PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : لپتاپی برای غولها - msi gt780 از نمای نزدیک

Baloot3D
2012/02/02, 23:11
سلام به همگی

من این لپتاپ رو قبل از ورودش به ایران پیش خرید کردم ، برای همین هم نزدیک 2 ماه پیش از دبی بطور مستقیم توسط Matris وارد شده و دارای 2 سال وارانتی مستقیم MSI هست ! (روی جعبش هنوز برچسب دبی هست !)

این Review برای انجمن MajidOnline ، sakhtafzarmag و وبلاگ baloot3d.blogfa.com میباشد ، استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است .

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

CPU

فرکانس این پردازنده در حالت پابه 2.2Ghz هست . در کارهایی مثل رندر که همه هسته های درگیر هستند فرکانس روی 2.7Ghz قرار میگیره و در کارهای تک هسته مثل Viewport فرکانس تک هسته به 3.1Ghz میرسه !

تصویر بالا فرکانسهای CPU رو در حال رندر رو نشون میده .

قدرت این پردازنده در رندر (Cinebench 11.5) با 2820m برابری میکنه و تنها فرقشون 8 مگ کش بودن 2820m هست !
پس میشه گفت قبل از سری 29xx که رده بالاترین و گرون قیمتترین ها هستند (قیمت حدود 1000 دلار) عملاً چیزی که روی لپتاپها میذارند، این دیگه تهش هست ! (به دلیل مصرف بالاتر و قیمت بی تناسب سری 28xx خیلی کم استفاده میشن )

قدرت این پردازنده واقعاً بالاست و میتونید این رو در تست های Cinebench 11.5 به وضوح ببینید ، مخصوصاً تک هسته اون

RAM

رم این سیستم 16 گیگ هست و در فرکانس 1333 کار میکنه که برای کارهای نیمه حجیم کافی به نظر میرسه و اگرهم خواستید میشه تا 32 بالا ببریدش فقط باید این رمها رو بفروشید چون دارای 4 اسلات هست و همش پر شده .

LED

LED این لپتاپ بهترین چیزی بوده که تا حالا دیدم ، حتی از LED های دسکتاپ هم روشن تر و زاویه دید بهتری داره . فقط IPS ها دارای زاویه دید بهتری هستند ! مخصوصاً وقتی در کنار یک TV یا LCD قرار بگیره بیشتر متوجه کیفیتش میشید .
رزولیشن تصویر هم که FullHD یا همون 1920 در 1080 هست .

SSD

یک SSD داره که همون اول باید روی 1 درایو تنظیمش کنید و سیستم عامل رو روش نصب کنید . 120 گیگ هست ولی 111 گیگ قابل استفاده و بقیش برای سیستم فایل و Recovery برداشته میشه . مدلش Intel X25-m هست که به ظاهر در مقابل سایر SSD ها چندان سریع نیست ولی در عمل انقدر سریع هست که ویندوز 7 رو در 10 ثانیه بطور کامل آماده استفاده کنه ! سرعت خوندنش بیش از 250 مگ بر ثانیه و نوشتنش حدود 120مگ هست که نشون میشده برای استفاده به عنوان سیستم بوت و Temp برنامه ها بسیار عالی هست . این عدد ها رو هم خودم تست کردم اونم بعد از آپدیت کردن Frimwork اون . با برنامه AS SSD Benchmark .
دوستان اشتباه نکنید ، سرعت یک SSD یک نواخت هست چون کلاً حد نداره . اونی که واسه HDD میگن مثلاً 100 هست واسه سریعترین شرایتش هست و لحظه ای . برای همین در عمل سرعت یک SSD بارها بیش از HDD هست و 100 در یک SSD با 100 در HDD فرق داره . (در عمل میگما)
سرعت خاموش شدن سیستم بعد از زدن دکمه بالای کیبرد (مخصوص خاموش کردن) کمتر از 4 ثانیه طول میکشه تا سیستم کامل خاموش بشه !

HDD

مدل این هارد 7500BPKT هست و از شرکت WesternDigital . سرعت چرخشش 7200 دور نیست بلکه 7500 هست ! یعنی ادعای این شرکت هست که معادل این سرعت کار میکنه ! تقریباً اصلاً صدا نداره و تا خودم ندیده بودم باور نمیکردم یک HDD هم داره ! چون تا الام صداشو نشنیدم سرعت خواندن و نوشتن اون هم کمی بیش از هاردهای معمول Desktop هست و به راحتی میشه یک فایل 3.9 گیگ (انیمیشن Cars2) رو با سرعت 120 مگ بر ثانیه در درایوها بطور یکنواخت جابجا کرد . (سرعت اعلام شده در برنامه TeraCopy)

GPU

مدل گرافیک این سیستم GTX560m هست و دارای 192 هسته ، در بین تمام GPU های موبایل (هم nVidia و هم AMD ) دارای بیشترین فرکانس کاری هست . در حالت Turbo فرکانسش از 775 به 814 میرسه که شخصاً با دستکاری بایوس این کارت فرکانسش رو به 900 در حالت Full Load رسوندم و حالا میتونه با یک GTX570m برابری کنه !!! (تقریباً) (*)
دارای 1.5 گیگ حافظه از نوع GDDR5 هست و در صورت نیاز میتونه تا 4 گیگ هم افزایش پیدا کنه !!! من که Crisys2 رو روی Ultra و در رزولوشن 1920 در 1080 بازی میکنم و مشکلی ندارم ، بقیه بازیهارم خودتون حساب کنید !
جالب اینکه این GPU برای مصرف بهینه در 4 حالت قرار میگیره .
حالت بیکار یا Idle و با فرکانس فقط 50Mhz !!!!

حالت متوسط و کار در محیط هایی مثل Word با فرکانس 204Mhz

حالت گیم با 775Mhz

و حالت Full Load که با زدن دکمه P1 فعال میشه و فرکانس به 814Mhz تا 900Mhz میرسه !

در مورد دکمه لمسی P1 هم اینو بگم که اشتباه نشه ، من در یک Review معتبر داخلی و 3 تا خارجی خوندم و در آخر فهمیدم که هیچ کدوم محض رضای خدا نخواستن واقعاً چک کنند که چه اتفاقاتی بعد از زدن این دکمه در سیستم میوفته که راندمان تا 15% افزایش پیدا میکنه !! برای نویسندگان این مقالات هم Email زدم که در لابراتوار رایان خبر این موضوع تایید شد . (دلیلش فرصت کم در اختیار داشتن سیستم عنوان شد)

در واقع این دکمه لمسی دو کار انجام میده :

1- فرکانس GPU رو از 775 به 814 تا 900 افزایش میده .

2- در یک کار جالب و کاملاً انحصاری ، نوع رابط PCI-Ex 1.1 رو به نسخه PCI-Ex 2.0 ارتقاع میده که شخصاً فکرشم نمیکردم همچین کاری شدنی باشه !!!

این دو کار باعث میشه تا راندمان GPU تا 15% افزایش پیدا کنه و به 570 تنه بزنه ! (~~)

این رو هم اضافه کنم چیزی که در برخی Review ها نوشته در مورد افزایش فرکانس CPU کاملاً اشتباه هست و کلاً غیر از سری 29XX هیچ کدوم دیگه رو نمیشه OC کرد . (لااقل اینتل این و اعلام کرده)

در مورد این GPU هم بگم فقط مدلهای 560 ، 570 و 580 در این رنج قرار میگیرن و دارای ویژگیهایی هستند که میشه در کارهای گرافیکی هم ازشون استفاده درست کرد . تست هاش در سایت nVidia برای رندرهای RealTime موجود هست .
این GPU با اینکه از نظر اسمی فقط یک پله بالاتر از 550 قرار میگیره ولی 2 برابر قویتر از اون هست و بیش از 2.5 برابر قویتر از GT540 ! در گیم فقط 6870m میتونه هم رده باهاش قرار بگیره اون هم در حالت فرکانس 775 نه 900 ! و در حالت Turbo تقریباً هم توان GTX570 قرار میگیره ( چون این مدل بطور میانگین 15% قویتر هست !)

برخلاف برخی Review های قدیمی ، این لپتاپ دارای Blu-R هستش و دکمه Eject اون هم لمسی و بالای کیبرد قرار داره .

2 تا USB3 سمت چپ داره و 3 تا USB2 هم در دو طرف . کارت Lan 1G ، ESata و HDMI 1.4a و کارتخوان مموری هم که داره !

اسپیکرهاش زیادی قوی هست ! حتی Subwoofer هم در زیرش داره و بقول یکی از سایتها میشه باهاش یک مهمانی کوچیک رو هم راه انداخت !
در کنار این کارت صدای بی نظیر باید خروجی 7.1 رو هم اضافه کرد که در سمت چپ سیستم هست !

نور زیرین دکمه ها بسیار عالی هست و میشه در سه رنگ متفاوت (راست - وسط - چپ) اون رو تنظیم کرد و در محیط های تاریک فوق الاده کار میکنه . اصلاً نورش زیادتر یا کمتر از اونی که باید باشه نیست .

حالا چیزایی رو بیان میکنم که در هیچ Review نوشته نشده !

اول باتری !

این باتری که 9 سلولی هست تقریباً هم اندازه یک گوشی 4.7 اینچی هست !!! وزنشم به 400 گرم نمیرسه ! و از نوع جدید HighCapacity و سبک وزن هست . مقدار ظرفیتش 7800mAh هست و قدرت اون 87Wh هست .

قدرت نگهداریش در حالت عادی حدود 2.20 ساعت هست که برای این سیستم با صفحه 17.3 اینج مناسب هست ولی در کل جالب نیست ، من حاظر بودم وزن کلش بجای 3.9 کیلو 4.2 ، بود ولی باتریش 12 سلولی میشد [-X

دکمه P1 که برای Turbo کاربرد داره فقط در حالت اتصال به برق کار میکنه که به دلیل مصرف بالاش هست .

یک نکته بسیار عالی که واقعاً کاربردی و ارزشمند هست ، اینکه بعد از شارژ کامل باتری ، بطور سخت افزاری باتری از مسیر مصرف خارج میشه و دیگه باتری آسیب نمیبینه . تا جایی که حتی من در وسط رندر باتری رو به یکباره از لپتاپ جدا کردم ولی هیج اتفاقی نیوفتاد ! در صورتی که سایر لپتاپها باید برای اینکار خاموش بشن .

دوربین این لپتاپ فقط به درد اتصال اینترنتی میخوره و من ازش راضی نیستم در واقع یک وبکم VGA هست نه HD !

راستی ، دارای یک سیستم امنیتی کاربردی هم هست که خیلی دقیقتر از مدلهای سایر برندها عمل میکنه و اون اینکه تصویر شما رو اسکن میکنه و برای ورود به سیستم میتونید جلوش بشینید و بسیار سریع سیستم رو باز میکنه ، حتی برادرم که به من بسیار شبیه هست هم تشخیص درست داد ! که جای تحسین داره و میشه روش حساب کرد . در واقع میشه تنظیمش کرد که بجای رمز ورود از تصویر شما استفاده کنه و حتی برای سایر برنامه ها مثل Yahoo Mesenger !

دیگه اینکه دکمه اختصاصی برای قفل پد لمسیش داره .
دارای یک موس بسیار زیبا و کارامد و کاملاً هم شکل در کنار پکش هست که میتونست بجای Optice بودن لیزری میشد ولی خدایش از خیلی لیزری ها بهتر هست و DPI اون 3200 هست و قابلیت تنظیم از روی خودش رو هم داره !

شارژرش سنگین هست که میتونست سبکتر طراحی بشه ولی ظاهراً به دلیل استفاده از تنظیم کننده ولتاژ و شکهای برقی نمیشد ازین سبکتر بشه !

دکمه ای داره برای دین فیلم که باعث میشه صدا در حالت Dolby و نور و کنتراست تصویر بسیار جالب بشه .
با دکمه ای میشه تمام فنهاش رو روشن کرد . تمام این دکمه ها هم لمسیست .

قیمتش در حال حاظر فکر میکنم بالای 3.200.000 باشه که باید دید قیمت دلار رو چطوری حساب میکنند ، برای من که 3.150.000 آب خورد . راستی، این لپتاپ تا چند هفته پیش میدونم بطور انگشت شمار وارد کشور شده و کلاً هم در تیراژ بسیار محدود در دنیا تولید شده .

موفق باشید :)>-

Beni7192
2012/02/02, 23:59
ما که دستمون بهش نمیرسه, ,ولی وقتی ازش استفاده میکنی جای ما رو هم خالی کن!!!

Arsn
2012/02/02, 23:59
مقاله با این که جامع و کامل بود ولی به خواننده این احساس را میداد که انگار این لپ تاپ قوی ترین و بهترین لپ تاپ دنیا است (مبالغه در تبلیغ)و در ضمن نحوه نگارش به سبک محاوره ای بود !

در ضمن سرعت ssd این لپ تاپ اونقدر هم که شما تصور میکنید بالا نیست ، و زمان بوت بالا سریع به خاطر کانفیگ و مچ بودن قطعات است و ssd این لپ تاپ به هیج وجه جزو مدل های حرفه ای نیست !

خوب بود برای تست لپ تاپ به جای استفاده از متن تست های 3dmark و Pc Mark vantage را میزاشتین!

Baloot3D
2012/02/03, 02:43
مقاله با این که جامع و کامل بود ولی به خواننده این احساس را میداد که انگار این لپ تاپ قوی ترین و بهترین لپ تاپ دنیا است (مبالغه در تبلیغ)و در ضمن نحوه نگارش به سبک محاوره ای بود !

در ضمن سرعت ssd این لپ تاپ اونقدر هم که شما تصور میکنید بالا نیست ، و زمان بوت بالا سریع به خاطر کانفیگ و مچ بودن قطعات است و ssd این لپ تاپ به هیج وجه جزو مدل های حرفه ای نیست !

خوب بود برای تست لپ تاپ به جای استفاده از متن تست های 3dmark و Pc Mark vantage را میزاشتین!

سلام دوست من

ممنون که متن رو خوندی

در مورد لحن نوشتن راستش من اینجور نوشتن خودمونی رو بیشتر میپسندم ، چند نویسنده Review هم میشناختم که اینجوری مینوشتن و احساس صداقت بیشتری با مقالهاشون میکردم . صرفاً به این دلیل بوده ولی حرف شمام کاملاً درسته .شاید کمی رسمی تر یهتر باشه .
در مورد قویترین لپتاب من کاملاً مخالف صحبت شما هستم چون این سیستم در حال حاظر اگر قویترین نباشه یکی از قویترین و بی نقص ترینها هست .مدلهای بالاتر دیگه عموماً سفارشی هستند مثل محصولات Alianware .
واقعاً اگر شمام باهاش کار میکردید مثل من جز دوربین نچندان خوب و باتری نچندان قوی فکر نمیکنم میتونستید ایرادی ازش بگیرید خدایش ! من مقصر نیستم !

در بیشتر لابراتوار هایی هم که این دستگاه رو مورد ارزیابی قرار دادن همین ایراداتم ازش نگرفتن ! مثلاً ماه نامه رایان خبر فقط گفته گرون هست و کمی سنگین همین !
در مورد سرعت زیاد بالا اومد ویندوز هم مطمئناً همه چیز باهم این موضوع رو ایجاد میکنند ولی قطعاً سرعت بالای خوندن اطلاعات در SSD بیشترین تاثیر رو داره .در مقاله هم اشاره کرده بودم که درست هست مدلهای قویتر از این SSD کم نیست ولی همین سرعت 250 برای خوندن هم واقعاً تاثیر چشمگیری روی عمل کرد کلی سیستم گذاشته و تفاوت اون با HDD کاملاً مشهود هست . بیشتر این تست ها رو باید از نزدیک دید تا لمس کرد تا چه انداره متفاوت هست .

من کارم انیمیشن هست و همیشه چیزی برای رندر یا محاسبه دارم . توو این 2 ماه اگر نگم فقط 3 شب این دستگاه خاموش بوده مبالغه نکردم .

در مورد سایر تست ها هم به روی چشم ، چون این مقاله در انجمن MajidOnline گذاشته شد و بیشتر برای گرافیستهای 3D تست Cinebench مهم هست فعلاً نتیجه همین تست رو گذاشتم .

موفق باشید (*)

legend761
2012/02/04, 16:15
سلام منم gt780 دارم واقعا فوق العادست و بهترینه و به جرات میشه گفت که بهترین لپ تاپی که تو ایران به فروش میرسه ... آقا این لپ تاپ اصلا داغ نمیکنه !!!!!! وقتی من بازی NFS THE RUN رو نصب کردم رو تنضیمات ULTRA و رزولیشن 1920.1080 14 ساعت مداوم بازی کردم حتی اون شب شام هم نخوردم بعد از اون 2 ساعت فیلم دیدم . فیلمی که تو این صفحه نمایش فوق العاده و تکنولوژی CINEMA PRO پخش شه واقعا دیدن داره ... بعدش نشستم و سه تا فایل یه گیگی رو گذاشتم واسه دانلود و بعد از این تقریبا 25 ..6 ساعت خوابیدم دوباره نشستم 3..4 ساعت بازی کردم آقا اصلا فریم کم نیاورد و فقط به اندازه ای که تشخیص دادنش سخت بود روی اسپیکر سمت چپی که روی فنه احساس گرما کردم اونم گرمای خیلی کم .... راستش من به عنوان یه کسی که این لپ تاپو داره و در موردش تجربه داره واقعا به اونایی که کارشون رندر و محاسبات سنگین یا گیم های روز دنیا با آخرین کیفیت ممکن یا اونایی که طرفدار پر و پا قرص فیلم و موزیک هستند این لپ تاپ رو توصیه میکنم .... سوالی بود در خدمتم ..راسی نزارین این تاپیک بخوابه... با تشکر فراوان .

hi1
2012/02/04, 17:51
به قول کلاه قرمز که در نوروز می گفت"آخ دهنم آب افتاد دلم به تاپ تاپ افتاد"
ببخشید برادر احیانا شما بچه مایه دار نیستید؟:-bd
راستی جایی من را در بازی های با کیفیت بالا و حداکثر گرافیگ بازی خالی کن!
ای خدا هیچ کس را .......نکن!!!!

HadiMax
2012/02/04, 18:04
همه چیش خوبه اما اصلن..اصلن..اصلن..ظاهر جذابی نداره مثه لپ تاپ های اسوس خوشگل نیست...بالاخره لپ تاپ باید باحال و خوشگل باشه...این چمدون میتونست جذاب تر باشه و
خو آدم میره لامبوریگینی اسوس میخره با این پول