PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظافتِ کامپیوتر!روش ها و وسایل مورد نیاز!

farjam1990
2011/11/08, 16:28
دوستان اگه امکانش هست اینجا چگونگی تمیز کردن مانیتور!محیط داخل کیس و قطعات! و وسایل مورد نیازش رو توضیح بدید

farjam1990
2011/11/08, 16:30
به عنوان مثال مشکلی که من دارم اینه که به علت مصرف زیاد قلیان! خاکستر زیادی روز قطعات بیرونی کامپیوترم میشینه! و به سختی از روی سطح مانیتور ledو ... پاک میشه! چه مواد تمیز کننده ای لازمه؟؟
و اینکه این خاکستر و گرد و غبار زیادی با وجود فیلتر های هوا وارد کیس میشه و روی قطعات میشینه؟ راه حلی دارین؟

saeid6574598
2011/11/08, 17:42
تمیز کردن قطعات کامپیوتر

زماني که نياز داريد تا کامپيوتر را تميز کنيد بستگي به محيطي دارد که کامپيوتر در آن کار ميکند مثلا کامپيوترهايي که در اماکن عمومي کار ميکنند بايد هر ماه تميز شوند. اما کامپيوترهايي که در منزل مورد مصرف قرار ميگيرد شايد در يک فاصله زماني6ماهه نياز به تميزکاري داشته باشند. اگر هنگام کار با کامپيوتر سيگار ميکشيد يا محيط کار کامپيوتر، پرگرد و خاک است بايد هر دو ماه يکبار آنرا تميز کنيد. اما بطور معمول توصيه ميکنم تا هر6ماه يکبار کار تميزکاري داخل کامپيوتر انجام شود. هنگام تميزکاري داخل کامپيوتر شديدا توصيه ميکنم که از جاروبرقي براي تميزکردن قطعات داخلي کامپيوتر استفاده نکنيد چون جاروبرقي توليد الکتريسيته ساکن ميکند که براي قطعات الکترونيکي داخل کامپيوتر فوق العاده خطرناک است و احتمال خرابي کامپيوتر را بشدت بالا ميبرد. جاروهاي باطري دار کوچکي مخصوص تميزکردن داخل کامپيوتر وجود دارد که در صورت نياز ميتوانيد از آنها استفاده کنيد. توصيه من بهره گيري از اسپري هواي فشرده است که ميتوانيدمطمئنأ حفاظت از اجزای داخلی و خارجی کامپیوتر امر ضروری و اجتناب ناپذیری است. پاکیزگی اجزا نیز یکی از همین امور حفاظتی است. عدم دانستن چگونگی نظافت اجزای کامپیوتر ممکن است خسارت چشمگیری را به آنها وارد کند. اکنون قصد داریم تا برای شما روش های بهینه سازی و تمیزکاری کامپیوتر را برای تک تک اجزای آن شرح دهیم. مطمئن باشید با دانستن و عمل کردن به این ترفندها تا حد بسیار زیادی طول عمر این قطعات را بالا خواهید برد.

هنگام تميز کردن کامپيوتر بايد حتما دستگاه را خاموش کرده و کابل برق را از پريز جدا کنيد.
هيچوقت داخل کامپيوتر را با آب، خيس نکنيد.
براي تميز کردن کامپيوتر نياز به پارچه، آب، الکل سفيد، مايع ظرفشويي، جاروي برقي براي تميزکردن بيرون کامپيوتر، گوش پاک کن، اسفنج، قلم مو، جارو باطري دار مخصوص و البته دستبند ضد الکتريسته ساکن داريد.
در اولين قدم کامپيوتر را خاموش کرده و آنرا از برق بيرون بکشيد. ابتدا قسمت بيروني بدنه کامپيوتر را با جاروبرقي تميز کنيد و تمام درزها و منافذ عبوري هوا را تميز کنيد. سپس ميتوانيد قسمت بيروني بدنه کامپيوتر را با پارچه آغشته به آب و کمي مايع ظرفشويي تميز کنيد. مطمئن شويد که تمام درزها و راههاي عبوري هوا از مو و گرد و غبار تميز شود.
حال بدنه کامپيوتر را باز کنيد تا قسمتهاي داخلي کامپيوتر در رويت قرار گيرد. به CPU نگاه کنيد. توجه کنيد که غبار ميتواند در وراي پنکه و لابلاي رادياتور سي پي يو خود را پنهان کند. ممکن است بدنتان حاوي الکتريسيته ساکن باشد. توصيه ميکنم تا از يک عدد دستبند ضدالکتريسيته استفاده کنيد. آنرا به مچ دستتان ببنديد و سر ديگر آنرا به جايي وصل کنيد که الکتريسيته را به زمين تخليه کند مانند لوله آب، بدنه ميز فلزي،... اين دستبند را ميتوانيد از مغازه هاي فروش قطعات الکترونيکي تهيه کنيد. حال ميتوانيد قلم مو را برداشته و به آرامي و با دقت حواس CPU را تميز کنيد تا خاک و گرد و غبار از لابلاي رادياتور و پنکه خارج شود.
به روي مادر برد نگاه کنيد و هرجا گرد و غبار ديديد آنرا با قلم مو برداريد. حين اين کار بسيار مراقب باشيد تا قطعات کوچک مخصوصا جامپرها را جابجا نکنيد. بعد از آن ميتوانيد از اسپري هوا استفاده کنيد تا گردوغبار تميز شود. هنگام استفاده از اسپري مراقب باشيد که آنرا سرپا نگهداريد و هنگام مصرف کج نکنيد که ممکن است مايع از آن خارج شود و روي قطعات بپاشد. بدين ترتيب خطر خرابي قطعات افزايش مييباد. جهت اسپري کردن را طوري تنظيم کنيد که هوا بتواند گردوغبار را بسمت بيرون بدنه کامپيوتر فوت کند. نهايتا جاروي کوچک باطري دار مخصوص تميزکاري کامپيوتر را مصرف کنيد تا گردهاي باقيمانده را بمکد. مجددا توصيه اکيد ميکنم که هرگز از جاروي برقي معمولي براي تميز کردن داخل بدنه کامپيوتر استفاده نکنيد زيرا اين نوع جاروبرقيها توليد الکتريسيته ساکن ميکند که خطر خرابي قطعات داخل کامپيوتر را بشدت افزايش ميدهد.
حال زمان مناسبي است تا پنکه ها و فن هاي داخل بدنه را نيز تميز کنيد. هنگام جاروکردن داخل بدنه کامپيوتر هم بسيار مراقب باشيد که قطعات کوچک روي ماردبرد مانند جامپرها جابجا نشوند. توجه به پاور يا همان منبع تغذيه نيز اهميت بسياري دارد. پنکه آنرا با صبر و حوصله تميز کنيد و سعي کنيد خاک را از پره هاي پنکه آن تميز نماييد.
براي تميز کردن داخل CD-Drive توصيه ميکنم از ابزار مخصوص اين کار استفاده کنيد که در مغازه هاي کامپيوتري بفروش ميرسد. کيتهاي مخصوص تميزکردن CD-DRIVE را تهيه و مصرف کنيد. اگر تجربه بيشتري با کامپيوتر و امور فني آن داريد ميتوانيد اين درايو را باز کرده و با گوش پاک کن آغشته به الکل سفيد داخل آنرا تميز کنيد اما براي افراد کم تجربه اين عمل به هيچ عنوان توصيه نميشود.
براي تميز کردن CD ميتوانيد از پارچه نرم آغشته به آب استفاده کنيد و سطح زير آنرا بصورت دوراني از مرکز بسمت خارج تميز کنيد. اگر آلودگي بخصوصي در سي دي ديده ميشود که با آب تميز نميشود ميتوانيد براي آن قسمت از کمي الکل سفيد استفاده کند.
براي تميز کردن درايو فلاپي نيز ميتوانيد از کيتهاي آماده اينکار استفاده کنيد که در مغازه هاي فروش وسايل کامپيوتري عرضه ميشود. در اين مرحله نيز اگر تجربه کار فني با کامپيوتر داريد ميتوانيد درايو را باز کرده و با گوش پاک کن آغشته به الکل هدهاي خواندن/نوشتن و بازوهاي درايو را به دقت و آرام تميز کنيد. هنگام تميز کردن هدها يادتان باشد که آنها را از جاي خود بيرون نبريد که اگر قفل کند ديگر کار نخواهد کرد. براي افراد کم تجربه در کارهاي فني کامپيوتر بازکردن درايو را به هيچ عنوان توصيه نميکنم.
هاردديسک عملا تميزکردن فيزيکي ندارد زيرا تکنولوژي آن بسيار بالاست و نبايد آنرا باز کرد. تميز کردن آن در واقع عمل ديفراگ است که از طريق برنامه انجام ميشود.
براي تميز کردن شيشه مانيتور ميتوانيد از تميزکننده شيشه معمولي که در خانه استفاده ميکنيد کمک بگيريد. فقط بايد مطمئن شويد که مانيتور حتما خاموش باشد و آنرا از برق بکشيد. اين مايع تميزکننده را ابتدا به يک پارچه بدون پرز اسپري کنيد و پارچه را بروي شيشه بکشيد. با جاروبرقي تمام راههاي عبوري هوا را بخوبي تميز کنيد. توصيه اکيد ميکنم از قرار دادن هر نوع کاغذ و کتاب برروي مانيتور مخصوصا بخشهاي تهويه مانيتور هنگام کار بشدت اجتناب کنيد که نه تنها ميتواند باعث خرابي مانيتور شود بلکه احتمال آتش گرفتن آنرا افزايش ميدهد. بدنه مانيتور را ميتوانيد با پارچه آغشته به آب و مايع ظرفشويي بخوبي تميز کنيد.
اما اگر مانيتورتان LCD است روش کار اندکي فرق ميکند. اين مانيتورها از شيشه ساخته نشده اند لذا هيچوقت هيچ مايعي را مستقيما بروي آن اسپري نکنيد و از دستمال کاغذي از هر نوع براي تميز کردن آن استفاده نکنيد که باعث خش افتادن بروي صفحه آن ميشود. اگر ميخواهيد صفحه مانيتور LCD را تميز کنيد پيشنهاد ميکنم از يک پارچه کتان نرم خشک استفاده کنيد. اگر صفحه مانيتور بخوبي تميز نشد ميتوانيد کمي الکل به پارچه بزنيد و صفحه مانيتور را با آن تميز کنيد.

منبع (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

Alexilver
2011/11/08, 19:03
سلام دوستان

برای نظافت داخل کیس غیر از اسپری های هوای فشرده که معمولا از 5000 تومان به بالا در بازار موجود هست، می تونین یک Blower یا دمنده هوا تهیه کنید. با توجه به اینکه توان زیادی برای نظافت نیاز نداریم مدلهای کوچک و ارزان هم کافی هستن. از 12000 تومان می تونید مدل های مختلف این دستگاه رو تهیه کنید. نسبت به خرجی که برای قطعات کامپیوتر می کنیم و نتیجه ای که به دست میارین به نظرم ارزش خرید داره.

برای نظافت LCD هم معمولا سازنده ها توصیه می کنند غیر از آب هیچ مایع دیگه ای استقاده نکنید. حتی الکل.
برای پارچه هم بعضی سازندگان دستمالی رو مخصوص این کار با محصول ارائه میدن. اگر اون رو ندارین به نظرم دستمال هایی که برای تمیز کردن عینک استفاده میشه بهترین و مطمئن ترین ابزار هست. چون جنسشون طوری هست که سطح رو خط نندازن.

این ها تجربه های خودم بود که گفتم شاید به درد دوستان بخوره.

Amoo
2011/11/08, 20:33
برای تمیز کردن داخل کیس یک دونه از این پمپ های باد بگیر داخل کیس رو البته تو فضای باز نه داخل اتاق تمیز کن.

stermay
HT-196 standard electric air pump

629

اگه تهران هستی از جمهوری یا ولیعصر بگیر قیمتش بین 10 الی 15 هزار تومان

sezar
2011/11/08, 21:33
دوستان عزیز !! یک نکته ای را دیدم که تقریبا هیچ کس رعایت نمیکنه !!! دیده میشه دوستان باد را داخل فن های کیسشون میگیرن و یک لبخند ملیح میزنن و لذت میبرند که گرد و خاک فنشون تمیز میشه !!! دوستان اینکار 100% اشتباه است !!! حتما حتما وقتی ممیخواهید کیستون را تمیز کنید تمام فن را ها ثابت نگه دارید! مثلا با چوپ کبریت فن را ثابت کنید و نزارین بچرخه! چرخش فن در حالت خاموش باعث گیرپاژ فن میشه و بعدا به مشکل میخورین

pishosan
2011/11/08, 21:38
یه سوال در مورد اسپری های باد داشتم
منظورتون از اسپری باد مثل مدل زیر هست ؟
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.
این ها شوک ! به قطعه وارد نمیکنن ؟؟مخصوصا به فن ها ؟
یه سوال دیگه ، روم سیاه !!! این اسپری ها یک بار مصرف هستن یا اینکه خوب توشون هوا هست ! و تموم نمیشه !!!!!!!!!!!!!!!؟
ممنونات

farjam1990
2011/11/08, 21:39
دوستان عزیز !! یک نکته ای را دیدم که تقریبا هیچ کس رعایت نمیکنه !!! دیده میشه دوستان باد را داخل فن های کیسشون میگیرن و یک لبخند ملیح میزنن و لذت میبرند که گرد و خاک فنشون تمیز میشه !!! دوستان اینکار 100% اشتباه است !!! حتما حتما وقتی ممیخواهید کیستون را تمیز کنید تمام فن را ها ثابت نگه دارید! مثلا با چوپ کبریت فن را ثابت کنید و نزارین بچرخه! چرخش فن در حالت خاموش باعث گیرپاژ فن میشه و بعدا به مشکل میخورین

اتفاقا" من کلا فقط همینو رعایت میکنم :)) با یه سری بستهای چوبی فنهارو ثابت میکنم

Alexilver
2011/11/08, 21:57
یه سوال در مورد اسپری های باد داشتم
منظورتون از اسپری باد مثل مدل زیر هست ؟
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.
این ها شوک ! به قطعه وارد نمیکنن ؟؟مخصوصا به فن ها ؟
یه سوال دیگه ، روم سیاه !!! این اسپری ها یک بار مصرف هستن یا اینکه خوب توشون هوا هست ! و تموم نمیشه !!!!!!!!!!!!!!!؟
ممنونات

نه شوک خاصی وارد نمی کنند. هوای پرفشار هست دیگه. فقط دوستان گفتند که فن ها رو ثابت نگه دارید و تمیز کنین.
اینا هم طبیعتا تموم میشن! وقتی استفاده کنید ازشون فشار هوای داخلشون کم میشه و بعد از یه مدت تموم میشن!

sezar
2011/11/08, 22:38
اتفاقا" من کلا فقط همینو رعایت میکنم با یه سری بستهای چوبی فنهارو ثابت میکنم
ممنون فرجام جان !! این نکات ساده عمر سیستم را بیشتر میکنه !

Arsn
2011/11/08, 23:32
کنتاکت شور خشک و چرب در این جور موارد معجزه میکنه !

البته همه اینا قصه است ، من کیسم را ور میدارم با خودم میبرم حموم (جدی میگم )! بعد آب را میگیرم داخل کیس و همون موقع خشکش میکنم ، فن ها را هم که آب تمیز میکنه فقط مواظب موتورش هستم !

دیگه چی میمونه ؟

rajah
2011/11/09, 10:55
arsnجان چه کاهایی که نمی کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟:-bd

sezar
2011/11/09, 11:01
علیرضا جان !!!!
کیست را میبری حموم ؟ کیسه هم میکشی ؟
من دوران جوونیام مادربوردم را باز میکردم میبردم حموم اما کیس را نه

Arsn
2011/11/09, 13:22
arsnجان چه کاهایی که نمی کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟:-bd

دیگه چی کار کنیم باید تمیز بشه !!!

حتی یه بار با دریل افتادم به جون کیس و یه محفضه پاور (اضافه) و یه بخش برای هارد اضافه کردم (کاردستی درست میکردیم ) !

ya30n
2011/11/11, 02:02
به عنوان مثال مشکلی که من دارم اینه که به علت مصرف زیاد قلیان! خاکستر زیادی روز قطعات بیرونی کامپیوترم میشینه! و به سختی از روی سطح مانیتور ledو ... پاک میشه! چه مواد تمیز کننده ای لازمه؟؟
و اینکه این خاکستر و گرد و غبار زیادی با وجود فیلتر های هوا وارد کیس میشه و روی قطعات میشینه؟ راه حلی دارین؟

داداش تو سعی کن که دیگه قلیون نکشی !

farjam1990
2011/11/11, 03:13
اصلا عملی نیست :دی
این که بخوام بی خیال کامپیوترم بشم راحت تره :دی