PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : static route

sezar
2011/11/02, 23:50
قصد دارم هر شب مقاله ای جدید براتون اینجا بنویسم!!!
بحث امشب مربوط میشه به نوشتن دستور مسیریابی بین 2 تا راوتر !!
این مبحث مربوط هست به دوره CCNA route در مدرک مهندسی شبکه سیسکو !
خوب از اونجا که دسترسی به راوتر میسر نیست با نرم افزار packet tracer که توسط خود سیسکو منتشر شده کار میکنیم !! رفتار تمام دیوایس های شبکه در این نرم افزار دقیقا مطابق واقعیت میباشد!
میتوانید این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید (فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.)

برویم سر بحث خودمان !

ابتدا شبکه مورد نظر را میبندیم ! به تصویر زیر توجه کنید !
465

همین طور که در تصویر مشاهده میکنید در شبکه اول که با رنگ قرمز مشخص کرده ام شبکه ما192.168.1.0/24 است و در شبکه زرد رنگ 200.200.200.0/24 هست که بنابراین این 2 شبکه نمیتونن با هم ارتباط برقرار کنند مگر با مسیر یابی!
برای مسیر یابی از 2عدد راوتر سیسکو به مدل 2811 استفاده میکنم.
به طور معمول اخرین آی پی را برای gateway استفاده میکنند به همین منظور من 192.168.1.254 را برای شبکه سمت چپ و 200.200.200.254 را برای شبکه سمت راست gate way قرار دادم !!!
حالا که تنظیمات اولیه را انجام دادیم میرم سراغ static route :
ابتدا باید به به پورت ها هر راوتر ای پی اختصاص دهیم !
تصویر زیر را ببینید :
466
بعد از کلیک کردن بر روی راوتر و رفتن به سربرگ cli وارد محیط راوتر میشوید! البته برای تعیین ای پی برای پورت ها حتما لازم نیست از اینجا استفاده کنید اما چون تمام دستورات دیوایسمون از اینجا داده میشه بهتره عادت کنید ازین محیط استفاده کنید!!!!!!!
همان طور که در تصویر میبینید کلیه دستور ها را شماره زدم و تک تک سراغ هرکدام میرویم !
مرحله 1 : در ابتدا سوالی در مورد ویزارد کانفیگ میشه که شما دستور no را میزنید ! سپس 2بار enter کنید !

مرحله 2: دیوایس های سیسکو بصورت لایه ای هستند و شما برای هر دستوری باید در لایه ی مناسب خود باشید الان در لایه user mode هستیم و برای تعیین ای پی برای هر پورت به لایه configuration mode باید برویم! از طرفی نمیتوان پرش به آن لایه انجام داد و مانند نردبان باید تک تک پله ها را پایین رفت !!! با زدن دستور enable میتوانید به مرحله دوم یعنیEnable mode بروید (در حالت خلاصه همان طور که در تصویر میبینید میتوانید En را تایپ کنید )

مرحله 3: حالا در این مرحله برای رفتن به مرحله بعدی دستور configuration terminal را میزنیم .به صورت اختصار وارد کنید conf ter

مرحله 4 : اینجا من یک دستور اضافی را انجام دادم ! این دستور که no ip domain-lookup است ! این دستور باعث میشه درصورتی که دستوری را اشتباه زدید در دیتا بیش راوتر این دستور جستحو نشه و باعث اتلاف ووقت و هنگ کردن دستگاه نشه !

مرحله 5 : در اینجا با تایپ اینترفیس(پورت مورد نظر)به سراغ آن میرویم ! برای مثال من میخواهم پرت اول از ماژول اول را کانفیگ کنم پس میشود interface f0/0 دقت کنید 0 اول شماره ماژول و 0 دوم پورت اول میباشد! برای مثال برای ای پی دادن به پورت بعدی تایپ میکنید interface f0/1 حالا به مرحله بعدی میروید!

مرحله 6 : این بخش مربوط میشه به ای پی دادن به اینترفیس شما ! دستور مورد نظرمون این است [ip add [ip][subnet mask در این مثال این دستور اینگونه است ip add 192.168.1.254 255.255.255.0
الان ای پی ست شده است.

مرحله 7 : حالا برای روشن کردن پورت کافی است دستور no shutdown را بزنیم !

خب این از مراحل ست کردن ای پی برای اینترفیس هایمان ! یادتان باشید این مرحله برای هر 4پورت (2پورت برای هر دیوایس) انجام بشه !

حالا برای static route به مراحل زیر میرویم!
تا مرحله 4ام یعنی configuration mode پیش برید !
تصویر زیر را مشاهده کنید !

467

مرحله 1 : دستور ip route network number subnetmask destination interface ip را باید اجرا کنید ! منظور از network number همان رنج ای پی شبکه شماست در اینجا 192.168.0.1 و subnetmask هم که 255.255.255.0 میباشد !
همچنین destination interface هم ای پی مقصد است که من 1.1.1.2 برای راوتر مقابل استفاده کرده ام !
بازدن این دستور کار شما تمام میشود ! کافیست برای ذخیره اطلاعاتتون دستور بعدی را بزنید !

مرحله2 : دستور do wr mem باعث ذخیره شدن اطلاعاتتون میشه !

اینم از آموزش امشب امیدوارم استفاده کنید ! اگر مشتاق باشید dynamic route را هم امورش خواهم داد !

اراتمند همتون پیام

در اخر : all rights reserve for author & sakhtafzarmag.com

azim
2011/11/08, 18:22
پیام جان عالی بود من که خیلی خوشم اومد سعی کن ادامه بدی