PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مقایسه صفحه نمایش Super AMOLED با AH-IPS

Yaser_Aramesh
2012/04/14, 21:23
فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

گوشیهای زیادی با صفحه نمایش HD ساخته شده اند.امروز با مقایسه دو نسل متفاوت از صفحه نمایش بر روی دو گوشی Samsung Galaxy Nexus و LG Optimus LTE خواهیم فهمید که آیا آنها واقعا کیفیت High Defination ارائه می دهند یا فقط رجز خوانی می کنند !

سایز صفحه نمایش ها تقریبا یکی است,نکسوس با صفحه نمایش 4.65 اینچ و در مقابل آپتیموس با 4.5 اینچ تنها 0.15 بزرگتر است ! نوع صفحه ی نکسوس از نوع Super AMOLED است (active-matrix organic light-emitting diode ) و صفحه آپتیموس از نوع AH-IPS است (Advanced High - In-Plan Switching )

این دو صفحه از دو دنیای متفاوت آمده اند.

تست های زیادی انجام گرفته و این مقایسه نوشته شده پس نباید وقت را تلف کرد . بیایید سراغ مقایسه برویم .

به نظر شما چه چیزهایی در کیفیت تصویر اثر دارند ؟؟

سایز صفحه نمایش , رزولوشن صفحه و چگالی پیکسل ها خیلی مهم هستند اما همه چیز نیستند !

موارد دیگری همچون تعداد رنگ های قابل نمایش , تعداد Sub pixel (زیرپیکسل) , چینش پیکسل ها , روشنایی صفحه و کنتراست , زاویه ی دید و بازتاب نور نیز تاثیر گذارند.

چگالی پیکسل

در چگالی پیکسل Super AMOLED با 316ppi در مقابل AH-IPS با 326ppi شکست می خورد ! (pixel per inch )

صفحه نمایش نکسوس تنها دو زیرپیکسل (Subpixel ) دارد درحالیکه آپتیموس سه عدد دارد ! این باعث کاهش یافتن تیزی و هوشیاری تصویر و به سختی ارائه دادن رنگ ها در نکسوس می شود !

روشنایی و کنتراست

مفهوم روشنایی برای همه ما شناخته شده و قابل هضم است اما درباره ی کنتراست بهتر است این (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.کنتراست) مقاله را ببینید.
روشنایی یکی از فاکتورهایی است که آپتیموس , نکسوس را در هم می کوبد ! بعد از تست صفحه نمایش نکسوس متوجه ضعف شدید روشنایی نکسوس شدیم زیرا درحالیکه روشنایی را در نهایت میزان ممکن گذاشتیم باز هم صفحه تار بود ! در کل روشنایی نکسوس به بیش از 247Cd/m2 (کاندلا در متر مربع ) نرسید درحالیکه آپتیموس با افتخار 428Cd/m2 را کسب کرد !

9100

Yaser_Aramesh
2012/04/14, 21:32
نمایش رنگ ها و دقت

نمایش رنگ یکی از کارهایی است که AMOLED ها در آن به طور معمول خوب عمل می کنند.گوشیهای مبتنی بر رابط TochWizz سامسونگ معمولا دارای تنظیماتی برای نمایش رنگ ها دارند اما Galaxy Nexus استثنا است !

یک فاکتور دیگر را نیز باید در هنگام صحبت کردن از دقت رنگدر نظر گرفت و آن حرارت رنگ است ! Super AMOLED رنگ های گرم را بهتر نمایش می دهد درحالیکه صفحه ی AH-IPS به رنگ سفید نزیک است ! کمپانی LG یک فناوری به نام Mobile Graphics HD Engine دارد که رنگ ها را کنترل می کند و به نظر می رسد که کارش را بسیار خوب انجام داده !

بازتاب پذیری

بازتاب پذیری صفحه نمایش برای آن عده از افرادی که به طور مکرر در بیرون از محیط بسته از گوشی خود استفاده می کنند بسیار مهم است زیرا که تاثیر بسزایی در کنتراست و به طور کلی کیفیت تصویر دارد طوریکه حتی ممکن است اگر تابش قوی باشد چیزی در صفحه دیده نشود ! بدیهی است که نور قوی باعث می شود که هر دو صفحه نمایش کیفیت تصویر اصلی خود را از دست بدهند اما در کل نتیجه ی تست انجام شده نشان می دهد که Nexus مقاوت بیشتری نسبت به Optimus در برابر بازتاب دارد.

زاویه دید

زاویه ی دید یکی از فاکتورهایی است که صفحه های AMOLED معمولا در آن خوب هستند اما صفحه ی Super AMOLED گالاکسی نکسوس یک استثناست !

هنگامی که از یک زاویه به صفحه ی نکسوس نگاه می کنیم اندکی تغییر رنگ را شاهد هستیم اما کنتراست بدون تغییر باقی می ماند !

صفحه نمایش های IPS سعی در حل کردن این مشکل LCD ها دارند و صفحه نمایش 4.5 اینچی AH-IPS در گوشی Optimus LTE بهترین در نوع خود است ! شما میتوانید از زاویه های راست و چپ به تصویر نگاه کنید بدون اینکه تغییری چشمگیر شاهد باشید (بدیهی است که تغییری اندک وجود خواهد داشت اما تنها در رنگ ! کنتراست بدون تغییر باقی می ماند ! )

سخن پایانی

Intertek که یک کمپانی معتبر فعال در زمینه ی بازرسی کیفیت و صدور گواهی نامه است پس از اندازه گیری دقت صفحه ی AH-IPS اذعان داشت که دقت این صفحه سه برابر بهتر از صفحه ی Super AMOLED Plus در Galaxy S II است !

صفحه نمایش های با کیفیت AMOLED سابقا در ارائه ی بهترین کیفیت تصویر بی نظیر بودند اما الجی با صفحه ی AH-IPS خود مشت محکمی بر دهان AMOLED ها کوبید ! حتی نوع Super اشان ! گوشی Optimus LTE با صفحه نمایش AH-IPS خود آمده تا ضعف های تکنولوژی LCD را نشان دهد و با درهم کوبیدن صفحه های Super AMOLED در موارد مختلف ذهن های ما را معطوف و مجذوب خود کند.

Beni7192
2012/04/14, 21:49
یاسر جان مقاله ی جالبی بود!
به الجی هم تبریک میگم!
البته الان بیشتر از الجی ,سید وحید خوشحاله:دی

Yaser_Aramesh
2012/04/14, 21:51
الان بیشتر از الجی ,سید وحید خوشحاله:دی

اتفاقا خود سید وحید به من خیلی وقت پیش گفته بود که من فراموش کردم و تازگی ها مشغولش شدم !

بابا خیلی سخت بود ! تا حد توانم بود و می فهمیدم ترجمه کردم !

Castiel
2012/04/14, 21:54
ال جی فوق العاده ظاهر شده. در بخش صفحه نمایش اسمارت فون ها سامسونگ حرفی برای گفتن نداره. من 360 هزار تومن برای گلکسی فیت پرداخت کردم که همیشه با صفحه نمایش مشکل دارم!

VSH-Katana
2012/04/15, 00:23
این مقاله رو موقعی که به یاسر دادمش چند بار خوندمش واقعا باورم نمیشد که یه ال سی دی بتونه تا این حد خوب باشه چون خودم حوصله ترجمه نوشتن و وقتشو نداشتم به یاسر گفتم ترجمه کنه بزاره تو فروم که نزاشت تا الان بهنام هم پر بی راه نمیگه به حرفش گوش کنید
راستی حسام ای کاش فیت نمیگرفتی من دیدمش نصبت به قیمت زیاد جالب نی خصوصا صفحه نمایشش
ای کاش امکاناتشو داشتم خودم بررسی کنم بزارم رو فروم
در آخرهم از یاسر تشکر میکنم به خاطر ترجمه خوبش

VSH-Katana
2012/04/15, 17:59
الجی قبلا گفته بود که صفحات ipsبرای گوشی ها و سایز کوچک و صفحات amoled برای سازهای بزرگتر و تلویزیون بهترن که من این حرف رو قبول نداشتم تا اینکه این مقایسه رو خوندم
من خودم به شخصه صفحات روشنتر و با دقت رنگ بیشتر تصویر رو به صفحه ای که روشنایی کمی داره ولی سیاه رو خیلی خوب نمایش میده برای موبایل بیشتر میپسندم
که گویا برای صفحات amoled خیلی سختره که روشنایی بالایی داشته باشن البته سایزهای کوچک تا صفحات ips .
البته صفحات سوپر امولد سامسونگ به دلیل چند سال بی رقیب بودن در اذهان عمومی جای گرفتن و باور بر اینه که صفحات ال سی دی نمیتونه قوی باشه

s@j@d
2012/09/17, 09:14
چگالی پیکسل

در چگالی پیکسل Super AMOLED با 316ppi در مقابل AH-IPS با 236ppi شکست می خورد ! (pixel per inch )

دوست عزیز فکر کنم تو قسمتی که های لایتش کردم یه اشکال کوچیک تایپی باشه.
میدونی که هرچه چگالی پیکسل بیشتر باشه کیفیت بهتره . نوشتی که
Super AMOLED با چگالی 316ppi و AH-IPS با چگالی 236ppi . پس اگر نوشتت درست باشه Super AMOLED کیفیت بهتری از نظر چگالی پیکسلی داره . درسته؟

VSH-Katana
2012/09/17, 11:50
دوست عزیز فکر کنم تو قسمتی که های لایتش کردم یه اشکال کوچیک تایپی باشه.
میدونی که هرچه چگالی پیکسل بیشتر باشه کیفیت بهتره . نوشتی که
Super AMOLED با چگالی 316ppi و AH-IPS با چگالی 236ppi . پس اگر نوشتت درست باشه Super AMOLED کیفیت بهتری از نظر چگالی پیکسلی داره . درسته؟

دوست عزیز اشتباه تو جابجایی دو عدده!
326 چگالی پیکسل صحیح هست

s@j@d
2012/09/17, 13:30
ولی چرا تکنولوژی جدید AH-IPS با تکنولوژی به نسبت قدیمی
Super AMOLED مقایسه شده؟ بهتر نبود با + Super AMOLED مقایسه میشد تا بفهمیم کدوماش بهتر و با کیفیت تره در کل؟

Arsn
2012/09/17, 15:34
دوستان نظرتون درباره صفحه Lg Prada 3 چیه ؟؟؟ IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors چه طوره ؟؟؟
12990

VSH-Katana
2012/09/17, 19:06
دوستان نظرتون درباره صفحه Lg Prada 3 چیه ؟؟؟ IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors چه طوره ؟؟؟
12990
علیرضا جان صفحه نمایش خوبی داره! صفحه نمایش تقریبا همونی هست که در optimus black به کار گرفته شد با فناوری nova و زاویای دید خوبی هم داره . در کل میتونی روش حساب کنی!

ولی چرا تکنولوژی جدید AH-IPS با تکنولوژی به نسبت قدیمی
Super AMOLED مقایسه شده؟ بهتر نبود با + Super AMOLED مقایسه میشد تا بفهمیم کدوماش بهتر و با کیفیت تره در کل؟

هنوز هم صفحه نمایش super amoled + با رزلوشن hd ساخته نشده!و حتی صفحه نمایش s3 هم از نوع + نیست!
البته این صفحه (ah-ips hd) توسط موسسه اینترتک بهترین صفحه نمایش موبایل اعلام شد که در اون زمان با رقبایی مثل super amoled + و صفحه نمایشهای سونی داشت

SZEUS
2012/09/17, 21:35
مقاله ی خیلی خوبی بود
فکنم خودم باید اطلاعاتمو در مورد AH-IPS به روز کنم ظاهرا نوعی lcd باید باشه
amoled همون oled باید باشه که لمسیشه
ببینید از نظر من oled پتانسیل زیادی داره فقط خیلی فناوری جدیده برای همین العان خوب نمیتونه با اخرین نسلهای lcd رقابت کنه اولین lcd ها رنگی نبودند بسیار گران زاویه دید فاجعه کنتراست فاجعه زمان پاسخ دهی که نگو العان بعد از شاید چندین دهه بشه به اینجا رسیده برا همین تو بساری برندها از همون lcd استفاده میکنند در گوشیها
oled موقعی معرفی شد که جهان در بهران مالی جهانی به سر می برد و همین باعث پیشرفتشو گرفت و سرمایه گذاریهای خوبی روش نشد

s@j@d
2012/09/17, 21:46
علیرضا جان صفحه نمایش خوبی داره! صفحه نمایش تقریبا همونی هست که در optimus black به کار گرفته شد با فناوری nova و زاویای دید خوبی هم داره . در کل میتونی روش حساب کنی!

هنوز هم صفحه نمایش super amoled + با رزلوشن hd ساخته نشده!و حتی صفحه نمایش s3 هم از نوع + نیست!
البته این صفحه (ah-ips hd) توسط موسسه اینترتک بهترین صفحه نمایش موبایل اعلام شد که در اون زمان با رقبایی مثل super amoled + و صفحه نمایشهای سونی داشت

دوست عزیز فرمایش شما کاملا درسته ولی بحث در مورد چکالی و زیرپیکسل بین + super amoled و AH-Ips هست . منظور اینه که کیفیت تنها یه دونه پیکسل در + super amoled خیلی بیشتر از یه دونه پیکسل در AH-Ips هستش . درسته؟

VSH-Katana
2012/09/17, 23:13
دوست عزیز فرمایش شما کاملا درسته ولی بحث در مورد چکالی و زیرپیکسل بین + super amoled و ah-ips هست . منظور اینه که کیفیت تنها یه دونه پیکسل در + super amoled خیلی بیشتر از یه دونه پیکسل در ah-ips هستش . درسته؟

​از چه نظر اینو میگید؟
مثلا
اگه از نظر دقت رنگ حساب کنیم در تو صفحات ips دقت بالاتره و رنگها تو amoled+ رنگها اشباعیت بیشتری دارن!
کلا وقتی یک صفحه نمایش رو وقتی از یکی دیگه با کیفیت تر میدونیم دیگه به کیفیت تک تک پیکسلها کار ندارن
درواقع این نمامی پیکلها با هم هستن که تصویر رو میسازن و وقتی میگن یه تصویر کیفیت بالاتری داره مسلم هست که تک تک پیکسلها بهتر رنگها رو میسازن

Yaser_Aramesh
2012/09/17, 23:16
مقاله ی خیلی خوبی بود

تشکر, قابل نداشت

فکنم خودم باید اطلاعاتمو در مورد AH-IPS به روز کنم ظاهرا نوعی lcd باید باشه
amoled همون oled باید باشه که لمسیشه

AH-IPS نوعی صفحه نمایش هست.نه LCD . LCD هم نوعی صفحه نمایش هست.مانند LED , TFT , TN , Plasma ....

ببینید اصول کار این صفحه نمایش ها و ویژگی های خاصی که دارن با هم فرق داره و این باعث میشه که برتری هایی نسبت به همدیگر پیدا کنن

در همین مقاله خوندید که AH-IPS چه برتری هایی نسبت به Super AMOLED داره

AMOLED با OLED تفاوت هایی داره و اصلا ربطی به لمسی بودن نداره ! همه این صفحه نمایش ها رو میشه لمسی ساخت

ببینید از نظر من oled پتانسیل زیادی داره فقط خیلی فناوری جدیده برای همین العان خوب نمیتونه با اخرین نسلهای lcd رقابت کنه اولین lcd ها رنگی نبودند بسیار گران زاویه دید فاجعه کنتراست فاجعه زمان پاسخ دهی که نگو العان بعد از شاید چندین دهه بشه به اینجا رسیده برا همین تو بساری برندها از همون lcd استفاده میکنند در گوشیها
oled موقعی معرفی شد که جهان در بهران مالی جهانی به سر می برد و همین باعث پیشرفتشو گرفت و سرمایه گذاریهای خوبی روش نشد

OLED ها آینده دارن چون میشه خیلی خیلی نازک و حتی انعطاف پذیر ساختشون ! کم مصرف هم هستند .همه اینها به خاطر اینه که خودشون نور ساطع میکنند و به منبع پشتی نیاز ندارند.در اصطلاح مثل LCD ها Backlighting نمیخوان

در حال حاظر الجی و سامسونگ چند مدل تلوزیون OLED ساخته اند و در نمایشگاه های مختلف به نمایش گذاشته اند.سامسونگ هم از تولید انبوه خبر داده اما هیچ حرفی از زمان عرضه نزده. از الجی خبری ندارم

در کل میشه گفت به زودی شاهد این تلوزیون ها در بازارهای جهانی خواهیم بود و همینطور باید منتظر سامسونگ و نوکیا باشیم که صفحه نمایش های OLED انعطاف پذیر برای تلفن های همراه بسازند !

AliReza pastiil
2013/04/18, 20:25
با تشکر

Yaser_Aramesh
2013/06/22, 19:37
یه نکته ای خدمت دوستان باید عرض کنم .

در صفحه نمایش های AMOLED نمایش رنگ سفید برق بیشتری مصرف میکنه و هر چه رنگ صفحه را تیره تر کنیم مصرف باتری کمتر می شود .

شرکت RIM هم شاید به همین دلیل رنگ رابط کاربری نسخه ی 10 سیستم عامل BlackBerry رو که روی گوشی های Q10 , Q5 و Z10 هست سیاه کرده . ( Q10 پنل Super AMOLED داره و Q5 پنل IPS )

saeid6574598
2013/06/22, 20:36
این مقاله یکی از بهترین مقالاتی بود که بنده خواندم! واقعا فروم و وب سایت به چنین مقالات فنی نیاز دارد و به نظر حقیر باید از ایجاد تاپیک های بی محتوا (مثل نی نی گولا) جلوگیری کنیم.

vandelin v
2013/06/22, 20:49
تا باشه ما از این توضیحات جالب در سخت افزار مگ پیدا کنیم :دی ( هست راستش حالو حوصله گشت زنی تو انجمن ندارم !!:دی )
تنکیو یاسر جان بسی به زبان ساده و کامل گفتی
واقعا به ال جی تو این مورد امیدوار شدم !!:)

VSH-Katana
2013/06/22, 21:04
این تاپیک حکم زیر خاکی داره! تا حالا شاهد خیلی اتفاقات و وقایع بوده!:دی
همین جا باز هم از یاسر کمال تشکر رو دارم!

Free.Byte
2013/06/22, 21:17
این مقاله یکی از بهترین مقالاتی بود که بنده خواندم! واقعا فروم و وب سایت به چنین مقالات فنی نیاز دارد و به نظر حقیر باید از ایجاد تاپیک های بی محتوا (مثل نی نی گولا) جلوگیری کنیم.

با شما موافقم سعید جان!

تاپیک های بی محتوا زیاده...