PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل با باس 1600

wnhl
2012/04/20, 22:22
سلام

من دو تا رم corsair 4GB 1600 خریدم و روی سیستمم انداختم تقریبا هر یک ساعت یک بار ارور صفحه آبی میداد

باس رمم رو 1333 گذاشتم درست شد.

دو هفته نیست رم ها رو خریدم مادربردم رم با باس 2000 رو ساپورت میکنه حالت رم ها رم dual گذاشتم .

خواهش میکنم منو راهنمایی کنید.

مشخصات سیستمم

main asus m5a78l

cpu amd x4 965

ram corsair 2*4GB

vga evga gts 450

power green 635 bus

saeid6574598
2012/04/20, 22:30
دوست عزیزم مادربورد شما ، در حالت oc ، فرکانس های 1600 و 1800 و 1886 و 2000 مگاهرتز را ساپورت می کند . در حالت عادی ، فقط می توانید بر روی فرکانس های 1333 و 1066 مگاهرتز تنظیم کنید .

Arsn
2012/04/20, 22:33
سلام

من دو تا رم corsair 4GB 1600 خریدم و روی سیستمم انداختم تقریبا هر یک ساعت یک بار ارور صفحه آبی میداد

باس رمم رو 1333 گذاشتم درست شد.

دو هفته نیست رم ها رو خریدم مادربردم رم با باس 2000 رو ساپورت میکنه حالت رم ها رم dual گذاشتم .

خواهش میکنم منو راهنمایی کنید.

مشخصات سیستمم

main asus m5a78l

cpu amd x4 965

ram corsair 2*4GB

vga evga gts 450

power green 635 bus

درود !

اول اینکه رم ها را در اسلات های هم رنگ مادربورد قرار بدید !

دوم اینکه در تنظیمات رم داخل بایوس ولتاژ رم ها را 1.65 و زمان تاخیر اونها را برار 9-9-9-24 بزارید و حالت unganged و 1t را انتخاب کنید ! فاعدتا درست میشه !

صفحه آبی میتونه دلایل مختلفی داشته باشه از کجا متوجه شدی مسئله رم است ؟

wnhl
2012/04/20, 22:54
دوست عزیزم مادربورد شما ، در حالت oc ، فرکانس های 1600 و 1800 و 1886 و 2000 مگاهرتز را ساپورت می کند . در حالت عادی ، فقط می توانید بر روی فرکانس های 1333 و 1066 مگاهرتز تنظیم کنید .

حالا این حال oc چطوری فعال کنم

wnhl
2012/04/20, 22:57
درود !

اول اینکه رم ها را در اسلات های هم رنگ مادربورد قرار بدید !

دوم اینکه در تنظیمات رم داخل بایوس ولتاژ رم ها را 1.65 و زمان تاخیر اونها را برار 9-9-9-24 بزارید و حالت unganged و 1t را انتخاب کنید ! فاعدتا درست میشه !

صفحه آبی میتونه دلایل مختلفی داشته باشه از کجا متوجه شدی مسئله رم است ؟

رم ها تو اسلاید هم رنگ هستند و گرنه single میشد مطمعنم به خاطر رم هامه چون قبلش مسکل نداشتم وقتی گذاشتم مشکل پیش اومد فرکانسم که پایین اوردم درست شد.

Arsn
2012/04/20, 23:00
رم ها تو اسلاید هم رنگ هستند و گرنه single میشد مطمعنم به خاطر رم هامه چون قبلش مسکل نداشتم وقتی گذاشتم مشکل پیش اومد فرکانسم که پایین اوردم درست شد.

تنظیماتی را که گفتم اعمال کنید قاعدتا درست میشه !

wnhl
2012/04/20, 23:03
تنظیماتی را که گفتم اعمال کنید قاعدتا درست میشه !

تنظماتم دقیقا همون چیزی بود که شما گفتید همش رو حال defalt رمم بود ولی مشکل داشتم.

saeid6574598
2012/04/20, 23:04
حالا این حال oc چطوری فعال کنم
همانطور که علیرضا جان گفتند شما باید به بایوس مادربوردتان رفته و در قسمت حافظه ، پروفایل xmp و ولتاژ رم هاتون رو به همون صورتی که علیرضا گفت ، تغییر دهید تا مشکلتان حل شود .

Arsn
2012/04/20, 23:10

بایوس را یه بار ریست کنید ، زمان تاخیر رم را به حالت auto بزارید و فرکانس رم روی 1600 ! ولتاژ 1.675 هم بدید ! شاید مسئله با اتومات کردن زمان تاخیر حل بشه !

پردازنده را اورکلاک نکردید ؟

Arsn

بایوس را یه بار ریست کنید ، زمان تاخیر رم را به حالت auto بزارید و فرکانس رم روی 1600 ! ولتاژ 1.675 هم بدید ! شاید مسئله با اتومات کردن زمان تاخیر حل بشه !

Arsn

wnhl
2012/04/20, 23:13

بایوس رو ریست کردم تنظیمات رمم روی حالت auto همشون به همون حاتیه که آقا علیرضا گفت ولی بازم مشکل دارم . اورم نکردم.

saeid6574598
2012/04/20, 23:19
بایوس رو ریست کردم تنظیمات رمم روی حالت auto همشون به همون حاتیه که آقا علیرضا گفت ولی بازم مشکل دارم . اورم نکردم.
دوست عزیزم شما اصلا واژه اور را بی خیال شوید ! منظور بنده از اور ، همین تنظیمات مربوط به بایوس ( شامل پروفایل xmp و ولتاژ کاری ) بود ! شما همون تنظیماتی را که علیرضا عزیز گفتند ؛ انجام دهید ؛ انشاالله مشکلتان حل می شود .

saeid6574598
2012/04/20, 23:29
یه چند تا عکس میذارم تا متوجه بشید :

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

saeid6574598
2012/04/21, 11:58
یک عکس از محیط بایوست بزار تا راهنماییت کنم !

Poorya_Lion
2012/04/21, 13:28
درود.
دوست عزیز اول از همه این فایل رو دانلود کن : فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.
ببین مدل دقیق رم هات توش هستش یا خیر .
بعدش از اینجا : فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.
بایوس مادربردت رو دانلود کن و بعدش بایستی بایوست رو آپدیت کنی. (در صورت نیاز توضیحات اضافه داده می شه)
اگر داخل بایوست گزینه XMP داری بایستی بگذاری روی XMP . توی این حالت خود سیستم تنظیمات رو ست می کنه و بیس کلاک پردازنده ، ولتاژ ، فرکانس و تایمینگ رو افزایش می ده.
اگر با آپدیت بایوس مشکل حل نشد دلیلش یا وجود مشکل در رم یا مادربردت هست ، یا عدم کامپتیبل بود رم ها با مادربرد هستش یا مشکل از CPU هستش . چون وقتی شما روی حالت دیفالت هستی ، و فرکانس رم ها 1333 هستش ، مثلاً بیس کلاکت 133 هستش . وقتی XMP ست بکنی یا فرکانس رو دستی بالا ببری بیس کلاک می شه 160 . یعنی دمای بیشتر برای CPU و نیاز به ولتاژ برای CPU . (البته به میزان بسیار کم. 99% درصد CPU ها تا بیس 160 یا ضریبی از اون ، اصلاً نیازی به ولت ندارند ولی دماشون بالا می ره)

saeid6574598
2012/04/21, 15:29
یک نکته ای رو هم یاد آور بشم اونم اینکه به غیر از پلتفرم SB ( سندی بریج ) ، در بقیه پلتفرم ها مانند سوکت 1366 ,1156, 775 ، فعال نمودن پروفایل xmp در حالت اورکلاک ، باعث ناپایداری یا غیر فعال نمودن تنظیمات اورکلاک سیستم میشه ! اول بایوس مادربوردت رو آپدیت کن ؛ بعد از اون به بایوس برو ؛ در اونجا تنظیمات XMP و ولتاژ رو انجام بده و بعد سیستم را ریستارت کن و اون وقته که دیگه مشکلت حل میشه ! پس توجه کن : " سیستم رو اور نکن "

Poorya_Lion
2012/04/21, 15:31
نه مشکلی به وجود نمیاد . البته به میزان ولتاژ دیفالت خود رم ها هم بستگی داره. معمولاً ddr3 ها ولتاژ دیفالتشون 1.65 هستش که تا 1.68 برای رم های بدون هیت سینک و 1.7 برای سینک دارها مشکلی به وجود نمیاد . اگر هم قصد اورکلاک رم ها رو دارید تا 1.79 ولتاژ سیف به حساب میاد ولی از 1.8 به بعد رم ها به اصطلاح ولت خور می شن و دیگه فرکانس قبلی رو با ولتاژ قبلی نمی زنند و روز به روز برای یک فرکانس مشخص ولتاژ بیشتری رو می خوان این امر تا جایی جلو می ره که رم می سوزه.

wnhl
2012/04/21, 20:34
از همه دوستان که وقت گذاشتند تشکر میکنم
از وقتی بایوسن رو آپدیت کردم گزینه dram frequency از بین رفت و سیستمم باس 1333 رو برام قرار داد ممنون مشیم راهنمایی کنید

wnhl
2012/04/21, 21:38
درود.
دوست عزیز اول از همه این فایل رو دانلود کن : فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.
ببین مدل دقیق رم هات توش هستش یا خیر .
بعدش از اینجا : فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.
بایوس مادربردت رو دانلود کن و بعدش بایستی بایوست رو آپدیت کنی. (در صورت نیاز توضیحات اضافه داده می شه)
اگر داخل بایوست گزینه XMP داری بایستی بگذاری روی XMP . توی این حالت خود سیستم تنظیمات رو ست می کنه و بیس کلاک پردازنده ، ولتاژ ، فرکانس و تایمینگ رو افزایش می ده.
اگر با آپدیت بایوس مشکل حل نشد دلیلش یا وجود مشکل در رم یا مادربردت هست ، یا عدم کامپتیبل بود رم ها با مادربرد هستش یا مشکل از CPU هستش . چون وقتی شما روی حالت دیفالت هستی ، و فرکانس رم ها 1333 هستش ، مثلاً بیس کلاکت 133 هستش . وقتی XMP ست بکنی یا فرکانس رو دستی بالا ببری بیس کلاک می شه 160 . یعنی دمای بیشتر برای CPU و نیاز به ولتاژ برای CPU . (البته به میزان بسیار کم. 99% درصد CPU ها تا بیس 160 یا ضریبی از اون ، اصلاً نیازی به ولت ندارند ولی دماشون بالا می ره)

از وقتی بایوسن رو آپدیت کردم گزینه dram frequency از بین رفت و سیستمم باس 1333 رو برام قرار داد ممنون مشیم راهنمایی کنید
در ضمن من گزینه xmp ندارم گزینه ram voltage قفله
مدل رم هام هم تو اون لیست pdf asus نبود حالا چیکار کنم

Poorya_Lion
2012/04/22, 08:24
گزینه bclk یا بیس کلاک توی تنظیماتتون می بینید ؟
اگر یک عکس از بایستون بگیرید می تونیم گزینه های رو ببینیم و بهتر راهنمایی کنیم.

amir90
2012/04/22, 08:58
سلام اینی که میگم ممکنه خنده دار باشه ولی امتحانش ضرری نداره شما سیستموتون فن کیس داره یا نه اگه داره لطفا تمام برق فن های خنک کننده کیس رو قطع کنید بعد ببنید مشکل صفحه آبی دوباره پیدا می شه یا نه
اینو که میگم براساس تجربه هستش من تو کار تعمیر کامپیوترم چه سخت افزار چه نرم افزار سیستم یکی از بچه ها همینطوری شده بود هی صفحه آبی می اومدالبته بگم قاعده مشخصی نداشت بعضی مواقع می اومد مثلا روزی یه بار یا دو سه روزی یه بار اول گفتم مشکل از گرافیکه تست کردم نبود رفتم سراغ رم گفتم ممکن مشکل از رم باشه بعد از تست بازم نبود رفتم پاورو رو عوض کردم بازم مشکل نبود هارد رو تست بد سکتوری دادم نبود آخر بعد از یه عالم کلنجار رفتن یه سیم که مال یکی از فن های خنک کننده کیس بود از داخل سوکتی که به برق وصل میشه شل شده بود و اتصال میداده باعث می شد که براش صفحه آبی می داده برای من هم جای تعجب بود که مشکل از اینجا باشه

saeid6574598
2012/04/22, 17:15
سلام اینی که میگم ممکنه خنده دار باشه ولی امتحانش ضرری نداره شما سیستموتون فن کیس داره یا نه اگه داره لطفا تمام برق فن های خنک کننده کیس رو قطع کنید بعد ببنید مشکل صفحه آبی دوباره پیدا می شه یا نه
اینو که میگم براساس تجربه هستش من تو کار تعمیر کامپیوترم چه سخت افزار چه نرم افزار سیستم یکی از بچه ها همینطوری شده بود هی صفحه آبی می اومدالبته بگم قاعده مشخصی نداشت بعضی مواقع می اومد مثلا روزی یه بار یا دو سه روزی یه بار اول گفتم مشکل از گرافیکه تست کردم نبود رفتم سراغ رم گفتم ممکن مشکل از رم باشه بعد از تست بازم نبود رفتم پاورو رو عوض کردم بازم مشکل نبود هارد رو تست بد سکتوری دادم نبود آخر بعد از یه عالم کلنجار رفتن یه سیم که مال یکی از فن های خنک کننده کیس بود از داخل سوکتی که به برق وصل میشه شل شده بود و اتصال میداده باعث می شد که براش صفحه آبی می داده برای من هم جای تعجب بود که مشکل از اینجا باشه
در علم کامپیوتر به خصوص سخت افزار همه چیز ممکنه امیر جان !

wnhl
2012/04/22, 23:13
از همه دوستان که وقت گذاشتند تشکر میکنم مشکل حل شد
اگر دوباره مشکلی پیش اومد همینجا تاپیک میزنم