PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی : مشکل با کارت گرافیک gt540 روی لپ تاپ n53sv

منصور
2012/02/01, 20:53
با سلام خدمت دوستان گرامی
من 5-6 ماهی میشه که Asus N53SV خریداری کردم. CPU اش i7-2630 SandyBridge هست با 2 کارت گرافیک INTEL و GT540M
همون اوایل برای تست گرافیکش بازی CallOfDuty - Blackops را نصب کردم ، خب راضی کننده و خوب بود. در حال حاضر هم مشکل چندانی ندارم
بحث سر اینه که من کارم با فتوشاپ زیاده و در واقع وقتی میخوام فتوشاپ را اجرا کنم وقتی روش راست کلیک میکنم مثل Open With یک گزینه با نام
Run With Graphics Processor
داره و میتونیم بگیم با کدوم گرافیک اجرا بشه . من اینو تنظیم کردم که با Nvidia اجرا بشه. منتها اخیرا در هنگام کار با فتوشاپ با NVIDIA همش فتوشاپ Stop Working
میشه و وقتی با گرافیک Intel استفاده میکنم مشکلی پیش نمیاد.
میخواستم بدونم مشکل از چیه ؟ آخرین نسخه درایور این سری را هم از NVIDIA دانلود کردم ولی تاثیری نداشته.

ممنون میشم راهنماییم کنین.

saeid6574598
2012/02/01, 22:31
منصور جان ! تغییری در Setting کارت گرافیک خود انجام داده اید ؟ببینید منصور جان ! همانطور که می دانید نسل جدید پردازنده های اینتل ، دارای گرافیک مجتمع می باشند که از قدرت نسبتا خوبی هم برخوردارند . در اکثر مواقع نیز می توان بین گرافیک مجتمع و کارت گرافیک ، سوئیچ کرد که موجب بالارفتن کارآیی در پردازش های گرافیکی می شود . این چیزی را که شما می گویید ، به احتمال زیاد شما از پزدازنده گرافیکی مجتمع دارید استفاده می کنید . در اکثر لب تاپ ها و نوت بوک های جدید ، به همینگونه می باشد یعنی دارای دو کارت گرافیک می باشند به فرض Intel HD و Radeon HD 6370 . در چنین محصولاتی که دو کارت گرافیک وجود دارد ، معمولا از پزدازنده گرافیکی مجتمع استفاده می شود .

منصور
2012/02/01, 23:18
منصور جان ! تغییری در Setting کارت گرافیک خود انجام داده اید ؟

سلام سعید جان ، ممنون از توجهت.
نه تنظیم خاصی اصلا نداره . و اینکه کلا من یه بار کلا پاک کردم درایور را و مجددا نصب کردم . همینطور شد. نسخه فتوشاپ را هم تغییر دادم ولی همون داستانه.
این لپتاپه یه چراغ بالاش داره در حالت عادی که روی Intel هست آبیه و وقتی نیاز به پردازش با Nvidia میشه این چراغ سفید میشه.
وقتی بعضی مواقع فتوشاپ را با Nvidia باز میکنم اگه این عملیات سوئیچ شدن یه کم دیر بشه همون فتوشاپ هنوز باز نشده Stop Working میشه.

saeid6574598
2012/02/01, 23:22
ببینید منصور جان ! همانطور که می دانید نسل جدید پردازنده های اینتل ، دارای گرافیک مجتمع می باشند که از قدرت نسبتا خوبی هم برخوردارند . در اکثر مواقع نیز می توان بین گرافیک مجتمع و کارت گرافیک ، سوئیچ کرد که موجب بالارفتن کارآیی در پردازش های گرافیکی می شود . این چیزی را که شما می گویید ، به احتمال زیاد شما از پزدازنده گرافیکی مجتمع دارید استفاده می کنید . در اکثر لب تاپ ها و نوت بوک های جدید ، به همینگونه می باشد یعنی دارای دو کارت گرافیک می باشند به فرض Intel HD و Radeon HD 6370 . در چنین محصولاتی که دو کارت گرافیک وجود دارد ، معمولا از پزدازنده گرافیکی مجتمع استفاده می شود .

saeid6574598
2012/02/01, 23:34
شما هم از کسانی هستید که لپ تاپتون دو تا کارت گرافیک Intel (ضعیف تر) و Nvidia (قوی تر) رو داره؟ خب با این مشکل مواجه شدید که چطوری بین کارتهای گرافیک سوییچ کنید و بهترین بهره رو از کارت گرافیک قوی تر ببرید؟ خب با ما باشید تا بهتون انجام این کار راحت رو آموزش بدیم.

بزرگ‌ترین مشکل بر سر راه استفاده از پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند در لپ‌تاپ‌ها، مصرف بسیار بالای انرژی در این پردازنده‌ها است. این مصرف انرژی روی طول شارژ باتری لپ‌تاپ تاثیر مستقیم می‌گذارد. معمولا انتخاب به این صورت بوده که کاربر باید بین کارآیی بالای گرافیکی (با یک پردازنده گرافیکی مجزا وقدرتمند) و طول عمر باتری بیشتر(با پردازنده گرافیکی مجتمع درون چیپ‌ست یا سی پی یو) یکی را انتخاب کند. برای مخلوط کردن این دو مزیت، کاربر یک انتخاب دیگرهم دارد و آن خرید لپ‌تاپ با گرافیک قابل تغییر (Switchable Graphics) است. حتما لپ‌تاپ‌هایی را دیده‌اید که دارای دو پردازنده گرافیکی، یک مجتمع و دیگری مجزا است. پردازنده گرافیکی مجتمع درون چیپ‌ست و البته اخیرا درون سی پی یو قرار می‌گیرد و قدرت پردازش سه بعدی زیادی ندارد.

قدرت پردازنده گرافیکی مجتمع برای کاربردهای عادی که به پردازش سه بعدی سنگینی نیاز ندارند جوابگو است ضمن این‌که انرژی بسیار کم‌تری نسبت به پردازنده گرافیکی مجزا(Dedicated Graphics) مصرف می‌کند. در عوض پردازنده‌های گرافیکی مجزا معمولا، قدرت پردازشی و همچنین مصرف انرژی بالاتری دارند. در لپ تاپ‌هایی که گرافیک قابل تغییر دارند سیستم عامل برحسب نیازهای پردازشی بین گرافیک مجزا و گرافیک مجتمع سوییچ می‌کند تا اولا قدرت پردازش گرافیکی در هر لحظه، متناسب با نیاز نرم‌افزارها بوده و ثانیا مصرف انرژی تا حد امکان پایین نگه داشته شود. انویدیا در نمایشگاه CES امسال، نسل سوم گرافیک قابل تغییر با نام Optimus را به کاربران معرفی کرد. این تکنولوژی امکانات جدید و برتری قابل ملاحظه‌ای نسبت به نسل‌های قبلی دارد. منبع این مطلب از سایت فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. بود که برای توضیحات بیشتر میتونید به این آدرس مراجعه کنید.

خب بریم سر وقت اینکه چطوری بین کارتهای گرافیک لپ تاپمون سوییچ کنیم.

قبل از هر چیز شما حتما باید به سایت سازنده کارت گرافیکتون برید و جدیدترین آپدیت کارت گرافیکتون رو دانلود و نصب کنید. ضمنا برای گرافیکهای ضعیفتر که باید اول نصب بشن بجای سایت سازنده لپ تاپ به سایت فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند. حتما برید و درایور کارت ضعیف تر رو دانلود کنید.

برای اینکار شما کافیه هر دو کارت گرفیکتون رو نصب کنید برای اینکار کافیه اول کارت گرافیک Intel رو نصب کنید و سپس به سایت Nvidia مراجعه کرده و جدیدترین آپدیت کارت گرافیک مربوطه رو بگیرید. خب حالا که هر دو رو نصب کردید روی صفحه دستکتاپ اگه کلیک راست کنید باید منوی شما بصورت عکس زیر در بیاد و دو تا کارت گرافیک براتون شناسایی بشه:

فقط کاربران عضو قادر به مشاهده لینک‌ها هستند.

خب حالا ما قصد داریم برنامه ها یا بازیهایی رو که نیاز به کارت قوی تری دارن رو با گرافیک قوی تر یعنی Nvidia اجرا کنیم. برای اینکار قبل از هر چیز کافیه که شما مثل عکس زیر عمل کنید:

با توجه به عکس بالا شما باید به کنترل پنل کارت گرافیکتون Nvidia برید و مطابق شکل بالا از منوی سمت چپ روی گزینه Manage 3D settings کلیک کنید و سپس از صفحه باز شده سمت راست از سر برگ مشخص شده یعنی Global Settings گزینه High-Performance NVIDIA processor رو انتخاب کنید و گزینه Apply رو بفشارید تا تنضیمات ذخیره بشن. ما در این کار به انویدیا تفهیم کردیم که از نهایت ظرفیت استفاده کنه یا نه یا اینکه خودش انتخاب کنه!

خب حالا اجرای بازیها و نرم افزارهایی که نیاز به کارت گرافیک قوی دارن:

به عکس زیر توجه کنید:

با توجه به عکس اگه دقت کرده باشید من میخوام بازی Pes 2011 رو که نیاز به گرافیک بالاتری داره با قویترین گرافیک موجود لپتاپم اجرا کنم و برای اینکار با کلیک راست کردن روی آیکون بازیم گزینه Run with Graphics processor و سپس گزینه (High-Performance NVIDIA processor (default رو انتخاب کردم و وقتی بازی اجرا بشه با گرافیک قوی تر اجرا خواهد شد و نهایت استفاده رو از کارت گرافیک قوی تر بردیم.

:: حالا برای اینکه از شر گزینه بالا هم خلاص بشیم و خود سیستم تشخیص بده که ما کدوم بازی رو با کارت Nvidia همیشه میخوایم اجرا کنیم کافیه که مانند مرحله اول به کنترل پنل کارت گرافیکمون بریم و از منوی سمت چپ روی گزینه Manage 3D settings کلیک کنید و سپس از صفحه باز شده سمت راست از سر برگ مشخص شده Program Settings رو انتخاب کنیم و از زیر منوی باز شده روی گزینه Add کلیک کنید و هر برنامه ای رو که میخواید همیشه با کارت گرافیک Nvidia اجرا بشه رو Add کنید. اینطوری با هر بار کلیک کردن روی آیکون بازیتون براحتی انویدیا میفهمه که باید با کارت گرافیک قوی خودش بازی رو براتون اجرا کنه. مطابق شکل زیر:

امیدوارم از مطلب فوق استفاده کافی رو کرده باشید.

rajah
2012/02/01, 23:45
دوست عزیز تو تنظیمات انویدیا برو

1-راست کلیک روی دسکتاپ و گزینه مربوزه رو انتخاب کن:

2-سمت راست از قسمت 3d settings گزینه مربوط به manage رو انتخاب کن>>بعد در سمت چپ قسمت تب مربوط به program رو انتخاب کن بعد روی گزینه add کلیک کن

3-حالا از پنجره باز شده به محل نصب برنامه فتوشاپ برو>>>حالا روی آیکن اون کلیک کن سپس اون رو open کن

4- حالا دیگه کار تمومه فقط روی گزینه apply سمت راست پایین تصویر کلیک کن تا تنظیمات اعمال بشن

ببین با این کار مشکلت برطرف میشه یا نه

امیدوارم مشکلت حل بشه

rajah
2012/02/02, 00:12
ببخشید معذرت می خوام نمی دونستم آقا سعید هم توضیح دادند به هر حال دوست عزیز هدف راهنمایی بده

منصور
2012/02/02, 11:03
قبل از هرچیز از همه دوستان که توجه کردن سپاس گذارم.
دوستان این کار را هم انجام دادم . همون اتفاق می افته . مثلا وقتی پنل Style را از بالا باز میکنم یه سری استایل توش هست ، وقتی میام رو اینا اسکرول میکنم قاطی میشه . انگار تو اون قسمت گرافیک
Refresh
نمیشه . جالبه از بین 3 بار که فتوشاپ را باز میکنیم ، یک بارش درست کار میکنه . ولی اون 2 بار خرابه.

مساله دیگه ای هم هست که سعید جان در آموزشی که شما گذاشتی و اون AutoSelect را کردینش Nvidia مال من بصورت پیشفرض و Restore اش روی AutoSelect هست. با این کار همیشه روی Nvidia میمونه ؟
ممنون

منصور
2012/02/03, 09:06
نیازی به آپدیت bios نیست ؟

منصور
2012/02/04, 17:44
نموونه تصویری مشکل من در فتوشاپ با گرافیک GT540M

hamed-infinit
2012/02/04, 21:48
سلام

مشکل نرم افزاریه داش منصور... منم با 5670 amd همین مشکل رو داشتم. درایور جدید نصبیدم حل شد. راستی من رو پی سی مشکل داشتم!!!!!!!!!!!

ویندوزت هم عوض کن حله...

چش و چالیم داش:x

منصور
2012/02/04, 23:20
سلام

مشکل نرم افزاریه داش منصور... منم با 5670 amd همین مشکل رو داشتم. درایور جدید نصبیدم حل شد. راستی من رو پی سی مشکل داشتم!!!!!!!!!!!

ویندوزت هم عوض کن حله...

چش و چالیم داش:x

مرسی داش حامد
100% که نرم افزاریه ولی چیزی که هست من هم اینتل هم Nvidia جفتش را از سایت خودش آخرین نسخه درایورشو دانلود کردم.
امیدوارم با ویندوز حل بشه مشکلم
سپاس عزیزم