PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عوامل تعیین کننده قدرت vga

Arsn
2011/11/08, 23:13
با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز .....

با توجه به اینکه که بیشتر افراد فکر میکنند (کسانی که آشنایی کاملی با سخت افزار ندارند)کارایی کارت گرافیک انها بیشتر از هر چیزی به حافظه ی گرافیک بستگی داره و من چند روز اخیر نمونه های زیادی رو مشاهده کردم تصمیم گرفتم این تاپیک رو بزنم تا کمی توضیح بدم و این موضوع برای کسانی که اگاهی ندارند توضیح بدم..... و سعی کردم تا جای ممکن ساده و عامه فهم باشه ! خیلی مختصر ، خیلی مفید!!!

ببینید دوستان کارت گرافیک از چند قسمت اصلی تشکیل شده است. مثل هسته ی گرافیکی و مموری گرافیک و رابط گرافیکی و فازهای توان و ای سی های مربوطه و..........

وظیفه ی اصلی پردازش تصاویر بر عهده ی هسته ی گرافیک یا همون GPU هستش که تمام تصاویری که شما مشاده میکنید قبل از مشاهده شدن توسط این قسمت پردازش میشه اما سرعت این پردازش به مموری (MEMORY) هم بستگی داره و پهنای باند بین تراشه ی گرافیکی و مموری گرافیک که مثل یه راهرو عمل میکنه تاثیر گذاره!

پهنای باند گرافیک رابطی است بین هسته ی گرافیکی و مموری گرافیکی و هر چه این مسیر عریض تر یا سرعت بالاتری داشته باشد اطلاعات با سرعت بیشتری از مموری گرافیک به تراشه ی گرافیکی منتقل شده اما مموری گرافیک که اغلب تصور میکنند تاثیر گزارترین عامل هست ، باید یک حداقلی رو داشته باشه و به همین خاطر میبینیم که از کارت 50 هزار تومانی تا کارت 550 هزارتومانی همگی به یه حافظ لازم و کافی 1 گیگابایت مجهز هستند!

به صورت معمول تراشه ی گرافیکی (GPU) در قسمت وسط برد قرار میگیره و مموری های ان هم در قسمت های اطراف تراشه قرار داره و بین انها مسیری به نام پهنای باند (Bus width) که تعیین کننده ی سرعت انتقال اطلاعات بین مموری و تراشه است قرار داره !

فرکانس های کاری گرافیک نیز خیلی تاثیر گذار هستند اما فرکانس کاری مموری در کارت هایی که پهنای باند کمی دارند و این عامل محدودیت ایجاد میکنه خیلی بیشتر تاثیر گذار هست

از دیگر عامل تعیین کننده هسته ی استریم و هسته های کودا هستند که اون ها هم وظایف پردازشی مختلفی را به عهده میگرند !

به صورت کلی دوستان افراد که اصطلاحا گیگ هستند به صورت معمول کارت ها را با نوع و مدلشون رتبه بندی میکنند و اون هایی که اطلاعات بالاتری دارند بیشتر از مشخصات کارت متوجه قدرت اون ها میشن !

یکی از بهترین راه های پی بردن به قدرت کارت ها استفاده از بنچمارک هاست ! بچمارک ها تست هایی هستند که ما نسبت به نتایجی که اون ها نشون میدهند اقدام به رتبه بندی کارت ها میکنیم

th e nd
2011/11/14, 15:48
خوب بود=D>

rajah
2011/11/14, 21:27
خطاب به دوستان آماتور وتازه کار: دوستان برای قیاس دو کارت باید در بنچمارک ها سیستم ها دقیقا یکی باشند حواستون باشه یعنی قطعات دیگه در نتیجه گیری تاثیر گذارند

dr.zhivago
2012/02/05, 18:03
من یه سوال دارم
من میخوام یه لپ تاپ ارزون قیمت بخرم که بیشترشون کارت گرافیک مستقل ندارن و گرافیکشون intel hd graphics 3000 یا intel gma 4500 هست اگه درست نوشته باشم
از اونجا که سیستم دسکتاپم کارت آن بورد ati hd 4200 داره و تقریبا ازش راضیم ، میخوام از اساتید یه مقایسه ای داشته باشن اینجا (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.) نتیجه یه سری از تست ها هست با اینکه واحدهای سایه زنیه کارت خودم از اینتل بیشتره اما توی تستها اینتل نتیجه هاش بهتره .
در ضمن من با سیستمم need for speed رو با کیفیت تقریبا خوبی میتونم بازی کنم آیا با اینتل هم میشه ؟
یه جا کسی نوشته بود که خیلی ضعیفه و حتی تو پخش فیلمها هم مشکل داره
حالا اساتید نظر بدن خوشحال میشم

rajah
2012/02/05, 18:34
دوست عزیز منظورتون رو واضح تر بیان کنید
یعنی شما کارتتون رو با گرافیک 3000 اینتل قیاس کردید و می خواید ببینید از اونجایی که شما با کارت ATI خودتون بازی می کنید آیا میشه با این کارت هم بازی کرد؟؟؟باید بگم که این پردازنده های اینتلی که شما فرمودید فقط برای افرادی مناسبه که گیم نمیزنن و از نوت بوکشون برای انجام کارهای اداری و افیس یا وبگردی و کارهای روزمره استفاده می کنن درواقع اینتل با قراردادن پردازنده مجتمع سعی کرده تا نیاز این قبیل کاربران رو برآورده کنه شما اگه می خواید با نوت بوکتون گیم بزنید باید بیشتر از اینها هزینه کنید و نوت بوکی رو انتخاب کنید که گرافیک مجزا داشته باشه (حداقل 540 یا 630 انویدیا)در ضمن شما با کارت دسکتاپتون چه نسخه ای از need for speed رو بازی می کنید؟؟؟؟یعنی با افت شدید فریم مواجه نمی شید؟؟؟؟

dr.zhivago
2012/02/05, 18:43
hot pursuit و shift 2
یکم رزولوشن رو میارم پایین ، نه که گیر نکنه ولی کمه قابل تحمله . البته وقتی بازی میکنم معمولا فایرفاکس یا کروم بازه اونم با 40 ، 50 تا تب اونوقتا گیر میکنه ، بدونه اینا رو امتحان نکردم. شیفت گیرش بیشتره.
البته بازی اینقدرا مهم نیست که بخام بیشتر هزینه کنم اما خب بعضی وقتا حوصله آدم سر میره
یعنی اصلا نمیشه بازی کرد ؟

_Tokhs_
2012/02/05, 22:53
من الان به بی‌ سوادیه خودم پی‌ بردم! اومدم نظر بدم، دیدم اصلا من چیزی سر در نمی‌آ‌رم، به کدوم رای بدم؟ خلاصه بی‌خیال شدم رفت d:

rajah
2012/02/05, 22:54
هیچ کاری نشد نداره ولی برخی بازی ها برای اجرا نیاز به حداقل قدرت سخت افزاری دارن ،برخی دیگه هم اگه با گرافیک بالا باشن هم که دیگه با افت شدید فریم مواجه می شه،شما می تونید با این گرافیک بازی های جذابی مثل پرندگان خشمگین،ماریو،یا سونیک( در حد متوسط) بازی کنید خیلی هم سرگرم کننده هستند.

HadiMax
2012/02/06, 11:11
7269
اینایی که اومدن زدن تو نظر سنجی پهنای باند کارت گرافیک..میتونن بگن کجاس که قدرتش معلوم میشه
بابا یه 4 تا مجله بخونید
گزینه ی اول رو اصن نگاه نکرده رد شدید
البته همه گزینه ها خوبن
پهنای باند موقعی خودشو نشون میده که بحث رزولوشن خیلی بالا مطرحه 2560 مثلا
اینجاست که دیگه همه کارتا زورشونو زدن و پهنای باند میاد به کمک
البته این یه بخشیش بود

Pesar khooob
2012/02/09, 16:39
فرکانس کاری مموری و پردازشگر یه جورایی واضحه که چگونه تاثیر داره.

همونطوری که دوستمون هم گفتن پهنای باند هم در رزولوشن های بالا و پردازش های حجیم تصویری تاثیر داره.

اما سوال من اینجاست که سه تا گزینه اول چه تاثیری در قدرت کارت گرافیک دارند؟ اگه میشه یکم در مورد همین سه تا گزینه اول توضیح بدید.

farjam1990
2012/02/10, 03:33
والا من شخصا 4 تا مجله نخوندم شاید نشونه بی سوادیم در زمینه این مسائل باشه! اما نه اینکه خیلی فوضول و پیگیر هستم(البته کماکان بی سواد) توی سایتهای تخصصی مربوط به اورکلاک و ثبت نتایج برای تفریح عضو میشم و محض کمدی میشینم تمام نتایج کارت گرافیکها رو با تمام جزئیات تستهاشون و شرایطشون بررسی میکنم! بعضی وقتا هم برای اینکه بی سوادیم رو به رخ بکشم میام و تستها و نتایج و بررسی های بعضی سایتها رو نادیده میگیرم و دست به تست تجربی میزنم!
(این پیشینه سوادی بنده در مورد کارت گرافیک بود)

و این هم نظر بی سوادانه ی بنده :دی

128 بیت بودن یا 256 بیت یا 512 بیت بودن حافظه گرافیکی... که البته بالا بودن این المان باعث بالاتر رفتن مقدار گیگابایت بر ثانیه میشه! البته بالا بردن مموری کلاک هم روی این تاثیر داره! پس یک متغییر هستش!

به عنوان مثال اون چیزی که باعث میشه یک کارت 6970 از 6870 قویتر باشه بیشتر از هرچیزی اون مموری کلاکش هست که پهنای باند زیادی در اختیار کارت 6970 قرار میده به نسبت 6870 و فرکانس هسته و میزان حافظه در رده های بعدی تاثیر گذاری هستند
در رزولوشنهای بالا؟!!! حتی در رزولوشن های 1280 در 720 هم تفاوت آشکاره! تاثیر کمه ولی باز هم اشکاره! (البته برای بیسوادی مثل من که میشینه خودش تست میکنه)

بذارید روشنتون کنم! نرم افزار 3dmark11 یک پرست استاندارد داره به اسم پرفورمانس!(اینتری و اکستریم هم داره)
در پرفورمانس! رزولوشن انجام تست 1280 در 720 هست! من بدون اینکه به کورکلاک دست بزنم میام و فقط مموری کلاک رو افزایش میدم! مثلا کارت 6870 مموری کلاکش رو میذارم روی 1250 و در نتیجه پهنای باندم از 134.4 به 159 گیگابایت بر ثانیه میرسه! تست رو در حالت پرفورمانس که رزولوشنش 1280 در 720 هست رو اجرا میکنم! تفاوت با حالت دیفالت که پهنای باند 134.4 بود کاملا قابل لمس بود حتی قبل از دیدن نتیجه نهایی و حتی فقط با دیدن فریمهای دریافتی!

شما یک کارت 128 بیت رو با یک کارت 256 بیتی که از نظز میزان حافظه و مموری کلاک و کورکلاک تقریبا برابر باشند بذار روی سیستمت تست بگیر! بسیار تفاوت داره نتیجه کسب شده
تعداد ترانزیستورها هم به تنهایی باعث قوی بودن کارت نمیشه چون بعضی از این ثابت ها مثل تعداد ترانزیستورها هستند که باعث بوجود اومدن و تغییر متغییر ها میشوند
به عنوان مثال تعداد ترانزیستورهای بالا باعث میشه که بتونیم فرکانس موثرتری در هسته داشته باشیم و فرکانس موثرتری در مموریکلاک(که خود این هم در پهنای باند تاثیر داره) پس همه گزینه ها مستقیما به هم ربط دارند و باعت بالا و پایین رفتن هم میشن

ما نمیتونیم همه اینها رو بذاریم روی میز و انتخاب کنیم کدوم مهمتره! چون تمام این موارد بر هم تاثیر گذار هستند
اگه بگیم پهنای باند مهمه اما فرکانس هسته بسیار ضعیفی داشته باشیم نتیجه خوب میگیرم؟ یا برعکسش؟اگه تعداد ترانزیستورهای اضافه شده بره بالا اما مموری کلاک و کورکلاک بسیار پایینی داشته باشیم به نتیجه خوب میرسیم؟(برای این کار شما فرکانس هسته و کورکلاک یک کارت گرافیک قدرتمند رو که تعداد ترانزسیستورها و معماری بالاتری داره به حداقل برسونید) میبینید که نتایجش از کارتهای رده پایینترش هم بدتر میشه
پس تمام این مسائل باید با هم در تعامل باشند

farjam1990
2012/02/10, 04:59
7269
اینایی که اومدن زدن تو نظر سنجی پهنای باند کارت گرافیک..میتونن بگن کجاس که قدرتش معلوم میشه
بابا یه 4 تا مجله بخونید
گزینه ی اول رو اصن نگاه نکرده رد شدید
البته همه گزینه ها خوبن
پهنای باند موقعی خودشو نشون میده که بحث رزولوشن خیلی بالا مطرحه 2560 مثلا
اینجاست که دیگه همه کارتا زورشونو زدن و پهنای باند میاد به کمک
البته این یه بخشیش بود

خب پس دوستانی که 4 تا مجله خوندن میگن که پهنای باند در رزولوشن 2560
خودش رو نشون میده
من به عنوان کسی که مجله نمیخونه براتون تست تجربی میذارم
با نرم افزار 3dmark11 تست گرفتم همین الان اون هم در رزولوشن بسیار پایینتر از 2560 و بسیار پایینتر از 2560 یعنی در رزولوشن 1280 در 720

به جاهایی که با نقطه قرمز مشخص شده توجه فرمایید
شرایط تست:
Asus Sabertooth p67
Intel sandyBridge 2600K
teamgroup 4GB 2133Mhz cl 10-10-10-30
Sapphire 6870
Caviar green 1T
power 1035b Green

تست 1 تمام شرایط دیفالت و پهنای باند 134.4
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

تست 2 تمام شرایط دیفالت به استثنا مموری کلاک و پهنای باند که با افزایش مموری کلاک پهنای باند رو افزایش دادیم به 160 گیگابایت بر ثانیه
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

دوستانی که به جای خوندن مجله نشستن خودشون بررسی کردن این 3dmark11 رو میدونن که در این سطح حتی اختلاف 100 یا 200 امتیاز هم خیلی مهمه!
بطوریکه فاصله امتیازی یک کارت 280 تومنی با یک کارت گرافیک 500 تومنی تنها میتونه 300 الی 400 امتیاز باشه!

خودتون برای خودتون استدلال کنید این تستها رو

با تشکر

dr.zhivago
2012/02/10, 10:19
کارت من ati 4200 on board هست
دیروز رفتم فرکانسشو از 500 بردم 600 نتیجش این شد که need for speed hot pursuit دیگه گیر نمیکنه یعنی خیلی بهتر اجرا میشه

dr.zhivago
2012/02/12, 17:50
از 600 بردم رو 750
بازم بهتر شد !

VSH-Katana
2012/02/12, 21:03
پهنای باند یه حنترفیس حالت کلی هست که وقتی اونو انتخاب میکنی چند گزینه رو انتخاب کرد (1.اینتر فیس 2. فرکانس کاری و سوم حافظه گرافیکی ) که همین خودش باعث می که پهنای باند عامل مهمتری باشه

dr.zhivago
2012/02/13, 15:18
نتیجه کدوم یک از این تستها مهمتره ؟
3DMark01 ، 3DMark03 ، 3DMark05 ، 3DMark06 ، 3DM Vant. P GPU

Arsn
2012/02/13, 22:18
نتیجه کدوم یک از این تستها مهمتره ؟
3DMark01 ، 3DMark03 ، 3DMark05 ، 3DMark06 ، 3DM Vant. P GPU

در ضمینه کارت گرافیک 3D mark 05 و 3Dmark 05

dr.zhivago
2012/02/13, 22:42
در ضمینه کارت گرافیک 3D mark 05 و 3Dmark 05
منظورت 05 و 06 هست ؟

kamyar
2012/02/17, 14:23
سلام دوستان من چندتا سوال دارم ممنون میشم جوابم رو بدین:1-برای بازی کارت گرافیک amdبهتره یا nvidia
2-اگرamd بهتره تا 300تومن چی بخرم واگر nvidia بهتره چی؟(سیستم من بر پایه amdهست و درحال حاضر از گرافیک مجتمع استفاده میکنم)
3-به نظر شما بهتره یک کارت گرافیک قوی تا300تومن بخرم یا دو کارت گرافیک ضعیفتر و ارزونتر بخرم ودر حالت کراسفایر یا sliقراربدم؟

Arsn
2012/02/17, 15:09
سلام دوستان من چندتا سوال دارم ممنون میشم جوابم رو بدین:1-برای بازی کارت گرافیک amdبهتره یا nvidia
2-اگرamd بهتره تا 300تومن چی بخرم واگر nvidia بهتره چی؟(سیستم من بر پایه amdهست و درحال حاضر از گرافیک مجتمع استفاده میکنم)
3-به نظر شما بهتره یک کارت گرافیک قوی تا300تومن بخرم یا دو کارت گرافیک ضعیفتر و ارزونتر بخرم ودر حالت کراسفایر یا sliقراربدم؟

برای اون بودجه کارت 6870 از برند سافایر توصیه میشود و تو اون رنج قیمت به هیچ وجه رقیب نداره! فریم ریت این کارت در اکثر بازی ها و بالاترین رزولیشن و تنظیمات جوابگو است!

هسچ وقت نمیشه گفت کدوم برند بهتره و افراد باید با توجه به بودجه و نیازهاشون اقدام به خرید کنند! که در مورد شما 6870 بهترین گزینه است! کراس فایر با بودجه 300 تومن منطقی نیست!

kamyar
2012/02/17, 20:21
مرسی جوابم رو دادین-ممنون از راهنمایی خوبتون

ببخشید یه سوال دیگه:برای این کارت گرافیک چه پاوری چند وات بخرم خوبه(با 100الی150تومن)؟پاور فعلی من کولرمستر 460وات هست آیا جواب میده یک پوت 6پین داره!

Arsn
2012/02/17, 20:33
ببخشید یه سوال دیگه:برای این کارت گرافیک چه پاوری چند وات بخرم خوبه(با 100الی150تومن)؟پاور فعلی من کولرمستر 460وات هست آیا جواب میده یک پوت 6پین داره!

خواهش میکنم! بستگی داره بقیه قطعاتتون چی باشه ؟ برای 6870 و سیستمی در همون حد (تقریبا قدرتمند) پاور 550 وات توصیه میشه که شما میتونید پاور Green Gp 685 را بخرید ، فکر میکنم حدود 130 تومن هم باشه !

kamyar
2012/02/17, 20:49
سیستم من:amd fx 8120:cpu
ram:8g ddr3 gskill 1033
hdd:western digital blackseries 1t
2dvdriter
1عدد هم تبدیل pci بهusb3

ممنونم که جوابم رو میدین

Arsn
2012/02/17, 21:30
سیستم من:amd fx 8120:cpu
ram:8g ddr3 gskill 1033
hdd:western digital blackseries 1t
2dvdriter
1عدد هم تبدیل pci بهusb3

ممنونم که جوابم رو میدین

دوست شما مصرف سیستمت کم نیست و توصیه میکنم حتما از پاور بالاتر استفاده کنید ! حداقل Gp585 و Gp 635 us یا در حالت ایده آل تر Gp 685 B Gaming !

حتی به خاطر این که احتمالا مادربورد شما ار کراس فایر پشتیبانی میکنه (مدل مادربوردتون ؟) و در ضمن اورکلاک برای پردازنده شما شدیدا توصیه میشه ، عقلانی است که آینده نگری کنید و پاور 885 وات گرین را بخرید !
اینجوری در آینده میتونید پردازنده اتون را با خرید فن مناسب اورکلاکی کاربردی کنید و میتونید بعدا یه 6870 دیگه هم با همین 6870 که احتمالا میخرید کراس فایر کنید !

کلا هیچ کس از آینده نگری برای خرید پاور پشیمون نمیشه !

Amir99
2012/02/17, 22:22
آره بابا !!! وقتیکه 6870 خریده بودم(یادش بخیر 280 تومن) رفیقام ازم پرسیدن: خوب کارت گرافیکت چیه؟چند گیگه؟ از اون جایی که منم میدونستم اگه الان بگم 1 گیگ ، اونها هم میگن خوب مال ما هم یه گیگه ولی ما 50 تومن خریدیم تو دیگه چه بـــــــــــــوقـــــــــ ـــی هستی 280 تومن دادی به کارت گرافیک.:)) به رفیقام گفتم اصلا به شما چه چند گیگه؟؟ مهم اینه که من بازی Battlefield رو میتونم اجرا کنم شما نمیتونید.:P والا به خدا چی بگم آخه! مشکل ما اینه که هر کسی در مورد کامپیوتر اظهار نظر میکنه حالا فکر میکنه خیلی هم بارشه (:دی):))

Arsn
2012/02/17, 23:07
به علت خارج شدن دوستان از مبحث اصلی تاپیک و وجود بخش های پرسش و پاسخ برای سوالات شما درباره قطعات ، ادامه این تاپیک به صلاح نیست و تاپیک بسته شد !