PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرینتری برای همه

sezar
2011/11/01, 22:02
سلام به همه ی دوستان گل سخت افزاری!!
امروز با آموزش print sharing در خدمتون هستم!!! در این اموزش میخواهیم یاد بگیریم:
چگونه یک پرینتر را shareکنیم !
قابلیت pool و spool چیست ؟
چگونه permission ست کنیم؟

خب بریم بخش اول موضوع ! چگونه یک پرینتر را با اشتراک بگذاریم!!! قبل از این موضوع یاداور شوم که پرینتر ها از لحاظ نقششون در شبکه به 2 گروه تقسیم میشوند : local printer و network printer !!
نوع اول یا local printer به پرینترهایی میگوییند که برای استفاده نیاز به یک کامپیوتر دارند و در نوع دوم پرینترهایی هستند که خودشون کارت شبکه دارند و در شبکه به عنوان سیستم مستقل شناخته میشوند.
برای اشتراک گذاری پرینتر کافیه روی پرینتر از داخل device & printer راست کلیک کرده و به سراغ گزینه ی printer propertise برویم ! از سربرگ های موجود به سراغ sharing رفته و گزینه ی share this printer را میزنیم ! تمام پرینتر شما شیر شد!!! حالا کافیه در run ای پی سیستم یا کارت شبکه پرینتر را به صورت ip\\ بدهید و پرینت خود را مشاهده کنید !!!!
نکته : گزینه ی render print jobs in client computer را حتما فعال کنید ! این گزینه کارش اینه که پردازش های مربوط به پرینت را در سیستم شما انجام میدهد و بارکاری روی سیستم پرینتر و یا خود پرینتر نمیافتد که مشکلاتی را پیش بیاره !
تصویر زیر این مراحلی که گفتم را نشون میده !
426

pool چیست؟؟؟؟
فرض کنید شما در دفتر نشریه سخت افزار هستید و همزمان میخواهید از پرینتر استفاده کنید ! یک راهش این هست که از یک پرینتر استفاده کنید و برای چاپ صفحه خود در نوبت بمونید یک راحش این است که چندتا پرینتر داشته باشید ! حالا میتونید بصورت جدا از این پرینتر ها استفاده کنید و یا اینکه این ها را با هم pool کنید !!!
poolمیاد و هرچندتا پرینتر داشته باشید باهم استفاده میکنید ! یعنی پرینتر ها برای load balance و fail over هم کار میکنند !! اگر یکیشون خراب شه دیگری هست که کار کنه و اگر بار کاری زیاد بود بین همه ی پرینتر ها پخش میشه تا مشکلی پیش نیاد !
سوال : چجوری میتونم این قابلیت را فعال کنم؟
جواب : خیلی راحت ! فقط چند تا توصیه دارم: سعی کنید پرینتر هاتون همه از یک نوع باشد یا اگر یک جور نیستند لااقل درایور هاشون یکی باشند!!!!
من 2 تا پرینتر را از شرکت brother انتخاب کردم با مدل DCP-116C . حالا که هر دو پرینتر ها نصب شد!
به سراغ printer propertise و به سربرگ ports میروم!! حالا گزینه ی enable print pooling را فعال میکنم!! تا قبل از فعال کردن این گزینه تنها میشد یک port را انتخاب کرد و با فعال کردن آن میتونید هر چندتا را بخواهید انتخاب کنید . همان طور که میبینید من 2 پرینتر را که با پورت های lpt1 , lpt2 هستند را باهم pool کردم!

432

spool چیست ؟!
وقتی شما دستور پرینت را اجرا میکنید برای مثال 20 صفحه میخواهید پرینت کنید صفحه اول روی هارد ذخیره میشه و بعد میره برای پرینت .......بعد از پرینت صفحه 1 نوبت صفحه 2 میشه و میره به هارد و بعدش میره پرینت و همین طور صفحات بعدی پرینت چاپ میشن !!!
spool یعنی همین ! حالا شما در همان propertise پرینتر و از تب advance میتوانید انتخاب کنید که پرینت های شما مثل حالتی که گفتم پرینتر گرفته شوند و یا حالت دوم
!حالت دوم: در این حالت اول همه 20 صفحه ی شما به روی هارد میرود و سپس برای پرینت گرفتن به پرینترتون میره!! شما میتوانید این حالات را به دلخواه تنظیم کنید!
تصویر زیر:

434

تا اینجا اموزش یادگرفتیم پرینتر به اشتراک بگذاریم و pool و spool انجام بدیم !!!! شاید ازین ها مهمتر این باشه که امنیت پرینتر را چگونه تامین کنیم ؟ به تب security میرویم! اصل ماجرا شروع شد !
تصویر زیر را مشاهده کنید :

435

شما از بخش بالا میتونید کاربر و یا گروه کاربری مورد نظرتون را انتخاب کنید سپس از کادر صورتی permission های مورد نظرتون را اعلام کنید!
به سراغ permission ها میروم!
.print : این حداقل دسترسی میباشد یعنی کاربر میتونه فقط و فقط پرینت بگیره !
manage this printer : اجازه دسترسی به تنظیمات پرینتر را به کاربر یا گروه کاربری میدهد!
.manage documents : در این حالت نمیتونید پرینتر را تنظیم کنید اما دسترسی به استاد در حال انتظار برای پرینت شدن را دارید مثلا یکی را کنسل کنید یا pause کنید!
special permissions: این گزینه حالات بیشتری را در اختیارتون قرار میدهد ! برای دسترسی به این حالات اولا باید administartor باشید و یا دسترسی های admin را داشته باشید به گزینه ی advance رفته و بازهم کاربر و یا گروه کاربری را انتخاب کنید و edite را بزنید !
تصویر زیر را مشاهده میکنید :

436

3تا گزینه اول را که توضیح دادم ! 3تا گزینه بعدی !
read permission : این گزینه اجازه دسترسی به کاربر منتخب شما میدهد تا ببیند شما به بقیه کاربران یا گروه های کاربری چه دسترسی هایی داده اید !
change permission: این دیگری به کاربر منتخب اجازه میدهد که دسترسی ها را عوض کند!.
take owner ship : این گزینه هم دیگر انتهای نامردیست!! اجازه مالکیت پرینتر را به کاربری میدهید یعنی همه دسترسی ها را به او میدهید!!

دوستان عزیز تموم شد ! این مبحث مربوط میشه به دوره windows 7 یکی از دوره های مهندسی شبکه microsoft یا همان MCITP !!!!

**** جان مادرتون اگر میخواهید ازین مطلب جایی استفاده کنید با ذکر نویسنده و سایت سخت افزار باشه به قول اونور ابی ها all rights reserve for author & sakhtafzarmag ******
ارادتمند همتون پیام