PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی قدرت اورکلاکینگ مادربوردهای ازراک

Amin_CaraGT2
2012/06/30, 18:20
وقتی به بازار سخت افزار وارد میشویم با مارک ها و برندهای زیادی روبرو میشویم که در این بین بعضی از نام ها به برندهای ارزان بازار معروف هستند که از جمله معروفترین آنها الایت گروپ ، بایوستار و ازراک هست
کمپانی ازراک سال 2002 تاسیس شده و تا به امروز توانسته نام خود را در بازار به خوبی جا بی اندازد
این کمپانی در ابتدا تولید محصولات رده متوسط تولید میکرد ولی در چند سال اخیر با جهشی بزرگ سعی در رقابت با بزرگان دنیای مادربورد دارد

از این رو تصمیم گرفتم چند مدل از مادربوردهای متوسط قیمت این برند تهیه و مورد آزمایش قرار بدم

یک مادربورد از نسل Fm1 AMD و دیگری از پلتفرم اینتل سوکت 1155 و پردازنده آوی بریج

مادربورد Fm1 که تهیه کردم A75 Exterme6 هست به همراه پردازنده اتلون 631

در ابتدا با آپدیت بایوس وارد بایوس شدم و بایوس uefi تقریبا امکانات کاملی داشت
ابتدا سرغ بیس کلاک رفتم تا مهمترین فاکتور اورکلاک تست کرده باشم بدون هیچ ولتاژی از فرکانس مرجع mhz100 تا فرکانس مسیر 135 تونستم پیش برم و با حدود +0.1v به چیپست تونستم به فرکانس مسیر 145 هم برسم بعد از این فرکانس مسیر به سراغ استیبل کردن پردازنده رفتم
این پردازنده 4 هسته ای در فرکانس اولیه 2600 مگاهرتز کار می کند و با اندکی تلاش به 3700 مگاهرتز رسید و از این رقم بیشتر چیپ مادربورد محدودیت ایجاد میکرد چون چیپ این بورد a55 بود

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

امتیازات کسب شده از این پلتفرم در برنامه Ucbench 2011 کاملا برتری محسوس نسبت به Core i3 2100 نشان میدهد
مادربورد fm1 و Athlon 631 با قیمت تقریبیه 320 هزار تومان و یک core i3 2100 به همراه مادربود با قیمت متوسطی حدود 370 هزار تومان
امتیاز کسب شده توسط i3 از تست ucbench حدود 400 امتیاز است و امتیاز پلتفرم 631 بالغ بر 680 امتیاز
و با روند بهینه سازی نرم افزارها با پردازندهای چند هسته ای شرایط خرید کاملا به نفع اتلون 4 هسته ای است

بعد از پردازنده نوبت به اورکلاک رم رسید و در این بخش با قدرتنمایی خارق العاده کنترلر مموری AMD و مدار تغذیه خوب این مادربورد که تماما از خازن های نسل جدید طلایی با طول عمر بالا بهره میبرد رم ها در حالت دوال چنل در فرکانس 2722 مگاهرتز فول استیبل بشوند که واقعا رقم قابل توجهی است !

2722Mhz Dual Chanel Memory

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

یک تست تایمینگ پایین هم گرفتم که رم های موشکین با این مادربورد توانستند در فرکانس 2143 با تایمینگ 5-6-6 کار کنند که واقعا تایمینگ دوال چنل جالبی است
Memory 2143Mhz 6-6-5 !!!

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

مادربورد استعداد خوبی نشان داد و با توجه نتایج ثبت شده جهانی کلا چیپ A75 قدرت بالاتری از a55 دارد اگر قسمت شد حتما یک مادربورد A75 از این برند تست میکنم

توضیح: این مادربورد از یکی از دوستان نماینده گرفتم که تقریبا نمونه اولیه است و از چیپ a55 بهره میبرد ولی مادربوردهای موجود در بازار چیپ a75 هستند
__________________________________________________ ______________________________

برای تست مادربوردهای ازراک در بخش اینتل از مادربورد متوسط قیمت 250 هزار تومانی این برند که یکی از ارزانترین مادربوردهای چیپ z68 موجود در بازار است استفاده کردم مادربورد Z68 Pro3 Gen3

در ابتدا بایوس به نسخه 2.2 آپدیت کردم تا از آوی بریج پشتیبانی کند و بعد پردازنده I5 نسل جدید را روی مادربورد قرار دادم i5-3570K

بعد از ورود مجدد به بایوس گزینه های مربوط به بهینه سازی انرژی خاموش کردم و مادربورد آماده اورکلاک کردم خوب ابتدا دما چک کردم که بسیار ایده ال بود و دما حدود 34 نشان میداد
با 1 ولت به پردازنده کار آغاز کردم مادربورد نهایتا 1.5v قادر است به پردازنده ولتاژ اعمال کند ولی اگر نیاز باشد بخش GT Overclocker میتوانید ولتاژ بیشتر اعمال کنید

با ضریب 40 به راحتی پردازنده در فرکانس 4000 مگاهرتز و 1.05v وارد ویندوز شد و 100% استیبلی نشان میداد با افزایش ضریب در فرکانس 4200 مگاهرتز و 1.05v استیبل شد
با افزایش ولتاژ به رقم های بالاتر رسیدیم که در تصویر زیر میتوانید به عنوان یک مرجع برای میزان ولتاژ و فرکانس استیبلی همراه با حداکثر دما داغترین هسته در حالت لود کامل مشاهده بفرمایید

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x590.

نسل آوی بریج بعد از عبور از 4600 مگاهرتز به یکباره رفتار بسیار عجیبی پیدا کرد ولی در نهایت همین مادربود توانست بالاترین فرکانس Air ثبت شده در جهان جابجا کند و به فرکانس 5300 مگاهرتز رسید که بالاترین رقم ثبت شده برای پردازندهای آوی بریج است

در اورکلاک رم هم توانست تا 2400 مگاهرتز به راحتی استیبل کند

این هم مرجع تصویری فرکانس ، ولتاژ و دما

فرکانس: 4200 مگاهرتز
ولتاژ: 1.05v
دما داغترین هسته درحالت لود: 59درجه

فرکانس: 4400 مگاهرتز
ولتاژ: 1.14v
دما داغترین هسته درحالت لود: 62درجه

فرکانس: 4600 مگاهرتز
ولتاژ: 1.2v
دما داغترین هسته درحالت لود: 66درجه

فرکانس: 4800 مگاهرتز
ولتاژ: 1.34v
دما داغترین هسته درحالت لود: 82درجه

__________________________________________________ ________________
نتیجه گیری : مادربوردهای ازراک واقعا پیشرفت خوبی داشته اند البته ایراداتی در حین اورکلاک وجود داشت مانند دراپ ولتاژ ولی برای اورکلاک روزمره و غیر رکوردی ایرادی به چشم نمیخورد و این محصولات این برند توانایی خوبی از خود نشان دادند مخصوصا پلتفرم Amd که واقعا ارزش بیشتری نسبت به خرید i3 دارد
در کل برای استفاده روزمره مادربوردهای ازراک بسیار امکانات کامل و جامعی برخوردار هستند و در بحث کیفیت هم پیشرفت قابل قبولی داشته اند و در زمینه قیمت هم واقعا قیمت های توجیح پذیری دارد همچنین در اورکلاک هم سعی شده برای استفاده طولانی و پایدار توانایی خوبی از خود نشان دهد اما هنوز در بحث حرفه ای اورکلاکینگ ضعف هایی دیده میشود که البته مدل های حرفه ای مورد آزمایش نبوده اند

ازراک یک مادربورد بسیار وسوسه انگیر تولید کرده با سوکت fm1 که از قابلیت Mvp بهره میبرد A75 pro4/Mvp اگر قسمت شد این مادربورد با این قابلیت فوقالعاده تست میکنیم که بهترین کاربرد را برای گیمرها دارد

امیدوارم این بررسی مختصر تونسته باشه مفید واقع بشه
با تشکر امین فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

Castiel
2012/07/02, 19:39
ازراک رشد قابل توجهی داشت, الان سومین تولید کننده مادربورد در جهان از نظر تعداد تولید است. سال 2012 پیش بینی تولید 11 میلیون مادربورد را دارند.