ! اون هم این که چون من مستقیم بایوس شما را نمیبینم پس دفترچه اش را دانلود کردم ، حالا این دفترچه میتونه دفترچه آخرین نسخه بایوس باشه و احتمالا بایوس شما همون نسخه دیفالت است پس گزینه ها یه کمی تفاوت دارند !

اما این مسئله با 64 بیت ریختن بعیده حل بشه ! چون تو ویندوز 32 بیت هم نباید رم را 2 گیگ بشناسه ! با همون 32 بیتی هم باید لااقل 3 گیگ بشناسه ! اما میخواهید یه امتحان بکنید !

بله بایوس و اون نرم افزار 4 گیگ را میشناسند ! همین الان هم اون نرم افزار report شما میزان رم را 4 گیگ با باس 666 و زمان تاخیر 5-5-5-15نشون میده ! فقط تغییری که باید انجام بشه این زمان تاخیر به 6-6-6-18 برسه !

راستی در run ویندوز (دکمه Windows + R) عبارت Dxdiag را تایپ کنید ، ببینید اونجا رم شما را چقدر میشناسه ؟

دوست عزیز دوباره به بایوس رفتم و این بار تغییرات رو به صورت زیر اجرا کردم.

tcl 6
trcd 6
trp 6
trasmin 15

trasmin فقط تا 15 داشت و بیشتر نداشت.با تغییراتی که ایجاد کردم الان سیستم در قسمت General از my camputer میزان رم رو 2.49 و در قسمت run 2556 MB از رم شناسایی شده.

البته یه گزینه ی دیگه هم توی بایوس بود که از 677 به 800 تغییرش دادم و عدد دیگه ای برای انتخاب نداشت.

حالا من چند تا سوال جدید دارم.که ممنون میشم جواب بدید
1.با این تغییرات به مادربورد یا هر کدوم از رم ها فشاری وارد نمیشه؟
2.سیستم در آینده دچار اختلال و ریست شدن های پیاپی نمیشه؟ (چون یکی از دوستان گفته بود که ممکنه بعد از مدتی سیستم مکررا دچار ریست بشه)

4.با توجه به تغییرات ایجاد شده اگه من احیانا تصمیم بگیرم که فقط از یک رم استفاده کنم و بیخیال اون یکی بشم باید دوباره تنضیمات بایوس رو تغییر بدم و به حالت اول (defult) برگردونم؟ یا این که نیازی به این کار نیست؟

3.اون چه که لازم هست بدونم و احتیاط کنم رو هم لطف کنید گوشزد کنید.

با تشکر.منتظر پاسختون هستم.

Arsn
2012/07/23, 16:27
دوست عزیز دوباره به بایوس رفتم و این بار تغییرات رو به صورت زیر اجرا کردم.

tcl 6
trcd 6
trp 6
trasmin 15

trasmin فقط تا 15 داشت و بیشتر نداشت.با تغییراتی که ایجاد کردم الان سیستم در قسمت General از my camputer میزان رم رو 2.49 و در قسمت run 2556 MB از رم شناسایی شده.

البته یه گزینه ی دیگه هم توی بایوس بود که از 677 به 800 تغییرش دادم و عدد دیگه ای برای انتخاب نداشت.

حالا من چند تا سوال جدید دارم.که ممنون میشم جواب بدید
1.با این تغییرات به مادربورد یا هر کدوم از رم ها فشاری وارد نمیشه؟
2.سیستم در آینده دچار اختلال و ریست شدن های پیاپی نمیشه؟ (چون یکی از دوستان گفته بود که ممکنه بعد از مدتی سیستم مکررا دچار ریست بشه)

4.با توجه به تغییرات ایجاد شده اگه من احیانا تصمیم بگیرم که فقط از یک رم استفاده کنم و بیخیال اون یکی بشم باید دوباره تنضیمات بایوس رو تغییر بدم و به حالت اول (defult) برگردونم؟ یا این که نیازی به این کار نیست؟

3.اون چه که لازم هست بدونم و احتیاط کنم رو هم لطف کنید گوشزد کنید.

با تشکر.منتظر پاسختون هستم.

اینجور که معلومه پیشرفت داشتید !

اتفاقا من به شما گفتم که همون 667 را تنظیم کنید نه 800

1) نه اصلا ، تازه دوام هم بیشتر میشه ! البته هنوز به نتیجه نرسیدیم
2) نه ! از این حرف و حدیث ها زیاد است !
3) چیز خاصی نیست که لازم به یادآوری باشه
4) من توصیه میکنم دو تا رم را نگه دارید ولی صرفا جهت اطلاع اگر یه رم را برداشتید ، با رفتن به بایوس و زدن کمه f5 همه چیز default میشه !

ویندوز شما xp نیست احیانا ؟ حتما به ویندوز 7 تغییرش بدید ! 32 یا 64 هم فرقی نمیکنه ! احتمالش هست اونجا وضعیت تغییر کنه !
در ضمن باز هم دنبال موارد گفته شده بگردید و سعی کنید اون تنظیماتی که گفتم را اعمال کنید !