PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : انواع سبک های بازی

*hit m@n*
2011/11/06, 19:56
با سلام به تمامی دوستان خوب
ببخشید دوستان من اطلاعات زیادی درباره انواع سبک های بازی ندارم ( البته علاقه زیادی به بازی دارم ) اگر می شود یک توضیح مفصل درباره انواع سبک های بازی بدهید .
مثلا فرق بین اکشن اول شخص و سوم شخص را نمی دانم ؟؟؟
البته یک سبک بازی به اسم rpg ( اگر درست گفته باشم ) وجود دارد که اصلا نمی دانم چیست ؟
و بقیه سبک ها .........

sezar
2011/11/06, 20:26
مثلا فرق بین اکشن اول شخص و سوم شخص را نمی دانم ؟؟؟
والا من فقط همینو میدونم ! اول شخص یعنی خودتون همه کاره اید !!! تفنگ را برمیداری همه را لب تیغ میگذرونی!!! سوم شخص هم عضوی از گروه هستید که با همکاری تیمتون به هدفتون میرسید

farjam1990
2011/11/06, 20:32
به نظر من اول شخص به بازیهایی مثل کانتر استرایک یا call of duty میگن که زاویه دوربین و زاویه دید جوریه که شما حس میکنی خودت هستی و معمولا فقط دستت و تفنگی که توی دستته معلومه که بهش میگن اول شخص
و سوم شخص جوریه که شما باید یک نفر رو هدایت کنید که معمولا بصورت تمام قد جلوتونه و شما حس نمیکنید که خودتون هستید که اون نقش رو به عهده دارید که میشه سوم شخص

نقش‌آفرینی (به انگلیسی: Role-playing game) که اغلب به صورت مخفف RPG نوشته می‌شود، بازی است که در آن بازیباز نقش یک شخصیت خیالی را به عهده گرفته و با آن به انجام بازی می‌پردازد[۱] و عملکرد شخصیت در بازی را بر اساس صفات شخصیتی خود تعیین می‌کند و موفقیت و شکست آن با سیستم و قوانین بازی مرتبط است. براساس قوانین بازی، بازیبازها آزادی عمل در اختیار دارند، تصمیمات و انتخاب‌های آن‌ها مسیر و نتیجه بازی را رقم می‌زند
منبع: ویکیپدیا

راستی بعضی بازیها میتونن ترکیبی از این سبکها باشن

farjam1990
2011/11/06, 20:38
به نظرم این یتونه کمکت کنه :
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. 87%D8%A7%DB%8C_%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C_%D8%B1%D8% A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C

+Aren
2011/11/06, 20:44
توضیح فرجام جان صحیح هست!
سبک استراتژیک:
نمای دوربین از بالای سر هست و در این بازی همانطور که از اسمش معلوم هست تفکرو آینده نگری (استراتژی) نقش مهمی رو بازی می کند!
معمولا با RPG ترکیب می شوند!
اغلب بازی های مدیریتی، ساخت و ساز و نبرد های لشکری از این دسته هستند!
از بازی های معروف این سبک می توانم به:
Word of warcraft
copmany of hours
robinhood
قلعه و... نام ببرم!
RPG:
با سبک های دیگر قاطی می شه! مثلا اکشن RPG، استراتژیک RPG و...
مخفف کلمه Role-playing game است.

نقش‌آفرینی (به انگلیسی: Role-playing game) که اغلب به صورت مخفف RPG نوشته می‌شود، بازی است که در آن بازیباز نقش یک شخصیت خیالی را به عهده گرفته و با آن به انجام بازی می‌پردازد و عملکرد شخصیت در بازی را بر اساس صفات شخصیتی خود تعیین می‌کند و موفقیت و شکست آن با سیستم و قوانین بازی مرتبط است. براساس قوانین بازی، بازیبازها آزادی عمل در اختیار
دارند، تصمیمات و انتخاب‌های آن‌ها مسیر و نتیجه بازی را رقم می‌زند.

کم کم بچه ه کاملترش می کنند!
سپاس

sezar
2011/11/06, 20:46
farjamجان
به نظرم اون بازی ها که کل شخصیت را امحام میده استراتزیک باشه !!! یکی نیست بیاد توضیح کامل بده

farjam1990
2011/11/06, 20:51
داداش پیام پست شماره 4 رو لینکش رو باز کن ببین :-؟

sezar
2011/11/06, 21:04
اره !!! واقعا اطلاعی در مورد بازی ندارم فقط ماشین هایی که قان قان دارند را بازی میکنم///ممنون از فرجام و روحی جون

*hit m@n*
2011/11/06, 22:19
دوست عزیز اگه یه توضیح درباره سبک استراتژیک میخای من یه چیزایی میدونم که امیدوارم به دردت بخوره
به یازی استراتژیک میگن که شما رهبری یک تیم ( مثل WOW ) یا رهبری یک قبیله ( مثل Civilization ) رو بر عهده داری بعد شما باید بتونی تو کل بازی به تیم های دیگه که تو بازی هستن قلبه کنی و در نهایت برنده بازی بشی - مثلا تو بازی civilization از 4000 سال قبل از میلاد شروع میشه تا سال 2200 هم ادامه پیدا میکنه بعد شما باید بتونی تا آخر بازی به کل کشور های دنیا قلبه کنی ( منظور از قلبه کردن جنگ نیست بلکه امتیازی هست که با توجه به روند بازی سیستم به شما میده ) مثلا یکی از راه های قلبه کردن جنگه که شما میتونی در صورت حال نکردن با روند بازی در عرض 40 دقیقه یه کشور رو جمع کنی و امتیازتو بالا ببری . البته احتمال هم داره که COM شما رو جمع کنه بعد شما باید کلی زور بزنی تا سیستم صلح اعلام کنه که در این صورت روز از نوع روزی از نوع بعد شما باید 6 ساعت بازی کنی تا از دوباره قوی بشی و امتیاز جمع کنی
اگه شما تاحالا سبک استراتژیک بازی نکردی توصعه میکنم حتما civilization رو بازی کنی چون واقعا فوق العادست - البته بازی Warcraft هم عالیه ولی فرقش اینه که نصبت به civilization خیلی پیچیده تره یعنی شما باید وقت زیادی رو صرف کنی تا بازی رو یاد بگیری

demigod
2011/11/06, 22:28
خب خب منم نظر بدم
دوستای عزیز همونطور که دیگر دوستان عنوان کردند در مورد بازی ها سوم شخص یعنی کنترل روی تمامی حرکات شخصیتی که دارید جای اون بازی رو انجام میدید
به طور دیگه بگم مثل بازی پرنس آف پرشیا که همه دیدن و بازی کردن قطعا
اول شخص یعنی شما جای شخصیتی از داستان قرار میگیرید که قرار فقط کمی از بازی رو تحت کنترل داشته باشید یا به اصطلاح فقط قادرید تا نوک بینی تون رو ببنید

حالا بازی هایی که اکشن هستن یا اسپورت که موضوعشون فرق می کنه
ببینید بازی هایی مثل قلعه که aren جان بیان کردن معمولا با rpg ترکیب میشن که کاربر بتونه بازی مهیجی رو بازی کنه و از روند تک حرکتی موس خلاص شه و بتونه در تمام جهات کارکتر مورد نظرشو ببینه و مورد بررسی قرار بده

دوستان توضیح بیشتری نیاز بود اعلام کنید

Alexilver
2011/11/07, 00:06
دوستان می بخشین فقط من یک مورد رو اصلاح کنم:
World of Warcraft در سبک RPG هست نه استراتژیک. البته دقیقترش در سبک Mass Multiplayer online RPG هست.

*hit m@n*
2011/11/07, 00:24
ببخشید دوست عزیز تا اونجایی که من می دونم وارکرافت استراتژیک هست - شما مطمعآ هستی ؟
دوستان می بخشین فقط من یک مورد رو اصلاح کنم:
World of Warcraft در سبک RPG هست نه استراتژیک. البته دقیقترش در سبک Mass Multiplayer online RPG هست.

Alexilver
2011/11/07, 00:52
ببخشید دوست عزیز تا اونجایی که من می دونم وارکرافت استراتژیک هست - شما مطمعآ هستی ؟

Warcraft از شماره 1 تا 3 همه استراتژیک هستن.
World of Warcraft ولی داستانش فرق می کنه و RPG هست. می تونین یک سرچی هم بزنید چک کنید ولی مطمئن هستم.

saeid6574598
2011/11/07, 05:53
Action :
بازي اكشن بازي است اول شخص و يا سوم شخص تنها كنترل يك نفر را در اختيار داشته از ترفداران زيادي نيز برخوردار مي باشد . براي نمونه : ماتريكس(Matrix) كه سوم شخص است مكس پين (Max pain) سوم شخص ، نداي وظيفه يا فرياد نگهبان!!! (call of duty) اول شخص ، مدال افتخار (Medal Of Honor) اول شخص .

Strategy :
بازي استراتژيك بازي هايي هستند كه كنترل يك ملت يا گروهي را در اختيار داريد و بايد به جمع اوري چيزهايي كه براي ادامه حيات نياز است بپردازيد و از فكرتان براي غلبه بر دشمنان خود استفاده نماييد . نمونه : Age Of Empire و Warcraft و Generals .

Role-Playing

سبك بالا را با نام نقش آفريني نيز مي شناسند سبكي است كه شما يك كاراكتر از انواعي كه به شما داده مي شود انتخاب كرده و در طول بازي ازاد هستيد كه به هر مكاني مي خواهيد برويد و ماموريت هايي كه به شما داده شده را تكميل كنيد و همچنين در طول بازي به خريد وسايل و سلاح هاي خود بپردازيد . بيشتر بازيهايي كه به اين سبك هستند براي قدرتمند شدن بايد xp بيشتري بگيرند كه با انجام ماموريتها و كشتن دشمنانتان بدست مي آيد . بازي هايي مانند World of warcraft و Guild war و Fable و چندين نمونه ديگر .

مقدمه : معمولا هر نوع سرگرمي در دنيا از سبكهاي مختلفي تشكيل شده است و دليل اصلي اين قضيه اين است كه ديدگاهاي مختلفي در دنيا و اطراف ما وجود دارد از همين رو سبكهاي بازيها نيز متفاوت هست تا هر كس با هر سليقه اي به سمت بازيهاي كامپيوتري روي بياورد.در اين قسمت جديد اکس پي گيم ما مي خواهيم به معرفي سبكهاي مختلف بازي را داريم كه در امروز به سبك اكشن و زيرگروهاي مختلف آن ميپردازيم، تا از امروز با بازيهاي اين سبك آشنايي بيشتري پيدا كنيم.

سبكهاي بازيها : همون طور كه گفتم امروز قصد اين رو داريم كه در مورد سبكهايي كه در ايران رايج است صحبت كنيم و شايد به جز اين سبكها ،سبكهاي ديگري در بازيهاي كامپيوتري وجود داشته باشد كه طرفدار زيادي در ايران نداشته باشد.ما به صورت كلي سبكها را به اين حالتهاي زير ميدانيم كه البته خود به قسمتهاي جداگانه تقسيم ميشود:

1.اكشن

2.استراتژيك

3.بازيهاي وظيفه اي

4.بازيهاي مسابقه اي

5.بازيهاي شبيه سازي

6.بازيهاي ماجراجويي(فكري)

اين هرم بالا سبكهاي بازي به صورت كلي نمايش ميدهد كه بايد گفت كه از پرطرفدارترين تا كم طرفدارترين از 1 تا 6 در ايران اين سبك بازيها هستند كه هيچ شكي هم توش نيست چون نظر سنجي كه گذاشته بوديم اصلا دقيقا براي همين پست بود كه مي تونيد در قسمت جواب نظرسنجي قبلي جواب رو ببينيد.كه البته خودم شبيه سازي رو بالاتر از ماجراجويي گذاشتم چون ايرانيها رو ميشناسم!!!اين هرم بالا در تمام ايران است و شايد بشه گفت در دنيا هم اين هرم به همين شكل است در كل طرفداران بازيهاي اكشن و استراتجيك بسيار بيشتر از سبكهاي ديگر است خوب از پرطرفدار بودن يا كم طرفدار بودن ميگذريم و به اصل قضيه ميرسيم يعني معرفي و تفكيك اين سبكها چون با دونستن حتي اين 6 حالت از سبكها نيز هنوز خيلي از بازيها رو نمي تونيد بگيد چه سبكي دارند!!!راستي من بيشتر نگاهم روي PC است تا كنسولهاي ديگه ولي در كل پرطرفدارترين سبكها در ايران اينها هستند.

اشنايي با سبک اکشن :

اکشن (Action) : به صورت كلي بازيهاي اكشن به سه گروه بزرگ و پرطرفدار تقسيم بندي ميشود، البته حالتهاي ديگه اي وجود دارد كه در ايران اهميت چندان زيادي ندارند.در كل به بازيهايي اكشن گفته ميشود كه داراي صحنه هاي اكشن زيادي در بازي باشند مانند :call of duty ،Bioshock ،IGI،Resident evil، prince of Persia و بسياري از بازيهايي كه در دل خود حالتهاي تير اندازي يا شميري فراوان داشته باشند و بيشترين وقت بازي به انجام همين كارهاي اكشن بازي بگذرد.چهار گروه كلي اين سبك را اكشن -ماجراجويي(Action-adventure) كه خود به سه قسمت تقسيم ميشود، شماره دوم جنگويي(فايتينگ) (Fighting) است ، شماره سه آن خيالي(fantasy-**** and slash)و شماره چهارم سبك تيراندازي(Shooter) است كه خود به چهار گروه بسيار مهم تقسيم ميشود .

1.اكشن -ماجراجويي(Action-adventure) : اين سبك از بازي با اينكه در طول بازي بيشتر بازي شما به كشتن افراد با تفنگ يا شمشير ميپردازيد ولي بازي تمي خطي را براي شما بوجود نياورده است و در طول بازي شاهد معماهاي گوناگون هستيد… شما ميتوانيد در بازي كاراييهاي خود را داشته باشيد.اين سبك به سه حالت بسيار پرطرفدار در ايران تقسيم ميشود كه هر كدام طرفداران خاص خود را دارا است.بازي هايي كه اصلا حالت مخفيكاري يا ترسناك يا آزادانه را ندارند ولي اكشن به همراه حالت فكري هستند به تنهايي اكشن-ماجراجويي ناميده ميشوند مثل سري معروف پرنس ايراني و يا سري هري پاتر يا خداي جنگ يا حتي تام رايدر فقط اكشن-ماجراجويي هستند.

2.اكشن-ماجراجويي-مخفيانه(Stealth) : در اين سبك كه يكي از پرطرفدارترين سبكهاي كامپيوتري است شما چاشني مخفيكاري را در بازي زياد خواهيد ديد، مخفيكاري به اين معني كه شخصيت اول بازي كه به طور حتم بايد سوم شخص باشد راه هاي جالبي براي مخفي شدن و رسيدن به هدف دارد. از بارزترين بازيهاي اين گروه ميتوان به بازي پر طرفدارsplinter cell اشاره كرد كه در اين بازي مخفيكاري را در حد بالايي خواهيد ديد… بازيهاي ديگر را ميتوان به سري Metal Gear يا سري Thief اشاره كرد.. حتي بازي چون هيتمن نيز در همين ژانر قرار دارد البته با سبكي متفاوت نسبت به ساير زيرا اينبار مخفي بودن شما حالت ديگري دارد ولي باز سبك بازي همين سبك است زيرا بازي به همين شكل آزادانه و مخفي است

?.اكشن-ماجراجويي-ترسناك(Survival horror ) : اين سبك براي افراد جسورتر ساخته شده است زيرا در آن چاشني ترس وجود دارد و حتما داراي حالتي سوم شخص بايد باشد و در اين بازيها شما وارد مكانهاي ترسناك ميشويد يا وارد مكاني ميشويد كه موجوداتي ترسناك به سمت شما هجوم مي آورند و بيشتر وقت بازي به كشتن همين موجودات صرف ميشود… از بارزترين بازيهاي اين گروه كه بسيار پرطرفدار است سري اويل مخصوصا ايويل 4 است كه شايد اولين بازي در اين سبك نيست ولي به طور حتم پرطرفدارترين بازي اين سبك محسوب ميشود… در اين گونه بازيها شما علاوه بر ترسيدن و كشتن بايد به حل معماهايي كاملا معمولي بپردازيد تا با اينكار مرحله مورد نظر خود را پيش ببريد…از ديگر بازيهاي اين سبك ميتوان به بازي alone in dark نام برد كه اين بازي نيز طرفداران خود را دارد ولي شايد فكر كنيد بازي چون silent hill در اين قسمت قرار ميگرد ولي بايد گفت خير چون اين بازي بيشتر حالت فكري دارد تا يك بازي اكشن باشد و بيشتر يك بازي ماجراجويي(ادونچر) است پس در اين ژانر قرار نميگيرد(شايد شماره 5 بازي سايلنت هيل در اين سبك باشد)

4.اكشن-ماجراجويي-آزادانه(FREE) : در اين سبك كه علاوه بر اكشني كه در بازي است حالت آزادانه نيز در دل بازي نهفته شده است ، شما در بازي توانايي رفتن به هركجايي را داريد يعني ميتوانيد ماجراجويي كنيد و هر كجايي برويد و علاوه بر آن اكشن زيادي نيز در بازي وجود دارد و شما مراحل خودتان و روند اجراي بازي را خود تعيين مي كنيد از بازيهايي كه مي توان در اين گروه رده بندي كرد بايد بازي GTA را ناميد كه جزوء بازيهاي پرطرفدار محسوب ميشود و تمي آزادانه و ماجراجويانه در خود داراست و اكشني بسيار زيبا نيز در آن وجود دارد.از ديگر بازيها ميتوان به بازيهايي چون مافيا، پدرخوانده و يا حتي بازيهاي assassin creed ، اسكار فيس ، جاس كاز اشاره داشت در كل بيشتر بازيهاي اين سبك را ميتوان در قسمت اكشن(تيراندازي) سوم نيز جا داد.

5.جنگويي(فايتينگ) (Fighting) : در اين سبك كه جنگ تك به تك است،شما در نقش يك فرد به مبارزه با فرد ديگر مي پردازيد هر يك از افرادي كه انتخاب مي كنيد داراي خصوصيات و همچنين فنهاي خاص خود است و اين بازي به صورت دو نفره در ايران طرفداران بسيار زيادي دارد از معروفترين بازيهاي اين گروه بايد به بازي TEKKEN اشاره كرد كه در ايران پر طرفدارترين فايتينگ محسوب ميشود و بازي چون كمبت نيز در اين گروه جاي گرفته است بازيهاي ديگر مانند Street Fighter و Virtua fighter نيز جزئي از اين سبك پرطرفدار است.در اين بازيها شخصيتهاي بازي از روشهاي رزمي مختلفي استفاده ميكنند و بازيهاي عصر جديد در اين سبك ديگر آن حالت كمبتي(تير يا يخ پرتاب كردن) در خود نميبيند زيرا اين حالت ديگر طرفدار چنداني ندارد و روش تك به تك جنگيدن به واسطه توانايي هاي كاركتر مورد نظر طرفداران بيشماري دارد. بازيهاي حتي کشتي کج يا ورزشهاي ديگر اگر به صورت دو به دو و رزمي باشد در اين سبك قرار ميگيرند.1/3.خيالي و زننده(fantasy-**** and slash):اين سبك خود يك دو گانه است يعني سبك **** and slash خود يك سري بازي دارد و سبك fantasy نيز بازيهاي خود و طرفداران خود را دارد ولي بعضي از بازيها هر دو سبك را با هم در خود دارند.fantasy به معناي خيالي است و **** and slash زدن و بريدن است بازيهايي چون شورش در شهر يا شورش در كشتي جز اين بازي بودند كه طرفداران بسيار زيادي در ايران داشتند ولي بازي چون دويل مي كراي هر دو سبك را با هم تلفيق كرده است و هم حالت **** and slash را در دل خود داراست و هم سبكي fantasy را دار است.در حالت fantasy اين سبك از بازيها ، بازي بيشتر در درگيريهايي شديد و غير واقعي در جريان است و به ندرت شما ميتوانيد بازي را در حالت متوفق مشاهده كنيد.(البته شماره 4 دويل مي کراي كمي به اكشن-ماجراجويي نزديك شده ولي هنوزم يك بازي خيالي(fantasy ) است)از ديگر بازي در اين گروه ميتوان به بازيهايي چون Dy***** Warriors و Final Fight نام برد. در كل بيشتر اين بازيها بدون اسلحه هستند و يا كاربرد اسلحه به ندرت وجود دارد و دشمنان بسيار زيادي در اين نوع سبك از بازيها از همه طرف به سمت شما هجوم مي آورند و بازي حالتي كاملا خطي دارد.

6.تيراندازي(Shooter) : در اين سبك تيراندازي حرف اول و آخر را ميزند و در بيشتر نقاط بازي شاهد اين موضوع هستيم و اصلا بازي با تيراندازي كردن و جلو رفتن پيش ميرود.پس در اين سبك بايد تفنگ وجود داشته باشد تا تيراندازي معني پيدا كند و يعني اگر تيراندازي در بازي وجود نداشته باشد بازي در اين ژانر قرار نميگيرد بلكه در ژانرهاي بالايي بايد بازي اكشن مورد نظر خود را جا بدهيد.در اين معروفترين بازيها مي توان به call of duty ، IGI و مدال افتخار نام برد.بازيهاي جديدي چون Gear of war و Crysis نيز در همين سبك تيراندازي هستند

7.تيراندازي-اول شخص(First-person shooter) : اين سبك از بازيها حالتي اول شخص دارد يعني شما شاهد شخصيت اول بازي نخواهيد بود بلكه او به صورتي در درون تلوزيون يا مانيوتور شما هست و شما فقط شاهد تفنگ آن شخصيت هستيد در حقيقت شايد شخصيت بازي شما باشيد ولي در بعضي بازيها هم شخصيت شما نيستيد و بازي شخصيتي دارد كه شما به جاي آْن هستيد… هر بازي كه به صورت اول شخص باشد در اين سبك قرار مي گيرد به شرطي كه با تفنگ باشد. بازيهاي معروف اين ژانر را مي توان بهcall of duty ، IGI ،Halo، Crysis ، doom ،Bioshock،far cry و … اشاره كرد كه همه به صورت اول شخص هستند. يكي از بهترين بازيهاي اين سبك را بايد بازي Half life ناميد كه جزوء افتخارات اين ژانر و نو آورترين بازي اين سبك محسوب ميشود.اين سبك از بازيها جذابيت بيشتري بر روي كامپيوتر دارند زيرا كنترل اينگونه بازيها با موس و كيبرد بسيار شيرينتر است.

8.تيراندازي-سوم شخص(Third-person shooter) : اين سبك از بازي برخلاف ژانر بالا به صورت سوم شخص بوده يعني شما قادر به ديدن شخصيت اصلي بازي خود خواهيد بود. در اين ژانر نيز مانند بالا هدف تير اندازي دقيقا و درست مانند سبك بالا با تفاوت اينكه اين بار شما شخصيت اول بازي را مي بينيد.بيشتر بازيهاي اكشن-ماجراجويي-آزادانه را مي توان در اين گروه قرار داد از جمله معروفترين بازيهاي اين گروه را ميتوان به سري مكس پين ،punisher ، Gear of war ، infernal و بسياري از بازيها كه در اين نوع ژانر قرار دارند را نام برد.در اين سبك بازي، بازيهاي زيادي ساخته شده اند كه هر كدام جذابيت خود را دارا هستند.

9.تيراندازي-تاكتيكي(Tactical shooter) : اين سبك از بازيها ممكن است به دو حالت سوم شخص و اول شخص وجود داشته باشد، ولي حالت اول شخص آنها متداول تر بوده .. به بازيهايي گفته ميشود كه شما بايد به صورت گروهي به سمت دشمنان حركت كنيد و حالت بسيار زيبايي را داراست مثلا شما مي توانيد افراد گروه خود را هدايت و محلهاي آنها را تعيين كنيد و در بعضي بازيهاي اين سبك شما ميتوانيد حتي افراد ديگر گروه را نيز در دست بگيريد از معروفترين بازيهاي اين گروه بازيهاي Tom Clancy’s Ghost Recon يا SOCOM و يا سري محبوب RAINBOW SIX اشاره كرد كه هر كدام واقعا بازيهاي عالي هستند و واقعا تاكنيكهاي مختلفي را در دنياي بازيهاي كامپيوتري ابداع كردند و الحق بايد گفت نام آنها به درست بازيهاي تاكتيكي گذاشته شده است. در حقيقت فكر كردن براي انجام اين گونه بازيهاي تيراندازي خيلي مهم است، چون بايد با تكنيكهاي گوناگون ماموريت انجام بدهيد .

10.تيراندازي-آنلاين،شبكه اي(Massively multiplayer online first person shooter) : در اين سبك از بازيها بيشتر آنها به صورت اول شخص (شايد بشه گفت همشون) هستند كه هم به صورت آنلاين و هم به صورت شبكه اي وجود دارند كه حالت شبكه اي در درون ايران طرفدار بيشتري دارد و از شاخصترين بازي شبكه اي كه بيشترين طرفدار در ايران را دارد را مي توان به کانتر استريک اشاره كرد. از ديگر بازيهاي اين گروه ميتوان به بازيهايي چون World War II Online و PlanetSide نام برد كه هر كدام طرفداران خاص خود را دارا هستند.اين بازيها در حالت آنلاين يا شبكه اي معني خود را نشان ميدهند و طرفداران خاص خود را دارند.

saeid6574598
2011/11/07, 05:54
البته این مقاله را بنده از 2 سال پیش رو سیستم داشتم . گذاشته بودمش برای یک همچین روزی . امیدوارم که مفید قرار گرفته باشه !

ras00l
2011/11/07, 07:46
World of Warcraft ولی داستانش فرق می کنه و RPG هست. می تونین یک سرچی هم بزنید چک کنید ولی مطمئن هستم.

دوست خوبمون درست میگن و من هم مطمئن هستم
و همین آواتاری هم که واسه خودشون درست کردن یکی از کارکتر های wow هست به نام blood elf

ras00l
2011/11/07, 07:48
دوست عزیز اگه یه توضیح درباره سبک استراتژیک میخای من یه چیزایی میدونم که امیدوارم به دردت بخوره
به یازی استراتژیک میگن که شما رهبری یک تیم ( مثل WOW ) یا رهبری یک قبیله ( مثل Civilization ) رو بر عهده داری بعد شما باید بتونی تو کل بازی به تیم های دیگه که تو بازی هستن قلبه کنی و در نهایت برنده بازی بشی - مثلا تو بازی civilization از 4000 سال قبل از میلاد شروع میشه تا سال 2200 هم ادامه پیدا میکنه بعد شما باید بتونی تا آخر بازی به کل کشور های دنیا قلبه کنی ( منظور از قلبه کردن جنگ نیست بلکه امتیازی هست که با توجه به روند بازی سیستم به شما میده ) مثلا یکی از راه های قلبه کردن جنگه که شما میتونی در صورت حال نکردن با روند بازی در عرض 40 دقیقه یه کشور رو جمع کنی و امتیازتو بالا ببری . البته احتمال هم داره که COM شما رو جمع کنه بعد شما باید کلی زور بزنی تا سیستم صلح اعلام کنه که در این صورت روز از نوع روزی از نوع بعد شما باید 6 ساعت بازی کنی تا از دوباره قوی بشی و امتیاز جمع کنی
اگه شما تاحالا سبک استراتژیک بازی نکردی توصعه میکنم حتما civilization رو بازی کنی چون واقعا فوق العادست - البته بازی Warcraft هم عالیه ولی فرقش اینه که نصبت به civilization خیلی پیچیده تره یعنی شما باید وقت زیادی رو صرف کنی تا بازی رو یاد بگیری

دوست عزیز wow مخفف world of warcraft هست و شما داخل این بازی هیچ وقت رهبری یک تیم رو بر عهده نمی گیری
ولی در آخر گفتی warcraft که فکر کنم منظورت همین warcraft بوده اشتباهی گفتی

ras00l
2011/11/07, 07:57
و در آخر هم من یک سبک بازی رو می خوام معرفی کنم به نام rythmic game یا به پارسی میشه بازی ریتمیک یا ضرب آهنگی
این سبک از بازی این جوری هست که شما در نقش یک نوازنده باید با یکی از آلات موسیقی نوازندگی کنید البته با توجه به ریتمی که خود بازی بر روی صفحه نمایش نشون میده
یکی از بازی های معروف و قوی تو این زمینه Guitar Hero هست که خودش بیشتر از 10 نسخه هست
من از وقتی که با این بازی آشنا شدم دیگه هیچی بازی نمی کنم

+Aren
2011/11/07, 09:37
بله، شما درست می فرمایید! من اسمشونو اشتباه نوشتم!
سپاس

sajjadsa
2011/11/07, 09:50
البته یه سبک ترکیبی دیگه هم هست که من خودم خیلی دوست دارم. سبک Action RPG یعنی اکشن نقش آفرینی. بازی هایی مثل Mass Effect این سبک رو دارن. تو بازی انتخاب هات تعیین کننده است و در عین حال اکشن هم هست یه جاهایی ...

demigod
2011/11/07, 10:03
البته یه سبک ترکیبی دیگه هم هست که من خودم خیلی دوست دارم. سبک Action RPG یعنی اکشن نقش آفرینی. بازی هایی مثل Mass Effect این سبک رو دارن. تو بازی انتخاب هات تعیین کننده است و در عین حال اکشن هم هست یه جاهایی ...
البته هنوز معلوم نیستا بعضی ها میگن که هم اکشن و ار پی جی هست بعضی هام بر این عقیدا که صرفا به دلیل چند صحنه جزئی نمیشه این رو تو سبک اکشن ار پی جی گذاشت
البته این اختلاف نظر ها بین اکثر گیمر هاست
تا ببینیم mass effect3 چی از آب در میاد

farjam1990
2011/11/07, 10:49
دوست خوبمون درست میگن و من هم مطمئن هستم
و همین آواتاری هم که واسه خودشون درست کردن یکی از کارکتر های wow هست به نام blood elf

نسخه Aero smith یا metallica برای pc نیومد آخرش؟ نه؟
بابا اینا به ما متال بازای pc دار اهمیت نمیدن :دی

ras00l
2011/11/07, 12:20
نسخه Aero smith یا metallica برای pc نیومد آخرش؟ نه؟
بابا اینا به ما متال بازای pc دار اهمیت نمیدن :دی
آره من هم دنبال نسخه متالیکاش هستم
آخرین باری که دنبالش گشتم مرداد بود که نیومده بود ):

demigod
2011/11/07, 21:20
چرا چرا دوستان به گمونم به زودی پیداش شه این نسخه چون آخرین اماری رو که دیدم حاکی از اومدنش برای pc بوده
تا ببینیم میادش یا نه

Nahvizade
2011/11/17, 00:05
كسي neverhood رو بازي كرده؟=((
سبكش چيه؟

Arsn
2011/11/17, 00:23
سبكش چيه؟

سوالای سختی میپرسی !

سبکش همون سبکیه که ماشینریم بود! فکر کنم نقش‌آفرینی است

doom2009
2011/11/21, 02:09
اره !!! واقعا اطلاعی در مورد بازی ندارم فقط ماشین هایی که قان قان دارند را بازی میکنم///ممنون از فرجام و روحی جون

منظورتون ماشینهای مسابقه ای رالیه مگه نه

sajjadsa
2011/12/05, 21:55
سبكش چيه؟

سبکش ادونچر هست و به شدت بازی فوق العاده ای هم هست ...!

dr.zhivago
2012/03/04, 13:04
سبک Arcade چیه ؟

VSH-Katana
2012/03/07, 22:35
در بعضی از بازیهای مبارزه ای مثل استریت فایتر سبک آرکید وجود داره که داستان خاصی واسه بازی وجود نداره و فقط در این بازی ها میتونید شخصی رو انتخاب کنید و مسابقه بدید
البته آرکید سبک حساب نمیشه

Reza Y
2012/03/09, 17:53
دوستان سوم شخص و اول شخص سبک نیست بلکه زاویه دوربین است اگه رو این موارد میشد به عنوان سبک حساب کرد نتیجه مشخص نمیشد که بازی WOW سوم شخص هست یا RPG که البته RPG هست و فقط از نظر زاویه دوربین سوم شخص حساب میشود یعنی شما از کمی بالای سر شخصیتتان به او مسلط هستید و مثلا در مورد Call of duty زاویه دوربین اول شخص دارد ولی سبک بازی FPS است چیزی که در مورد بازی بتل فیلد 3 هم صدق میکند!!

farjam1990
2012/03/10, 00:30
first person و third person سبک هستند و نه فقط زاویه دوربین
معنی سوم شخص و نوع زاویه اش اینطوری هستش که شما دارید یک شخصیت رو حرکت میدید که میتونید خودتون نباشید یعنی زیاد ممکنه احساس نکنید خودتون هستید
اما در اول شخص زاویه دوربین به گونه ای هستش که شما کاملا حس میکنید که خود اون شخصیت هستید

دلیل اینکه برای بعضیها مشکل پیش میاد که نمیدونن wow سبکش rpg هست یا سوم شخص دلیلش اینه که سبک RPG از تلفیق سبکهای دیگه بوحود اومده !

حتی به سایت های معروف بازی هم سر بزنید متوجه میشید که اساس تقسیم بندی این گونه هست که اول شخص و سوم شخص سبک هستند و نه فقط زاویه دوربین

مثلا برای بازی skyrim واقعا نمیشه یه سبک خاص رو انتخاب کرد
بازی openworld و ماجرایی و اکشن و مبارزه ای و تا حدودی معمایی هستش(البته گاهی اوقات مجبور میشن برای اینکه بهش جایزه بدن توی یک سبک خاص قرارش بدن :دی)
بهتره زیاد درگیر سبک بندی و طبقه بندی نشید چون بازیها امروزه دیگه تلفیقی هستند از سبک های مختلف

farjam1990
2012/03/10, 00:32
مثلا برای آشنایی با اول شخص میتونی اینجارو مطالعه کنی
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.
این هم سوم شخص

این هم لیستی از بازیهایی که سوم شخص هستند

Reza Y
2012/03/12, 12:20
(بهتره زیاد درگیر سبک بندی و طبقه بندی نشید چون بازیها امروزه دیگه تلفیقی هستند از سبک های مختلف ) تایید میشه!!