PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی برای خرید خنک کننده

amdj
2012/05/14, 19:48
سلام خدمت شما سروران گرامی

سیستم من چند وقتی میشه که حرارت و البته صدای بیشتری تولید میکنه. البته اولش هم خیلی خنک و بی سر و صدا نبود.
مشخصات سیستم من از این قراره:
AMD Phenom II X4 965 140W
MB ASUS M4A78T-E
VGA XFX Radeon 5770
Case GREEN TRIO
علیرغم داشتن دو فن 12 سانتی در جلو و عقب کیس و یک فن 25 سانتی در درب بغل کیس وقتی به کیس دست میزنم واقعا داغه.
البته وقتی دمای cpu و mb رو تو نرم افزار دیدم به ترتیب حدود 60 و 50 درجه بودند.
حالا میخواستم از شما اساتید بزرگوار بپرسم که نیازی به تعویض خنک کننده cpu و یا کیس میبینید؟
اگر بله چه مدل خنک کننده ای رو پیشنهاد میکنید.
با تشکر

Castiel
2012/05/14, 19:54
سلام دوست عزیز، کیس شما را در سایت گرین موجود ندیدم، ولی یک عکس از داخل کیس قرار دهید تا سیستم کولینگ داخلی کیس را بررسی کنیم، هوا باید از جلو و پایین کیس وارد و از سقف و پشت کیس خارج شود.
در مورد کولر هم بودجه مورد نظر را بیان کنید لطفا

amdj
2012/05/14, 20:13
ممنون از پاسخ سریع شما
عکس کیس رو در لینک زیر آپلود کردم:
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

در ضمن اطلاع دقیقی از مدل و قیمتها ندارم.
ولی استفاده خیلی زیاد و با تمام توان از سیستم خودم نمیکنم.

Castiel
2012/05/14, 20:29
ورودی و خروجی فن های شما به چه صورت است؟
یعنی هوا از کدام سمت وارد کیس و از کدام سمت خارج می شود؟

amdj
2012/05/14, 20:33
هوا از طریق فن جلو و فن بغل وارد و از طریق فن عقب و فن پاور خارج میشه.

Castiel
2012/05/14, 20:45
هوا از طریق فن جلو و فن بغل وارد و از طریق فن عقب و فن پاور خارج میشه.

خب شما خمیر سیلیکون پردازنده را چک کردید؟
شمات اگر لطف کنید یک عکس از وضعیت فعلی داخل کیس قرار دهید خیلی بهتر می توان راهنمایی کرد

amdj
2012/05/14, 20:57
استاد نفرمودید که این دما برای cpu و mb زیاده یا مناسبه؟
و اینکه در دراز مدت باعث خرابی این قطعات میشه یا نه؟
در مورد عکس هم چشم بزودی میگذارم.
خنک کننده پردازنده همون خنک کننده فابریک داخل جعبه پردازنده هستش که برای این مدل فکر میکنم خیلی هم بد نباشه.
حدود 2.5 سال پیش این سیستم رو خریدم و از اون به بعد دیگه قطعات رو باز نکرده ام.

rajah
2012/05/14, 20:59
اینم یه عکس کامل از این کیس:

یکی از مهم ترین عوامل در گرمای درون کیس به عقیده بنده محل نصب پاور در بالای کیس است این موضوع سبب ورود مستقیم دمای بالای پاور به درون کیس میشه و علاوه بر اون فضای اشغال شده نیز می تونست بستر مناسبی برای خروج و دفع هوای گرم درون کیس باشه دقیقا به همین دلیل الان دیگه دارن از سیستم اسمبل معکوس و قرار گیری پاور در پایین کیس استفاده می کنند .البته دمای بالا در پردازنده رو هم نباید نادیده گرفت اغلب فن استوک جوابگو نیست مخصوصا اینکه شما برای چند ساعت کامپیوتر رو روشن نگه داشته باشین

Castiel
2012/05/14, 21:04
استاد نفرمودید که این دما برای cpu و mb زیاده یا مناسبه؟
و اینکه در دراز مدت باعث خرابی این قطعات میشه یا نه؟
در مورد عکس هم چشم بزودی میگذارم.
خنک کننده پردازنده همون خنک کننده فابریک داخل جعبه پردازنده هستش که برای این مدل فکر میکنم خیلی هم بد نباشه.
حدود 2.5 سال پیش این سیستم رو خریدم و از اون به بعد دیگه قطعات رو باز نکرده ام.

دما که بالاست, هم برای مادربورد و هم برای پردازنده, شما اول خمیر سیلیکون را چک کنید و حتما با یک خمیر سیلیکون مرغوب تعویض کنید, بعد از آن میتوانید یک کولر خوب جایگزین کنید, مهمترین مسئله همین دمای پردازنده است که باید کنترل کنید.

rajah
2012/05/14, 21:09
با توجه به اینکه مادربرد شما از قابلیت Turbo Key بهره می بره احیانا سیستم در حالت توربو نیست؟؟؟

amdj
2012/05/14, 21:13
دما که بالاست, هم برای مادربورد و هم برای پردازنده, شما اول خمیر سیلیکون را چک کنید و حتما با یک خمیر سیلیکون مرغوب تعویض کنید, بعد از آن میتوانید یک کولر خوب جایگزین کنید, مهمترین مسئله همین دمای پردازنده است که باید کنترل کنید.
واقعیتش من خیلی تجربه این کار رو ندارم. لطفا منظورتون از چک کردن خمیر رو به طور دقیقتر بیان کنید و یک خمیر مرغوب معرفی کنید.
در ضمن چطور میشه تهویه کیس رو بهتر کرد. با توجه به اینکه فن بغل با داشتن یک پیچ تنظیم سرعت امکان تغییر سرعت رو داره.
از برنامه نرم افزاری خاصی میشه برای تعیین سرعت تمامی فنهای کیس استفاده کرد؟
با تشکر

Castiel
2012/05/14, 21:24
واقعیتش من خیلی تجربه این کار رو ندارم. لطفا منظورتون از چک کردن خمیر رو به طور دقیقتر بیان کنید و یک خمیر مرغوب معرفی کنید.
در ضمن چطور میشه تهویه کیس رو بهتر کرد. با توجه به اینکه فن بغل با داشتن یک پیچ تنظیم سرعت امکان تغییر سرعت رو داره.
از برنامه نرم افزاری خاصی میشه برای تعیین سرعت تمامی فنهای کیس استفاده کرد؟
با تشکر

شما باید کولر پردازنده را باز کنید و ببینید خمیر سیلیکون در چه وضعیتی هست, خمیر نباید بیش از حد شل و بیش از حد سفت باشد.
خمیر مرغوب میتوانم Tuniq TX4 را معرفی کنم که یکی از خمیر های فوق العاده بازار هست.

برای چک کردن دما هم از نرم افزار Core Temp استفاده کنید که از لینک زیر می توانید دانلود کنید.

amdj
2012/05/14, 21:25
با توجه به اینکه مادربرد شما از قابلیت Turbo Key بهره می بره احیانا سیستم در حالت توربو نیست؟؟؟
نه قربان. همیشه بعد از نصب ویندوز اولین کاری که میکنم اینه که برنامه EPU خود مادربورد رو نصب میکنم که همیشه تو وضعیت Auto یا Max Power Saving قرار میدم.
بدون این برنامه صدای فن پردازنده و کیس تا هفت خونه اونطرفتر هم میره.

Poorya_Lion
2012/05/15, 07:00
پاور سیستم هیچ گاه دما رو ، به داخل کیس نمی ده بلکه همه پاورهای فن دار دمای تولیدیشون رو ، روبه پشتشون می دهند و از کیس خارج می کنند. عیب کیس های شاسی معمولی (پاور بالا) اینکه دمای بقیه قطعات سیستم می ره توی پاور که عمر پاور رو کم می کنه.
دوست عزیز نحوه درست استفاده کردن از خمیر سلیکون رو می تونی توی لینک زیر مطالعه کنی :